سانتورینی

درباره شهر

بهترین کارهایی که در سانتورینی انجام می شود ثابت می کند که در این جزیره بت مانند مناظر شگفت انگیز و غروب های شگفت انگیز آن وجود دارد. این جزیره در گذشته ادعاهای قابل توجه دیگری برای شهرت داشته است و تاریخچه جذابی را برای شما به ارمغان می آورد. مناظر ناهموار و صخره‌ای میزبان مجموعه‌ای از کلیساها و صومعه‌های تاریخی، تاکستان‌های باستانی و اگر داستان‌ها را باور کنید، شهر گمشده آتلانتیس را در خود جای داده است.

به لطف رسانه های اجتماعی، سانتورینی به دلیل مناظر زیبای آن، در کمترین زمان ممکن از تقریباً ناشناخته به یک مکان ضروری تبدیل شده است. این جزیره آتشفشانی در دریای اژه بیشتر به‌خاطر دهکده‌های سفید و زیبای خود در بالای صخره‌های ناهموار، کرکره‌های آبی درخشان و پشت بام‌هایی که آسمان تابستان را منعکس می‌کنند، شناخته شده است.

زیبایی همیشگی سانتورینی یونان هر ساله هزاران بازدید کننده را به خود جذب می کند و جای تعجب نیست که این جزیره یکی از برترین مقاصد گردشگری در جهان است. مناظر آتشفشانی وحشی، صخره های ناهموار، طبیعت وحشی و سواحل زیبا همراه با تاریخ و سنت های غنی آن، سانتورینی را به گوهر یونان تبدیل کرده است.

سانتورینی در حدود 1650 سال قبل از میلاد، زمانی که فوران آتشفشانی شدیدی رخ داد، شکل نیمه ماه کنونی خود را به دست آورد. در زمان های قدیم شکل جزیره گرد بوده و در واقع یک افسانه می گوید که سانتورینی به شکل معجزه آسایی از دریا بیرون آمده است. با این حال، فوران شدید آتشفشانی 1650 قبل از میلاد حدود نیمی از جزیره را ناپدید کرد، سکونتگاه مینوی Akrotiri در جنوب جزیره را زیر خاکستر پوشاند و امواج را چنان بلند کرد که به سواحل شمالی کرت رسید و شهرهای مینوی را در آنجا، از جمله کاخ معروف کنوسوس ، ویران کرد.

امروزه نیمی از دهانه سانتورینی زیر آب است و همین امر آن را به تنها دهانه غرق شده در جهان تبدیل می کند. آتشفشان سانتورینی همچنان فعال است و در طول قرن ها فوران های زیادی گهگاه رخ داده است. آخرین مورد در سال 1956 بود که جزایر کوچک آتشفشانی از کف دهانه آن بیرون آمدند. در یکی از این فوران ها، جزیره نیا کامنی، درست روبروی روستاهای کالدرا پدیدار شد. این آتشفشان را می توان با گشت و گذار با قایق یا جت اسکی بازدید کرد واز جمله مکانهایی است که در سانتورینی باید از آن دیدن کرد.

سانتورینی تا پیش از فوران آتشفشان در سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد شکل دایره ای داشته است ولی نیروی فوق االعاده زیاد مواد مذاب باعث شد تا بخش مرکزی جزیره به زیر آب برود . تمام متعلقات مینوسی ها که در آن زمان در جزیره زندگی می کردند نابود و با خاکستر آتشفشان پوشانده می شود و همینطور بعد ها موج های عظیم به جزیره کرت (Crete) می رسد و تمام تمدن مینوسی ها را از بین می برد .

در حال حاضر شکل هلالی این جزیره باعث بوجود آمدن یک خلیج کوچک و طولانی در درون آن شده که به آن “کالدرا” می گویند .این بزرگترین خلیج به این شکل بر روی کره زمین است . صخره های عمودی بیرون آمده از آب در کالدرا به ارتفاع ۳۰۰ متر می رسند . ۲ جزیره کوچک آتشفشانی در این منطقه وجود دارد : پالیا کامنی و نئا کامنی ، که در واقع بخشی از یک دهانه فعال آتش فشانی هستند که غرق شده است . در سمت غرب کالدرا جزیره “تیراسیا” و جزیره کوچک “آسپرونیسی” وجود دارد .

سانتورینی ۷۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و در فاصله ۱۲۷ مایل دریایی از بندر “پیرائوس” واقع شده است . “کرت” در ۱۰ مایلی جنوب است . مرکز جزیره شهر “تیرا” یا “فیرا” است . ۱۳ روستا در جزیره وجود دارد که اکثر آنها سبک سنتی زندگی ، معماری و شیوه حمل و نقل خود را حفظ کرده اند . رفت و آمد و کشتی ها به صورت مرتب از پیرائوس و کرت به جزیره های دیگر سیکلادز و بلعکس انجام می شود و همینطور یک فرودگاه بین المللی نیز دارد .

تاریخ سانتورینی

بر اساس جستجوها و کاوش های انجام شده در سانتورینی، اولین حضور انسان در این جزیره به دوره نوسنگی بازمی گردد. سانتورینی در حدود 3600 سال قبل از میلاد میزبان یک تمدن مهم بود. اکتشافات انجام شده در یک شهر مهم در نزدیکی آکروتیری و ساحل معروف سرخ وجود یک مستعمره باستانی مینوی را نشان داد. این شهر بسیار شبیه به شهرهایی بود که در جزیره کرت (مانند کنوسوس) یافت می شود، با تزئینات دیواری و سفال های بسیاری که مناظر طبیعی از حیوانات و انسان ها را به همان سبک مینوی باستان نشان می دهد.

در دوران باستان، جزیره سانتورینی به نام استرونگیلی شناخته می شد که در یونانی به معنای گرد است. Strongili قربانی یک فوران آتشفشانی عظیم در 1500 سال قبل از میلاد بود. این فوران به حدی عظیم بود که بسیاری آن را عامل اصلی نابودی تمدن بزرگ مینوی در جزیره کرت، واقع در 70 مایل دریایی، می دانند.

متخصصان بر این باورند که این انفجار به قدری قوی بوده که امواج غول پیکری را ایجاد کرده که به سواحل جزایر اطراف و کرت رسیده است. پس از انفجار، مرکز سانتورینی غرق شد و زمین لرزه های زیادی که به دنبال آن رخ داد، بخش بزرگی از بقیه جزیره را ویران کرد. مطالعات و تحقیقات زیادی در روزگار ما درباره آتشفشان سانتورینی ارائه شده است، از جمله مجموعه ای از مستندها در نشنال جئوگرافیک.

در برخی از اسطوره های باستانی، تخریب جزیره ارتباط نزدیکی با افسانه آتلانتیس دارد. طبق تاریخ، فنیقی ها در حدود 1300 سال قبل از میلاد در ترا باستان ساکن شدند و پنج نسل در آنجا ماندند. سپس در حدود 1100 سال قبل از میلاد، جزیره توسط لاکدائمونیان اشغال شد. در حدود 825 قبل از میلاد، ساکنان جزیره که در آن زمان Thera نام داشت، از الفبای فنیقی استفاده می کردند. در قرن هفتم و ششم قبل از میلاد، ترا با اکثر جزایر و شهرهای یونان روابط تجاری داشت. در طول دوره هلنیستی، ترا به دلیل موقعیت مرکزی خود در دریای اژه، به دلیل موقعیت استراتژیک عالی خود به یک مرکز تجاری مهم و پایگاه دریایی مهم تبدیل شد.

بین سالهای 1200 پس از میلاد تا 1579 پس از میلاد، این جزیره تحت حاکمیت بیزانس بود و کلیسای Episkopi Gonia تأسیس شد. در سال 1204 پس از میلاد، جزیره به مارکو سانودو ونیزی تسلیم شد و بخشی از دوک اژه شد. نام این جزیره توسط ونیزی ها برگرفته از سانتا ایرینی، نام یک کلیسای کاتولیک است. در آن زمان، نبردهای شدیدی بین ونیزی ها و دزدان دریایی وجود داشت. در زمان حکومت ترکیه (1579-1821) این جزیره موفق به توسعه تجارت با بنادر مدیترانه شرقی شد. دوره ای که کاملاً پر رونق بوده است.

به دلیل جنگ های قرن بیستم، اقتصاد سانتورینی رو به افول گذاشت و ساکنان این جزیره را پس از زلزله فاجعه بار در سال 1956 ترک کردند. توسعه گردشگری در سانتورینی از دهه 1970 آغاز شد و امروزه یکی از بهترین مقاصد گردشگری در جهان است. در طول سال ها، سانتورینی به عنوان مقصد عروسی و ماه عسل نیز توسعه یافته است، در حالی که بسیاری از جلسات و کنفرانس های بین المللی در تابستان، در مرکز کنفرانس Nomikos یا در هتل های مجلل برگزار می شود.

واحد پول سانتورینی چیست؟

یونان، بخشی از اتحادیه اروپا است، بنابراین واحد پول سانتورینی هم یورو است. بسیاری از مغازه‌ها و رستوران‌ های سانتورینی کارت اعتباری قبول می‌کنند، اما بهتر است برای خریدهای کوچک مانند آب و تنقلات، پول نقد همراه داشته باشید. در همه شهرهای سانتورینی هم می‌توانید دستگاه خودپرداز پیدا کنید.

 

مناظر و جاذبه های سانتورینی

Plateia Theotokopoulou میدان اصلی فیرا، بزرگترین شهر در سانتورینی است. اینجا جایی است که مردم محلی برای ملاقات و گفتگو می آیند، گاهی اوقات کمی از محصولات تازه بازار کوچک خیابانی می خورند، یا فقط روی یکی از نیمکت ها می نشینند و از منظره فوق العاده آن طرف دهانه دهان لذت می برند. در پشت میدان (که در واقع بیشتر شبیه یک مستطیل بلند است) کلیسای جامع متروپولیتن ارتدوکس و همچنین چندین بانک، داروخانه، فروشگاه، گالری، کافه و رستوران قرار دارد. این یک نقطه پر جنب و جوش است، به ویژه در فصل اوج، با بسیاری از کوچه های باریک و راه پله های منتهی به نقاط دیگر شهر.

با ساحل بسیار سنگریزه ای و امکانات کمی در نزدیکی، ساحل سرخ معمولاً در رادار هیچ خورشید پرست محترمی ظاهر نمی شود. با این حال، همیشه در طول فصل شلوغ بسته بندی می شود، زیرا به نام خود مطابقت دارد - بسیار قرمز است. نوار باریک شن پشت صخره های بلندی از سنگ های قرمز زنگ زده است که به آرامی به رنگ سیاه و سپس به طور ناگهانی سفید می شوند. دریا در اینجا به زیبایی شفاف است و رنگ فیروزه ای عمیق تضاد اینستاگرامی را با صخره های قرمز ایجاد می کند. مسیر پایین به ساحل بسیار کوتاه اما بسیار ناهموار است، بنابراین پوشیدن کفش مناسب ضروری است.

جزیره سانتورینی یک طرف یک آتشفشان بسیار بزرگ و عمدتاً زیر آب است و آب‌های تالاب‌مانند در مرکز مجمع‌الجزایر در واقع کالدرا هستند. این مکان زیبا برای کشف است، بنابراین رزرو تور قایق به شدت توصیه می شود. انتخابی از قایق ها، از کشتی های ساده گرفته تا قایق های تفریحی مجلل وجود دارد. علاوه بر اینکه منظره ای متفاوت از خط ساحلی زیبای سانتورینی و یک روز بیرون رفتن در دریای اژه را به شما می دهد، بیشتر تورها به شما این شانس را می دهند که در چشمه های آب گرم ایجاد شده توسط دریچه های آتشفشانی شنا کنید. آنها واقعاً بیشتر «کمی گرم» هستند تا داغ، و آب رنگ زنگ زده ای دارد که لباس شنای شما را لکه دار می کند، اما هنوز هم یک تجربه بدیع است.

ساحل سرخ بدون شک سواحل در میان بهترین جاهای دیدنی سانتورینی قرار می‌گیرند. در فاصله نه چندان دور از سایت آکروتیری، یکی از خیره‌کننده‌ترین و منحصر به فردترین سواحل سانتورینی قرار گرفته است. ساحل سرخ که به دلیل وجود صخره‌های سرخ رنگش این نام را گرفته، از سواحل محبوب بسیاری از گردشگران به شمار می‌رود. مانند دیگر مناطق گردشگری سانتورینی برای این ساحل هم اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل وجود دارد تا گردشگران را به این منطقه برساند.

فانوس دریایی سانتورینی که با نام فاروس آکروتیری (Faros Akrotiri) نیز معروف شناخته می‌شود، در قسمت جنوبی سانتورینی قرار دارد. این فانوس یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی سانتورینی به شمار می‌رود و این محبوبیت را بیشتر به دلیل تاریخچه منطقه و مناطق نزدیک به آن مانند ساحل سرخ به دست آورده است. بهترین زمان بازدید از فانوس دریایی، در زمان غروب آفتاب است که می‌توانید پنهان شدن خورشید پشت کوه آتشفشان و تبدیل رنگ آسمان به صورتی خوشرنگ را ببینید.

مشخصات شهر

کشور: یونان