ژنو

Geneva

درباره شهر

 

درباره شهر ژنو

ژنو، شهری لوکس و گران در کشور سوئیس است که مملو از جاذبه های رنگارنگ، دریاچه های بی بدیل، ارتفاعات متعدد است، در یک کلام مقصد تفریحی عالی برای دوستداران گردش به شمار می رود. ژنو به عنوان دومین شهر پر جمعیت کشور سوییس در حاشیه دریاچه ژنو واقع شده و یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی شناخته شده است. همان طور که گفتیم، شهری گران قیمت بوده و برای گردشگران و بازدید از این شهر پیشنهاد می شود، اما باز هم بهتر است قبل از سفر اطلاعات کافی درباره مقصدتان کسب کرده و آشنا شوید. حتی می توانید گشت و گذار یک یا دو روزه به شهر ژنو داشته باشید تا هم بودجه تان را کنترل کنید و هم اینکه از این شهر بی نظیر بازدید کرده باشید، اما مطمئن باشید که این شهر برای افراد با هرنوع سلیقه‌ ای مناسب است. ژنو به قدری لوکس است که خانه های مربوط به بسیاری از سازمان های بین المللی و سفارتخانه ها و سازمان ملل در این شهر قرار دارند. ژنو با مناظر شگفت انگیز خود پر از ساختمان های قدیمی و دوست داشتنی است. در واقع، شهر Geneva مکانی فوق العاده برای گشت و گذار و فعالیت های مختلف است.

ژنو

تاریخچه شهر ژنو


شهر ژنو ۱۲۱ سال قبل از میلاد مسیح عضوی از کشور رم شناخته شده و در سال ۱۷۹۸ نیز تحت سلطه کشور فرانسه درآمده است. با اینکه ژنو در طول تاریخ همواره راه پر فراز نشیبی داشته اما در نهایت، در سال ۱۸۱۵ بعد از شکست ناپلئون در منطقه سوئیس به کنفدراسیون سوییس گرویده و شهری از این کشور به شمار می رود. اگر بخواهیم دوران شکوفایی ژنو را برایتان بازگو کنیم، قرن نوزدهم و بیستم می تواند بهترین زمان این شهر باشد، زمانی که به مقر بسیاری از سازمان های بین المللی تبدیل شده است و اکنون در قرن بیست و یکم نیز با شهرتی جهانی به عنوان مرکز اقتصاد و مقر بسیاری از آژانس های سازمان ملل متحد و صلیب سرخ به عنوان مرکز جهانی برای دیپلماسی به شمار می رود و عنوان پایتخت صلح را از آن خود کرده است. جالب اینجاست که زبان اصلی و فرهنگ روزمره شهر ژنو به دلیل تاریخ پرهیجان تحت تاثیر کشور فرانسه است و از نظر تاريخی مرکز هنر شناخته می شود، خیلی از شخصيت های برجسته ادبيات جهان نیز در ژنو گردهم می آمدند.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای شهر ژنو


شهر ژنو در جنوب غربی دریاچه ای به نام ژنو قرار دارد و توسط دو رشته کوه آلپ و ژورا محاصره شده‌ است. آب و هوای ژنو باتوجه به نزدیکی دریاچه معتدل و قاره‌ ای مرطوب شناخته می شود، همچنین تحت تأثیر آب و هوای اقیانوسی است، یعنی زمستان ها در این شهر خنک می شود و کوهستان های اطراف پوشیده از برف بوده و به محلی برای اسکی تبدیل می شود، همچنین در سطح شهر شاهد یخ زدگی خواهید شد اما تابستان های ژنو گرم است. بارندگی نیز در این شهر به مقدار کافی بوده و پاییز نسبت به فصل های دیگر مرطوب تر است. در حالت کلی، میانگین دما از ۱۰- درجه تا ۴۰ درجه متغیر است. با این اوصاف، بازديد از شهر ژنو در تمام طول سال امکان پذیر خواهد بود و شلوغ ترین زمان برای سفر فصل تابستان است.

معرفی جاهای دیدنی ژنو


ژنو

دومین شهر بزرگ در کشور سوئیس است که چندین سفارت و سازمان های بین المللی و سازمان ملل در این شهر قرار دارند. برای سفر به این شهر زیبا بهتر است بدانید که تعداد جاذبه‌ های گردشگری کم نیست و آشنایی با این جاذبه ها انگیزه شما را برای سفر بیشتر خواهند کرد. همچنین می توان گفت نخستین شهر گردشگری در سوئیس همینجاست که می توانید برای چند روز از کارهای روزمره تان فاصله بگیرید و با  این شهر بی نظیر شوید. جاذبه‌ های دیدنی متنوع شهر ژنو را به مقصدی ایده آل برای گردشگران تبدیل کرده است و افراد با سلیقه های مختلف می‌ توانند از این سفر لذت ببرند. در این شهر زیبا انواع جاذبه‌ های گردشگری از ساختمان های قدیمی و موزه‌ ها گرفته تا پارک‌ ها و جاذبه های طبیعی که هرکدامشان طرفداران خاص خود را دارند.
ژنو شهری بزرگ و پرجمعیت پس از شهر زوریخ هر ساله میزبان گردشگران زیادی از جای جای دنیاست که با خرید بلیط هواپیما راهی این شهر بی نظیر می شوند، همچنین به دلیل دارا بودن آب و هوای بسیار معتدل افراد زیادی را به سوی خود جذب می کند، به طوری که زمستان های این شهر سرد و برفی و تابستان های آن بسیار مطلوب و گرم است، بدین جهت مسافران فصل تابستان را برای سفر به این شهر انتخاب می کنند. در ادامه به معرفی چند مورد از جاذبه های دیدنی شهر ژنو می پردازیم:


جاهای دیدنی ژنو

کلیسای جامع سنت پیر (St Pierre Cathedral)


کلیسای جامع شهر ژنو در محله قدیمی قرار دارد که قدمت آن حدودا به ۸۵۰ سال پیش برمی گردد. این مکان، در ابتدا به عنوان معبد سنت پیر نقش مهمی داشته است و در زمان اصلاحات پروتستان برای بزرگداشت رهبر بزرگ به نام جان کلوین به یک کلیسای پروتستان تبدیل گشته است. این کلیسا، یکی از مهم‌ ترین بناهای مذهبی شهر به شمار می رود و در بین سال های ۱۵۳۶ تا ۱۵۶۴ محراب، نقاشی‌ ها، مجسمه‌ های موجود در این کلیسا نابود گشته اند و فقط سرستون‌ های حک شده و شیشه‌ ها از ساختمان اصلی باقی مانده اند. معماری این کلیسا به عنوان شاهکار آن دوران به شمار می رود و سبک های گوتیک، رمانسکی و نئوکلاسیکی در این بنا دیده می شوند، همچنین نمای این کلیسا به سبک نئوکلاسیک است.
علاوه بر اینها، برجی با ۱۵۷ متر ارتفاع در این کلیسا دیده می شود که بی شک یکی از بهترین های شهر ژنو است و با بالا رفتن از ۹۶ پله این برج می توانید چشم انداز ۳۶۰ درجه ای از شهر ژنو را تماشا کنید. این کلیسا در طی قرن های گذشته چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و حتی چندین قسمت نیز اضافه گردیده است که در نهایت آخرین بازسازی ها مربوط به قرن ۱۸ هستند. مورد جالب توجه این است که پنجره‌ های رنگی این بنا همانند پنجره های قرن ۱۵ ساخته شده اند اما پنجره های اصلی در موزه هنر و تاریخ ژنو نگهداری می شوند. یکی از دیدنی های جالب این کلیسا صندلی مثلثی شکل است که مربوط به جان کلوین بوده و در طبقه‌ زیرزمین نیز بخشی تحت عنوان باستان شناسی وجود دارد که وسایل مربوط به قرن ۴ در این قسمت نگهداری می شوند. در نتیجه حفاری ها در زیرزمین این کلیسا چنین مشخص گردیده که قبلا در این مکان ۳ کلیسای دیگر وجود داشته است، همچنین چندین اتاق مخصوص راهبه ها و کشیش ها نیز دیده می شوند. در بخش ورودی از این کلیسا مغازه ای برای خرید سوغاتی دایر است که می توانید برای خودتان و دوستانتان یادگاری تهیه کنید. 
ساعت بازدید: همه روزه از ۹ صبح تا ۵ عصر

فواره آبی ژنو (The Geneva Water Fountain)


یکی از بلندترین فواره‌ های دنیا در شهر ژنو قرار دارد که در سال ۱۹۵۱ ساخته شده و در هر ثانیه ۵۰۰ لیتر آب را تا ۱۴۰ متر به سمت بالا پرتاب می کند. این فواره در محل اتصال دریاچه‌ ژنو به رود رون قرار دارد و در واقع، یکی از نمادهای شهر ژنو به شمار می رود، حتی اگر از نزدیک به بازدید از این فواره نروید، بازهم به دلیل ارتفاع زیاد پرتاب آب از مسافت های دورتر نیز قابل رویت است که نظرتان را به سوی خود جلب خواهد کرد. همچنین در طی سال در مناسبت های متفاوت آب به رنگ های صورتی، آبی و چندین رنگ دیگر در می آید. آوازه این فواره به کل جهان رسیده و سالانه هزاران نفر برای بازدید از این جاذبه دیدنی عازم ژنو می شوند، با اینکه می توان از هر نقطه شهر این فواره را تماشا کرد اما زیبایی بی نظیر آن از نزدیک غیر قابل وصف است، باید از نزدیک به سوی این فواره بروید و شاهد این همه شگفتی باشید، فقط در این صورت بهتر است به یاد داشته باشید که زیاد نزدیک این دریاچه نشوید، زیرا ۵۰۰ لیتر آب با فشار زیاد به سمت بالا پرتاب می شود و در هنگام پایین ریختن ممکن است برایتان حادثه ساز باشد.
جاهای دیدنی ژنو

 

باغ انگلیسی و ساعت گل (Jardin Anglais)


باغ انگلیسی در کنار اسکله‌ در نزدیکی فواره‌ آب قرار دارد و جزو جاذبه اصلی شهر به شمار می رود. در این باغ زیبا می توانید انواع مجسمه‌ ها از شخصیت‌ های مهم ژنو از سال ۱۸۱۴ را تماشا کنید، همچنین ساعت زیبایی از جنس گل در باغ انگلیسی ژنو واقع شده است و به نوعی بزرگترین ساعت دنیا محسوب می شود. این ساعت شامل حدودا ۶ هزار گل است و به افتخار ساعت سازان معروف کشور سوئیس ساخته شده است. این ساعت نیز همانند فواره به عنوان نماد شهر ژنو به شمار می رود و لازم به ذکر است که برای بهتر خوانده شدن این ساعت را با کمی شیب ساخته اند که در هریک از فصل ها زیبایی به خصوصی دارد.
ساعت بازدید: همه روزه و ۲۴ ساعته

پارک دو لاگرانژ (Parc de La Grange)


در امتداد ساحل دریاچه ژنو می توانید چشم انداز بی نظیری از پارک دو لاگرانژ همراه با باغ گل رز و پارک دو او ویو همراه با درختان باشکوه را تماشا کنید. پارک دو لاگرانژ به عنوان بزرگ ترین پارک در شهر ژنو دارای بیشترین تعداد گل رز است. این پارک زیبا از مرکز شهر فاصله دارد و یکی از جاهاییست که برای رهایی از شلوغی های شهر و استفاده از طبیعت زیبای آن می توانید ساعتی را در آنجا سپری کنید و غرق در زیبایی های این پارک شوید. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این پارک می توان به برگزاری کنسرت های رایگان در روزهای چهارشنبه و جمعه در طول تابستان اشاره کرد که میزبان افراد زیادی از سایر شهرها و کشورهاست.
ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب

باغ گیاه شناسی ژنو (Conservatory and Botanical Garden of the City of Geneva)


در محل پارک کوچکی به نام باستیون تأسیس شده است و شامل چندین گلخانه، پاسیو و باغ هایی است که بیش از ۱۴ هزار گونه‌ های مختلفی از گیاهان از سراسر دنیاست که در این باغ نگهداری می شوند، همچنین نمایشگاه گیاهی موجود در این باغ شامل حدودا ۶ میلیون گیاه است. وجود باغچه‌، حوضچه‌، باغ‌ های گل رز و باغ وحش همراه با صدای طنین انداز پرندگان و قطره‌ های آب مطمئنا عاشقان طبیعت را به سوی خود جذب خواهد کرد. باغ گیاه شناسی‌ در ساحل رودخانه ژنو واقع شده و یکی از زیباترین نقاط شهر به شمار می رود. بی شک بازدید از این باغ یکی از به یادماندنی ترین لحظات برایتان خواهد بود، زیرا علاوه بر گل رز می توانید هزاران گونه گل و گیاه عجیب را در این باغ زیبا ببینید و همچنین در باغ وحش نیز حیوانات جذاب و دوست داشتنی زیادی را تماشا کنید.
ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر
جاهای دیدنی ژنو

 

کوه سالو (Salève)


یکی از بهترین مکان های طبیعی در شهر ژنو کوه سالو است که می توانید از بالای آن منظره‌ بی نظیر و تماشایی از شهر را ببینید و بدین جهت لقب بالکن ژنو به این کوه داده شده است. با استفاده از تله کابین می توانید به بالای کوه دسترسی داشته باشید یا اینکه از مسیرهای دیگر کوهنوری کنید یا با دوچرخه های کرایه ای این مسافت را بپیمایید. از تفریحات دیگر در این کوه می توان به پاراگلایدر و اسکی اشاره کرد. پس اگر به دنبال طبیعت بکر برای ریلکس کردن هستید، حتما به این منطقه سر بزنید و ساعتی را در اینجا سپری کنید. کوه سالو با ۱۳۷۹ متر ارتفاع همانند دیواری سنگی در مرز شهر قرار دارد و از بالای آن چشم انداز فوق العاده زیبا شما را مدهوش خواهد کرد و نوعی کل شهر را زیر پای خود احساس خواهید کرد. همچنین همه ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از این کوه راهی ژنو می شوند و برای ساعتی هم که شده به دور از همه اتفاقات زندگی به آرامش می رسند، بی شک در این مکان غرق در طبیعت بکرو زیبا خواهید شد.
ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

موزه هنر و تاریخ (Musee d'Art et d'Histoire Genève)


موزه ای با آثار هنری قدیمی و گالری‌ های متنوع در بین سال های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۰ در مرکز شهر ساخته شده است. ساختمان این موزه بسیار زیباست و به عنوان بزرگترین موزه هنر در سوئیس به شمار می‌ رود. از بخش های این موزه می توان به بخش باستان‌ شناسی و هنرهای زیبا اشاره کرد و یکی از موارد شگفت انگیز در این موزه وجود یک مومیایی مصری با قدمتی ۳۰۰۰ ساله است، همچنین آثار متعددی از هنرمندان معروف مانند رامبراند و رودن و کنراد ویتز نیز در این موزه به نمایش گذاشته می شوند.
برای آشنایی با قسمت های مختلف این موزه راهنمای صوتی در هنگام ورود به زبان های فرانسوی، آلمانی و انگلیسی پخش می شود. لازم به ذکر است علاوه بر قسمت های معرفی شده یک رستوران و محوطه بازی برای کودکان نیز در نظر گرفته شده است که با خیالی آسوده می توانید کودک خود را آنجا بسپارید و خودتان مشغول به بازدید باشید. در طبقه همکف این موزه کلکسیون تاریخی از مصریان، رومیان و یونانیان، جواهرات، عتیقه جات و مجسمه های جذابی را تماشا خواهید کرد، همچنین در اتاقی سلاح های قرون وسطی مانند کمان و شمشیر و سلاح های چوبی را خواهید دید. در طبقه اول نیز گالری هنرهای زیبا مانند مجسمه عاشقانه، نقاشی های مذهبی، نقاشی معروف عیسی و ماهیگیر در دریاچه ژنو وجود دارند و در ادامه بازدید از سالن های این طبقه می توانید آثار یک نقاش هلندی و چندین نقاش دیگر را تماشا کنید، مطمئن باشید با گشت و گذار در این موزه متوجه گذر زمان نخواهید شد، زیرا به عنوان مجموعه‌ ای ادغام شده از چندین موزه است و نمایشگاه های متعددی در زمینه‌ های هنرهای زیبا و کاربردی، باستان‌ شناسی، سلاح‌ ها، گنجینه‌ های هنری یونانی و رومی، آثار باستانی خاورمیانه و مدیترانه شرقی، سفال‌ های رومی و مراسم تدفین در مصر برگزار می شوند.
علاوه بر آنها می توانید آثار هنری به یادگار مانده از دوره گوتیک و رنسانس یا گالری های مربوط به هنرهای زیبای ایتالیایی، هلندی و فرانسوی مربوط به قرن‌ های ۱۶ تا امروز و نقاشی‌ های هنرمندان ژنو مربوط به قرن های ۱۸ و ۱۹ را در این موزه تماشا کنید که بر زیبایی این موزه افزوده اند.
ساعت بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۱۱ صبح تا ۶ عصر


جاهای دیدنی ژنو

 

موزه آریانا (Musée Ariana)


موزه آریانا، موزه ای در نزدیکی کاخ ملل است و به عنوان تنها موزه‌ مربوط به ظروف شیشه ای و سفالی در کشور سوئیس شناخته می شود. در این موزه، بیش از ۲۰ هزار آثار هنری از خود سوئیس یا سایر کشورهای اروپایی وجود دارند. هنرهای سرامیکی این موزه مربوط به اوایل قرون وسطی تا قرن بیستم می شود. علاوه بر این که آریانا موزه زیبایی است، خود ساختمان نیز بسیار تماشایی است و زمان ساخت این موزه به سال های ۱۸۷۷ تا ۱۸۸۴ برمی گردد که توسط فردی به نام گوستاو رویلیود ساخته شده و نام این بنا از نام مادر وی گرفته شده است. همچنین معماری این بنا ترکیبی از سبک‌ های نئو کلاسیک و نئو باروک است که همراه با سقف گنبدی و ستون‌ های زیبا جذابیت زیادی دارند. همچنین از این موزه به عنوان محلی برای آکادمی بین المللی سرامیک یاد می کنند.
ساعت بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر

موزه بین المللی هلال احمر و صلیب سرخ (International Red Cross and Red Crescent Museum)


می توان گفت یکی از بهترین موزه های شهر ژنو همین موزه صلیب سرخ است که نمایشگاهی عالی از نهضت بین‌ المللی صلیب سرخ و هلال احمر و تاریخچه مربوط به آن ها را به نمایش گذاشته است. این موزه در سال ۱۹۸۸ میلادی افتتاح شده و هدف از تاسیس آن برگزاری نمایشگاه هایی برای نشان دادن حفظ انسان، کاهش خطرات طبیعی و به هم پیوند دادن خانواده‌ هاست. عکس و فیلم و مجسمه از اتفاقات مختلف در طول تاریخ در این موزه به نمایش گذاشته شده اند و با بازدید از این موزه متوجه خواهیم شد نقش هلال احمر در زندگی انسان ها چه بوده است. در هنگام سفرتان به شهر ژنو یکی از مکان هایی که بازدید از آن بشدت توصیه می شود همینجاست که با سه بخش باارزش این موزه آشنا خواهید شد و بازدید از این موزه به صورت ماجراجویانه و از لحاظ آموزشی است که مطمئنا اطلاعات مفیدی کسب خواهید کرد.
ساعت بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر

موزه پتک فیلیپ (Patek Philippe Museum)


در سراسر دنیا وقتی صحبت از ساعت پیش می آید، بی شک در ذهن همه نام سوئیس تداعی می شود، موزه پتک فیلیپ در شهر ژنو مکان مناسبی برای آشنایی با تاریخچه هنر ساعت سازی در سوئیس است. همچنین بیش از ۲۰۰۰ نمایشگاه دیدنی با انواع ساعت‌های قدیمی را می توانید در این موزه تماشا کنید، ساعت هایی که قدمتشان به قرن ۱۶ برمی گردد، همچنین انواع ساعت ها تا قرن معاصر را می توانید از نزدیک ببینید و ساعت‌ سازان حرفه‌ ای را بشناسید. این موزه منحصر به فرد نمایشگاهی از ساخت اولین ساعت های سوئیسی تا به امروز است و بازدیدکنندگان با قدیمی ترین و اولین ساعت های ساخته شده و توضیحات مربوط به شیوه ساخت هر کدام آشنا می شوند.
ساعت بازدید: سه شنبه تا جمعه از ۲ ظهر تا ۶ عصر، شنبه ها از ۱۰ صبح تا ۶ عصر و یک شنبه و دوشنبه ها نیز تعطیل است.


جاهای دیدنی ژنو

موزه تاریخ طبیعی (Natural History Museum of Geneva)


موزه ای تحت عنوان تاریخ طبیعی ژنو در سال ۱۹۶۶ میلادی تاسیس شده و به عنوان محلی برای نگهداری پیکر جانوران و انواع حشرات و سنگ‌ ها و فسیل‌ هاست. یکی از جالب ترین دیدنی‌ های این موزه مربوط به یک لاک‌ پشت زنده به نام ژانوس است که با ۲ سر و ۲۰ سال عمر همه را متعجب می کند. این موزه به عنوان مکانی خصوصی است و صاحب این موزه کلکسیونی کامل از گونه های مختلف حیوانات، جانوران و اجرام آسمانی را جمع آوری کرده است که با ورود به این موزه گویی وارد تاریخ می شوید. در هنگام ورود، در طبقه همکف و اول می توانید نمایشگاهی از ۲۰۰ گونه جانور محلی و حیوانات مناطق گرمسیری و پرندگان و گونه های عجیب را در داخل شیشه تماشا کنید. همچنین لاک پشت معروف نیز در این طبقه قرار دارد و همه جانورشناسان را به تعجب واداشته است. طبقات بالایی موزه نیز مربوط به زمین شناسی، نجوم و تکامل انسان است.
مجسمه ای از جنس برنز به عنوان قدیمی ترین فسیل شناخته شده انسانی در طبقه دوم این موزه نگهداری می شود که با مقایسه شکل کنونی انسان و این فسیل همه بازدیدکنندگان غرق در شگفتی می شوند. این موزه به عنوان مکانی عالی برای بازدید خانوادگی است و در همه قسمت های موزه صفحه نمایش های بزرگ برای معرفی بخش های مختلف تعبیه شده اند، مطمئنا بازدید از این موزه برایتان تجربه ای بسیار خاص و منحصر به فرد خواهد بود. پس اگر به ژنو سفر کردید حتما از این موزه بازدید کنید.
ساعت بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر

مشخصات شهر

کشور: سوئیس