اوساکا

درباره شهر

اوساکا، سومین شهر بزرگ ژاپن با 19 میلیون جمعیت و یکی از برترین مقاصد سفر شهری در جهان محسوب می‌شود.این شهر پر جنب‌و‌جوش ، مملو از غذاهای منحصربه‌فرد، تجربه‌های فرهنگی و شگفت‌انگیزی است که در هیچ‌جای دیگر ژاپن آن‌ها را نخواهید یافت.درست است که ریشه‌های پیدایش اوساکا به روزهای اول امپراطوری ژاپن باز می‌گردد، اما امروزه اوساکا با به کار گیری روش های نوین در زمینه معماری، از مدرن‌ترین شهرهای ژاپن به شمار می‌رود؛ وضعیت اوزاکا نه تنها در ژاپن بلکه در سطح بین‌المللی، به علت وجود مؤسسات فرهنگی، موزه‌های فوق‌العاده، گالری‌های هنری و مکان‌های تفریحی فوق مدرن مثل تئاتر و سینما بهبود یافته است. همچنین اوساکا مرکز تجاری منطقه کانسای است و تاریخ غنی و فرهنگ منحصر به فردی که دارد سالانه میلیون ها گردشگر را در خود جای میدهد.

شهر اوساکا در ژاپن و در جزیره هونشو این کشور قرار دارد که یکی از شهرهای اصلی ژاپن به شمار می‌رود. این شهر به دلیل موقعیت استراتژیک خود در خلیج اوساکا، بارها به عنوان پایتخت کشور انتخاب شده است. با تاریخی بیش از 1400 سال، چیزهای زیادی برای دانستن در مورد این شهر بندری پر جنب و جوش و بازدید از آن وجود دارد. از داشتن قدیمی ترین معبد بودایی در کشور گرفته تا یکی از بزرگترین آکواریوم‌ها و چرخ و فلک در جهان؛ اوساکا آنقدر بی‌نظیر است که هرگز نباید بازدید از آن را در تور ژاپن نادیده بگیرید.

تاریخچه شهر اوساکا ژاپن

اوساکا شهری در منطقه کانسای ژاپن و یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای این کشور است. تاریخ این شهر به اوایل قرن پنجم باز می‌گردد، زمانی که یک دهکده ماهیگیری کوچک بود. اوساکا زمانی پایتخت ژاپن بود. در سال 645، امپراتور کوتوکو قصر نانیوا ناگارا-تویوساکی خود را در اوساکای کنونی ساخت و آن را برای مدت کوتاهی پایتخت امپراتوری کرد. اوساکا در دوره ادو (1603-1867) به مرکز تجارت و فرهنگ تبدیل شد.

از طریق مسیرهای تجاری توکایدو و ناکاسندو به شهرهای بزرگ دیگر متصل شد و فرهنگ شهری متمایز به نام کامیگاتا را توسعه داد که شامل هنرهایی مانند کابوکی، بونراکو و راکوگو بود.

اوساکا نقش مهمی در مدرن‌سازی و صنعتی شدن ژاپن ایفا کرد. این شهر یکی از اولین شهرهایی بود که تکنولوژی و فرهنگ غربی را پذیرفت و به مرکزی برای بانکداری، نساجی و تولید تبدیل شد. همچنین شاهد جنبش‌های اجتماعی و سیاسی بود، مانند حادثه اوساکا در سال 1885 و حادثه اوساکا آساهی شیمبون در سال 1932.

اوساکا در طول جنگ جهانی دوم متحمل آسیب‌های زیادی شد، اما به سرعت بهبود یافت و در دوره پس از جنگ به یک مرکز بزرگ اقتصادی و فرهنگی تبدیل شد.

جغرافیا و آب و هوای اوساکای ژاپن

اوساکا شهری در منطقه کانسای ژاپن، در انتهای شرقی دریای داخلی و در دلتای رودخانه یودو واقع شده است. این شهر مرکز استان اوساکا و یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای ژاپن است. اوساکا دارای آب و هوای معتدل، با زمستان‌های خنک و تابستان‌های گرم و مرطوب است.در ماه شهریور در معرض طوفان‌هایی قرار می‌گیرد که گهگاه باعث آسیب به ساختمان‌ها می‌شونداین شهر توسط رودخانه یودو به دو قسمت تقسیم می‌شود: قسمت شمالی به نام کیتا و قسمت جنوبی به نام مینامی. همچنین این شهر دارای چندین جزیره مانند ناکانوشیما و مایشیما است که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جمعیت شناسی اوساکای ژاپن

اوساکا تا سال 2020 حدود 2.7 میلیون نفر جمعیت داشت. تراکم جمعیت شهر در حدود 12214 نفر در هر کیلومتر مربع است که آن را به یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان به نسبت مساحت تبدیل می‌کند. میانگین اندازه خانوار در اوساکا 2.1 نفر است و حدود 1.28 میلیون خانوار در شهر وجود دارد.

امید به زندگی در اوساکا 78.99 سال برای مردان و 85.93 سال برای زنان است که کمی کمتر از میانگین ملی ژاپن است. بزرگترین جوامع خارجی در اوساکا کره‌ای ها و چینی‌ها هستند که به ترتیب حدود 71 و 12 درصد از ساکنان خارجی ثبت شده را تشکیل می‌دهند.

فرهنگ و سبک زندگی در اوساکای ژاپن

اوساکا شهری با فرهنگ و سبک زندگی پر جنب و جوش است که تحت تأثیر تاریخ آن به عنوان یک شهر تجاری و مرکز تجارت و نوآوری شناخته می‌شود

آب و هوای اوساکا 

به‌طور معمول، بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به اوساکا محسوب می‌شود، چراکه دمای هوا مطلوب و خنکی لطیفی در آن حکمفرماست. زمستان‌های این شهر معمولا سرد و تابستان‌ها هم طبق انتظار گرم هستند. در طول زمستان، دمای هوا بالای نقطه‌ انجماد است و به‌ندرت برفی در آن مشاهده خواهید کرد. با این حال، مهم است یادتان باشد که وقتی در این موقع از سال به اوساکا سفر می‌کنید، ژاکت و لباس گرم به‌همراه داشته باشید. در فصل بهار دمای هوا تا اواسط ماه مه هنوز هم مقداری سرد است. هم‌زمان که دمای هوا در ماه ژوئن افزایش پیدا می‌کند، بارش باران هم در اواسط ژوئیه آغاز می‌شود. بارش باران در طول تابستان با شدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند و دمای هوا به بالاترین حد خود در این شهر می‌رسد.

جاذبه های اوساکا

معبد شیتنوجی اوساکا


هر چند که از نظر عده زیادی، قلعه اوساکا نماد این شهر بوده و اهمیت بسیار زیادی دارد اما هیچ یک از این مسائل نمی‌تواند باعث انکار ارزش و جایگاه معبد شیتنوجی شود. این معبد در سال ۵۹ بعد از میلاد ساخته شده و اولین معبد بودایی ژاپنی به شمار می‌رود. اگرچه معبد شیتنوجی بارها و بارها در طول قرون مختلف بازسازی شده اما بنیان بنای اصلی آن همچنان پابرجاست. یک بنای ۵ طبقه و چندین بنای دیگر از زیبایی‌های این مجموعه به شمار می‌روند. جالب است بدانید که در معبد شیتنوجی، محلی برای آموزش، یک داروخانه، بیمارستان و باغی بسیار زیبا و دلنشین نیز تعبیه شده تا محیط آن کاملا مجهز باشد.

 

قلعه اوساکا


قلعه اوساکا جزو زیباترین مکان‌هایی است که در سفر به این شهر می‌توان تماشا کرد. این قلعه که قدمتی بالغ بر ۴۰۰ سال دارد، با بنایی ۵ طبقه و ارتفاعی ۴۲ متری، به چشم نوازترین شکل ممکن در شهر اوساکا قرار گرفته است. جالب است بدانید که شما در طول بازدید از قلعه اوساکا می‌توانید موزه جذاب آن را نیز تماشا کنید. از طرفی دیگر، قلعه اوساکا به خاطر معماری منحصر به فردی که دارد، به محل مورد علاقه معماردوستان و عکاسان تبدیل شده است. ناگفته نماند که آوازه این قلعه را در سرتاسر کشور ژاپن می‌توان شنید.

 

 معبد تنمانگو اوساکا و فستیوال تنجین


اگر می‌خواهید مسافر شهر اوساکا شوید، بهتر است بدانید که این شهر محلی برای برگزاری بزرگترین فستیوال‌ها و جشنواره‌های کشور ژاپن است. یکی از این فستیوال‌های بزرگ که در تاریخ ۲۴ یا ۲۵ جولای هر سال برگزار می‌شود، فستیوال تنجین نام دارد. از برگزاری اولین فستیوال تنجین در اوساکا بیش از ۱۰۰۰ سال می‌گذرد و امروزه معبد تنمانگو اوساکا محلی برای برگزاری این فستیوال است. این معبد که در سال ۹۴۹ میلادی ساخته شده است، با محیط بی نظیری که دارد، نه تنها شما را تحت تاثیر تاریخ، فرهنگ و تمدن خود قرار می‌دهد،

معبد نامبا یاساکا اوساکا


اگر می‌خواهید در سفر به اوساکا فقط به تماشای یک معبد بروید، بدون تردید آن معبد باید نامبا یاساکا باشد. معبد نامبا یاساکا اوساکا یکی از بهترین مکان‌ها برای گرفتن عکس‌های جذاب و هیجان انگیز است. این معبد که با نام مبعد شیر نیز شناخته می‌شود، با ظاهر عجیبی که دارد تمامی گردشگران و بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع، ورودی این معبد به شکل مجسمه سر یک شیر است. مجسمه‌ای که ارتفاع آن ۱۲ متر و عرض آن ۱۱ متر است. به همین دلیل، مسافران و اهالی شهر اوساکا علاقه خاصی به تماشای معبد نامبا یاساکا دارند.

 

معبد هوزنجی اوساکا


با توجه به شلوغی و رفت و آمد بسیار زیادی که در شهر اوساکا وجود دارد، مطمئنا پیشنهاد بازدید از مکانی آرام و ساکت با استقبال خوبی مواجه خواهد شد. پس به سراغ معبد هوزنجی اوساکا می‌رویم. این معبد با محیط بسیار دلنشینی که دارد مطمئنا شما را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. معبد هوزنجی از نظر ابعاد نسبت به سایر معابد شهر بسیار کوچک‌تر است اما از نظر جذابیت و زیبایی دست کمی از سایر معابد شهر ندارد.

 

 مقبره‌های موزو اوساکا


مقبره‌های موزو، مجموعه بسیار عظیمی از مقبره‌های باستانی در شهر اوساکا هستند که به خاطر قدمت بسیار زیادشان، در سال ۲۰۱۹ به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو شناخته شدند. بر اساس تحقیقات مختلف، قدمت این مقبره‌ها به قرون سوم تا شش م میلادی ربط داده می‌شود. البته تعداد مقبره‌های قدیمی بیش از ۱۰۰ عدد بوده اما امروزه حدود ۵۰ مقبره در این مجموعه باقی مانده است. با این حال، مجموعه مقبره‌های موزو اوساکا به عنوان بزرگترین مجموعه در نوع خود در کشور ژاپن به شمار می‌رود

 

. پارک تفریحی استودیو یونیورسال


با نزدیک به ۱۰ میلیون بازدیدکننده در سال، پارک تفریحی استودیو یونیورسال یکی از بهترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی در شهر اوساکا به شمار می‌رود. این پارک یکی از ۶ پارکی است که شرکت یو اس جی آنها را در سرتاسر کشور ژاپن به وجود آورده است. این پارک شباهت بسیار زیادی به پارک یونیورسال اورلاندو ریزورت دارد. دسترسی به پارک تفریحی استودیو یونیورسال بسیار آسان بوده و فضای آن به اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند یک روز کامل شما و خانواده‌تان را به خود مشغول کند. اگر شما از دسته افراد علاقه مند به شهربازی و تفریحات گوناگون باشید، پارک تفریحی استودیو یونیورسال یک گزینه عالی برایتان خواهد بود.

 پارک و باغ وحش تنوجی اوساکا


بزرگترین فضای سبز شهر اوساکا جایی نیست جز پارک و باغ وحش تنوجی. جایی که می‌توان از شلوغی‌های شهر اوساکا به آن پناه برد و لحظات بسیار آرامش بخشی سپری کرد. این پارک به خاطر تعداد زیاد گل و گیاهانش، در فصل بهار بسیار زیبا و چشم نواز می‌شود. در بخش باغ وحش می‌توان حیواناتی مثل شیر، فیل و زرافه را از نزدیک تماشا کرد. همچنین شما می‌توانید از محیط زندگی کرگدن‌ها نیز در پارک و باغ وحش تنوجی اوساکا بازدید کنید. کما اینکه گلخانه پارک هم محل ایده آلی برای گردش و قدم زنی به شمار می‌رود.

 

پارک هوشیدا اوساکا


پارک هوشیدا اوساکا نیز مثل دیگر پارک‌های این شهر دارای وسعت بسیار زیادی است. این پارک جزو بهترین مکان‌ها برای یک دور قدم زنی عاشقانه و رمانتیک است. مخصوصا اگر در فصل پاییز همراه با همسر خود وارد پارک هوشیدا اوساکا شوید، مطئنا فضای فوق العاده دل انگیزی را تجربه خواهید کرد. پل چوبی بسیار بزرگی به نام هوشی نو برانکو را می‌توان مشهورترین بخش پارک هوشیدا اوساکا نامید. این پل ۲۸۰ متری در ارتفاعی ۵۰ متری از سطح زمین قرار گرفته و از این رو، رفتن بر روی آن بسیار لذت بخش است.

 

آکواریوم کایوکان اوساکا


فرصت تماشای یکی از بزرگترین آکواریوم‌های عمومی در سطح جهان را هنگام سفر به اوساکا غنیمت بشمارید و به بازدید آکواریوم کایوکان این شهر بروید. آکواریوم کایوکان به قدری بزرگ و متنوع است که برای تماشای آن حداقل باید ۳ تا ۴ ساعت وقت و انرژی صرف کنید. با مراجعه به این آکواریوم، شما فرصت تماشای بیش از ۱۵ نمایشگاه و محوطه اختصاصی را در دست خواهید داشت. هر یک از این نمایشگاه‌ها و محوطه‌ها موضوعات خاص خود را دارند. جالب است بدانید که در آکواریوم کایوکان اوساکا شما والی خواهید دید که طول آنها بیش از ۵ متر است. همچنین دیگر حیوانات موجود در این آکواریوم نیز هر یک جذابیت خاص خود را دارند.

غذاهای اوساکا

کوشی کاتسو

کوشی کاتسو (Kushikatsu) یا کوشیاگه (Kushiage) یک نوع غذای سنتی ژاپنی است که از گوشت کبابی به سیخ کشیده شده به همراه سس تهیه می‌شود. کلمه‌ی کوشی به سیخ‌های کباب اشاره دارد و کاتسو یعنی کتلت گوشت که در روغن زیاد سرخ شده است. کوشی کاتسو شکل‌ها و فرم‌های متنوعی دارد و از جوجه، گوشت، خوراک‌های دریایی و حتی سبزیجات فصلی درست می‌شود. برای تهیه‌ی این غذا، گوشت یا سبزیجات را به تخم‌مرغ و پودر سوخاری پانکو آغشته و در روغن گیاهی به‌خوبی سرخ می‌کنند؛ در انتها گوشت را به سیخ‌هایی از چوب بامبو کشیده و سرو می‌کنند. کاشی کاتسو را می‌توان به‌تنهایی و یا با سس تونکاتسو (Tonkatsu) میل کرد. محله‌ی شین سکای (Shinsekai) در اوزاکا برای این غذای خیابانی شهرت فراوانی دارد.

اکونومی یاکی

اکونومی یاکی (Okonomiyaki) نوعی پنکیک ژاپنی است که طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد. این غذا از کلم تهیه می‌شود و روی آن هر چیزی که باب میل شما باشد، می‌ریزند. اکونومی یاکی از دو کلمه‌ی اکونومی یعنی «هر طوری‌که بخواهی» و یاکی به معنی «سرخ‌شده» گرفته ‌شده است. به‌ این‌ ترتیب کلمه‌ی اکونومی یاکی یعنی «هر طوری‌که بخواهی، سرخ می‌شود»؛ درنتیجه این غذا برای شخص شما آماده می‌شود. این پنکیک را می‌توانید با موچی (Mochi) یک نوع کیک برنجی خوشمزه، پنیر یا گوشت امتحان کنید؛ بستگی به ذائقه‌ی خودتان دارد. آشپز تصمیم می‌گیرد که چطور اکونومی یاکی را بپزد و مشتری انتخاب می‌کند که چه چیزی روی آن ریخته شود؛ برای همین حتی دو بشقاب اکونومی یاکی در یک فروشگاه هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند. قدم زدن در خیابان دوتون بوری (Dotonbori) بهترین راه برای پیدا کردن دکه‌هایی است که این پنکیک‌های خوشمزه را می‌پزند.

رامن

همه ما تا به‌حال برای یک‌بار هم که شده نودل فوری خورده‌ایم، اما وقتی‌که به ژاپن می‌روید، حتماً باید خوردن نودل واقعی و اصیل را تجربه کنید. رامن (Ramen) کاسه‌ای از نودل است که از سه نوع سوپ با چاشنی‌های مختلف مثل شویو یا همان سس سویا، میسو که درواقع خمیر سویا است و تونکوتسو (Tonkotsu) که نوعی گوشت است، تهیه می‌شود. ضمناً، در ژاپن هورت کشیدن نودل امری طبیعی به حساب می‌آید. یکی از بهترین جاهایی که می‌توانید از خودتان با این غذای گرم و لذیذ پذیرایی کنید، رستوران کین ریو رامن (kinryu Ramen) در خیابان دوتن بری است. حتماً این رستوران را با آن اژدهای بزرگ در بالای فروشگاه پیدا خواهید کرد.

تاکو یاکی

تاکویاکی (Takoyaki) یک غذای خیابانی سنتی است که در ژاپن یافت می‌شود. این اسنک به شکل کوفته‌های گرد و خوشمزه‌ای است که از آرد گندم تهیه ‌شده و در تابه‌های مخصوص به همین نام یعنی تاکویاکی درست می‌شود. از این تابه‌ها برای شکل دادن تاکویاکی به‌صورت توپ استفاده می‌کنند. کوفته‌های تاکویاکی معمولاً از هشت پای قطعه‌ قطعه شده یا ریز شده، رشته‌های تمپورا که از ماهی، میگو و یا سبزیجات درست می‌شود، ترشی زنجبیل و پیازچه تهیه می‌شود. روی این کوفته‌ها را با سسی شبیه سس انگلیسی وُرسِستر شایر (Worcestershire) و سس مایونز آغشته می‌کنند و در آخر کار هم آن را با لایه‌های ورقه ورقه شده از یک نوع ماهی خشک به نام بونیتو می‌پوشانند. بهترین جا برای خوردن این اسنک مطبوع و خوشمزه در اوزاکا خیابان دوتون بری است.

یاکی نیکو

یاکی نیکو (Yakiniku) در اصل به سرخ کردن گوشت اشاره دارد، ولی امروزه، یاکی نیکو به لقمه‌های کوچک گوشت و سبزیجات گفته می‌شود که روی آتش یا زغال کباب می‌شوند. در کشورهای غربی هم معمولاً به این شیوه‌ی پخت، باربکیوی ژاپنی می‌گویند. این اسنک را می‌توانید در رستوران‌-بارهایی به سبک ژاپنی و مشهور به ایزاکایاس (Izakayas) یا حتی جلوی دکه‌هایی میل کنید که در اطراف خیابان صف بسته‌اند. اگر می‌خواهید از فضایی آرام و دل‌نشین لذت ببرید، به یکی از ایزاکایاس‌های بی‌شمار شهر اوزاکا سری بزنید تا از خوردن کمی یاکی نیکوی خوشمزه لذت ببرید.

مرکز خرید

پورتا کیوتو یک مرکز خرید زیرزمینی است که می‌توانید در زیر ایستگاه اتوبوس کیوتو به آن دسترسی پیدا کنید. مرکز خرید دو بال اصلی دارد: بال غربی بر روی مد تمرکز دارد، بنابراین تعدادی فروشگاه لباس و اکسسوری را خواهید دید. غذاخوری و رستوران نیز به بال غربی متصل است و به آن غذاخوری پورتا می گویند. بال شرقی پورتا به طور عمده برای خرید خوراکی عالی است. همچنین اگر قصد خرید سوغاتی ژاپن را دارید، به بال شرقی بروید.

مرکز خرید یسو مستقیماً به ایستگاه توکیو متصل است. برخی از فروشگاه های یسو فروش بدون مالیات را برای خرید ارائه می دهند، پس حتما پاسپورت خود را همراه داشته باشید. همچنین Wi-Fi رایگان در سرتاسر مجتمع موجود است. یسو یکی از بزرگترین مراکز خرید ژاپن است؛ با بیش از ۱۰۰ فروشگاه، از لباس های بچه گانه گرفته تا لوازم خانگی را ارائه می دهند. همچنین ۶۰ رستوران در یسو وجود دارد، بنابراین زمانی که به استراحت نیاز دارید، می توانید غذاهای لذیذ ژاپنی یا بین المللی را بچشید.

توکیو سولاماچی در توکیو اسکای تری قرار گرفته است و بخشی از یک مجتمع تجاری بسیار وسیع است. به راحتی می توانید تمام روز را به پرسه زدن در مرکز خرید و مناطق اطراف سپری کنید. در این مرکز خرید وسیع، فروشگاه های کالاهای مختلف در طبقات جداگانه قرار گرفته اند تا نیاز شما را به راحتی رفع کنند. در صورت نیاز به استراحت، به حیاط شرقی سولاماچی بروید که ۳۵ کافه و رستوران آماده پذیرایی از شما هستند.

ونوس فورت اودایبا تصور کنید که در یک روستای قرون وسطایی، یک مرکز خرید ژاپنی مدرن را می یابید. ونوس فورت در اودایبا چنین حالتی دارد. در این مرکز خرید منحصربه‌فرد فرصت‌های عالی برای خرید وجود دارد و دارای سه سطح منظم است تا بتوانید هر آنچه را که نیاز دارید، به راحتی پیدا کنید. سطح یک به خانواده ها اختصاص دارد، سطح دو مربوط به برندها و کافه های معروف جهان است و سطح سه، یک بخش عالی برای خرید پوشاک می باشد.

ناکانو برادوی در توکیو قرار دارد و تنوع کالاهای آن، یسیار زیاد است. برخی از فروشگاه ها وجود دارند که کالاهای کاراکترهای محتلف را ارائه می دهند. طبقه ای نیز برای خرید لباس اختصاص داده شده است و همچنین، بازاری در این مرکز خرید وجود دارد که می توانید خواربار و خوراکی ها را با قیمتی عالی تهیه کنید. همچنین ممکن است بخواهید در امتداد مرکز خرید Nakano Sun Mall قدم بزنید، که یک راهرو خرید طولانی و سرپوشیده است که به ناکانو برادوی منتهی می شود.

پریمیوم رینکو در اوساکا، از آن دسته مراکز خرید ژاپن است که همواره ارزش بازدید دارد. در این مرکز خرید ۲۱۰ فروشگاه وجود دارد که انواع مختلف اجناس را ارائه می کنند. این مکان در نزدیکی فرودگاه بین المللی کانسای واقع شده است و مکانی ایده آل برای خریدهای لحظه آخری می باشد. جشنواره ها و رویدادهای مختلفی در طول سال برگزار می‌شود، اما محبوب‌ترین آن‌ها، تخفیف های Premium Outlets است. این رویداد دو بار در سال برگزار می شود و به مدت ۱۰ روز ادامه دارد. اگر عاشق خرید هستید، توصیه می کنیم که زمان سفر خود را با جشنواره تطبیق بدهید.

مشخصات شهر

کشور: ژاپن