ژاپن

درباره کشور

ژاپن 

مجمع الجزایر ژاپن (به ژاپنی : 日本، نیپون یا نیهون) (به انگلیسی : Japan) کشوری است در اقیانوس آرام واقع در آسیای شمال شرقی که یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان است و سومین اقتصاد بزرگ جهان را از نظر تولید ناخالص داخلی دارد (۵/۴۷۴ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به گزارش صندوق بین المللی پول) .
ژاپن یک کشور پادشاهی است که بر مبنای قانون اساسی اداره می‌شود . ژاپن کشوری است کاملا محصور شده در آب که از طریق مرز آبی با کشورهای چین ، کره جنوبی و کره شمالی و روسیه همسایه ‌است . این کشور در پایان جنگ جهانی دوم ، تمامی متصرفات فراسوی دریاهای خود ، از جمله کشور کره را که در آن موقع ۴۵/۵ درصد کل کشور را تشکیل می‌داد ، از دست داد و وسعت آن به میزان فعلی که در حدود ۳۸۷۰۰۰ کیلومتر مربع است (چیزی کمتر از ایالت کالیفرنیا در آمریکا) ، تقلیل یافت .
ژاپن با جمعیتی در حدود ۱۲۸ میلیون نفر دهمین کشور پرجمعیت جهان است . توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۳۵ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان به شمار می‌آید .
ژاپنی‌ها کشورشان را «نیپون کوکو» خطاب می‌کنند که به معنی خاستگاه خورشید است . در حقیقت این کشور شرقی‌ترین کشور جهان (بدون در نظر گرفتن خاک قطب) است . مطالعات باستان شناسی سابقه سکونت انسان در این کشور را از دوران پساپارینه ‌سنگی می‌داند .
ژاپن کشوری کوهستانی است و بیشتر جزایر آن آتشفشانی است و بشدت زلزله خیز است ، آمار نشان می‌دهد که سالانه در حدود ۱۵۰۰ زمین لرزه در آنجا روی می‌دهد . کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد ، G8، G4 و APEC است . ژاپن پنجمین بودجه دفاعی جهان را دارد (۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱) و چهارمین کشور صادر کننده در جهان (۷۶۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰) و ششمین کشور بزرگ وارد کننده است (۶۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰) .
در جنگ جهانی اول ، ژاپن از متفقین بود و در جنگ جهانی دوم با متفقین می‌جنگید . پایان جنگ جهانی دوم برای ژاپن بسیار تلخ بود ، آنها پس از جنگی دراز مدت در اقیانوس آرام ، سرانجام پس از بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ، بدون قید و شرط تسلیم شدند .
برآیند این جنگ خانمان‌سوز برای ژاپن به اندازه‌ای وحشتناک بود که بسیاری از تحلیلگران در توصیف آن ، عبارت «به کلی ویران شده» را به کار بردند . ژاپن پس از اشغال توسط آمریکا ، با یک برنامه پیگیر توسعه صنعتی به رشد اقتصادی چشمگیری دست یافت و به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا و همچنین دومین قدرت صنعتی جهان بدل شد .
این کشور همچنین از بزرگترین هم‌پیمانان و شرکای تجاری آمریکا در قاره آسیا است .

آب و هوا

ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده‌است؛ به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و نیز دارای چهار فصل در سال است. مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال ـ. جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است و به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستان‌های سرد و طولانی و پربرفدارد، در حالی که جنوب آن تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. میزان بارندگی در ژاپن بطور متوسط سالیانه ۱۸۰۰ میلی‌متر می‌باشد.

ژاپن کاملاً در آب محصور شده‌است: وجود اقیانوس سبب شده‌است که در رژیم غذایی و اقتصاد مردم ژاپن ماهی نقش مهمی داشته باشد (بیشترین سرانه مصرف ماهی در جهان) از این رو ژاپن دارای مقام اول دنیا در زمینه شیلات است. با این حال به دلیل اینکه محصولات دریایی مهم‌ترین ماده غذایی مردم ژاپن را تشکیل می‌دهد، از این لحاظ نیز کشور با کمبود و مشکل روبرو است. به‌طوری‌که اکنون شیلات و مواد غذایی بعد از نفت خام دومین اقلام وارداتی ژاپن را تشکیل می‌دهند.

رشته کوه‌های آتشفشانی ژاپن اغلب دارای چشمه‌های آب گرم طبیعی هستند. این کشور در تابستان و پاییز اغلب شاهدگردباد‌های عظیم و توفان‌های شدید گرمسیری است. به دلیل مجاورت با اقیانوس زلزله‌های شدید زیرآبی می‌توانند در آنجا امواج عظیم و جذر و مدی ویرانگر به نام سونامی ایجاد کنند.

پایتخت و ۹ شهر بزرگ ژاپن

شهر توکیو یکی از شهرهای مهم ژاپن و پایتخت این کشور است. این شهر در بخش شرقی ژاپن و در لیست استان‌های ۴۷گانه قرار دارد. این شهر به طور کلی یکی از بزرگترین پایتخت‌های صنعتی دنیا محسوب می‌شود. در نظر داشته باشید که این شهر بارها به دلیل زمین لرزه از بین رفته است.

شهر هیروشیما نیز یکی از شهرهای بسیار مهم ژاپن است و نخستین شهری است که از سوی آمریکا به آن حمله اتمی شده است

شهر اوساکا سومین شهر بزرگ ژاپن است. این شهر از نظر تاریخ به آشپزخانه ملت شهرت دارد.

شهر ناگویا از دیگر شهرهای بسیار مهم ژاپن است  که چهارمین شهر بزرگ این کشور به شمار می‌رود و در کرانه اقیانوس آرام در منطقه چوبو قرار دارد. این شهر یکی از بزرگترین بندرگاه‌های ژاپن در دنیا است و سومین ناحیه کلان شهری بزرگ ژاپن محسوب می‌شود.

شهر ناگاساکی یکی از بندرهای شمال غربی ژاپن است و در جنگ جهانی دوم شهرت بالایی داشته است.

شهر اوکایاما از دیگر شهرهای مهم ژاپن است و برای تحصیل گزینه خوبی به شمار می‌رود.

شهر نیگاتا در شمال غربی ژاپن قرار دارد و قدمت تاریخ این شهر بی‌نظیر است و در لیست بنادر آزاد ژاپن قرار دارد.

شهر نارا یکی از شهرهای تاریخی ژاپن است و دارای فضای ایده‌آل از نظر میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.

شهر فوکواکا یکی از بهترین شهرهای کشور ژاپن در زمینه محصولات کشاورزی بسیار عالی ظاهر شده است و توانسته کیفیت محصولات خود را در فضای صادراتی نیز نشان دهد.

شهر ساپورو از شهرهای سردسیر ژاپن محسوب می‌شود.

زبان مردم ژاپن

تقریبا تمام مردم ژاپن، ژاپنی صحبت می کنند؛ البته هیچ نشان یا نمادی درباره ریشه این زبان وجود ندارد. در دنیا بیشتر از 128 میلیون نفر از این زبان به عنوان زبان اصلی خود یاد می‌کنند. زبان شناسان هنوز هم هیچ موفقیتی را درباره ریشه‌یابی زبان ژاپنی به دست نیاورده‌اند و در واقع هیچ رابطه ای بین زبان کره ای و زبان ژاپنی ظاهر نشده است.  یادگیری تلفظ ژاپنی کار دشواری به نظر نمی‌رسد، حتی در صورتی که کسی با لهجه ژاپنی صحبت کند، درک این لهجه برای بزرگسالان و البته کودکان کار سختی نیست. با این حال اما یک مشکل بزرک درباره زبان ژاپنی وجود دارد، اینکه بسیاری از اسم‌ها علی رغم داشتن ظاهری یکسان، معانی کاملا متفاوتی دارند. زبان ژاپنی بسیار نزدیک به زبان چینی است و به جرات می توان گفت که در زبان ژاپنی، حروف از زبان چینی اقتباس گرفته‌اند و تلفظ آنها را تغییر کرده است؛ در نهایت این حروف با واج شناسی ژاپنی تطبیق داده شده و حالا بیش از 128 میلیون نفر از این زبان استفاده می‌کنند

دین مردم ژاپن چیست ؟

شینتو و بودیسم به عنوان دین اکثریت مردم ژاپن شناخته می‌شوند، در شب سال نو ژاپن مملو از صدای زنگ های معبد بودایی می شود و مردم به زیارتگاه‌های شینتو و معابد بودایی می روند تا خوش شانسی در سال جدید را آرزو کنند. حتی ردِّپای دین شینتو در جشنواره Bon که در ماه جولای و آگوست برپا می‌شود، به خوبی قابل مشاهده است. بسیاری از خانواده های ژاپنی حتی در خانه‌های خود نیز عبادتگاه های کوچک شینتو و محراب های بودایی را طراحی کرده‌اند. با این حال مسیحیت نیز در ژاپن ریشه دوانده، یک مبلغ اسپانیایی به نام "فرانسیسکو دو ژاویر" این دین را در قرن شانزدهم به ژاپنی‌ها معرفی کرد. حاکمان فئودال در این کشور، مسیحیت را در دوره ادو (1867-1603) ممنوع اعلام کردند، اما در دوره میجی (1912-1868) پیروی از دین مسیحیت اصلا مانعی نداشت. امروز در ژاپن شینتو اصلی‌ترین دین شناخته می شود و بیشترین تعداد پیروان را دارد

مشاهیر ژاپن

کاتسوشیکا هوکوسائی نقاش ژاپنی است که مشهورترین اثر او در مجموعه ۳۶ چشم‌انداز کوه فوجی دیده می‌شود
هاروکی موراکامی، نویسنده ژاپنی است و در زمینه هنرهای نمایشی شهرت زیادی دارد.

کشورها و مناطق وابسته ژاپن

ژاپن در طول سال‌های مختلف بر کره و اقیانوس آرام جنوبی استعمار داشته است. این کشور در طول تاریخ تحت استعمار آمریکا نیز بوده است. به طور کلی در تاریخ استعمار ژاپن دیده می‌شود که این کشور در بخش‌های مختلف در یک زمان در اشغال کشورهای دیگر بوده است.

نظافت فراتر از انتظار

اگر از شهرها و روستاهای ژاپن، به عنوان استاندارد تمیزی و نظافت یاد کنیم ابداً اغراق نکرده‌ایم. نظم و ترتیب و نظافت در فرهنگ ژاپنی‌ها نهادینه شده و هر تازه‌واردی را غافلگیر می‌کند. جالب اینجاست که تعداد سطل زباله و رُفتگرهایی که در سطح شهر می‌بینیم بسیار پایین است و گمان می‌کنیم که لابد شهرهای ژاپن خودشان زباله‌ها را غیب می‌کنند. اما واقعیت اینست که مردم، زباله‌ای نمی‌ریزند که نیاز به غیب شدن داشته باشد. یا مثلا در بانک‌های ژاپن، اسکناس که به نوعی جرثومهٔ انواع جرم و باکتری محسوب می‌شود، مستقیماً دست به دست نشده و برای تحویل دادن و گرفتن در سینی‌های مخصوص قرار می‌گیرد.

یا احدی را نمی‌بینیم که با بینی‌ مبارک، کار ناجوری در ملا عام انجام دهد یا حتی یک تکه زبالهٔ کوچک در خیابان بریزد. نشان به آن نشان که در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار شد، تماشاچیان ژاپنی بعد از مسابقه در استادیوم ماندند و تمام زباله‌ها و خرده‌ریز‌های جایگاهشان را تمیز کردند. حتی رختکن اعضای تیم فوتبال ژاپن، بعد از ترک استادیوم کاملاً مرتب و منظم بود و این حد از تمیزی و دیسیپلین و احترام به محیط، قطعا از مزایای زندگی در این کشور است.

ژاپنی‌ها خیلی پیشتر از اینکه کرونایی در کار باشد و کل دنیا را به پوشیدن ماسک و دم به دقیقه استفاده از ضدعفونی کننده وادار کند، این فرهنگ را داشته‌اند و خصوصاً در زمانی که دچار سرماخوردگی می‌شوند، نهایت مراقبت را برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران می‌کنند. در مورد زباله‌های خانگی هم کاملاً سخت‌گیرند و در قیاس با مایی که هنوز در تفکیک دو نوع زبالهٔ تر و خشک اندرخم یک کوچه‌ایم، آنها ۱۰ نوع زبالهٔ مختلف را در خانه تفکیک می‌کنند. بنابراین اگر بگوییم از لحاظ نظافت، ژاپنی‌ها تکامل‌یافته‌ترین مردم جهانند، بیراه نگفته‌ایم.

سیستم حمل و نقلِ غیرقابل مقایسه

بدون تردید سیستم فوق‌العاده پیشرفتهٔ حمل و نقل عمومی، از مزایای اقامت در ژاپن به شمار می‌رود. کشورهای زیادی صاحب سیستم حمل و نقل با کیفیت و پیشرفته هستند، اما هیچ مردمی مثل ژاپنی‌‌جماعت، استانداردهای این وادی را جابجا نکرده‌اند. متروی ژاپن همیشه برق می‌زند، سریع و سیر و کاملاً دقیق و سر وقت است و یک شهروند ژاپنی، دقیقاً می‌تواند مسیر رفت و آمدش را زمانبندی کند و نگران هیچگونه اتفاق غیرمترقبه‌ای نباشد.

مگر از آن دست اتفاق‌های جغرافیایی مثل زمین‌ لرزه و غیره که در بخش معایب زندگی در ژاپن به آن اشاره خواهیم کرد. سیستم حمل و نقل عمومی ژاپن به قدری دقیق و کارراه‌انداز است که اهالی را از داشتن ماشین بی‌نیاز می‌کند و اگر نگاهی به نقشهٔ متروی توکیو و کل ژاپن بیندازیم، از تعدد ایستگاه‌ها و میزان اتصالات و پیچیدگی این سیستم، حیرت خواهیم کرد.

بهداشت و درمان در سطح اول جهان

سیستم بهداشت و درمان ژاپن پای ثابت ۱۰ کشور برتر جهان است. بیمهٔ‌ دولتی ژاپن تمام مردم را پوشش می‌دهد و به رسم سایر کشورها بیمه‌های خصوصی و پیشرفته‌تری هم وجود دارند که ۳۰ درصد هزینه را به جیب افراد واگذار می‌کنند و هفتاد درصد مابقی را از کیسهٔ دولت می‌بخشند. یکی از تفاوت‌های اصلی سیستم بهداشت و درمان ژاپن جامع بودن و مجهز بودن تمام بیمارستان‌هاست که باعث می‌شود تمام آزمایشات و پروسه‌های درمانی در یک ساختمان و یک بیمارستان قابل انجام باشد و بیماران را از دردسر مراجعه به مراکز درمانی مختلف معاف کند.

پیدا کردن شغل برای خارجی‌ها

با وجود رقابتی بودن بازار کار در ژاپن، همیشه فرصت استخدام برای افرادی که تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته و می‌توانند تدریس کنند وجود دارد. اوضاع و احوال معلم‌ها در ژاپن بسیار خوب است و دستمزد مناسبی می‌گیرند. اگر هم خارجی باشند یک سری تسهیلات برایشان فراهم می‌شود که به راحت‌ترین شکل ممکن با محیط جدید وفق پیدا کنند. بنابراین اگر معلم خوبی هستید و از کار کردن با بچه‌ها لذت می‌برید، در ژاپن بیکار نخواهید ماند.

سبک زندگی و غذای سالم

ژاپن با میانگین امید به زندگی ۸۵ سال، میزبان عده‌ای از سالم‌ترین مردم جهان است و بخشی از این سلامت و عمر زیاد، مدیون عادات و رژیم غذایی بسیار سالم آنهاست. یک وعده غذای سنتی ژاپنی، معمولاً از انواع و اقسام مواد مغذی تشکیل شده و برخلاف بسیاری از کشورها، آن تمایل عجیب و غریب به پروتئین‌های حیوانی و غذاهای چرب و چیل وجود ندارد. آنها سبزیجات و غلاتشان ترک نمی‌شود، ماهی زیاد می‌خورند و میانهٔ خیلی خوبی با فست‌فود و غذاهای ناسالم ندارند. هرچند که نسل‌های جدیدتر به لطف شیوع فست‌فودهای زنجیره‌ای، تا حدودی بدغذا شده‌اند.

خوراک‌های سنتی ژاپنی با روغن کم طبخ می‌شوند، به شدت سبزیجات‌محورند و وجود عجیب و مغذی مثل علف دریایی هم که خودش سرشار از آنتی‌اکسیدان است در آنها می‌شود. ژاپنی‌ها گوشت ماهی را به گوشت قرمز ترجیح می‌دهند و به لطف امگا ۳ و کلسترول پایین و استفاده از روغن‌های مرغوب، مشکل انسداد عروق و بیماری‌های قلبی سایر کشورها را ندارند. از آن طرف هم چای سبز، جزو جدایی‌ناپذیری از غذاها و نوشیدنی‌های روزمره‌شان است و برخلاف انگلیسی‌ها، ترک‌ها و ایرانی‌ها، تمایلی به مصرف چای تقریباً بدون خاصیت سیاه ندارند.

در ژاپن تنقلات و غذاهای ناسالم یا به قولی جانک‌فود، معمولاً در بسته‌های کوچکتری عرضه می‌شوند و به نسبت مواد غذایی سالم مثل میوه و سبزیجات، جای کمتری را در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها اشغال می‌کنند. مردم این کشور بسته‌بندی مواد غذایی و اطلاعات درج شده را موشکافانه می‌خوانند و روی میزان کالری و آنچه که در خندق بلا می‌ریزند حساسیت بالایی دارند. بنابراین طول عمر بالا و وجود بیشمار سالمند سرحال و روی فرم، نتیجهٔ ژن مرغوب یا عوامل محیطی نیست، بلکه از هوشیاری و مراقبت از بشقاب غذایشان سرچشمه می‌گیرد.

در سفر به ژآپن از کجاها دیدن کنیم ؟

در هر فصلی از سال می توانید شاهدِ زیبایی های طبیعی ژاپن این کشور متفاوت در دنیا باشید، تقریبا همه مکان های تاریخی ژاپن هنوز هم برای مقاصد گردشگری با ترکیبی از مدیریت سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. البته فراموش نکنید که ژاپن در حقیقت جزء کشورهایی با آمار جرم و جنایت بسیار کم در جهان است و همین موضوع این نقطه از آسیا را به مقصد گردشگری ایده آلی برای مسافرین تبدیل کرده است .

یاد بود صلح هیروشیما

برای ادا احترام به تمام کشته شدگان در 6 آگوست 1945 یعنی زمان پرتاب بمب اتم در هیروشیما یادبود صلحی در این پارک که تنها بنا باقیمانده از این حادثه دلخراش است، قرار گرفت. یادبودی که در واقع قربانیان این حادثه را ارج می نهد تا هرگز در پیچ و خم تاریخ فراموش نشوند

کوه فوجی

کوه فوجی در ژاپن بلندترین کوه این کشور است که ارتفاع آن به بیش از 3776 متر می رسد، اما این کوه فقط یک جاذبه گردشگری نیست، بلکه حتی هنرمندان و عکاسان مشهور نیز از آن به عنوان یک نماد فوق العاده از ژاپن یاد می کنند. در طول یک سال کوه فوجی ژاپن میزبان بیش از 200000 نفر گردشگر است که بیش از 30 درصد این افراد گردشگران خارجی هستند

کاخ امپراطوری توکیو

یکی دیگر از جاذبه‌ها و نمادهای بارز کشور ژاپن کاخ امپراطوری زیبای توکیو است که متعلق به قرن 17 میلادی بوده و توسط درختان، دیوارها و خندق‌ها محاصره شده است. شاید فهمیدن این موضوع که امکان بازدید از بسیاری از بخش‌های این کاخ سلطنتی وجود ندارد(چون هنوز توسط خانواده سلطنتی استفاده می‌شود) کمی شما را دلسرد کند. ولی مطمئن باشید که قدم زدن در محیط اطراف این کاخ و عکس‌برداری از بخش‌های مختلف آن بسیار لذت‌بخش بوده و ارزشش را خواهد داشت. کافی است تا به باغ شرقی هیگاشی گیوئن کاخ امپراطوری و پل نیجوباشی بروید تا بفهمید که چه زیبایی‌هایی در این محدوده سلطنتی نهفته است.

کیوتو تاریخی

اگر بازه زمانی سفر شما به کشور ژاپن به اندازه‌ای است که می‌توانید به غیر از توکیو به جاهای دیگر نیز سر بزنید، حتماً زمانی را به بازدید از شهر زیبای کیوتو اختصاص دهید؛ جایی که سالانه پذیرای چیزی در حدود 10 میلیون گردشگر از سراسر دنیاست. گشت و گذار در خیابان‌ها و ساختمان‌های قدیمی که از زمان حضور خانواده امپراطوری یعنی چیزی بیش از 1000 سال پیش دست نخورده و بدون تغییر باقی مانده است. در واقع، کیوتو در گذشته مهم‌ترین مرکز فرهنگی کشور ژاپن محسوب میشده است.با حضور در کیوتو، شما به معابد متنوع و در حال استفاده و بسیار دیدنی بودایی نظیر معبد طلایی قرن 14 (کینکاکوجی) دسترسی خواهید داشت. این در حالی است که نقاط دیدنی دیگری مثل قلعه قرن 17 نیجو، کاخ سطلنتی کیوتو و بیشه جذاب بامبو آراشیاما در انتظار شما هستند.

نارا و معابد زیبای تاریخی

اگر به اماکن بکر و تاریخی شهر کیوتو علاقه پیدا کرده‌اید، بد نیست تا سری هم به شهر نارا زده و از انواع گنجینه‌های ملی، ساختمان‌های تاریخی و آثار هنری آن بازدید کنید. جایی که معابد بسیار زیبا و باشکوهی نظیر کوفوکو جی و تودای جی را در خود جای داده است. با حضور در نارا می‌توانید از نزدیک از مجسمه عظیم برنزی بودای بزرگ (دایبوتسو) دیدن کرده و به دروازه‌های بزرگ جنوبی معبد تودایجی و دو نگهبان هشت متری نیو آن سر بزنید.

 


خوراکی های ژاپن

شاید اگر آنقدر آشنایی با ژاپن نداشته باشید، این‌طور فکر کنید که غذاهای این کشور شباهت زیادی با کشورهای همسایه آن مثل کره و یا چین دارد. ولی باید این نوید را به شما بدهیم که غذاهای مقوی ژاپنی خیلی بهتر از گزینه‌های چینی و کره‌ای است و با ذائقه شهروندان ایرانی هماهنگی بیشتری دارد. از این رو، چنانچه مایل هستید تا در آینده‌ای نزدیک به کشور ژاپن سفر و یا مهاجرت کنید، حتماً غذاهای زیر را تجربه کنید:

 • سوشی و ساشیمی:نوعی از غذای سنتی و محبوب ژاپنی که دارای طرفداران زیادی در ایران بوده و از ترکیب ماهی، سبزیجات و برنج و به شکل رول تشکیل شده است. شما می‌توانید این غذا را به صورت خالی و یا به همراه سس سویا و یا سس تند واسابی میل کنید. ساشیمی نیز دارای ساختار مشابهی است با این تفاوت که ماهی استفاده شده در آن خام است و به همراه تربچه سرو می‌شود.
 • رامن:یکی دیگر از غذاهای محبوب کشور ژاپن که در واقع یک کاسه نسبتاً بزرگ از نودل است و همراه با سس سویا و یا سوپ میسو و به همراه ترکیبات و ادویه‌های مختلف عرضه می‌شود
 • تمپورا:یک غذای سرخ شده و لذیذ که از ترکیب آبزیانی مثل ماهی و میگو و سبزیجات به دست می‌آید
 • برنج کاری Kare-Raisu:یک غذای برنجی خوشمزه به همراه انواع ادویه، گوشت و سبزیجات

سایر غذاهای محبوب کشور ژاپن شامل اوکونومیاکی، شابو شابو، سوپ میسو، یاکیتوری، اونیگیری، اودون، سوبا، گیودون و گیوزا می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که به جای غذاهای فست فودی و همیشگی، تمامی این غذاها را در سفر خود به ژاپن تجربه کنید تا لذت سفر و گردشگری شما به کشور آفتاب دوچندان شود.

مزایای زندگی در ژاپن

در نهایت می‌خواهیم در بخش‌های پایانی مطلب آشنایی با ژاپن به طور مختصر مزایا و معایب زندگی در کشور ژاپن را به شما معرفی کنیم تا اگر خواستید از طریق مهاجرت تحصیلی و یا کاری به این کشور پیشرفته مهاجرت کنید، آمادگی بیشتری داشته باشید. در حال حاضر، مزایای زندگی در این کشور شامل موارد زیر می‌شود:

 • سیستم آموزشی فوق‌العاده با کیفیت و مدارک دانشگاهی معتبر
 • خدمات درمانی جامع، با کیفیت و مقرون به صرفه
 • تجربه خرید متفاوت و در دسترس بودن اقلام بسیار متنوع در مراکز خرید
 • غذاهای سالم، خوش قیمت و خوشمزه
 • وجود فرصت‌های شغلی گوناگون در حوزه آموزشی
 • سیستم حمل و نقل عمومی جامع و کاربردی
 • محیط زیست پاک و بی‌نظیر
 • انواع مختلف ویزای کار در ژاپن
 • امکان ارتقاء سریع زبان ژاپنی
 • امکان تطابق سریع با فرهنگ اصیل شرقی ژاپن
 • دسترسی به مدرن‌ترین تجهیزات و امکانات رفاهی و شهری عالی

معایب زندگی در ژاپن

در مقابل مزایای زندگی در کشور ژاپن، بد نیست تا اشاره کوتاهی نیز به معایب زندگی در این کشور بکنیم. البته برخی از معایب حالت سلیقه‌ای داشته و به سبک زندگی فرد نیز بستگی دارد؛ این موارد شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

 • هزینه‌های نسبتاً بالای زندگی
 • نبود تعادل مناسب بین مقدار کار و زندگی
 • وجود انواع بلایای طبیعی مثل زلزله
 • سخت‌گیری زیاد برای افتتاح حساب بانکی
 • رفتار نامتعارف افراد پا به سن گذاشته و میانسال با شهروندان خارجی (طرد کردن مهاجران)
 • نابرابری حقوق زنان و مردان
 • نداشتن اعتقاد زیاد به ذهنیت و کار فردی
 • کوچک بودن و نامناسب بودن اغلب خانه‌های حومه شهر
 • ساعات کاری زیاد، مرخصی‌های کم سالانه

حقایق جالب کشور ژاپن

 

 • نام ژاپن در ژاپنی نیهون(Nihon) یا نیپون(Nippon) است که به معنای سرزمین آفتاب تابان می‌باشد. زمانی این باور وجود داشت که ژاپن نخستین کشوری است که طلوع آفتاب را صبح هنگام از شرق می‌بیند. سرزمین آفتاب تابان از نزدیک به 6 هزار و 800 جزیره تشکیل شده است.
 • ژاپن سومین کشوری است که نرخ امید به زندگی در آن طولانی است. در این کشور مردان 81 سال و زنان نزدیک به 88 سال عمر می‌کنند. به عبارت دیگر امید به زندگی ژاپنی‌ها 4 سال بیشتر از آمریکایی‌ها است. به علاوه 21 درصد از جمعیت ژاپن را سالمندان بالای 65 سال تشکیل می‌دهند که بیشترین نسبت در جهان است. یکی دیگر از حقایق جالب ژاپن این است که تعداد سالمندان ژاپن از تعداد کودکان آن بیشتر است. همچنین این کشور نرخ تولد بسیار پایینی دارد و فروش پوشک مخصوص سالمندان در مقایسه با پوشک نوزادان در آن بسیار بالاتر است.
 • خوب است بدانید که شکوفه‌های گیلاس یا ساکورا، گل بومی ژاپن هستند و طرفداران زیادی در دنیا دارند.
 • منطقه شهری توکیو-یوکوهاما که 33 میلیون جمعیت دارد، پر جمعیت‌ترین منطقه شهری در جهان به شمار می‌رود.
 • ژاپن بیش از 30 هزار رستوران مک دونالد دارد که بیشتر از هر کشور دیگری خارج از آمریکا است.
 • ژاپنی‌ها بیشتر از هر ملت دیگری در جهان، ماهی مصرف می‌کنند؛ در حدود 17 میلیون تن در سال! ژاپن بزرگ‌ترین وارد کننده غذاهای دریایی است که در حدود یک سوم آن‌ها را میگو تشکیل می‌دهد؛ یعنی در حدود 4 میلیون تن در سال. به عبارت دیگر بیش از 20 درصد پروتئین ژاپنی‌ها از طریق ماهی و محصولات دریایی تأمین می‌شود.
 • ژاپن بزرگ‌ترین تولید کننده خودرو در جهان است و شرکت ژاپنی تویوتا سومین خودروساز بزرگ دنیا به شمار می‌رود. این شرکت توسط کیچیرو تویودا تأسیس شد که نام شرکت خود را از تویودا به تویوتا تغییر داد تا تلفظ آن آسان‌تر باشد.
 • هر ساله بیش از 2 میلیون جلد مانگا (کتاب‌های کمیک ژاپنی یا داستان‌های مصور) در ژاپن به فروش می‌رسد.

 

قوانین عمومی در ژاپن

 • تعظیم، بخشی از فرهنگ و قانون ژاپن است اما خارجیان می‌توانند به دست دادن اکتفا نمایند.
  قدیمی‌ترین فرد در خانواده‌های ژاپنی بسیار مورد احترام قرار می‌گیرد.
  در این کشور استفاده از ماسک‌های استرلیزه برای جلوگیری از عفونت در مکان‌های عمومی دیده می‌شود.
 • در این کشور، رتبه امید به زندگی ۳ در دنیا است. متوسط عمر مردان در ژاپن۸۱.۰۹ سال و عمر زنان ۸۷.۲۶ سال است.
  ژاپن دارای ۶۸۵۲ جزیره است و ۲۹۷۵ مغازه مک دونالد در این کشور دیده می‌شود.
  در این کشور استفاده از تلفن همراه بسیار رایج است به طوری که تلفن‌های همراه در این کشور ضد آب هستند و زیر دوش حمام نیز استفاده می‌شوند.

 

مشخصات کشور

قاره: آسیا
زبان رسمی: نیهونگو
واحد پول: ین ژاپن