هانوی

Hanoi

درباره شهر

درباره هانوی

هانوی (Hanoi) پایتخت کشور ویتنام و دومین شهر بزرگ این کشور است. هانوی در مرکز منطقه‌ای مشهور به دلتای رود سرخ و در نیمه شمالی کشور ویتنام قرار گرفته است. هانوی هم از نظر جمعیت و هم از نظر گردش اقتصادی در رتبه دوم پس از شهر هو چی مین در جنوب ویتنام جای دارد. هانوی با مساحتی ۳۳۰۰ کیلومتر مربعی، جمعیتی ۷.۷ میلیون نفری را در خود جای داده است.

تاریخچه هانوی


شهر هانوی در حوالی سال ۱۰۱۰ میلادی به دست «لای تای تو» به عنوان پایتخت امپراتوری ویتنام در کنار رود سرخ و با نام قدیمی «تانگ لانگ» پایه گذاری شد. تانگ لانگ تا سال ۱۸۰۲ مهمترین شهر ویتنام بود تا اینکه آخرین خاندان امپراتوری نگوئن پایتخت را جا به جا کرد. در سال ۱۸۳۱ نام هانوی بر این شهر گذاشته شد. در سال ۱۸۷۳ هانوی توسط نیروهای فرانسوی اشغال شد و این شهر تا سال ۱۹۴۰ مرکز منطقه استعماری فرانسه در هندو چین بود. در جنگ جهانی دوم این شهر توسط نیروهای ژاپنی اشغال شد و پس از جنگ ویتنام استقلال خود را به دست آورد. پس از جنگ ویتنام، هانوی پایتخت جدید کشور ویتنام شد.

غذاهای هانوی


هانوی پایتخت ویتنام مجموعه‌ای از غذاهای لذیذ این کشور جنوب شرقی آسیا را در رستوران ها و غذاخوری هایش به شما عرضه می‌کند. غذاهایی همچون بی بی کیو خیابانی، گوی کوان، بان ژو، فو، بان می، بون چا هانوی و چاکا که باید در سفر به این شهر آنها را تجربه کنید.

زمان مناسب سفر به هانوی


هانوی در بخش شمال و کوهستانی کشور ویتنام جای گرفته است. در شهر هانوی نیمه اول سال گرم و مرطوب و نیمه سال به طور تنسبی دمای هوا معتدل تر است. به همین دلیل نیمه پاییز تا اوایل بهار هر سال، بهترین زمان برای تجربه هانوی پایتخت ویتنام است.

جاذبه های تاریخی هانوی پایتخت ویتنام، شما را در سفری در دل تاریخ این کشور خواهد برد. شما در میان جاذبه های تاریخی و جاهای دیدنی هانوی می‌توانید گذشته این کشور را از دوران جنگ مشهور ویتنام، استعمار فرانسه و دوران فرمانروایی های باستانی و کهن این کشور ببینید.
در این نوشته نگاهی گذرا داریم به مشهورترین جاذبه های تاریخی هانوی:

ارگ پادشاهی تانگ لانگ


هانوی که در گذشته تانگ لانگ نامیده می‌شده است، پایتخت و مرکز فرمانروایی ویتنام بوده است. به همین سبب فرمانروای آن در مکانی به نام (Imperial Citadel of Thăng Long) زندگی می‌کرده است. این مکان در سال ۱۰۱۰ میلادی و تقریبا همزمان با پایه گذاری شهر هانوی توسط خاندان لای ساخته شد و توسط خاندان های بعدی پادشاهی، توسعه پیدا کرد. بخش زیادی از ارگ پادشاهی تانگ لانگ در طول استعمار فرانسه تخریب شده است.

 

معبد بودایی تک ستون


معبد بودایی تک ستون (One Pillar Pagoda) یکی از مشهورترین معابد بودایی هانوی است. این معبد به دست امپراتور لای تانگ لانگ ساخته شده است. این امپراتور ویتنام فرزندی نداشته است. پس در خواب بودا را می‌بیند که بر شاخه گل نیلوفر آبی ایستاده و فرزندی را به او می‌دهد. لای تانگ لانگ بعد ازدواج کرده و صاحب پسری می‌شود. او این معبد را به پاس این رویداد می‌سازد.

کلیسای جامع سن ژوزف


پس از دین فولک و بودیسم، مسیحیت دین دیگر مردم ویتنام است که از زمان حضور پرتغالی ها و فرانسوی ها در این کشور، بر جا مانده است. این کلیسای سده نونزدهمی با سبک گوتیک ساخته شده و ویژه مسیحیان کلیسای کاتولیک رومی است.

یادبود هو شی مین


یادبود رئیس جمهور هو شی مین (Ho Chi Minh Mausoleum) یادبود رئیس جمهور و رهبر انقلابی ویتنام هو شی مین است. این ساختمان بزرگ در مرکز میدان با دین (Ba Dinh) قرار دارد. جایی که هو شی مین رهبر جنبش کارگری ویتنام در ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ بیانیه استقلال این کشور را در آن خواند.

معبد کوهستان جاد


معبد کوهستان جاد بر روی دریاچه هوآن کیم در مرکز شهر هانوی ویتنام ساخته شده است. این معبد در ادای احترام به کنفوسیوس و تائو دو فیلسوف شرقی بنا گردیده است.

مشخصات شهر

کشور: ویتنام