گوانجو

Guangzhou

درباره شهر

گوانجو

گوانجو چین، یک کلان شهر کاملاً متمایز در چین است که تا حد زیادی تحت تأثیر همسایه خود، هنگ‌کنگ قرار گرفته. این شهر با ساختمان‌های بلند و تزئین شده با چراغ‌های نئونی چشمک‌زن و سنت‌های جذاب جنوب چین، گردشگران را از سراسر جهان جذب خود می‌کند.

گوانجو، شهر گل چین، سال‌ها است که به عنوان مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در جنوب چین شناخته می‌شود. در گذشته به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب، بندر اصلی در مسیر دریایی جاده ابریشم بود و در حال حاضر، این بندر زیبا، محل دائمی نمایشگاه کانتون است. سالانه صدها هزار تاجر برای شرکت در این نمایشگاه به گوانجو می‌آیند. آنها در سفر به گوانجو چین علاوه بر شرکت در یک رویداد صنعتی بزرگ، از جاذبه‌های دیدنی، موزه‌ها، معابد قدیمی، پارک‌های تفریحی و باغ وحش گوانجو دیدن می‌کنند و طعم غذاهای اصیل چینی را در رستوران‌های گوانجو می‌چشند.

گوانجو چین مرکز بازرگانی بین‌المللی، بزرگ‌ترین شهر تجاری چین و یک از مرفه‌ترین شهرهای چین است. این شهر در جنوب چین، در مرکز استان گوانگدونگ، در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر گوانگدونگ و شمال دلتای رودخانه مروارید قرار دارد. مساحتی بیش از ۱۶۰۰۰ کیلومتر مربع دارد و ۴۴ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است.

این شهر زیبا همیشه سرسبز و پر گل است از این رو به عنوان «شهر گل» هم شناخته شود. همچنین در سطح ملی به دلیل داشتن انواع میوه‌ها از آن به عنوان «زادگاه میوه» هم یاد می‌شود. افسانه‌ای جالب در این مورد وجود دارد که می‌گوید: پنج خدا سوار بر پنج بز، اولین دانه میوه را به این شهر آوردند، از این روگوانگجوبه شهر «پنج» بز نیز معروف شد.

طبق سوابق تاریخی، گوانجو که ابتدا با نام پانیو (Panyu) معروف بود، ۲۱۴ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد. بازرگانان هند و و عرب در قرن ۱۰ به گوانژو آمدند و از آن به بعد این شهر به اولین بندر تجاری چینی تبدیل شد که به طور مرتب توسط بازرگانان مختلف مورد بازدید قرار می‌گرفت.

به عنوان یک بندر بزرگ دریایی، تاریخ گوانجو پر از حادثه است. در سال ۱۵۱۱ میلادی پرتغال در این بندر انحصار تجاری داشت. اما در اواخر قرن ۱۷ این انحصار توسط انگلیسی‌ها شکسته شد و متعاقب آن در قرن ۱۸ فرانسوی‌ها و هلندی‌ها هم از این بندر برای تجارت استفاده کردند.

 

مشخصات شهر

کشور: چین