اسپانیا

spain
قاره: اروپا
پایتخت: مادرید
زبان رسمی: کاستیانا (اسپانیولی)
جمعیت: ۴۶٫۰۰۰٫۰۰۰
واحد پول: یورو

شهرهای مهم

شرح

آشنایی با کشور اسپانیا

نام اسپانیا برگرفته از هیسپانیا می باشد. اسپانیا یکی از کشورهای تاریخی در میان کشورهای قاره اروپا محسوب می شود. کشور اسپانیا تاریخ و تمدن کهنی دارد چون مربوط به قرون وسطی می شود. این کشور تاریخ متفاوتی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد و فراز و نشیب زیادی را به خود دیده است. کشور اسپانیا در گذشته تحت سلطه رومی ها بود و بعد از آنها مسلمانان در اواخر قرن هفت اسپانیا را فتح کردند که نام اندلس را برای این سرزمین انتخاب کردند، این حکمرانی خیلی دوام نیاورد و مسیحیان با رهبری فلیپ توانستند حکومت اسپانیا را به دست آورند و مسلمانان را از آنجا بیرون کنند، آنها توانستند قدرتمند ترین امپراتوری جهان را ایجاد کنند. کشور اسپانیا در تاریخ پر بار خود فرقه ها و پادشاهان زیادی را به خود دیده است. نشانه این قدمت بسیار کهن، آثار تاریخی است که در این کشور به جای مانده است.

اسپانیا کشوری است که در شبه جزیره ایبری،در جنوب غربی اروپا واقع شده است. این کشور دارای مساحتی بالغ بر 500 هزار کیلو متر مربع می باشد و رتبه 52 از نظر وسعت را در بین کشور های دنیا از آن خود کرده است. از لحاظ جغرافیایی کشور اسپانیا در بین مدارهای 26 تا 44 درجه شمالی و 5 تا 19 درجه شرقی قرار دارد. اسپانیا با این مساحت جمعیتی حدود 46 میلیون نفر را در خود جای داده است. در خصوص همسایگان اسپانیا باید گفت که این کشور از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با كشور فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با كشور پرتغال و اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد. با توجه به مرزهای آبی با دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس سواحل شنى و درياى نيلگون فوق العاده اى را در كشور اسپانيا ايجاد شده است. علاوه بر سواحل جزایر بی نظیر و خارق العاده ای در اسپانیا وجو دارد که از زیباترین آنها می توان به جزایر قناری و جزایر بالئاری اشاره کرد البته این جزایر قابل سکونت هستند. اسپانیا دارای 17 ایالت خود مختار می باشد که هر کدام توسط مجلس و دولت محلی مربوط به خود اداره می شوند. بزرگترین شهر اسپانیا، مادرید است، در واقع پایتخت این کشور نیز به حساب می آید. از دیگر شهرهای مهم و بزرگ این کشور می توان بارسلون، سویا، والنسیا، مالاگا، سگویا، بیلبائو، گرانادا، ثاراکوثا، تولد و سان سبستیان اشاره کرد. شهرهای سوتا و ملیا در شمال مراکش که به عنوان دو منطقه خود مختار هستند که بخشی از خاک اسپانیا محسوب می‌ شوند.

آب و هوای کشور اسپانیا

كشور اسپانیا در مناطق شمالى دارای آب و هوای معتدل است در حالى كه در بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی آب و هوای مدیترانه ای دارد و در نواحی کوه های مرتفع آب و هوای سرد کوهستانی مشاهده مى شود. اگر قصد سفر به اسپانیا را دارید بهترین زمان سفر به این كشور فصل بهار و پاییز است، در اين زمان آب و هواى مطلوبی در كشور اسپانيا وجود دارد.