نایروبی

درباره شهر

نایروبی پایتخت کشور کنیا است. به دلیل طبیعت بکر و خارق‌العاده، چند سالی است که نام این پایتخت آفریقایی در بین تورهای جهانگردی فراوان به گوش می‌رسد. پارک‌های ملی و تماشای گونه‌های نایاب جانوری، آشنایی با فرهنگ خاص بومیان آن ناحیه و خرید سوغاتی‌های خاص و مرموز، مهم‌ترین دلایل تمایل افراد به تورهای نایروبی است. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که ماجراجویی در قاره   آفریقا را به نشستن بر ساحل کشورهای اروپایی تریجح می‌دهند، شاید بد نباشد در سطرهای کوتاه پیش رو با ما همراه باشید؛ زیرا به جاهای دیدنی نایروبی پرداخته‌ایم و حس و حال سفر به آن را تشریح کرده‌ایم.

نایروبی در جنوب کشور کنیا قرار گرفته و کنیا خود در کرانه شرقی قاره آفریقا واقع شده است. این شهر در ابتدا کمپی برای کارگران راه‌آهن بوده و سپس به پایگاه نیروهای انگلیسی در شرق آفریقا بدل گردیده است.

نکته جالب درباره این شهر انگلیسی صحبت کردن اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آن است. به بیان دقیق، در بین تمامی سه و نیم میلیون نفر جمعیت پایتخت کنیا، سخت می‌توان کسی را پیدا کرد که در حد رفع نیاز انگلیسی نداند. همین امر باعث شده تا گردش‌گرانی که قصد دارند طعم سواحل آفریقایی و ملاقات با حیوانات در خطر انقراض را بچشند

در این آثار، زندگی کارن بلیکس بین سال‌های ۱۹۱۷ الی ۱۹۳۱ میلادی روایت می‌شود و زبان شاعرانه و توصیفات دقیق کار باعث شده تا به شهرت جهانی پایتخت کنیا افزوده شود. تنها نکته‌ای که ذکر آن پیش از سفر ضروری است، تفاوت ماهیت سفر به آفریقا و سایر مقاصد معمولی است

آب و هوای نایروبی در کنیا

با توجه به این که شهر نایروبی در کنیا نزدیک به استوا است، تفاوت دما بین فصل های این شهر آنچنان چشم گیر نمی باشد. بیشتر نایروبی را به هوای معتدل با ساحل های گرم می شناسند. آفتاب در این کشور بسیار سوزان است به همین دلیل در بیشتر فصول سال مردم با لباس های خنک و تابستانی در رفت و آمدند. سردترین ماه ها فوریه تا مارچ و گرم ترین ماه ها ژوئیه تا آگوست است.

اطلاعات کلی شهر نایروبی پایتخت کنیا

زبان رسمی: زبان انگلیسی و سواحلی

واحد پول: شیلینگ کنیا (به تاریخ امروز هر ۱ شیلینگ کنیا برابر با ۳۵۰ تومان می باشد)

کد کشور: ۰۰۲۵۴

فرودگاه: فرودگاه بین‌المللی جومو کنیاتا

شماره های اضطراری: برای تماس با پلیس، آتش نشانی و آمبولانس باید شماره ی ۹۹۹ را بگیرید.

پارک ملی نایروبی (Nairobi National Park)

کافی است هفت کیلومتر از مرکز شهر نایروبی دور شوید و خود را در طبیعت بکر یکی از مهم‌ترین پارک‌های حیات وحش آفریقا بیابید. در این پارک بیش از پنجاه گونه خاص نگه داری می‌شود که به احتمال زیاد محبوب‌ترین آن‌ها برای شما شیر، گوره‌خر، بوفالو، غزال، یوزپلنگ و صد البته، پرندگان رنگارنگ، کمیاب و دلفریب آفریقایی هستند.

معمولا در پارک ملی نایروبی تورهای جذابی برقرار است که شامل اقامت در چادر، شب‌نشینی دور آتش، زدن ردپای حیوانات، نزدیک شدن به آن‌ها و در نهایت، تماشای شکار و چرخه بقا است.

به هر حال، اگر با طبیعت و حیات وحش ارتباط خوبی دارید، جاده لانگاتا (Langata Road) نایروبی را به خاطر بسپارید و در تماشای غروب آفتاب، یاد ما را نیز زنده نگه دارید.

محلی برای دوستی با فیل‌ها (David Sheldrick Wildlife Trust)

فیل‌ها موجودات دوست داشتنی و جالبی هستند که علی‌رغم جثه عظیم، قلبی گرم و انسان دوست دارند؛ اگرچه که متاسفانه همین امر در بسیاری موارد باعث شده تا حیات آن‌ها با خطرات جدی مواجه شود.

بگذریم، در پایتخت کنیا و نزدیکی پارک ملی نایروبی، مرکزی وجود دارد که به تیمار فیل‌های آسیب‌دیده می‌پردازد و آن‌ها را برای بازگشت به طبیعت و حیات وحش آماده می‌سازد.

اگر در زمره افراد حیوان دوست هستید و به قول فرنگی‌ها Animal lover نامیده می‌شوید، بازدید از David Sheldrick Wildlife Trust یک باید است. شما این شانس را خواهید داشت که به بچه فیل‌ها شیر دهید و شادی را در چشمانشان تماشا کنید.

اگر علاقه‌مند بودید، نام جاده Mbagathi Road را در دفترچه خود یادداشت کنید و پایتخت کنیا را بدون بازدید از مرکز مذکور ترک نکنید.

 

مشخصات شهر

کشور: کنیا