ویزای شینگن

شینگن به منطقه‌ای در اروپا گفته می‌شود که 27 کشور در این منطقه برای رفت و آمد نیاز به ویزا و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد ندارند، بنابراین کشورهای این حوزه به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. اعضای این منطقه هر اندازه در برابر اتباع خود و عبور مرور مرزی آنها سهل می‌گیرند، در برابر اتباع کشورهای خارج از این حوزه که نیاز به ویزا دارند سخت‌گیر هستند. بر همین اساس، با توجه به این که کشورهای اروپایی زیادی به عضویت این منطقه درآمده‌اند، ویزای شنگن از ارزش و اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار می باشد.

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن برای سفرهای ترانزیتی و یا اقامت کوتاه مدت درون محدودۀ شنگن است که برای مدتِ نه بیشتر از 90 روز در یک دورۀ 180 روزه می باشد. ویزای ورود به محدودۀ شنگن را از کشورهای عضو شنگن می‌توان اخذ نمود که برای سفر به کشورهای شنگن نیز معتبر می باشد و می‌بایست از کشوری که مقصد اصلی‌‌ست  درخواست شود. چنانچه قصد سفر به چندین کشور عضو شنگن دارید، هیچیک از این کشورها مقصد اصلی به شمار نمی‌روند و می‌بایست درخواست ویزا از کشوری که اولین ورود شما به آنجا صورت می گیرد درخواست شود. 

کشورهای عضو شنگن:  اتریش، بلژیک، دانمارک، جمهوری چک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتویا، لایخشتین، لیتوانی، لوگزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتقال، اسلواکی، اسلوانی، کرواسی، اسپانیا، سوئد و سویس می باشند. ویزا در صورتی صادر می شود که متقاضی محدودۀ شنگن را پیش از انقضاء مدت ویزا ترک نماید. افزون بر آن، متقاضی می‌بایست هزینۀ کافی را برای مدت اقامت دارا باشد و همچنین اسناد حمایتی مربوطه را ارائه دهد.  

 انواع ویزای شینگن:

. ویزای ترانزیت فرودگاهی می باشد  Airport Transit Visa  یا A ویزای شینگن نوع

به این معنا که این ویزا فقط در فرودگاه‌های کشورهای این منطقه  معتبر می باشد و فرد اجازه خروج از فرودگاه را به هیچ وجه ندارد. ترانزیت 

 B  ویزا شنگن نوع

 در واقع نوعی ویزای ترانزیتی می باشد که به همراه پاسپورت، فرد دارنده می تواند حداکثر ۵ روز از طریق خودرو یا قطار  عبور کند و به کشوری در خارج از این حوزه برود

C  ویزا شنگن نوع

تک بار ورود، اجازه یک بار ورود به منطقه شنگن در مدت زمان بازدید مجاز که در ویزا ثبت شده است را صادر می‌کند. Cویزای شینگن تایپ

Dویزای شینگن نوع

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که با هدف و زمان مشخصی مانند اهداف کاری، تحصیلی و یا اقامت دائم قصد سفر به محدوده شینگن را دارند. به عبارتی، ویزای ملی شینگن برای افرادی صادر می شود که برای بیزینس، تحصیل و یا برای مدت زمانی طولانی نیاز به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی را دارند و پس از طی زمان مشخصی، به کشور خود باز می گردند

تمدید ویزای شینگن

ویزا شینگن قابل تمدید نیست و چنانچه پس از پایان یافتن مدت زمان ویزا شینگن، مجددا قصد سفر به این منطقه را داشته باشید، باید برای گرفتن مجدد آن اقدام کنید

دلایل ریجکتی ویزای شینگن

گرفتن ویزا شینگن شرایط خاص خود را دارد. به همین دلیل در روند بررسی تقاضای فرد، ممکن است به دلایل متعددی درخواست ویزا رد یا به اصطلاح ریجکت شود. دلایلی که در ادامه ذکر می‌شود، رایج‌ترین دلایل ریجکت ویزا شینگن است:

چنانچه افسر پرونده قانع نشده باشد. در زمان مصاحبه و انگشت‌نگاری، سوالاتی از شما پرسیده می‌شود که ممکن است پاسخ آنها برای افسر پرونده قانع‌کننده نباشد.

مدارک شغلی معتبر ارائه نداده باشید. چنانچه مدارک جعلی از جمله مدرک اشتغال به کار نامعتبر به سفارت ارائه داده باشید، درخواست شما ریجکت می‌شود و اجازه اعتراض نیز نخواهید داشت. بنابراین حتما باید مدارک ارائه شده کامل و واقعی باشد.

مدارک مالی کامل و کافی نباشد. یکی از مهمترین مدارک اخذ ویزا شینگن، تمکن مالی و گردش بانکی است. این مدارک نشان‌دهنده آن است که شما قادر هستید مخارج سفر خود را تامین کنید.

حساب بانکی خود را به صورت ناگهانی پر کرده باشید. گزارش گردش حساب شما نشان می‌دهد مبلغ سپرده بانکی شما چطور در حساب بانکی جمع‌آوری شده است. چنانچه به طور ناگهانی و در زمان نزدیک به مراجعه به سفارت، مبلغ هنگفتی وارد حساب شما شده باشد، از نظر افسر سفارت، قابل قبول نخواهد بود.

بیمه مسافرتی و واچر رزرو هتل نداشته باشید. برای مدت زمانی که در سفر هستید باید هتل رزرو کنید و بیمه مسافرتی خریداری کرده باشید.

توضیحات کافی درباره هدف و انگیزه سفر ارائه نداده باشید. در زمان مصاحبه، باید هدف از سفر و برنامه دقیق خود را شرح کنید و محل اقامت شما مشخص باشد.

سابقه ارتکاب به جرم داشته باشید: هر گونه سابقه مجرمانه حتی کوچک می‌تواند یکی از دلایل ریجکت شدن ویزای شینگن شما شود.

سن پایین و مجرد بودن می‌تواند از دلایل ریجکت شدن باشد. کسانی که در سن زیر 30 سال و تنها (نه در قالب تور) سفر می‌کنند، ممکن است درخواست‌شان رد شود و این بدان علت است که افسر اطمینانی از بازگشت این افراد به کشورشان ندارد.

مدارک شغلی ارائه شده با درآمد شما همخوانی نداشته باشد. چنانچه میزان درآمد شما با مدارک شغلی که ارائه داده‌اید، همخوانی نداشته باشد، از نظر افسر پرونده ساختگی و جعلی است.

تمکن مالی ویزای شینگن یکی از مدارک مهم در ویزا شدن میباشد که باید به صورت دقیق به سفارت ارایه بدهیم.

شما از سه روش می‌توانید تمکن مالی خود را اثبات کنید:

درخواست دهید در این گواهی موارد زیر قید میشود Bank Statement برای گرفتن این گواهی باید به بانک مراجعه کنید و برای  

  • تاریخ افتتاح حساب
  • میزان گردش حساب حداقل ۳ یا 6 ماه آخر
  • میزان موجودی نهایی حساب (این مقدار باید متناسب با گردش حساب ۳ یا 6 ماه آخر باشد و حداقل مقدار آن 500 میلیون تومان باشد.)

میزان موجودی و گردش حساب باید به ریال و ارز کشور مقصد باشند چون شما می‌خواهید به کشورهای اروپایی مسافرت کنید از بانک گواهی تمکن مالی ویزای شینگن خود را به یورو و دلار درخواست کنید. همچنین دقت کنید که گواهی در سربرگ بانک همراه با مهر برجسته، هولوگرام و امضای بانک باشد

: ضمانت نامه 

                                                                                                                                              این ضمانت نامه اثبات می‌کند که فرد دیگری می‌تواند هزینه‌های مالی شما را در طول اقامت و سفرتان بپردازد. این ضمانت نامه باید همراه با صورت حساب ضامن باشد و در آن گردش حساب سه ماه آخر قید شده باشد.

. ترکیبی از صورت حساب بانکی شما و ضمانت نامه.

 

جزئیات گردش حساب برای ویزای کشورهای شنگن

فرانسه۳ ماه اخیر-هلند۳ ماه اخیر-آلمان۳ ماه اخیر-بلژیک۶ ماه اخیر-اسپانیا۶ ماه اخیر-سوئیس۳ ماه اخیر-ایتالیا۶ ماه اخیر-بلغارستان۳ ماه اخیر-کرواسی۶ ماه اخیر-رومانی۳ ماه اخیر-یونان۳ ماه اخیر-مجارستان۳ ماه اخیر-جمهوری چک۳ ماه اخیر-لهستان۳ ماه اخیر-اتریش۳ ماه اخیر-فنلاند۳ ماه اخیر-نروژ۳ ماه اخیر-دانمارک۳ ماه اخیر