سنگاپور

درباره کشور

سنگاپور

با وسعت 725 کیلومتری، یکی از کوچکترین کشورهای جهان به شمار می‌رود و با نگاه به سنگاپور روی نقشه و مقایسه آن با همسایه‌اش مالزی، این موضوع کاملاً روشن است. جالب توجه است که سنگاپور بیش از 60 جزیره بزرگ و کوچک دارد که طبیعت برخی از آن‌ها کاملاً بکر هستند.

 

تاریخ  کشور سنگاپور به دوران باستان و گزارش‌هایی از چین در قرن سوم میلادی باز می‌گردد. در این متون تاریخی، از سنگاپور به عنوان جنوبی‌ترین قسمت شبه جزیره مالایی یاد شده است. در اواخر قرن چهاردهم میلادی، شاهزاده‌ای از امپراتوری سریویجایا به نام پارامسوارا در آن قدرت یافت و به تدریج  به یک بندر مهم تبدیل کرد تا اینکه پرتغالی‌ها اوایل قرن هفدهم آن را نابود کردند.

در سال 1819 این کشور تحت استعمار انگلیس درآمد و بندرهای تجاری در نقشه سنگاپور ثبت شد و بعدها در جنگ جهانی دوم، کشمکش‌هایی بین ژاپن و انگلیس درگرفت و نیروهای انگلیسی این سرزمین را به ژاپنی‌ها تسلیم کردند؛ اما بعد از پایان جنگ، انگلیسی‌ها باز هم این جزیره را اشغال کردند. حدود دو دهه گذشت تا اینکه در سال 1965 جمهوری مستقل سنگاپور شکل گرفت.

فرهنگ سنگاپور ترکیبی از فرهنگ مالایی، جنوب آسیا و اوراسیاست. البته از آنجایی که این سرزمین مدت‌ها توسط اروپایی‌ها اشغال شده بود، ردی از فرهنگ غرب را هم در خود دارد؛ نباید فراموش کنیم که جوهره اصلی فرهنگ سنگاپور در طول سالیان سال تغییرات بسیاری کرده است. به طوری که گفته می‌شود فرهنگ ابتدایی این کشور از آسترونزی‌هایی گرفته شده بود که از تایوان آمده بودند و بعد‌ها کشورهایی مثل چین تأثیرات زیادی بر فرهنگ سنگاپور گذاشتند.

زبان ملی سنگاپور مالایی است، اما زبان‌های چینی، تامیل، انگلیسی و ماندارین هم جزو 4 زبان رسمی این کشور هستند. بیشتر افراد زیر 50 سال در سنگاپور با زبان انگلیسی آشنایی خوب و قابل قبولی دارند. یکی از زبان‌های جالبی که در سفر به سنگاپور متوجه آن خواهید شد، زبان «سینگلیش» است که همان انگلیسی است، اما لهجه و دستور زبان مختص خودش را دارد.

برای همگام شدن با طبیعت در سنگاپور، نیاز نیست از محیط شهری فاصله بگیرید، چراکه طبیعت به دل شهر پاگذاشته است. به لطف آب‌وهوای مساعد و تلاش 60 ساله مردم سنگاپور، این شهر به یکی از سرسبزترین شهرهای جهان تبدیل شده است و در هر نقطه یک فضای سبز می‌بینید.

جالب توجه است که سنگاپوری‌ها قصد دارند سرسبزی محیط شهری را تا سال 2030 گسترش دهند؛ تا جایی که 200 هکتار دیگر هم به فضای سبز شهری اضافه شود. طبق این برنامه، در این سرزمین باید 170 هزار درخت دیگر کاشته شود و در دهه بعد، هر شهروند سنگاپوری، با فضای سبز، کمتر از 10 دقیقه فاصله داشته باشد. با در نظر گرفتن این آمار پر واضح است که هوای سنگاپور نفس کشیدن دارد و مناظرش دیدن.

انتخاب بهترین زمان سفر به سنگاپور کاملاً نسبی است و به انگیزه شما از سفر به این کشور بستگی دارد، مثلاً عده‌ای لذت بردن از آب‌وهوا و عده‌ای برای آشنایی با فرهنگ و شرکت در فستیوال‌های این کشور، به سنگاپور سفر می‌کنند.

از طرفی سنگاپور کشوری است که نمی‌توان یک فصل پربازدید و کم‌بازدید برایش در نظر گرفت، چراکه دمای آن در ماه‌های مختلف تغییر چندانی ندارد و فقط بارش‌ها کم‌وزیاد می‌شود.

به دلیل اعتدال آب‌وهوا، در سنگاپور نمی‌توانیم 4 فصل مجزا را در نظر بگیریم و در این قسمت از راهنمای سفر به سنگاپور، قصد داریم شرایط بازدید از این کشور را بر حسب فصول مختلف یک سال میلادی شرح دهیم.

از اواخر دسامبر تا اوایل مارس، سنگاپور بارش قابل توجهی را به خود می‌بیند. خصوصاً اگر از دسامبر تا اوایل ژانویه، سفر به سنگاپور را تجربه کنید. میانگین دمای هوا در این فصل از سال، حدود 24 تا 30 درجه است. تابش آفتاب در این فصل به حداقل خود می‌رسد و حرکت‌ ابروباد در بیشتر روزهای زمستان سنگاپور حس می‌شود.

اگر برای باران آمادگی داشته باشید، آب‌وهوا مانعی برای لذت بردن از سفر به سنگاپور در زمستان نخواهد بود. ضمن اینکه حال‌وهوای شهر سنگاپور در زمستان پرجنب‌وجوش است و بسیاری از مردم خود را برای کریسمس و سال نو چینی‌ها آماده می‌کنند. همچنین، به دلیل تخفیفاتی که در این فصل وجود دارند، ماه ژانویه و فوریه برای خرید در سنگاپور هم مناسب هستند.

روزهای اول فصل بهار در سنگاپور معمولاً گرم هستند و دمای هوا بین 25 تا 32 درجه متغیر است. این دوره از اواخر ماه مارس آغاز می‌شود و تا اواخرماه می ادامه می‌یابد. در این مدت، بیشتر روزها، آفتابی هستند و به جز آفتاب، اندکی باد و باران همراه با رعد‌وبرق هم دیده می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای این شرایط هم آمادگی داشته باشید. بد نیست اشاره کنیم که «هفته فشن سنگاپور» در اوایل بهار برگزار می‌شود و جدا از آن فستیوال‌هایی مثل قایق اژدها و جشنواره بین‌المللی فیلم سنگاپور هم طرفداران خاص خودشان را دارند.

 

مشخصات کشور

قاره: آسیا
زبان رسمی: تامیلی -مالایی- انگلیسی
واحد پول: دلار سنگاپور
قیمت ویزا: ۹۰