سوئیس

درباره کشور

سوئیس کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.

این کشور 7٫5 میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر 41٬290 کیلومتر مربع دارد.سوئیس کشوری است به صورت جمهوری فدرال تککانتون و از 26 ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند.

پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با 39٬000 دلار برای هر نفراز بالاترین‌ها در جهان است.

سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند.

سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است، به‌طوری‌که این کشور از سال 1815 تاکنون وارد هیچ جنگی نشده‌است.  این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.

تأسیس کشور سوئیس در تاریخ 1 اوت 1291 ذکر می‌شود و این روز در سوئیس تعطیل ملی است.

تاریخچه کشور سوئیس

تاریخ سوئیس به حدود 150.000 سال قبل بر می گردد ، ضمنا قدیمی ترین شهرک کشاورزی یافت شده در این منطقه به 5300 سال قبل از میلاد می رسد ؛ ضمنا La Tene یکی از اولین فرهنگ‌ هایی است که که در این منطقه بوجود آمده است و در طول عصر آهن در حدود سده‌ پنجم قبل از میلاد توسعه و به اوج رسید . هلوتی‌ ها ( Helvetii ) یکی از مهم ‌ترین قبایل سلتی در سوئیس بودند اما در جریان جنگ Bibracte، ارتش روم به رهبری ژولیوس سزار آن‌ها را شکست داد. سلت‌ها اولین ساکنان کشور سوئیس بودند و تیره ای از این قوم که هلوتیا ( Helvetia ) نام داشت قبل از تسلط رومیان بر سوییس ، در کوهستان ‌های ژورا و آلپ ساکن بودند و آنجا را به اصطلاح هلوتیا می نامند. هلوتیا در سال 58 قبل از میلاد به تصرف ژولیوس سزار امپراطور روم درآمد و در قرن 5 میلادی ، ژرمن ‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر سکونت کردند و ژرمن ‌ها و اقوام بورگون ( Burgun ) و فرانک جامعه ‌ای مستقل شکا دادند و آنها در سال 639 میلادی ، دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نام گرفت و در دهه نهم بین سوابیا ( Swabia ) و بورگوندیها ( Burgundians ) تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراطوری مقدس روم وحدت بوجود آمد و حکومت منطقه در قرن 13 بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ و حکمرانان محلی تقسیم گردید و در سال 1291 میلادی سه منطقه : اوری (سرزمین فعلی سوییس) و شوایتس ( schweiz ) و اولتروالدن ( Ulterwalden ) اتحادیه ‌ای شکل دادند که اساس کنفدراسیون سوییس قرار گرفت .

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سوئیس

مردم سوئیس فروتن و بسیار قانون مدار هستند و این مردمان به میراث غنی و بزرگ قوم خود افتخار می کنند و به همین دلیل فرهنگ بومی و هنرهای مرتبط به آن بسیار زنده بوده و مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد و نیز سوئیس چیزی بیشتر از شکلات‌ های مرغوب و محبوب در میان گردشگران سوئیس برای ارائه به بازدید کنندگان خود دارد و به خوبی از مردم ، تاریخ غنی و هنرهای خود مراقبت و نگهداری می ‌کنند و ضمنا مردم با سه زبان اصلی در این کشور صحبت می ‌کنند : آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی . البته نا گفته نماند که زبان اصلی سوئیس ‌ها رومانش (Romansh) می باشد و تاثیراث این سه کشور را در فرهنگ و سنت‌ های سوئیس می ‌توان به خوبی از نزدیک حس کرد. مردم سوئیس به خاطر محافظه کاری و قانون‌ مداری شهرت عام و خاص دارند ، وقت شناسی و صداقت از ارزش ‌های مهم این کشور محسوب می شود و از بازدید کنندگان سوئیس نیز انتظار دارند که این قوانین را رعایت کنند .

موقعیت و جمعیت سوئیس 

سوئیس با مساحت ۴۱٬۲۸۵ کیلومتر مربع کشور نسبتا کوچکی می باشد و با جمعیت ۷٫۵ میلیونی دارای تراکم جمعیت متوسطی به اندازه ۱۸۲ نفر در هر کیلومتر مربع برآورد شده است ، این تراکم در مناطق جنوبی سوئیس که کوهستانی است کمتر از این میانگین می ‌باشد درحالی که قسمت‌ های شمالی پرتراکم‌ تر می ‌باشند. جمعیت کشور سوئیس بالغ بر هفت و نیم میلیون نفر است و ۶۴٪ از این جمعیت زبان آلمانی زبان اولشان محسوب می شود که این زبان در قسمت های شمالی و مرکزی زبان اول نیز می باشد و اینکه ۱۹٪ زبان فرانسوی زبان اولشان است که اکثرا در غرب این کشور زندگی می کنند . ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن میگویند که غالبا در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آنها به زبان رومانش صحبت میکنند که در قسمت جنوب شرقی این کشور زندگی می کنند و در حدود ۲۲٪ جمعیت سوییس را مهاجران تشکیل داده اند و اکثرا مهاجرین به خاطر شغل راهی این کشور شده اند.

پایتخت سوئیس

پایتخت سوئیس، شهر برن است. شهر برن در مرکز کشور سوئیس واقع شده و از نظر جغرافیایی در شمال غربی قاره اروپا قرار دارد. شهر برن با جمعیتی بالغ بر ۴۲۷ هزار نفر، سومین شهر پرجمعیت سوئیس است و از نظر فرهنگی، معماری، هنری و تجاری مهم است. همچنین، شهر برن با داشتن بناهای تاریخی، موزه‌ها، فضاهای سبز و جاذبه‌های گردشگری متنوع، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در سوئیس است.

واحد پول کشور سوئیس

واحد پول این کشور، فرانک سوئیس (CHF) و ارزش آن تقریبا برابر ۱ دلار آمریکا و هر ۱ فرانک مساوی ۱۰۰ سانتیم می باشد ، هر فرانک سوئیس در حال حاضر برابر با ۳۸۴۵ تومان است .

مذهب و زبان مردم سوئیس

دین اکثر مردم این کشور مسیحیت است، ۴۳٪ از آنان کاتولیک ۳۵٪ آنها پروتستان و ۲٪ آنها ارتودوکس هستند و دین ۴٪ مردم نیز اسلام است و بقیه نیز پیرو سایر دین ها و یا بدون دین زندگی می کنند و در قانون اساسي سوئيس از سه زبان رسمی و چهار زبان ملی ياد شده است . زبان های رسمی عبارتند از: فرانسه ، آلمانی ، ايتاليايی در نتيجه نام سوئيس ، سه اسم رسمي دارد : " شوايز" به آلمانی ، " سوئيس " به فرانسه  و " سوايزر" به ايتاليايی تمام قوانين ملي به اين سه زبان نوشته می ‌شود و از ديگر زبانهای خارجی غير مرسوم در کشور سوئيس ، زبان " امانش " است که ارتباط نزديکی با لاتين دارد و می ‌توان گفت که تقريباً 1 درصد سوئيسی ها به آن صحبت می کنند . حدود 70 درصد از مردم سوئيس به شکلی خاص از آلمانی صحبت می ‌کنند که آلمانی سوئيسی ناميده می ‌شود .

ماتر هورن سوئیس | Matterhorn

ماترهورن یکی از بلندترین قله‌های رشته کوه آلپ محسوب می‌شود که در سوییس و در مرز ایتالیا قرار دارد. نکته جالب درباره کوه ماترهورن این است که چهار وجه شیب دار آن در چهار جهت قطب‌نما قرار گرفته است. این قله افسانه‌ای ۴۴۷۸ متر ارتفاع دارد و یکی از مقاصد کوهنوردی تابستانی به شمار می‌رود و سالانه هزاران کوه‌نورد برای فتح قله آن به سوییس می‌آیند. البته این به آن معنا نیست که اگر کوهنوردی حرفه‌ای نباشید نمی‌توانید از ماترهورن لذت ببرید.

علاوه‌براین قدم زدن در کوهپایه یکی از بلندترین قله‌های اروپا، دوچرخه‌سواری، کوه‌نوردی و اسکی در یخچال‌های تابستانی را نباید از دست بدهید. به‌طورکلی چه زمستان به این کشور سفر کنید و چه تابستان، ماترهورن یکی از جاهای دیدنی سوییس است.

زرمات سوئیس | Zermatt

در دامنه کوه ماترهورن یکی از جذاب‌‌ترین مناطق کوهستانی سوییس، یعنی زرمات قرار گرفته است. زرمات سوئیس یک تفرجگاه جذاب بین‌المللی با کلبه‌های عجیب‌وغریب است. دهکده‌ای زیبا که وسایل نقلیه موتوری حق ورود به آن را ندارند و همه‌جا می‌توانید صدای کالسکه‌ها و زنگوله و نعل اسب‌ها را بشنوید. زمستان‌های ماترهورن پر از اسکی بازهایی است که شیب‌های نرم این قله را با هیجان پایین می‌آیند، تابستان‌های ماترهورن و دریاچه‌های اطرافش بهترین نقطه برای آفتاب گرفتن هستند.

یونگفراو یا بام اروپا | Jungfrau

یکی از بهترین کارها در سفر به سوئیس سفر با قطار به یونگفراو یا بام اروپا است. نقطه‌ای که طولانی ترین یخچال طبیعی جهان از آن جا شروع می‌شود و یکی از میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. اما چرا بهتر است با قطار به سمت یونگفراو سوییس بروید؟ سفر با قطار در سوییس درست شبیه تماشای یک منظره پانوراما از فیلم‌های تخیلی محسوب می‌شود. شما یک تصویر پانوراما از دشت‌های گل، مزرعه‌های سبز و جنگل‌های انبوه می‌بینید. برای صعود به بام اروپا هم می‌توانید از تله کابین استفاده کنید.

البته نباید روستای گریندلوالد در کوهپایه بام اروپا را از دست بدهید. گریندلوالد یک روستای یخچالی است. یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی سوئیس که حتی اگر به این کشور نرفته باشید به احتمال زیاد اسم آن را شنیده‌اید. یونگ‌فراو بهترین نقطه برای تجربه و دیدن کوهستان است. اگر به یونگفراو و گریندلوالد سفر کردید پیاده‌روی، اسکی، سورتمه و زیپ‌لاین در میان کوه‌های سوییس را فراموش نکنید.

سنت موریتز | St. Moritz

سنت موریتز نه تنها یکی از زیباترین جاهای دیدنی سوئیس بلکه یکی از مهم‌‌ترین مقاصد کوهستانی جهان به شمار می‌رود. برای معرفی سنت موریتز همین‌قدر بدانید که این شهر تفریحی تاکنون میزبان دو المپیک زمستانی بوده است. شهری با هتل‌هایی شبیه به قصر و رستوران‌های گران‌قیمت که مقصد ماهرترین اسکی بازها محسوب می‌شود.

دریاچه‌های زلال، یخچال‌های طبیعی، قله‌های ناهموار، جنگل‌های انبوه در دامنه کوه‌های آلپ، سنت موریتز را به تکه‌ای از بهشت تبدیل کرده است. شهر سنت موریتز در یک دره کوهستانی در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و بهشت علاقه‌مندان به تفریحات زمستانی است. از اسکی، اسنوبورد و اسکیت گرفته تا سورتمه‌سواری در مسیرهای معروف جهان!

تابستان‌ها هم فرصت خوبی برای اسکی روی یخچال‌های طبیعی و البته پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و تفریحات آبی فراهم می‌کند. مشهوریت سنت موریتز این شهر را به یک چهارراه فرهنگی در اروپا تبدیل می‌کند. کافی است کمی در اطراف سنت موریتز جست و جو کرده تا بتوانید جملات رومانیایی، آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی را به راحتی بشنوید و مردمی را از سرتاسر جهان ملاقات کنید.

قلعه شیلون سوییس | Shillon Castle

در یکی از جزایر دریاچه ژنو در نزدیکی شهر مونترو سوییس قلعه‌ای وجود دارد که برای قرن‌ها الهام‌بخش هنرمندان و نویسندگان بوده است. لرد بایرون، ژان ژاک روسو و ویکتور هوگو از جمله هنرمندانی هستند که در مورد این شاهکار معماری گوتیک مطالب جالبی نوشته‌اند.

مجموعه قلعه چیلون زمانی سنگر کنت‌ها و دوک‌های قرن دوازدهم بوده است. این مجموعه ۲۵ ساختمان دارد که اطراف سه حیاط قرار گرفته‌اند. از جالب‌ترین ساختمان‌های قلعه شیلون می‌توان به سالن بزرگ با منظره بسیار زیبایی از دریاچه ژنو، اتاق های زیرزمینی گوتیک، کلیسای کوچکی با دیوارهای پر از نقاشی و اتاق خواب دوک با نقاشی‌های دیواری قرون وسطایی اشاره کرد.

دریاچه ژنو | Lake Geneva

دریاچه ژنو در مرز سوئیس و فرانسه قرار دارد و از چند شهر سوییس می‌گذرد. رود رون در نقطه‌ای از سوییس به دریاچه ژنو می‌ریزد، این نقطه شهر ژنو نام دارد و سال‌هاست که بی‌طرف‌ترین نقطه تمام جهان است.

شهر ژنو یا به زبان فرانسوی پایتخت صلح، مقر اروپایی سازمان ملل است. فرهنگ ژنو و حال‌وهوای آن ترکیبی دوست داشتنی از زندگی شاد فرانسوی و ساختار سوئیسی است. گردشگاه‌ها، پارک‌ها و باغ‌های اطراف دریاچه ژنو بهترین نقطه برای درک کردن روح آرام سوئیس و البته لذت بردن از این کشور هستند.

اگر زمانی به شهر و دریاچه ژنو سر زدید می‌توانید از فواره معروف دریاچه ژنو، جت دیو که آب را تا ارتفاع ۱۵۰ متر به هوا پرتاب می‌کند دیدن کنید. خانه اپرا و تئاتر بزرگ هم از دیگر جاهای دیدنی سوئیس در ژنو هستند. موزه‌ها و گالری‌های بزرگ ژنو، باغ‌های گیاه‌شناسی، کافه‌هایی با معماری‌های عجیب و قایق‌های زردی که روی دریاچه ژنو شناور هستند، می‌توانند سفر شما به سوییس را به یکی از دیدنی‌ترین سفرهای جهان تبدیل کنند.

آبشار راین | Rhine Falls

آبشار راین بزرگترین آبشار اروپای مرکزی و یکی از زیباترین جاهای دیدنی سوئیس است. بهترین زمان برای بازدید از آبشار راین ماه‌های خرداد و تیر محسوب می‌شود. زمانی که برف کوه‌های آلپ آب می‌شود و حجم زیادی از آب روی طاقچه‌های سنگی و آهکی می‌ریزد و شکل فوق‌العاده‌ای به آبشار می‌دهد. یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید در بازدید از آبشار راین انجام بدهید، کرایه کردن یک قایق است. شما می‌توانید با قایق اطراف رودخانه بگردید و از دور قلعه‌های اطراف آب را ببینید.

قلعه اوبرهوفن | Oberhofen Castle

این قلعه قرن سیزدهمی یکی از معروف ترین قلعه های سوئیس است. از آنجایی که قلعه اوبرهوفن در طول قرن‌ها بارها به دست افراد مختلف افتاده، معماری عجیبی دارد. هر کدام از صاحبان جدید قلعه مدام اتاق‌هایی به آن اضافه کردند و نتیجه آن ترکیبی جادویی از سبک‌های مختلف مانند ساختمان‌های سبک باروک برن، نماهای سبک رمانتیک و حتی اتاق هایی با الهام از کتاب‌ها و داستان‌های معروف، مثل اتاق سیگار یا اتاق کتاب خانه است. اگر بازدید از قلعه های سوئیس برایتان جذاب باشد، قلعه اوبرهوفن را اولین گزینه از لیست جاهای تاریخی این کشور قرار خواهید داد.

پرطرفدارترین غذاهای سوییس

کشور سوئیس پر از رستوران‌های شگفت‌انگیز با منظره دریاچه‌ها و کوه‌های سبز است. اگرچه شما این فرصت را دارید که در سوئیس غذاهای بین‌المللی ایتالیایی، هندی، ژاپنی یا چینی را امتحان کنید، اما نباید طعم‌های اصیل سوئیس را از یاد ببرید. اگر روزی این فرصت را داشتید که به سوییس سفر کنید، حتما این چند گزینه را امتحان کنید:

فوندوی پنیر | طعم اصیل پنیر سوئیسی

فوندوی پنیر بهترین انتخاب از بین غذاهای سنتی سوئیسی است که باید امتحان کنید. ساده‌ترین دستور تهیه فوندو سوئیسی این است که سیر و آب لیمو را در یک قابلمه روی حرارت ملایم مخلوط کنید و سپس پنیر را کم‌کم به مایع در حال جوش اضافه کنید. حالا می‌توانید نان مخصوص سوییسی را در مایعی که بخار ملایم از آن بلند می‌شود فرو کنید و از غذایتان لذت ببرید. فوندوی پنیر حتی وقتی درباره‌اش حرف می‌زنید هم خوشمره به نظر می‌رسد، حالا تصور کنید که طعم این غذای سوییسی را بچشید.

 تارت پنیر | تارت مخصوص سوئیسی ها

وجه مشترک تمام تارت‌های سوییسی پنیر است. تارت‌های پنیر سوئیسی را در تمام طعم‌ها و اندازه‌ها می‌توانید پیدا کنید. البته کیش سوییسی که نوع خاصی از تارت است را می‌توان علاوه‌بر پنیر با ماهی، گوشت یا سبزیجات پر کرد، درحالی‌که تارت‌ها معمولا با طعم‌های مختلف از پیاز گرفته تا سیب شیرین پر می‌شوند. اگر روزی به سوییس سفر کردید و بوی شیرینی به مشامتان خورد شک نداشته باشید که یک مغازه اطرافتان در حال پختن یک تارت یا کیش خوشمزه است.

لندجاگر | سوئیس نیمه خشک

مگر می‌شود تمام کوه‌های سبز و جاده‌های پیچ‌درپیچ با منظره چمنزار را قدم زد و چیزی نخورد؟ اگر به دنبال یکی از تنقلات معروف از بین غذاهای سوییسی هستید ما به شما لندجاگر یا سوسیس نیمه خشک را پیشنهاد می‌دهیم. این میان وعده سنتی سوئیسی با ترکیبی از گوشت، شکر و ادویه تهیه می‌شود. جالب است بدانید که لندجاگر به معنای شکارچیان زمین است. این میان وعده بیشتر از همه بین کوله‌گردها و شکارچیانی که سفرهای طولانی مدت می‌روند محبوب است، به همین دلیل این نام را روی آن گذاشته‌اند.

ماکارونی آلپ | غذای محلی معروف سوئیسی ها

ماکارونی آلپ یک غذای معروف و روستایی در سوئیس است. ماکارونی آلپ در گذشته غذای موردعلاقه گله‌دارانی بوده که گوسفندانشان را برای چرا به کوهپایه‌های آلپ می‌برند، به همین دلیل سوییسی‌ها به این پاستا، ماکارونی آلپ می‌گویند. از آن زمان تاکنون این غذا یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای سوئیس است. برای پخت ماکارونی آلپ شما به ماکارونی، پنیر، پیاز و سیب زمینی احتیاج دارید، اگرچه شهرهای مختلف سوئیس ممکن است انواع مختلفی از این ماکارونی را درست کنند.

مشخصات کشور

قاره: اروپا