هلند

درباره کشور

هفلند (به هلندی: Nederland (تلفظ: نــفیدفرلانت) ، به انگلیسی: The Netherlands و Holland) کشوری است کوچک در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند . جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است . پایتخت هلند شهر آمستردام است ، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند .
هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند (به زبان هلندی: Koninkrijk der Nederlanden  کفنینک‌رَیک دفر نفیدفرلاندفن) بشمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود . هلند از شرق با آلمان همسایه ‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا . بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد ، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود .


۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند . حدود ۵۰ درصد از زمین‌های هلند نیز ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارد . به این خاطر است که نام این کشور در زبان هلندی Nederland به معنی «سرزمین پست» (فروبوم) است و نامی که بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌ کار می‌برند هم همین معنی را می‌دهد . هلند را در آلمانی Niederlande، در انگلیسی the Netherlands، در کرواتی  Nizozemska، در فرانسوی Les Pays-Bas، در ایتالیایی Paesi Bassi، در فنلاندی Alankomaat و در اسپانیایی Países Bajos می‌نامند که همگی در این زبان‌ها به معنی «سرزمین پست» است .
واژه هلند که در زبان فارسی و هم ‌چنین انگلیسی و عربی و بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌ کار می‌رود در اصل نام منطقه‌ای از این کشور بوده (مقایسه شود : پارس/ایران) که برای اشاره همه کشور به‌ کار رفته است . واژه هلند Holland در زبان هلندی میانه به شکل holtland بود و معنی آن «سرزمین چوب» است .
اقتصاد
تولید ناخالص داخلی هلند (نه تولید ملی) در سال ۲۰۰۶ بیش از پانصد میلیارد یورو بوده ‌است و نرخ رشد اقتصادی در همین سال نزدیک به ۳ درصد بوده ‌است . رشد تورم در هلند از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ بطور میانگین حدود دو درصد گزارش شده ‌است . نرخ بیکاری در دورهٔ مشابه حدود دو درصد بوده ‌است (۴۰۰ هزار نفر و کمتر )
هلند در پرورش و تجارتف گفل مقام اول را در جهان داراست . دامداری و کشاورزی نیز از پایه‌های اقتصاد هلند محسوب می‌شود . هلندی‌ها علیرغم کوچکی کشورشان سهم بزرگی در تجارت و بانکداری جهانی دارند . ایالات متحدهٔ آمریکا یکی از بازارهای اصلی هلند است و کشورهای اتحادیه اروپا مهم‌ترین شرکای تجاری آن هستند . بیش از نیمی از سهام شرکت نفتی- گازی شل را هلند در اختیار دارد و مابقی را بریتانیا .
این شرکت که بخش هلندی آن به رویال داچ شل معروف است در زمینهٔ استخراج و تجارت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ایران فعالیت می‌کند . هلند خود نیز دارای ذخایر گاز طبیعی است و بخش از آن را صادر می‌کند . کشتی سازی و صنایع شیمیایی از دیگر صنایع مادر در هلند هستند . از شرکتهای بزرگ هلندی می‌توان به فیلیپس (صنایع الکترونیک) و هاینکن (یکی از عمده‌ترین تولید کنندگان آبجو در جهان) اشاره کرد . واحد پول هلند پیش از تبدیل به یورو ، فلورن یا گیلدر هلندی بود .
سیاست
حکومت هلند پادشاهی مشروطه ‌است که در آن شاه یا ملکه نقش چندان تعیین کننده‌ای در سیاست ندارد و بیشتر نماد وحدت ملی است . ملکهٔ فعلی هلند بئاتریکس نام دارد و پسر او آلکساندر ولیعهد است . دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و حزب دارای بیشترین رأی در انتخابات پارلمانی نخست وزیر را برمیگزیند و دولت را تشکیل می‌دهد . او مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود . احزاب دموکرات مسیحی ، سوسیال دموکرات (کار) ، سوسیالیست ، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند .
طی چند سال اخیر و بخصوص در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ حزب آزادی (راست افراطی به رهبری خیرت ویلدرس) صندلی‌های بیشتری در مجلس هلند بدست آورده و ممکن است در دولتف آتی به رهبری لیبرالها VVD حضور داشته باشد . تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هلند را شهروندان مهاجر ترک تبار و مراکشی تبار تشکیل می‌دهند . از ایرانیان مقیم هلند نیز «فرح کریمی» به نمایندگی از حزب سبزها در مجلس هلند حضور داشته ‌است .
جریانف راست گرای افراطی در هلند از جمله به خاطر رشد تعداد مهاجران در این کشور ، در دههٔ حاضر قدرت گرفت که نتیجهٔ آن ورود احزابی چون ال‌پی‌اف (فهرست پیم فورتاین) به پارلمان و دولت بود . با کشته شدن پیم ففرتاین بدست یک هلندی ، او و بعد حزب اش از صحنهٔ سیاست حذف شدند و خیرت ویلدرس با «حزب آزادی» طرفداران او را به سوی خود جلب کرد و وارد پارلمان شد . ویلدرز مخالفف حضور مسلمانان در هلند است چرا که اسلام را یک تهدیدف رو به گسترش می‌داند که باید جلوی آن را گرفت . قتل فیلمساز هلندی تئو فان خفخ (ون گوگ) توسط یک مراکشی در سال ۲۰۰۴ به حزبف ضداسلامیف ویلدرس کمک کرد تا وارد پارلمان بشوند .
در فروردین ۱۳۸۷ نمایش فیلم کوتاهی از خیرت ویلدرس بنام فتنه مخالفت‌های زیادی در هلند و خارج از این کشور برانگیخت . او در این فیلم قرآن و مسلمانان را مروج خشونت می‌داند . نخست‌وزیر پیشین دولت هلند ، یان پیتر بالکنففنده که از حزب دموکرات مسیحی است این فیلم را محکوم کرد . بر خلاف نگرانی‌ها ، مسلمانان هلند خشونتی بر علیه این فیلم نشان ندادند و از روش‌های قانونی برای اعتراض به آن استفاده کردند . رسانه‌های دولتی هلند آگاهانه به مسلمانان میدان دادند تا مخالفت هایشان را ابراز کنند .
هلند عضو قدیمی اتحادیهٔ اروپا و همچنین عضو پیمان نظامی ناتو است . دولت هلند از حملهٔ آمریکا به افغانستان و عراق پشتیبانی کرد و هم اکنون در افغانستان نیرو دارد . اما این نیروها در سال ۲۰۱۰ افغانستان را ترک خواهند کرد (در نتیجهٔ اختلاف نظرهای احزاب اصلی که حتی به انحلال کابینه در هلند انجامید ) .
هلند همراه با بلژیک و لوکزامبورگ ، بنفلوکس را تشکیل می‌دهند . این نام یک پیمان همکاری منطقه‌ای بین این سه کشور است و از ترکیب نخستین حروف نام این کشورها ساخته شده ‌است و این پیمان مادر پیمان اروپای یکپارچه ‌است .
جغرافیا
هلند در واقع یک دلتای سرسبز است که رودخانه‌هایی چون راین از میان آن می‌گذرد . از این رو هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲ متر بیشتر نیست . خاک هلند بیشتر ماسه‌ای ست . بخش‌های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه‌های سرسبز تشکیل می‌دهند و دریاچه ها و نهرها و جنگلهای طبیعی و مصنوعی در آن به وفور یافت می‌شود . هلند سرزمینی پر باران است با زمستانهای طولانی و تابستانهای کوتاه و ملایم .
بادهای تند بخصوص در مناطق ساحلی از ویژگیهای جوی آن است و سیلابهای موسمی تهدیدی همیشگی اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک محسوب می‌شوند . مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده ‌است و آنها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند . شهرهای جدیدی چون آلمیره و لیلی‌استاد که در جنوب دریاچهٔ ایسل‌میر واقع اند ، در چنین زمین‌هایی بنا شده‌اند .
مردم
زبان رسمی هلند ، هلندی است (به هلندی:Nederlands). این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمنی است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد . برخی واژگان فرانسوی نیز از دوره‌های تسلط فرانسویان بر این منطقه ، در زبان هلندی جذب شده‌اند . گسترهٔ جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند ، استان‌های شمالی بلژیک را نیز در بر می‌گیرد . در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌های بومی‌شدهٔ هلندی کاربرد داشته ‌است .
در کشور هلند در حدود ۶۵ هزار فارسی‌زبان سکونت دارند ، ۳۰ هزار ایرانی و ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستان .
فرهنگ
هلند نقاش‌های شناخته شده‌ای داشته ‌است . در سده ۱۷ میلادی ، در زمانی که جمهوری هلند در اوج خود بود ، استادان بزرگی همچون رامبرانت ، یوهانس ورمر ، جان استین ، جیکوب ایساکزون و بسیاری دیگر فعالیت می‌کردند . نقاش‌های مشهور سده ۱۹ و ۲۰ هلند ، ون گوگ و پیت مپندریان بوده‌اند . موریس اشر هنرمند گرافیست این دوران بود . هلند خانهٔ فیلسوف‌های بزرگی چون اسپینوزا و دزیدریوس اراسموس بوده‌ است . تمام کارهای اصلی دکارت در هلند انجام شده ‌است .

آب و هوای کشور هلند

آب و هوای هلند تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلسه که باعث شده تابستونا سرد و زمستونا معتدل باشه. زمستونا درجه حرارت هوا تو طول روز از ۲ تا ۶ درجه سانتی‌گراد و تابستونا از ۱۷ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد متغیره. هلند ۴ فصل آب و هوایی داره: زمستون از ماه ژانویه تا مارس، بهار از ماه آوریل تا ژوئن، تابستون از ماه ژوئیه تا سپتامبر و پاییز از ماه اکتبر تا دسامبر.

آب و هوای تابستون تو استان اوترختUtrecht  می‌تونه دلپذیر، آفتابی و گرم باشه، و معمولا دمای هوا از ۲۰ تا ۳۸ درجه سانتیگراد تغییر می‌کنه. تو کشور هلند معمولا وقتی هوای سرد به وای گرم تغییر می‌کنه برف می‌باره. بطور متوسط میشه گفت کشور هلند ۲۴ روز در کل سال برفیه. گرم‌ترین ماه شهر آمستردام، ماه اوت با درجه حرارت متوسط ۱۷ درجه سانتیگراد و سردترین ماه، ژانویه با دمای ۳ درجه سانتیگراده؛ و طولانی‌ترین روز سال هم ۷ ژوئنه. نوامبر مرطوب‌ترین ماه ساله، که میانگین بارش بارون به ۹۰ میلی متر می‌رسه.

تاریخچه کشور هلند

تاریخ هلند تاریخچه مردم دریانوردی است که در دلتای رودخانه دشت، در دریای شمال و شمال غربی اروپا رشد می‌کنند. هلند در طول چهار قرن پیشرفت کرده و توانسته است در طی این مدت، منطقه مرزی نظامی امپراتوری روم را تشکیل ‌دهند.

 پایتخت کشور هلند

آمستردام پایتخت است و با بیش از یک میلیون جمعیت، پرجمعیت‌ترین شهر است  که در بخش شمالی با میراث هنری، سیستم کانال‌های پیچیده و خانه‌های باریک با نماهای شیروانی قرن هفدهم، قرار دارد.  مناطق موزه‌های آن مثل موزه ونگوگ، آثار رامبراند و ورمیر در موزه ریکس و موزه هنرهای مدرن بسیار دیدنی هستند. 

شرایط اقتصادی هلند

از نظر اقتصادی هلند کشوری توسعه یافته‌ محسوب می‌شود و همیشه نقش مهمی در اقتصاد اروپا ایفا کرده است. ماهی گیری، کشتی رانی، کشاورزی، تجارت و بانکداری از قرن 16 میلادی جز بخش‌های اصلی اقتصاد این کشور بوده‌ است. هلند از 10 کشور برتر در صادرات است و بعد از محصولات غذایی، ماشین آلات، مواد شیمیایی، فلزات، لوازم الکتریکی، تجارت، خدمات و توریسم از صنایع برتر آن محسوب می‌شوند. هلند یکی از متراکم‌ترین کشورهای جهان از نظر جمعیتی است اما با این حال دومین صادر کننده غذا و محصولات کشاوری در جهان است.

زبان رسمی مردم هلند

زبان رسمی هلند و زبان مردم هلند، هلندی است. در این زبان که ریشه آن به زبان ژرمنی یا همان آلمانی برمیگردد، برخی واژه‌های فرانسوی نیز وجود دارد که در حین صحبت می‌توان آنها را تشخیص داد. این زبان بسیار گسترده است و در برخی بخش‌های دیگر کشورهای اروپایی همانند بلژیک نیز از این زبان استفاده می‌شود و 95درصد از هلندی ها به زبان انگلیسی آشنایی دارند.

جایگاه هنر در هلند

این کشور در حوزه فرهنگ و هنر چهره‌های برجسته فراوانی داشته است از معروف ترین نقاشان هلندی می توان به یان استین، فرمیر، رامبرانت، ون گوک، اشر اشاره کرد و فیلسوفان بسیاری از جمله اراسمون و اسپینوزا در این کشور زندگی می‌کرده‌اند. رنه دکارت نیز بیشتر آثار بزرگ خود را در هلند نوشته زیرا در دانشگاه لیدن در حال تحصیل بوده است. کریستیان هویگنس، مخترع ساعت پاندولی، دانشمندی بود که تایتان، قمر زحل را کشف کرد. ادبیات این کشور نیز چهره‌های برتری در بین خود داشت از جمله جوست وِندل، پیتر هوفت، بوماس، جرارد ریو، ویلیام هرمان و آنه فرنک که کتاب خاطرات یک دختر جوان او بعد از مرگش طی هولوکاست چاپ شد و به بیشتر زبان‌های دنیا نیز ترجمه گردید.

آثاری از معماری سنتی را می‌توان در ساختمان‌هایی که در شهرهای آمستردام، دلفت و لیدن که بازمانده‌های قرن 17 و 18 میلادی هستند دید. معماری روستایی با خانه‌های چوبی را می‌توان در مارکن و زاندام یافت. کفش‌های چوبی، آسیاب بادی، گل‌های لاله، پنیر، سفال و شاهدانه از جمله وسایلی هستند که گردشگران آنها را به کشور هلند مرتبط می دانند.

قوانین کشور هلند

از آنجایی‌که هلند از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، قوانین کشور هلند نیز از اتحادیه اروپا پیروی می‌کند و بر اساس سیستم حقوقی سیویل لاو یا قانون مدنی مصوب شده است.

اگر قصد مهاجرت به هلند را دارید و می‌خواهید از قوانین کشور هلند مطلع شوید، بهتر است که با یک متخصص یا وکیل مهاجرت مشورت کنید تا با توجه به شرایطی که دارید، شما را به بهترین نحو راهنمایی کند.

پادشاه هلند

پادشاه کشور، ویلم آلکساندر (Willem-Alexander) نام دارد که در روز ۲۷ آپریل و در سال ۱۹۶۷در شهر اوترخت به دنیا آمده است. ویلم آلکساندر اولین فرزند بئاتریکس هلند و کلاوس فان آمسبرگ است.

رفاه در هلند

رفاه در این کشور بسیار بالا است و مردم هلند از جمله مرفه‌ترین مردم دنیا بشمار می‌روند. کیفیت زندگی در این کشور اروپایی بالا و میزان جرم و جنایت بسیار پایین است به نحوی که چندین زندان هلند را به خاطر خالی بودن تعطیل کرده‌اند.

امنیت در هلند بسیار زیاد و میزان بیکاری پایین است. مردم هلند از جمله شادترین مردم دنیا نیز بشمار می‌روند و به بهانه‌های مختلف در طول سال جشن‌های متعددی می‌گیرند.

جشن های کشور هلند

جشن های کشور هلند ریشه در تاریخ و فرهنگ آن دارد. مردم هلند از جمله مردمان شاد دنیا بشمار می‌روند و در طول سال فستیوال های هلند علاوه بر مردم بومی آن، مورد استقبال گردشگران دنیا نیز هستند. برخی از جشن های هلند از قبیل زیر هستند:

فستیوال گل در زوندرت (Zundert)

بزرگ‌ترین فستیوال گل جهان هر ساله در شهر زوندرت (Zundert) در ماه سپتامبر با مضامین مختلف برپا می‌شود. در این فستیوال معماران شهر که با نام هملت‌ها (Hamlets) خوانده می‌شوند، به صورت داوطلبانه برای آماده سازی مجسمه‌های گل کمک می‌کنند و در روز فستیوال این مجسمه‌ها را در خیابان‌های شهر زوندرت به نمایش می‌گذارند.

هر ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای تماشای رژه در جشن گل های هلند به این کشور سفر می‌کنند.

فستیوال آسیاب هلند

یکی از روزهای مهم در تقویم هلندی‌ها، روز ملی آسیاب‌ها نام دارد که حدودا در دومین شنبه ماه مِی به ثبت رسیده است. همانطور که می‌دانید این آسیاب‌ها آبی در دنیا شهرت زیادی دارند و قدمت استفاده از آن‌ها در هلند به هزاران سال پیش بازمی‌گردد.

در واقع آسیاب‌های بادی و آبی این کشور همانند سمبل مبارزه مردم هلند با آب دریا و بادها به شمار می‌رود. در روز فستیوال آسیاب آبی تمامی آسیاب های هلند به گردش درمی‌آیند و بازدید از آن‌ها برای عموم فراهم می‌شود.

فستیوال زمستانی کارناوال در جنوب هلند (Carnival)

یکی دیگر از جشن های هلند که در میان گردشگران و مردم بومی بسیار محبوب است جشنواره کارناوال (Carnival) نام دارد. این فستیوال یکی از بزرگ‌ترین جشن‌های ملی هلند است و هر ساله در ماه فوریه به مدت ۳ روز برگزار می‌شود.

در طول فستیوال کارناوال هلند مردم و گردشگران با لباس‌ها رنگی و مبدل به شکل و طرح‌های متنوع به خیابان‌ها می‌آیند و به جشن و پایکوپی می‌پردازند. این فستیوال در شهرهای جنوبی هلند مثل دنبوش، آیندهوون، و بردا رایج‌تر است و مفصل‌تر برگزار می‌شود. برای شرکت در این فسیتوال پیشنهاد می‌دهیم حتما به شهرهای جنوبی هلند سفر کنید.

جشنواره تابستانی کارناوال روتردام (Summer Carnival Rotterdam)

کارناوال روتردام (Summer Carnival Rotterdam) نیز از دیگر فستیوال های کارناوال هلند است که در فصل تابستان و ماه جولای به مدت ۵ روز برگزار می‌شود. برای لذت از این کارناوال تابستانی بزرگ باید به شهر روتردام هلند سفر کنید.

در این جشنواره هنری و فرهنگی برنامه‌های متعددی تدارک داده می‌شود که شامل حضور هنرمندان مشهور و مهم بین‌المللی، کنسرت موسیقی زنده، تئاتر زنده، رقص و موسیقی به سبک کارائیب، و رژه خیابانی کارناوال تابستانی به همراه طبل‌زنی است.

برخی دیگر از فستیوال های هلند را هم به صورت فهرست‌وار اشاره می‌کنیم:

 • فستیوال برج باز (Open Tower Day) که در این روز درب تمام برج‌ها برای بازدید مردم باز می‌شود
 • فسیتوال روز قصر (The Day of the Castle) که هر سال در روز دوشنبه سفید برگزار می‌شود که مصادف است با ۵۰ روز بعد از عید پاک
 • روز یادبود (Remembrance Day) که برای کشته‌شدگان جنگ جهانی دوم در تاریخ ۴ می برگزار می‌شود
 • روز آزادی (Liberation Day) هلند از دست نازی‌های آلمان در پنجم ماه می
 • جشنواره مو قرمزها که هر ساله در آخرین هفته ماه سپتامبر در روستای بردا در هلند برگزار می‌شود
 • جشن روز پادشاه (King’s Day) که هر ساله به مناسبت تولد پادشاه الکساندر در ۲۷ آوریل به‌ عنوان روز اتحاد ملی برپا می‌شود
 • جشنواره گل کوکنهف که هر ساله در فصل بهار در باغ گل کوکنهف حدودا به مدت یک ماه و نیم برگزار می‌شود
 • فستیوال بین‌المللی آتش‌بازی اسخیفنینگن به مدت ۳ شب
 • فستیوال بین‌المللی فیلم روتردام در ماه‌های ژانویه و فوریه
 • روز گل لاله
 • روز میراث
 • فستیوال کانال آمستردام

مشخصات کشور

قاره: اروپا