کانادا

درباره کشور

کشور کانادا با مساحت ۹۹۸۴۶۷۰ کیلومتر مربع، پس از روسیه، دومین کشور وسیع جهان است. در این کشور پهناور تنها در حدود چهل میلیون نفر زندگی می کنند، در نتیجه تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرها از یکدیگر نسبتا زیاد است. کانادا، شمالی‌ترین کشور قاره آمریکاست و تنها یک همسایه (ایالت متحده آمریکا) دارد. شمال کشور کانادا، بخش جنوبی و مجاور مرزهای آمریکا، منطقه سردسیر این کشور محسوب می شود. وسعت زیاد، بارندگی کافی و بهره برداری مناسب کانادا، باعث شده است که از نظر تولید و صادرات محصولات کشاورزی و منابع طبیعی، در جایگاه بالایی قرار گیرد.کانادا دارای معادن و ذخایر طبیعی فراوانی است و از این نظر جایگاه ویژه ای در جهان دارد.با وجود آنکه حدود یکصد سال بیشتر از استقلال این کشور نمی گذرد و هنوز فرماندار کل کانادا را ملکه یا پادشاه انگلستان تعیین می کند، اما رشد و توسعه مناسبی را در طول این مدت کوتاه، کسب کرده است. طوری که به گروه G8 (کشورهای پیشرو صنعتی جهان) پیوسته است. همچنین دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کانادا از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند. وسعت زیاد، جمعیت کم، ثبات سیاسی و اجتماعی و درآمد سرانه بالا، از جمله مواردی است که سبب شده افراد بسیاری از اقصی نقاط جهان، از جمله ایران، برای ادامه تحصیل در کانادا، اقامت کانادا، سرمایه گذاری در کانادا  و مهاجرت به کبک، این کشور را انتخاب کنند. در حال حاضر، بومیان اولیه، کمترین درصد (%۴) از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است. این کشور پس از روسیه دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت به شمار می‌آید و دو پنجم آمریکای شمالی را در بر گرفته است. کانادا از ۱۰ استان و ۳ قلمرو تشکیل شده است. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است. کانادا از جنوب با کشور ایالات متحده آمریکا همسایه است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان است. با وجود وسعت زیاد کانادا، این کشور یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای جهان است.

تاریخچه کشور کانادا

در قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی، برخی نقاط این کشور توسط سیاحان اروپایی کشف شد و اروپاییان در آن ساکن شدند. از جمله این مناطق برخی نواحی ساحل اقیانوس اطلس، پورت یورت که در سال ۱۶۰۵ کشف شد و شهرهای کبک و نیوفاندلند هستند. کشور کانادا توسط نیروهای فرانسوی و انگلیسی مورد استعمار قرار گرفته بود و همواره بین دو کشور فرانسه و انگلیس کشمکش جریان داشت. علاوه بر مسئله قبل باید یادآور جنگ‌های بومیان آمریکایی و نیروهای فرانسوی نیز شد که این جنگ‌ها در بازه سال‌های ۱۶۸۹ و ۱۷۶۳ رخ دادند. نتیجه این جنگ‌ها امضای تفاهم‌نامه‌ی پاریس در سال ۱۷۶۳ بود که طبق آن، بریتانیا تصرف مناطق تحت سلطه فرانسه در شرق رودخانه می‌‌سی‌سی‌پی به جز جزیره سنت پیر و جزیره ماژلان را به دست آورد.

در سال ‍‍‍۱۸۳۷ شورش‌هایی در این کشور رخ داد که هدف آن ایجاد دولتی پاسخگو در کشور کانادا بود. گر چه این امر باعث شد تا مقامات رسمی اقدام به تنظیم گزارشی در مورد امور مختلف آمریکای شمالی و بریتانیا کنند، اما نتیجه این گزارش مطلوب معترضان نبود و باز آن‌ها اقدام به شورش کردند. نتیجه شورش معترضان در کشور کانادا برابرسازی فرهنگی مناطق فرانکوفون و آنگلوفون بود. لرد دورهام در سال ۱۸۳۸ به‌عنوان فرماندار اضطراری کانادای شمالی و جنوبی منصوب شد. پیشنهاد او برای رفع و فصل مسائل این کشور، ادغام دو بخش جنوبی و شمالی کانادا زیر نظر یک نظام پارلمانی بود. در سال ۱۸۴۱ قانون اتحادیه، توسط کشور انگلیس تصویب شد که نتیجه آن معرفی کشور کانادا به‌عنوان کشوری یکپارچه بود.

در دهه اول قرن بیستم به دلیل الحاق استان‌های جدید به این کشور، جمعیت شهری کشور کانادا به بیش از ٪۵۰ رسید و در نتیجه انقلاب صنعتی و توسعه فناوری، کارخانه‌ها پیشرفت بسیاری کردند. تغییر وضعیت اقتصادی سرزمین کانادا از تولیدکننده مواد خام به محصولات صنعتی از جمله منسوجات، باعث افزایش اشتغال و تبدیل کشور کانادا از یک اقتصاد کشاورزی به اقتصاد صنعتی بود.

در طول تاریخ کشور کانادا بین ایالت فرانسوی‌زبان کبک و سایر بخش‌های سیاسی این قلمرو، تنش‌های فراوانی وجود داشته است. با این حال پس از به قدرت رسیدن پیتر ترودو در سال ۱۹۶۸ قدری این تنش‌ها کاهش یافت؛ چرا که او خود دارای اصالت کبکی بود ولی اعتقاد داشت از آنجایی که در قانون اساسی این کشور از زبان و فرهنگ فرانسوی حمایت شده، می‌توان زندگی مسالمت‌آمیزی را تجربه کرد. در نهایت نیز در سال ۱۹۸۲ قانون اساسی جدید کانادا تصویب شد و نتیجه آن معرفی کشور کانادا، به‌عنوان کشوری انگلیسی - فرانسوی‌زبان بود.

پایتخت کانادا

پایتخت کشور کانادا، شهر اتاوا است که در استان اُنتاریو و در کنار شعبه‌ای از رودخانه سن‌لوران واقع شده و در بین شهرهای این کشور، چهارمین شهر بزرگ است. این شهر دارای ۲٬۷۷۸ کیلومترمربع مساحت است که طبق آمار سال ۲۰۱۷ سازمان ملل متحد، بیش از ۹۹۴٬۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است. یکی از شاخصه‌های این شهر کشور کانادا، سطح بالای کیفیت زندگی است که باعث شده رتبه چهاردهم شهر برخوردار از استانداردهای زندگی را کسب کند. یکی از مراکز مهم اتاوا، دانشگاه این شهر است که بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسوی-انگلیسی زبان دنیا شناخته می‌شود.

جمعیت کانادا

طبق آخرین آمار ۲۰۱۰ جمعیت کشور کانادا بالاتر از ۳۴ میلیون نفر است.

کد کشور کانادا

پیش شماره کشور کانادا ۱ است. به این ترتیب برای زنگ زدن به یک شماره موبایل یا تلفن در کانادا باید ابتدا ۰۰۱ را بگیرید. مثلا اگر شماره شخصی در کانادا ۸۸۸۸ است باید ۰۰۱۸۸۸۸ را بگیرید. دقت کنید که برای تماس گرفتن با خارج از کشور وقتی پیش شماره آن کشور را می گیرید دیگر نباید صفر اول پیش شماره استان، ایالت یا موبایل را بگیرید. مثلا فرض کنید ۰۹۳۵۸۸۸۸ شماره موبایلی در کانادا باشد، آن را باید به صورت ۰۰۱۹۳۵۸۸۸۸ بگیرید.

مناطق زمانی

درباره ساعت در کانادا باید بگوییم که این کشور ۶ منطقه زمانی دارد. شرقی ترین آنها در نیوفاندلند ۳ ساعت و نیم عقبتر از زمان گرینویچ (GMT) میباشد. مناطق زمانی دیگر اتلانتیک، شرقی، مرکزی، کوهستان راکی و غربی ترین آنها پاسیفیک میباشد که ۸ ساعت عقب تر از گرینویچ است.

واحد پول کانادا

دلار کانادا به ۱۰۰ سنت که واحد خرد کشور کانادا است تقسیم میشود. اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری در این کشور رایج هستند.

زبان کانادا

کشور کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی، زبان مادری حدود ۶۵ درصد از مردم کانادا، و فرانسه، زبان اول ۲۱ درصد از جمعیت میباشد. ۱۴ درصد بیش از یک زبان مادری دارند و یا زبان مادریشان غیر از انگلیسی و فرانسه است.

حکومت کانادا

حکومت کشور کانادا دموکراتیک فدرال است و توسط دو بخش حکومتی استانی و کشوری اداره می شود. ملکه دارای مقامی تشریفاتی است و نخست وزیر بالاترین مقام رسمی کشور می باشد.

درباره اقتصاد کانادا

کشور کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. کانادا در بین ۱۰ کشور اول تولید کننده دنیا قرار می گیرد. بیشترین شرکت های تولیدی کانادا در ۲ استان کبک و انتاریو قرار دارند. از تولیدات کشور کانادا می تواند به مواد غذایی، چوب، کاغذ، تولیدات فلزی، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد. اقتصاد قوی باعث شده تا کشور کانادا برای زندگی بسیار مناسب باشد.

منابع طبیعی کشور کانادا

منابع طبیعی عمده عبارتند از گاز طبیعی، نفت، طلا، زغال سنگ، مس، سنگ آهن، نیکل، پتاس، اورانیوم و روی به همراه چوب و آب.
کانادا دارای منابع عظیم شناخته شده نفت و گاز و همچنین بزرگترین صادر کننده مواد معدنی در جهان است. رتبه های اول تا پنجم جهان در زمینه تولید اورانیوم، روی، نیکل، تیتانیوم، آلومینیوم، مس، طلا، سرب و نقره متعلق به کشور کانادا است.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی در استانهای کانادا با هم تفاوتهایی دارند و شامل ۶ تا ۸ سال ابتدایی، ۴ یا ۵ سال متوسطه و ۳ یا ۴ سال تحصیلات دانشگاهی در مقطع کارشناسی میباشند. سرشماری سال ۲۰۰۶ مشخص کرد که در بین کانادایی های بالاتر از ۱۵ سال، حدود ۲۳ درصد دیپلم دبیرستان دارند، ۹ درصد کارشناسی و ۶ درصد تحصیلات بالاتر دارند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی کانادا

پل معلق CAPILANO کانادا 

پل معلق کاپیلانو یکی از پربازدیدترین جاذبه های توریستی کلمبیای بریتانیایی در ونکوور است. دلیل آن نیز بسیار ساده است زیرا دیدنی های فراوان و فعالیت های زیادی برای انجام دارد. در فاصله ی بسیار کمی دورتر از شلوغی های ونکوور، خواهید توانست در مخلوطی از ماجراجویی، تاریخ کهن و فرهنگی که این پل در خود جای داده غرق شوید و زندگانی مردم کلمبیایی را با تمام وجود حس نمایید.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا نام کاپیلانو برای آن انتخاب شده است. جالب است بدانید که در سال های ۱۸۰۰ میلادی آشپزی در منطقه زندگی می کند که نامش Kia’palano بود. ترجمه نام او به فارسی می شود رودخانه زیبا، نام او را برای این منطقه انتخاب کردند که در گذر زمان برای راحتی به کاپیلانو تغییر یافت.

خلیج فاندی در کانادا

کف اقیانوس قدم بزنید، از غارهای دریایی دیدن کنید و از صخره‌های شاهکار خلیج فاندی عکس بگیرید. این خلیج در اطراف سواحل نیو برانزویک و نوا اسکوشیا (Nova Scotia) است. جزر و مد، روزی دو بار خلیج فاندی را خالی از آب می‌کند و باعث می‌شود شما بتوانید در آن قدم زده، از غارهای آن جا دیدن کنید و از صخره‌های آن جا لذت ببرید. خلیج فاندی دارای بالاترین میزان جزر و مد در دنیا است، طوری که در یک جزر و مد خفیف سطح آب حدود ۱۶ متر کاهش پیدا می‌کند. واقعا دیدن این صحنه لذت‌بخش است که میلیاردها تن آب از خلیج ناپدید شود و بعد از چند ساعت دوباره به جای خود بازگردد. وقتی ماه کامل است به آن جا بروید تا بالاترین میزان جزر و مد را ببینید.

آبشار نیاگارا در کانادا

 یکی از معروف ترین و زیباترین آبشارهای جهان می باشد. نواحی پیرامونی این آبشار، به اندازه ای سرسبز و زیبا هستند که با وجود اجرای چندین پروژه عمرانی در منطقه نیاگارا، باز هم امکان تبدیل به یکی از زیباترین مکان های توریستی دنیا را دارد و این منطقه فوق العاده برای توریستها جذاب است. این آبشار فوق‌العاده زیبا سالانه میلیون‌ها گردشگر را به سمت خود جذب می‌کند. به دلیل حجم باورنکردنی آب و جریان قوی که از آبشار نیاگارا می‌گذرد، از آن به‌عنوان منبع برق‌آبی هم استفاده می‌شود.

شهر کبک

شهر قدیمی کبک، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آمریکا شمالی، سرشار از زیبایی‌های گردشگری نوستالژیک است. قدم زدن در این شهر فرانسه زبان کانادا، حس قدم زدن در خیابان‌های پاریس را در انسان به وجود می‌آورد، به همین دلیل کبک را فرانسه کوچک می‌نامند.‌

شهر کلگری

یکی از مشهورترین شهرهای کانادا برای گردشگران، شهر کلگری است. این شهر پیشرفته که مرکز صنعت نفت کانادا محسوب می‌شود، پر از آسمان خراش‌هایی است که با پل‌های عابر پیاده به یکدیگر وصل شده اند.‌

مونترال قدیمی

این منطقه که در کنار شهر پرهیاهو مونترال، در امتداد سواحل این شهر واقع شده است، مکانی آرام برای گردشگران محسوب می‌شود. این منطقه با ساختمان‌های قدیمی تاریخی، خیابان‌های سنگ فرش شده و رستوران‌های متعدد، منطقه‌ای نوستالژی محسوب می‌شود. خیابان و بازار بونسکور نیز در این منطقه واقع شده‌اند.‌

خلیج فاندی

این خلیج در منطقه شرقی کانادا، جایی در میان نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا قرار دارد و به دلیل جزر و مدهای شگفت انگیزی که دارد شهرت یافته است. خلیج فاندی دارای بالاترین میزان جزر و مد در دنیا است، به‌طوری که در یک جزر و مد خفیف سطح آب حدود ۱۶ متر کاهش پیدا می‌کند.

تماشای خروج میلیاردها تن آب از خلیج و بازگشت آن بعد از چند ساعت تجربه‌ای تکرارناپذیر را برای شما رقم می‌زند. بالا و پایین شدن این جزر و مدهای عجیب حتی به 19 متر نیز می‌رسد. برخی از محبوب‌ترین مکان‌ها و مناظر در امتداد خلیج فاندی قرار دارند که دیدنشان خالی از لطف نیست، از جمله آن‌ها می‌توان به صخره‌ها و سنگ‌های به وجود آمده در هوپ ول کیپ، پارک ملی فاندی، مسیر پیاده روی فاندی و جزیره گرند مانان اشاره کرد.‌

پارک استنلی ونکوور

بزرگ‌ترین پارک ونکوور که مساحت آن بخ 405 هکتار می‌رسد استنلی پارک است. این پارک از سه طرف به اقیانوس محدود می‌شود. پارک با دیوار کوتاهی از اقیانوس جدا شده و مسیر جذابی برای پیاده روی و دوچرخه سواری محسوب می‌شود.

 

مشخصات کشور

قاره: آمریکا
واحد پول: CAD