یونان

درباره کشور

یونان رویاهای تعطیلات است - با بیش از 200 جزیره برای یافتن هر چیزی که به دنبال آن هستید. تاریخ، هنر و فرهنگ باستانی را می خواهید؟ از مرکز آتن شروع کنید، جایی که گنجینه هایی از آکروپولیس تا پارتنون را خواهید یافت. اسطوره‌های یونانی خود را در المپیا، جایی که می‌توانید به زئوس ادای احترام کنید و در ویرانه‌های اولین بازی‌های المپیک قدم بزنید، بشناسید. اگر به دنبال روزهای تنبل ساحل و مزه های بی پایان هستید، جزایری برای فرار وجود ندارد: غروب آفتاب سانتورینی را بر فراز آن ساختمان های نمادین گنبدی آبی تماشا کنید، مهمانی تا طلوع خورشید (و آرنج های با افراد مشهور) در میکونوس، و بهترین غذاهای مدیترانه ای را در کرت دریافت کنید. راه‌های زیادی برای کاوش در یونان وجود دارد، و ما تمام عکس‌ها را در زیر آورده‌ایم.

یونان طولانی ترین خط ساحلی اروپا را دارد و جنوبی ترین کشور اروپاست. سرزمین اصلی دارای کوه‌ها، جنگل‌ها و دریاچه‌های ناهموار است، اما این کشور به خاطر هزاران جزیره که در شرق دریای آبی اژه، از جنوب دریای مدیترانه و در غرب دریای ایونی قرار دارند، به خوبی شناخته شده است.

این کشور به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می شود: سرزمین اصلی، جزایر و پلوپونز، شبه جزیره جنوب سرزمین اصلی.

رشته کوه پیندوس در سرزمین اصلی شامل یکی از عمیق ترین دره های جهان به نام تنگه ویکوس است که 3600 فوت (1100 متر) فرو می رود. کوه المپوس بلندترین کوه یونان با ارتفاع 9570 فوت (2917 متر) از سطح دریا است. یونانیان باستان معتقد بودند که این مکان خانه خدایان است. کوه المپوس اولین پارک ملی یونان شد.

زندگی خانوادگی بخش بسیار مهمی از زندگی در یونان است. کودکان اغلب حتی پس از ازدواج با والدین خود زندگی می کنند. یونانی ها عمر طولانی دارند و تصور می شود که رژیم غذایی متنوع آنها از زیتون، روغن زیتون، گوشت بره، ماهی، ماهی مرکب، نخود و مقدار زیادی میوه و سبزیجات آنها را سالم نگه می دارد.

نزدیک به دو سوم مردم در شهرهای بزرگ زندگی می کنند. آتن بزرگترین شهر است، با بیش از 3.7 میلیون نفر در کلان شهر. نفوس، اصطلاح یونانی مه دود، یک مشکل بزرگ در آتن است. پارتنون، معبد الهه آتنا در بالای آکروپولیس، به دلیل آلودگی و باران اسیدی در حال خراب شدن است.

درختان زیتون بیش از 6000 سال است که در یونان کشت می شوند. هر روستایی باغ های زیتون مخصوص به خود را دارد.

بیشتر کشور در یک زمان جنگلی بود. در طول قرن ها، جنگل ها برای هیزم، الوار، و فضا برای مزارع قطع شد. امروزه جنگل‌ها را می‌توان عمدتاً در دامنه‌های پیند و رودوپ یافت.

یونان دارای ده پارک ملی است و تلاش برای حفاظت از بناهای طبیعی و تاریخی وجود دارد. پارک‌های دریایی به حفاظت از زیستگاه‌های دو تا از در معرض خطرترین موجودات دریایی اروپا، لاک‌پشت و فوک راهب کمک می‌کنند. خط ساحلی طولانی و آب شفاف یونان را به مکانی ایده آل برای مشاهده ستاره های دریایی، شقایق های دریایی، اسفنج ها و اسب های دریایی که در جلبک های دریایی پنهان شده اند تبدیل کرده است.

چشم انداز یونان را ماکی پوشانده است، درهم تنیده ای از درختچه های خاردار که به آب زیادی نیاز ندارند. این گیاهان شامل گیاهان معطر مانند آویشن، رزماری، پونه کوهی و درختان خلیج و مرت است. پرنده نگری در یونان رایج است، جایی که غازها، اردک ها و پرستوها در طول مهاجرت خود از آفریقا به اروپا توقف می کنند.

یونان در سال 1975 سلطنت خود را لغو کرد و به یک جمهوری پارلمانی تبدیل شد. بر اساس قانون اساسی جدید، رئیس جمهور و نخست وزیر وجود دارد. نخست وزیر بیشترین قدرت را دارد و رهبر حزبی است که بیشترین کرسی را در پارلمان دارد. رئیس جمهور وزرای کابینه را که ادارات دولتی را اداره می کنند انتخاب می کند.

پارلمان به نام وولی تنها یک مجلس با 300 نماینده دارد که هر چهار سال یکبار انتخاب می شوند. یونان در سال 1981 بخشی از اتحادیه اروپا شد.

اولین تمدن بزرگ در یونان فرهنگ مینوی در جزیره کرت در حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح بود. نقاشی‌های دیواری یافت شده در ویرانه‌های کاخ کنوسوس، افرادی را نشان می‌دهد که روی یک گاو نر در حال حرکت به عقب برمی‌گردند. مینوی ها در سال 1450 قبل از میلاد توسط میسنی ها از سرزمین اصلی فتح شدند.

در زمان های قدیم کشور به ایالت های شهر تقسیم می شد که توسط اشراف زادگان اداره می شد. بزرگترین آنها آتن، اسپارتا، تبس و کورینت بودند. هر ایالت قلمرو اطراف یک شهر را کنترل می کرد. آنها اغلب در حال جنگ با یکدیگر بودند.

آتن قدرتمندترین شد و در سال 508 قبل از میلاد، مردم نظام جدیدی از حکومت را توسط مردم به نام دموکراسی بنا کردند. اما در این مدت فقط مردها می توانستند رای دهند!

اولین بازی های المپیک در سال 700 قبل از میلاد در شهر جنوبی المپیا برگزار شد. برای احترام به زئوس، پادشاه خدایان. فقط مردان می توانستند در مسابقاتی مانند دوی سرعت، پرش طول، دیسک، پرتاب نیزه، کشتی، و ارابه رانی شرکت کنند. این بازی ها در سال 393 پس از میلاد توسط رومیان ممنوع شد، اما دوباره در سال 1896 در آتن آغاز شد.

یونان برای بیش از 2000 سال توسط بیگانگان اداره می شد که با غلبه رومیان بر یونانیان در قرن دوم شروع شد. سپس، پس از تقریباً 400 سال تحت سلطه ترکیه، یونان در سال 1832 استقلال یافت.

تاریخچه کشور یونان

سرزمین یونان دارای تاریخچه‌ای بسیار پربار و فرهنگی غنی است. تاریخ این کشور را می‌توان به دوره‌های برنز، کلاسیک، رومی‌ها، بیزانس، دوره عثمانی و جنگ استقلال تقسیم کرد. اولین نشانه‌های سکونت در یونان مربوط به عصر پارینه‌سنگی یعنی حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. حدود دو هزار سال قبل از میلاد در سرزمین یونان دو تمدن حجری و برنزی به وجود آمدند. تمدن‌های مینونی، میسنز و سیکلادی از دیگر تمدن‌های مهم تاریخ یونان هستند.

دوره کلاسیک که دوره‌ای شناخته شده در کل جهان است، تقریباً ۴ تا ۶ قرن قبل از میلاد به وجود آمد و اوج آن در قرن ۵ قبل از میلاد بود. در این سال‌ها پایه‌های تمدن غرب در یونان شکل گرفت و این کشور در زمینه‌‌های زیادی مانند فلسفه، موسیقی، تئاتر و دموکراسی پیشرفت‌های زیادی پیدا کرد. آتن و اسپارتا دو شهر مهم و قدرتمند این دوران یعنی یونان باستان بودند.

در حدود ۱۷۰ سال قبل از میلاد مسیح، رومی‌ها یونان را تصرف کردند و دوره رومی آغاز شد. فرهنگ یونان در این دوران لطمه زیادی دید و رومی‌ها حتی دین و زبان یونان را هم تغییر دادند. با ضعیف شدن امپراتوری رومی، این امپراتوری توسط قبایل وحشی اروپای شمالی اشغال شد، امپراتوری بیزانس به وجود آمد و تقریباً ۱۰۰۰ سال نیز دوام داشت. در این دوران دین رسمی یونانیان مسیحی بود و قوانین جدیدی در یونان شکل گرفت.

در سال ۱۴۵۳ ترکان عثمانی، قسطنطنیه و سایر نواحی یونان را فتح کردند. اتفاقات مهمی در این دوران در سرزمین یونان به وقوع پیوست و مردم یونان رنج و سختی زیادی را تحت حکومت عثمانی‌ها تحمل کردند و شورش‌های زیادی نیز انجام می‌‌گرفت. سرانجام در سال ۱۸۲۱ جنگ استقلال در یونان شروع شد و در سال ۱۸۲۹ کشور مستقل یونان به وجود آمد.

تاریخ یونان

یونان باستان نقش مهمی در توسعه تمدن غرب ایفا کرد. این کشور موطن بسیاری از فیلسوفان، نویسندگان و هنرمندان برجسته جهان بود. از جمله مهم ترین فیلسوفان یونان باستان می توان به سقراط، افلاطون و ارسطو اشاره کرد. از جمله مهم ترین نویسندگان یونان باستان می توان به هومر، سوفوکل و ارسطو اشاره کرد. از جمله مهم ترین هنرمندان یونان باستان می توان به میکل آنژ و رافائل اشاره کرد. تاریخ یونان بسیار غنی و پر فراز و نشیب است. این کشور مهد تمدن غرب محسوب می شود و تأثیر زیادی بر فرهنگ و تمدن جهان داشته است.

پایتخت یونان

 پایتخت یونان شهر آتن است که از نیمه دوم قرن بیستم دارای توسعه و رشد بی‌نظیری بوده و به‌سرعت گسترش یافته است. این شهر، شهری ۳۰۰۰ ساله بوده و نام آن از کلمه یونانی آتنا گرفته شده است. جمعیت آتن در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۳’۱۵۳’۲۲۵ نفر است و می‌توان گفت حدود یک‌سوم جمعیت یونان در پایتخت و حومه آن ساکن هستند. آتن شهری مهم و تاریخی به شمار می‌رود که زادگاه بسیاری از فیلسوفان جهان از جمله سقراط، افلاطون و ارسطو بوده است. جالب است بدانید که اولین بازی‌های المپیک در این شهر برگزار شده. هرساله گردشگران زیادی به این شهر باستانی سفر می‌کنند. با توجه به این‌که آتن آب‌وهوای گرم مدیترانه‌ای دارد، بهترین ماه‌ها برای سفر به این شهر از نوامبر تا مارس است.

پایتخت کشور یونان کجاست؟

پایتخت کشور یونان، شهر آتن است.آتن شهری تاریخی است که قدمت آن به بیش از 3400 سال می رسد. این شهر موطن بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی مهم جهان از جمله پارتنون، آکروپلیس و المپیا است.

دین مردم یونان

دین غالب مردم یونان ارتدوکس است. کلیسای ارتدوکس یونان با وجود قرن‌ها سلطه عثمانیان بر این کشور، زبان و هویت فرهنگی این سرزمین را حفظ کرد و نقطه مهمی برای تجمعات و مبارزات استقلال‌خواهانه مردم بود. اقلیت مذهبی مسلمانان که با مهاجرت سیصد هزار مسلمان به یونان پدید آمده است نیز در نقاطی از یونان به‌صورت پراکنده زندگی می‌کنند و جوامع مذهبی کوچکتر شامل ارتدکس قدیم، کاتولیک‌ها، پروتستان‌ها و یهودیان هستند. در کل ۹۷ درصد مردم یونان ارتدکس و ۲ درصد نیز مسلمان هستند.

 ارتدکس یونانی شاخه ای از مسیحیت است که در قرن چهارم میلادی در امپراتوری روم شرقی شکل گرفت. این مذهب بر اساس تعالیم انجیل و سنت های کلیسای اولیه بنا شده است.

علاوه بر ارتدکس یونانی، سایر ادیان موجود در یونان عبارتند از:

  • اسلام: حدود 1 درصد از جمعیت یونان مسلمان هستند. اکثر مسلمانان یونان در جزیره کرت زندگی می کنند.
  • کاتولیک: حدود 0.7 درصد از جمعیت یونان کاتولیک هستند. اکثر کاتولیک های یونان در جزایر ایونی زندگی می کنند.
  • یهودیت: حدود 0.1 درصد از جمعیت یونان یهودی هستند. اکثر یهودیان یونان در آتن زندگی می کنند.

همچنین، حدود 1 درصد از جمعیت یونان پیرو هیچ دینی نیستند.

زبان مردم یونان

 زبان رسمی دولت یونان، زبان یونانی است که در کل کشور و در همه مقاطع تحصیلی استفاده می‌شود. برخی از مردم یونان نیز به زبان‌های ارمنی، ترکی و مقدونی صحبت می‌کنند. البته به دلیل مسافرت شمار زیادی از اروپائیان به یونان در برخی مناطق، یونانی‌ها با زبان‌های انگلیسی و فرانسوی آشنایی دارند و به این زبان‌ها نیز صحبت می‌کنند.

 یونانی یک زبان هندواروپایی است که به خانواده زبان‌های یونانی تعلق دارد. این زبان حدود 10 میلیون نفر گویشور بومی دارد که بیشتر آنها در یونان و قبرس زندگی می کنند. این زبان یک زبان تاریخی است که قدمت آن به بیش از 3500 سال می رسد. این زبان از الفبای یونانی نوشته می شود که از الفبای فنیقی گرفته شده است. همچنین یک زبان بسیار پیچیده است که دارای ساختار دستوری پیچیده و هجاهای متنوعی است. این زبان همچنین دارای یک فرهنگ غنی و متنوع است که در ادبیات، موسیقی و هنر یونانی منعکس شده است. علاوه بر یونانی، زبان های دیگری نیز در یونان صحبت می شوند که از جمله آنها می توان به انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی اشاره کرد. این زبان ها به طور گسترده ای در یونان صحبت می شوند و به عنوان زبان های دوم در مدارس تدریس می شوند.

فرهنگ یونان

‌سرزمین کهن یونان دارای فرهنگی غنی و آداب و رسومی متنوع و بی‌نظیر است و همان‌طور که می‌دانید یونان مهد فیلسوفان بزرگ بوده و مردم آن از این جهت به خود می‌بالند. یونانی‌ها با وجود صنعتی شدن و افزایش جمعیت شهری همچنان بسیاری از ارزش‌های سنتی خانوادگی و اجتماعی خود را حفظ کرده‌اند..

از جمله عادات و رسوم رایج در یونان دست دادن هنگام دیدار با یکدیگر مخصوصاً در اولین ملاقات است. مردم یونان معمولاً دوست دارند که با مسافران صحبت کنند و از آن‌ها سؤالاتی بپرسند که در بسیاری از فرهنگ‌ها شاید سؤالات شخصی محسوب شوند، اما آن‌ها غالباً به‌منظور آشنا شدن با دیگران و کمک کردن به آن‌ها این‌گونه سؤالات را مطرح می‌کنند و منظور خاصی ندارند. یونانی‌ها اغلب خوش‌رو و اهل شوخی و خنده هستند و حتی در اولین دیدار هم با افراد دیگر صمیمی می‌شوند و احساس نزدیکی می‌کنند.

فرهنگ غذایی یونان هم بسیار پربار است و آن‌ها غذاهای بسیار متنوع و سبک غذایی منحصربه‌فردی دارند. یونانی‌ها در اغلب غذاهای خود از روغن زیتون و مواد اولیه تازه استفاده می‌کنند و وعده‌های غذایی آن‌ها مفصل است. در مجموع سبک غذایی بسیار سالمی دارند تا آنجا که سبک رژیم مدیترانه‌ای طبق فرهنگ و عادات غذایی یونانی‌ها پدید آمده است و طرفداران زیادی در دنیا دارد. غذای ملی معروف یونانی‌ها نیز موساکا است. یونانیان معمولاً بعد از صرف غذا قهوه میل می‌کنند و قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها در این کشور محسوب می‌شود.

یونان کشوری با فرهنگ غنی و متنوع است که قدمت آن به بیش از 3000 سال می رسد. این فرهنگ تحت تأثیر عوامل مختلف از جمله تاریخ، جغرافیا و دین شکل گرفته است. از جمله ویژگی های مهم فرهنگ یونان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خانواده: خانواده در فرهنگ یونان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یونانی ها به روابط خانوادگی خود اهمیت زیادی می دهند و از یکدیگر حمایت می کنند.
  • مهمان نوازی: یونانی ها به مهمان نوازی شهرت دارند. آنها از مهمانان خود با گرمی استقبال می کنند و سعی می کنند بهترین امکانات را برای آنها فراهم کنند.
  • غذا: غذا در فرهنگ یونان نقش مهمی ایفا می کند. یونانی ها از غذاهای تازه و سالم استفاده می کنند و به آشپزی اهمیت زیادی می دهند.
  • موسیقی و رقص: موسیقی و رقص از بخش های مهم فرهنگ یونان هستند. یونانی ها به موسیقی و رقص علاقه زیادی دارند و در بسیاری از مراسم و جشن ها به آنها می پردازند.
  • تاریخ و میراث فرهنگی: یونان کشوری با تاریخ و میراث فرهنگی غنی است. یونانی ها به تاریخ و میراث فرهنگی خود افتخار می کنند و از آن محافظت می کنند.

آب و هوای کشور یونان

آب‌وهوای یونان گرم و مدیترانه‌ای است و تابستان‌هایی گرم دارد. مناطق جنوبی آن نیز در زمستان آب‌وهوای معتدلی دارند و بسیاری از مسافرانی که قصد سفر به یونان را دارند، در فصل سرد به این مناطق سفر می‌کنند. در مناطق شمالی و کوهستانی یونان زمستان با سرما و گاهی نیز بارش برف همراه است. گرم‌ترین ماه یونان، ماه جولای است که مصادف با روزهایی از ماه‌های تیر و مرداد می‌شود. البته در بعضی از روزهای تابستان مخصوصاً در سواحل یونان وزش بادها، موجب به وجود آمدن هوای خنک و ملایمی می‌شوند.

 

جاهای دیدنی یونان

آکروپلیس آتن (Acropolis of Athens)

آکروپلیس آتن یکی از مشهورترین مکان‌های باستانی در جهان است که در تپه مرتفعی در آتن واقع شده است. آکروپلیس به معنای شهر مرتفع یا صخره مقدس است که به‌عنوان یک نماد ملی برای یونانیان شناخته شده است.

موزه باستان‌شناسی تسالونیکی

موزه باستان‌شناسی تسالونیکی یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های یونان و موزه مرکزی یونان شمالی است. در این موزه آثار مربوط به دوره‌های ماقبل تاریخ، باستان‌شناسی، کلاسیک و رومی که تسالونیکی و منطقه مقدونیه یافت شده نگهداری می‌شود. ساختمان موزه تسالونیکی به دست معمار یونانی معروف پاتروکلوس کارنتینوس طراحی شده و متعلق به سال ۱۹۶۲ است و بخش‌های دیگر به مرور زمان به این موزه اضافه شده است.

برج سفید تسالونیکی (White Tower Of Thessaloniki)

برج سفید تسالونیکی یک بنای تاریخی و موزه در کنار اسکله تسالونیکی است. برج کنونی که در حاضر در تصویر می‌بینید جایگزین بناهای قدیمی بیزانس شده که در قرن دوازدهم و در دوره امپراطوری عثمانی برای تقویت بندر شهر ساخته شد.

تئاتر باستانی اودئون هرودس آتیکوس (Odeon Of Herodes Atticus)

بنای سنگی تئاتر اودئون حدود ۱۶۰ سال بعد از میلاد مسیح در دامنه جنوب غربی آکروپلیس ساخته شد که با زمین‌لرزه‌ها و طی جنگ ویران شده و مدت زیادی به فراموش سپرده شد اما دوباره در سال ۱۸۸۹ کشف شد و توجه‌ها را به سمت خود جلب کرد.

 

 

مشخصات کشور

قاره: اروپا