پورتو

Porto

درباره شهر

شهر پورتو یا اپورتو علاوه بر ارزش تاریخی، به عنوان یکی از شهرهای مهم اقتصادی در کشور پرتغال به حساب می‌آید. تعداد زیادی از افرادی که به پرتغال سفر می‌کنند، در ابتدا به شهر لیسبون می‌روند، ولی انتخاب بعدی آن‌ها مطمئناً شهر پورتو خواهد بود. در واقع پورتو شهری صنعتی است، ولی در بین بازدید کنندگان از محبوبیت خاصی برخوردار است. به احتمال زیاد یکی از علت‌های آن آب و هوای خوبی است که با فضای تاریخی شهر یک ترکیب عالی را می‌سازد. همچنین از نظر هزینه، شهر پورتو در مقایسه با شهرهای دیگر اروپا، با یک مقصد ارزان قیمت مواجه هستیم.

شهر پورتو در پرتغال

پورتو (Porto) به عنوان دومین شهر بزرگ پرتغال، از جمله پرجنب و جوش‌ترین محسوب می‌شود. این شهر در سال‌های اخیر به یکی از مهمترین مناطق توریستی اروپای غربی تبدیل شده است. پورتو دارای یک تاریخچه گسترده، جاذبه‌های گردشگری جالب، زندگی شبانه هیجان‌انگیز و امکانات توریستی برجسته است. در پورتو، جاذبه‌های متنوعی برای طیف گسترده‌ای از گردشگران وجود دارد. پورتو یک شهر تاریخی و متنوع است، از خیابان‌های باریک منطقه باستانی ریبرا گرفته تا میدان بزرگ منطقه ترینداد.

پورتو در امتداد رودخانه 300 کیلومتری دورو (Douro) قرار دارد که ازلیسبون در شمال پرتغال جاری است. این منطقه به تولید شراب پورت مشهور است که در امتداد رودخانه انبار می‌شود.

جاذبه های دیدنی شهر پورتو پرتغال

روا سانتا کاترینا (Rua Santa Catarina)

سانتا کاترینا سنتی‌ترین خیابان برای خرید در پورتو به حساب می‌آید. قسمتی از این خیابان به دلیل ترافیک زیاد تعطیل شده است، به این ترتیب شما می‌توانید با خیالی آسوده در اطراف این خیابان پیاده روی کنید و مشغول تماشای فروشگاه‌هایی که در آن هستند شوید. افزون بر این، اصلاً نیازی نیست که شما قصد خرید داشته باشید تا از گذراندن وقت‌تان در این خیابان لذت ببرید، زیرا کافی‌شاپ‌های لوکس، بناها و کلیساهای زیبا هم جزو دلایلی هستند که برای بازدید از این منطقه به حساب می‌آیند. اگر علاقه ندارید که خرید نکنید، برای تماشای افراد محلی بروید و از تماشای ساختمان‌های تاریخی لذت ببرید، بازدید از خیابان سانتا کاترینا جزو برنامه سفر خود قرار دهید.

اونیدا داز آلیادوس (Avenida dos Aliados)

اونیدا داز آلیادوس را می‌توان تحت عنوان اتاق پذیرایی شهر پورتو نامید که دقیقاً در مرکز این شهر قرار دارد. تالار شهر در بخش شمالی این ناحیه قرار دارد. بیشتر شهروندان قرارهای خود را در این بلوار تعیین می‌کنند. همچنین بلوار نامبرده مکانی است که تقریباً بیشتر کنسرت‌ها، جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی در آن اجرا می‌شود. وقتی که تیم فوتبال این شهر یعنی پورتو در یک مسابقه پیروز می‌شود، افراد محلی در این محل دور هم جمع می‌شوند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند. علاوه بر این تعداد زیادی از اداره‌های پورتو در این بلوار واقع شده‌اند. بناهای زیبایی که در پیرامون خیابان ساخته شده‌اند، موقعیت خاصی به آن بخشیده‌اند.

برج کلریگوس (Clerigos Tower)

برج کلریگوس (به پرتغالی: Torre dos Clérigos) به احتمال زیاد مهم ترین نماد شهر پورتو و همچنین به عنوان یکی از جاذبه‌هایی است که واقعاً ارزش دیدن را دارد.سبک معماری باروک برج را آرشیتکت معروف ایتالیایی به اسم نیکولای ناسونی، طراحی کرده است. این برج میراث خیلی ارزشمندی برای پورتو به حساب می‌آید و تاریخچه ساخت آن به بین سال‌های ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۳ بر می‌گردد. زمانی که از این برج بازدید دارید می‌توانید با استفاده از راه پله‌های باریکی از آن بالا بروید و مشغول یکی از جالب‌ترین و تحسین‌ برانگیزترین نماهای شهری شوید.

کلیسای جامع پورتو (Se Catedral)

کلیسای جامع پورتو یکی از فوق‌العاده‌ترین بناهای شهر پروتو محسوب می‌شود. ریشه‌ی معماری این بنا به سبک رومانتیک باز می‌گردد. این کلیسا طی صدها سال دستخوش تغییرات خیلی زیادی شده است. در میدان رو به‌روی کلیسا می‌توانید یکی از زیباترین منظره‌های شهری را ببینید. تعداد زیادی از حوادث تاریخی پورتو در این مکان اتفاق افتاده است. در زمانی که ارتش بزرگ ناپلئون به این شهر وارد شد و کنترل آن را در دست گرفت، یکی از افراد محلی به نقاشی محراب کلیسا که از جنس نقره بود پرداخت تا آن را پنهان نماید و به خاطر همین، سربازان هیچ وقت متوجه‌ی آن نشدند!

 

هزینه زندگی در پورتو

از لحاظ هزینه زندگی، پورتو پس از لیسبون، دومین شهر گران در پرتغال است و این هزینه در سال‌های اخیر در حال افزایش است. با این حال زندگی در این شهر کمی ارزان‌تر از زندگی در لیسبون است.

میانگین درآمد در پورتو ماهانه حدود 800 یورو است، به طور کلی به این معنی که بیشتر مردم با بودجه کم زندگی می‌کنند.

هزینه غذا در پورتو

غذا در این شهر کمی ارزان است، بنابراین می‌توانید بین 100 تا 150 یورو از بودجه ماهانه خود را به غذا اختصاص دهید.

اگر بخواهید در بیرون از خانه غذا بخورید، در یک رستوران معمولی می‌توانید با 6 یا 7 یورو غذا بخورید، اما غذای یک نفر در یک رستوران مجلل حدود 15 یورو است.

 

هزینه رستوران در پورتو

 

هزینه‌های جانبی خانه در پورتو

هزینه‌های جانبی مانند برق، آب، اینترنت و گرمایش در پرتغال ماهانه حدود 150 یورو است.

 

اسکان در پورتو

برای بیشتر افرادی که در این شهر زندگی می‌کنند، اجاره یک آپارتمان خوب مبلغ قابل توجهی از درآمد را به خود اختصاص می‌دهد. برای مثال، هزینه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه حدود 500 یورو است در حالیکه یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر ماهانه بیش از 1،000 یورو می‌باشد.

برای کاهش هزینه‌های اجاره می‌توانید در آپارتمان‌های اشتراکی در کنار سایر افراد زندگی کنید.

 

آیا اجاره خانه در پورتو آسان است؟

اجاره خانه در این شهر نسبت به لیسبون آسان‌تر است. در پورتو، گزینه‌های بیشتری با موقعیت‌های خوب وجود دارند.

 

خرید خانه در پورتو

پورتو قطعا شهری مناسب برای خرید خانه است، به ویژه برای مهاجرانی که به دنبال جایگزینی برای خرید خانه در لیسبون هستند زیرا قیمت ها در لیسبون فضایی می‌باشند.

سرمایه گذاری در املاک هنوز هم ارزشمند است و تورم املاک در لیسبون و الگاروه کمتر می‌باشد. قیمت‌ها به خاطر طرح گلدن ویزا به آرامی بالا می‌روند.

دلیل دیگر برای خرید املاک در پورتو این است که با سرمایه گذاری و خرید ملک می‌توانید آن را اجاره دهید، به ویژه در مناطق توریستی.

البته می‌دانیم که در انتخاب بهترین محله‌ها برای زندگی، بودجه و سبک زندگی نقش اساسی ایفا می‌کنند.

 

محله‌های مجلل پورتو

 

فوز دو دورو

فوز دو دورو (Foz do Douro) یک محله کنار دریایی لوکس است که در مجاورت رودخانه دورو قرار دارد. این محله، آپارتمان‌های مجللی دارد که مناظر چشم نوازی از اقیانوس اطلس ارائه می‌دهند. این منطقه از لحاظ دسترسی به سواحل خوب است و محله‌ای نسبتا آرام می‌باشد. این محله همچنین یکی از گران‌ترین مناطق شهری برای زندگی است.

 

محله فوز دو دورو

 

ریبرا

ریبرا (Riberia) یک محله زیبا در کنار رودخانه‌ای در پورتو است که از انبارهای شراب مشهور زیاد دور نیست. ریبرا یک محله پرجنب و جوش بوده و خدمات حمل و نقل عمومی آن خوب است.

محله ریبرا

 

محله‌های مقرون به صرفه در پورتو

بوویستا

بوویستا (Boavista) منطقه خوبی برای زندگی در این شهر است زیرا تقریبا در مرکز شهر قرار دارد. اگر در این محله زندگی کنید، حدود 20 دقیقه تا رودخانه یا مرکز شهر فاصله خواهید داشت. آپارتمان‌های بوویستا مناسب و قیمت‌ها متوسط هستند.

کامپانها

کامپانها (Campanha) یکی از ارزان‌ترین مناطق برای زندگی در پورتو است، البته کمی دور از مرکز شهر می‌باشد. کامپانها یک محله غیرتوریستی است، بنابراین زندگی در آن آرام و بسیار بی سر و صدا است.

ایستگاه کامپانها نیز به عنوان ایستگاه راه آهن اصلی در پورتو، در این محله واقع شده است. این ایستگاه به خطوط متروی مرکزی متصل است.

محله کامپانها

 

مرکز شهر پورتو

اونیدا دو آلیادوس

در قلب شهر پورتو، محله اونیدا دو آلیادوس (Avenida dos Aliados) قرار دارد. این محله که در مرکز شهر واقع شده، ساکنان خود را از خدمات اتوبوس و مترو بهره‌مند می‌سازد زیرا ایستگاه‌های ترینداد و یائو بنتو در همین نزدیکی هستند. این محله برای افرادی که زیاد اهل رانندگی نیستند و پیاده روی را ترجیح می‌دهند، محله‌ای ایده‌آل است.

این محله بیشتر اوقات بسیار شلوغ است، شاید به همین دلیل برای کسانی که به راحتی از خواب می‌پرند، مناسب نباشد.

حمل و نقل عمومی در پورتو

حمل و نقل عمومی در این شهر مناسب بوده و گزینه‌های متنوعی از قطارها، اتوبوس‌ها و ترامواها در این محله وجود دارد.

مترو شش خط دارد که همه روزه بین ساعت 6 صبح تا 1 شب ارائه خدمات می‌کند.

خدمات اتوبوس عمومی بسیار گسترده است و کل شهر را پوشش می‌دهد.

هزینه ماهانه حمل و نقل معمولا 31 یورو است.

در پورتو، مانند لیسبون، می‌توانید از خدمات تراموا نیز استفاده کنید. در حال حاضر، سه خط تراموا در این شهر وجود دارد و بلیط‌های آن در ایستگاه‌ها موجود است و هزینه هر سفر 3 یورو می‌باشد. این خدمات بیشتر توسط گردشگران مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از جاذبه‌های تاریخی شهر بازدید کنند.

ایستگاه سائو بنتو در پورتو

فرودگاه پورتو

فرودگاه Francisco de Sá Carneiro، فرودگاهی پیشرفته است که در 15 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. یک فرودگاه بین‌المللی با پروازهای متعدد به بیشتر مقاصد اروپایی است. دفاتر ایرلاین‌های ارزان قیمت مانند رایان ایر و ایزیجت در این فرودگاه قرار دارند.

فرودگاه پورتو دومین فرودگاه شلوغ در پرتغال است و سالانه بیش از 10 میلیون مسافر از این فرودگاه استفاده می‌کنند. این فرودگاه به راحتی از مرکز شهر با مترو و اتوبوس قابل دسترس است.

تفریحات در پورتو

پورتو شهر بزرگی است که فعالیت‌های تفریحی زیادی برای اوقات فراغت شما ارائه می‌دهد. هیچ کمبودی از فعالیت‌های تفریحی در این شهر وجود ندارد.

از جمله فعالیت‌های تفریحی که می‌توانید در اوقات فراغت خود در این شهر انجام دهید به شرح زیر است:

رفتن به پل آرابیدا

این قطعا یکی از کارهایی است که حتما باید در پورتو انجام دهید. پل آرابیدا (Arrábida Bridge) یک سازه ملی و تنها مکانی در اروپا است که می‌توانید قوس یک پل را ببینید. رفتن به بالای پل آرابیدا تجربه‌ای فوق العاده است و منظره خاصی از رودخانه دورو و اقیانوس اطلس از روی این پل دیده می‌شود.

پل آرابیدا در پورتو

کارتینگ

Kart Center de Matosinhos یکی از بهترین فعالیت‌های فضای بسته در این شهر است که به خوبی طراحی شده است. اگر عاشق مسابقات موتور باشید، قطعا لحظات هیجان انگیزی را تجربه خواهید کرد.

کمپینگ

کار دیگری که همیشه می‌توانید در این شهر انجام دهید، کمپینگ است زیرا مکان‌های بسیاری برای کمپینگ وجود دارد.

برخی از مشهورترین مکان‌های کمپینگ عبارتند از:

  • Parque de Campismo de Salgueiros
  • Vila Chã Camping
  • Parque Orbitur Canidelo

پیاده روی در پورتو و اطراف آن

پورتو بسیار زیباست و منظره خوبی دارد که باعث شده مکان خوبی برای پیاده روی باشد. شما می‌توانید ساعاتی را برای پیاده روی در این شهر زیبا سپری کنید. پیشنهاد می‌کنیم 

Parque da Cidade بزرگترین پارک شهری در پورتو بوده و مکانی خوب برای پیاده روی، دویدن یا حتی مدیتیشن و یوگا است.

ورزش‌های آبی

در پورتو فعالیت‌های آبی بسیاری مانند غواصی، قایقرانی و موج سواری وجود دارد.

آیا پورتو مکان خوبی برای زندگی است؟

بله. قطعا! این شهر بسیار شگفت انگیز است.

اگر کار خوبی پیدا کنید، کیفیت زندگی بسیار خوبی خواهید داشت. پورتو از لحاظ تاریخ، سنت، فرهنگ و غذا شهری غنی است. در کنار این، اگر اهل پارتی و زندگی شبانه نیز باشید، این شهر برای شما جذاب‌تر خواهد بود.

حالا که صحبت از زندگی در پورتو شد، اجازه دهید از مزایا و معایب این شهر برای شما بگوییم.

مزایای زندگی در پورتو

  • خدمات حمل و نقل عمومی در این شهر خوب است.
  • شما در یکی از امن‌ترین و زیباترین شهرهای پرتغال زندگی خواهید کرد.
  • در این شهر از غذای عالی پرتغالی و شراب پورت بهره مند خواهید شد.
  • سفر به اسپانیا از پورتو آسان است.

معایب زندگی در پورتو

  • هوا اکثر مواقع بارانی است، به ویژه از اکتبر تا فوریه
  • فرصت های شغلی کمی نسبت به لیسبون وجود دارد.

مشخصات شهر

کشور: پرتغال