میلان

Milan

درباره شهر

میلان

میلان شهری در شمال کشور ایتالیاست و دومین شهر پرجمعیت کشور ایتالیا پس از رم . شهر میلان به عنوان یک شهر آلفای جهانی پیشرو در نظر گرفته میشود. این شهر نقاط قوتی در زمینه های هنر، تجارت، طراحی، آموزش، سرگرمی، مد، امور مالی، مراقبت های بهداشتی، رسانه، خدمات، تحقیق و گردشگری دارد. منطقه تجاری آن میزبان بورس اوراق بهادار ایتالیا و مقر بانک ها و شرکت های ملی و بین المللی است. از نظر تولید ناخالص داخلی، میلان ثروتمندترین شهر ایتالیا است، این شهر دارای سومین اقتصاد بزرگ در بین شهرهای اتحادیه اروپا پس از پاریس و مادرید است و در میان شهرهای غیر پایتخت اتحادیه اروپا ثروتمندترین است. میلان همراه با تورین به عنوان جنوبی ترین بخش کریدور و یکی از چهار موتور برای اروپا در نظر گرفته می شود. نقش شهر به عنوان یک مرکز مهم سیاسی به اواخر دوران باستان برمی گردد، زمانی که به عنوان پایتخت امپراتوری روم غربی خدمت می کرد، در حالی که از قرن 12 تا قرن 16، میلان یکی از بزرگترین شهرهای اروپایی و تجارت عمده بود. و مرکز تجاری، در نتیجه تبدیل شدن به پایتخت دوک نشین میلان، که یکی از بزرگترین نیروهای سیاسی، هنری و مد در رنسانس بود. علیرغم از دست دادن بسیاری از اهمیت های  سیاسی و فرهنگی خود در اوایل دوره مدرن، این شهر دوباره جایگاه خود را به عنوان یک مرکز اقتصادی و سیاسی بزرگ به دست آورد، و امروزه به عنوان پایتخت صنعتی و مالی ایتالیا در نظر گرفته می شود.

 شهر میلان  به لطف چندین رویداد و نمایشگاه بین‌المللی، از جمله هفته مد میلان و نمایشگاه مبلمان میلان، به عنوان یکی از چهار پایتخت مد جهان شناخته شده است که در حال حاضر از نظر درآمد، بازدیدکنندگان و رشد در میان بزرگترین‌های جهان هستند.  این شهر میزبان نمایشگاه جهانی در سال‌های 1906 و 2015 بود. میلان در سال 2018 10 میلیون بازدیدکننده داشت که بیشترین تعداد بازدیدکنندگان خارجی از چین، ایالات متحده، فرانسه و آلمان بودند. گردشگران توسط موزه‌ها و گالری‌های هنری میلان که شامل برخی از مهم‌ترین مجموعه‌های جهان، از جمله آثار مهم لئوناردو داوینچی است، جذب می‌شوند. میلان همچنین خانه دو تا از موفق ترین تیم های فوتبال اروپا، A.C میلان و اینترمیلان، و یکی از تیم های اصلی بسکتبال اروپا، Olimpia Milano است. میلان برای اولین بار در سال 2026 میزبان بازی های المپیک و پارالمپیک به همراه کورتینا دامپزو خواهد بود.

اقتصاد میلان

در حالی که رم پایتخت سیاسی ایتالیا است، میلان قلب صنعتی و مالی این کشور است. با تولید ناخالص داخلی 2014 که 158.9 میلیارد یورو تخمین زده می شود،  استان میلان تقریباً 10 درصد از تولید ناخالص داخلی ملی را تولید می کند. در حالی که اقتصاد منطقه لمباردی تقریباً 22٪ از تولید ناخالص داخلی ایتالیا را تولید می کند. استان میلان محل حدود 45 درصد مشاغل در منطقه لمباردی و بیش از 8 درصد از کل مشاغل در ایتالیا است.

طبق گزارش واحد اطلاعات اکونومیست، میلان یازدهمین شهر گران اروپا و بیست و دومین شهر گران جهان در سال 2019 بود، در حالی که بنا به گزارش گلوبال بلو، خیابان معروف Via Monte Napoleone گران ترین خیابان خرید در اروپا است. از اواخر دهه 1800، منطقه میلان یک مرکز بزرگ صنعتی و تولیدی بوده است.

 

میلان یکی از پایتخت های مد جهان است که در آن بخش می تواند روی 12000 شرکت، 800 اتاق نمایش و 6000 مرکز فروش حساب کند. این شهر میزبان دفتر مرکزی خانه های مد جهانی مانند آرمانی، دولچه و گابانا، لوکسوتیکا، پرادا، ورساچه، والنتینو، زگنا است و چهار هفته در سال به رویدادهای مد اختصاص دارد. این شهر همچنین یک مرکز جهانی برای مدیریت رویدادها و نمایشگاه‌های تجاری است. FieraMilano چهارمین سالن نمایشگاهی  بزرگ جهان را در Rho اداره می‌کند. همچنین گردشگری بخش مهمی از اقتصاد شهر میلان است. میلان با 8.81 میلیون ورودی بین المللی در سال 2018 به عنوان پانزدهمین شهر پربازدید جهان رتبه بندی شد.

 

دین و مذهب در میلان

جمعیت میلان مانند کل ایتالیا کاتولیک هستند. همچنین میلان محل زندگی برخی از جوامع پروتستان، ارتدوکس شرقی، یهودی ، مسلمان، هندوو بودایی است.کیلان از اواخر امپراتوری رم شهری با اکثریت مسیحی بوده است. میلان همچنین میزبان یکی از بزرگترین جوامع مسلمان در ایتالیا است، و شهر شاهد ساخت اولین مسجد جدید کشور با گنبد و مناره بود، از زمان تخریب مساجد باستانی لوسرا در سال 1300. در سال 2014 شورای شهر با ساخت یک مسجد جدید در میان بحث‌های سیاسی تلخ موافقت کرد، زیرا با مخالفت شدید احزاب راست‌گرا مواجه است.

در حال حاضر، آمار دقیقی از حضور هندوها و سیک ها در میلان در دسترس نیست. با این حال، منابع مختلف تخمین می زنند که حدود 40٪ از کل جمعیت هندی ساکن در ایتالیا، یا حدود 50000 نفر، در لمباردی زندگی می کنند، جایی که تعدادی معابد هندو و سیک وجود دارد و آنها بزرگترین جوامع را تشکیل می دهند.

فرهنگ غذایی میلان

آشپزی در این شهر از مناطق و قومیت‌های مختلف الهام گرفته است. ادویه‌ها، سبزیجات و میوه‌های مدیترانه‌ای و تاثیراتی از اشپزی فرانسوی و مرکز اروپا را در غذاهای این شهر مشاهده خواهید کرد. حتی سوشی و دیم سام در میلان به راحتی پیدا می‌شود بنابراین از نظر غذا در میلان مشکلی نخواهید داشت.

تعداد زیادی از رستوران‌های میلان در سراسر دنیا شهرت دارند و دارای جوایز متعدد و ستاره‌ی میشلن هستند. البته به غیر از رستوران‌های لوکس و مجلل، رستوران‌های کوچک و دنج محلی نیز در گوشه و کنار میلان پیدا می‌شود که در آنها می‌توانید غذاهایی ارزان‌تر و متناسب با سبک زندگی اهالی شهر را امتحان کنید.

 

حمل و نقل در میلان

میلان یکی از گره های مهم حمل و نقل ایتالیا و جنوب اروپا است. ایستگاه راه آهن مرکزی آن دومین ایستگاه ایتالیا و هشتمین ایستگاه راه آهن اروپا است.

 

قطارهای ملی و بین المللی

ایستگاه مرکزی میلان با 120 میلیون مسافر در سال، بزرگترین و هشتمین ایستگاه راه آهن پرتردد در اروپا و دومین ایستگاه شلوغ ایتالیا پس از رم است. ایستگاه های Milano Cadorna و Milano Porta Garibaldi به ترتیب هفتمین و یازدهمین ایستگاه های شلوغ ایتالیا هستند. از پایان سال 2009، دو خط قطار سریع السیر میلان را به رم، ناپل و تورین متصل می کند و زمان سفر با سایر شهرهای بزرگ ایتالیا را به طور قابل توجهی کوتاه می کند. خطوط پرسرعت بیشتری به سمت جنوا و ورونا در حال ساخت است. میلان با قطارهای بین المللی مستقیم به نیس، مارسی، لیون، پاریس، لوگانو، ژنو، برن، بازل، زوریخ و فرانکفورت خدمات رسانی می کند.

موقعیت شهر میلان در اروپا

میلان، پنجمین شهر بزرگ اتحادیه‌ی اروپا است و در سراسر دنیا به عنوان پایتخت طراحی و مد شناخته می‌شود. غیر از فوتبال، اپرا و مد، از مهم‌ترین شاخصه‌های میلان می‌توان به آثار بی‌نظیر معماری اشاره کرد که توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. اگر برای سفر به ایتالیا برنامه‌ریزی می‌کنید، یکی دو روز را برای بازدید از دیدنی‌های میلان و لذت بردن از حال و هوای این شهر در نظر بگیرید.

دیدنی های شهر میلان

از دیدنی‌های شهر رویایی میلان، میدان دل دوئومو، کلیسای دوئومو میلان با سبک معماری گوتیک، است و جاذبه های دیدنی دیگری که در این شهر وجود دارد باعث شده این شهر زیبا هرساله پذیرای جمعیت زیادی از گردشگران باشد. 

تحصیلات در میلان

میلان مرکز بزرگ جهانی آموزش و پژوهش آموزش عالی است و بعد از رم دومین مرکز بزرگ موسسات آموزش عالی را در ایتالیا دارد. سیستم آموزش عالی میلان شامل 7 دانشگاه، 48 دانشکده و 142 دپارتمان، با 185000 دانشجوی دانشگاهی در سال 2011  و بیشترین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه و دانشجویان کارشناسی ارشد (34000 و بیش از 5000 نفر) است.

دانشگاه میلان که در سال 1923 تأسیس شد، بزرگترین دانشگاه آموزشی و تحقیقاتی دولتی در این شهر است. دانشگاه میلان ششمین دانشگاه بزرگ ایتالیا است، با حدود 60000 دانشجوی ثبت نام شده و 2500 پرسنل آموزشی. زمینه های پزشکی، حقوق و سیاست، و پایداری. فارغ التحصیلان برجسته ای مانند سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا و برندگان جایزه نوبل مدرک خود را در دانشگاه میلان به دست آوردند.

دانشگاه پلی تکنیک میلان قدیمی ترین دانشگاه شهر است که در سال 1863 تاسیس شد. این دانشگاه با بیش از 40000 دانشجو، بزرگترین دانشگاه فنی ایتالیا است.

شرایط تحصیل در ایتالیا

در ابتدا متقاضیان بایستی مدارک 12 ساله یعنی دیپلم و پیش دانشگاهی را داشته باشند و افرادی که خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند باید این را بدانند که زبان تحصیل در این مقطع زبان ایتالیایی و در برخی از رشته ها زبان انگلیسی می باشد، بنابراین دانشجویان بنا بر رشته ی انتخابی بایستی مدرک زبان مورد نیار را ارائه دهند.تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود و متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور بایستی مدرک زبان آیلتس  با نمره ی حداقل 6.5 را ارائه دهند و و برای تحصیل در مقطع دکترا ارئه ی یک رزومه قوی تحصیلی لازم است.

مشخصات شهر

کشور: ایتالیا