ویزای چین

ویزای چین به شما اجازۀ ورود و خروج به خاک کشور چین را می‌دهد. اگر شما قصد مهاجرت به کشور چین، زندگی در کشور چین، تحصیل در کشور چین، کار در کشور چین یا سفر به کشور چین را دارید، باید ویزای چین را دریافت کنید. در واقع برای ورود به کشور چین  باید ویزای این کشور را بگیرید اما هدف شما از سفر به چین مشخص میکند که چه نوع ویزایی باید بگیرید.

ویزای توریستی چین : 150 دلار 

ویزای تجاری چین : 350 دلار 

ویزای تجاری چین با اخذ دعوتنامه تجاری :  650 دلار

 

مدارک اولیه برای دریافت ویزای چین

برای دریافت ویزای چین، باید با مراجعه به سفارت چین، بسته به نوع اقدام خود مدارک لازم را ارائه دهید. مدارکی که معمولاً برای دریافت ویزای چین نیاز دارید شامل موارد زیر است:

اصل گذرنامه (6 ماه از اعتبار گذرنامه باید باقی مانده باشد)

کپی گذرنامه

تصویر از برگه شماره‌های اضطراری

ارائه گذرنامه قبلی در صورت امکان

پر کردن فرم درخواست ویزا

دو عدد عکس که در 6 ماه اخیر گرفته شده است. (عکس باید مشخصات زیر را داشته باشد: نمای جلو، پس زمینه سفید، دراندازه 48 میلی‌متر در 33 میلی‌متر بدون پوشش سر)

دعوت‌نامه

انواع ویزای چین

ویزای C: ویزای خدمه چین

این ویزا مخصوص خدمه و کارکنان شرکت‌های هواپیمایی، راه آهن، قطار و کشتی کشور چین است. برای دریافت این ویزا باید مدارک تائید شده و معتبر توسط خطوط هوایی خارجی، شرکت‌های حمل و نقل و یا دعوت‌نامه صادر شده توسط سازمان‌های مربوطه در چین داشته باشید. مدت اقامت معمول برای این ویزا 7 تا 10 روز است. اگر به اقامت بیش از 10 روز نیاز دارید، باید به طور خاص در فرم درخواست ویزا ذکر کنید که توسط کنسولگری تائید شود.

ویزای D: ویزای اقامت دائم چین

ویزای F: ویزای بازدید‌کننده چین (بازدید از فعالیت‌های دانشگاهی، فرهنگی، علمی و غیر تجاری)

این ویزا برای کسانی که برای سخنرانی، مبادلات علمی، فناوری و فرهنگی، تورهای مطالعاتی و … به کشور چین دعوت شده‌اند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید دعوت‌نامه‌ای که توسط سازمان‌ها یا شهروندان چین صادر شده است، داشته باشید. به‌طور معمول مدت اقامت ویزای F چین 30 روز است. به این معنی که از تاریخ ورود می‌توانید حداکثر 30 روز اقامت داشته باشید. در صورت نیاز به مدت طولانی‌تر، آن را به وضوح در فرم درخواست خود اضافه کنید. سفارت ممکن است مدت اقامت را با توجه به نیاز شما تمدید کند.

ویزای G: ویزای ترانزیت چین

این ویزا برای خارجی‌هایی که برای ترانزیت به کشوری دیگر، از کشور چین عبور می‌کنند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید بلیط معتبر ترانزیت وابسته به قطار، هواپیما یا کشتی بین‌المللی از طریق چین داشته باشید. اعتبار این ویزا سه ماه است و حداکثر مدت مجاز اقامت 7 الی 10 روز است.

ویزای J1: ویزای روزنامه‌نگاری چین (برای روزنامه‌نگاران خارجی مقیم در چین)

این ویزا برای روزنامه‌نگارانی که برای فعالیت کاری طولانی‌مدت به کشور چین می‌آیند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید اعلان‌های صادرشده توسط بخش اطلاعات وزارت خارجه چین و نامه‌های رسمی از کارفرمای متقاضی داشته باشید. اعتبار این ویزا تا 30 روز بعد از ورود فرد به کشور چین است و در این مدت باید نسبت به دریافت اقامت موقت که تا پنج سال امکان‌پذیر است، اقدام کنید.

ویزای J2: ویزای روزنامه‌نگاری چین (روزنامه‌نگاران خارجی که برای پوشش خبری موقت از چین بازدید می‌کنند)

این ویزا برای روزنامه‌نگارانی که جهت فعالیت کاری کوتاه‌مدت‌ به کشور چین می‌آیند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید اعلان‌های صادرشده توسط بخش اطلاعات وزارت خارجه چین یا سایر مقامات چینی و نامه‌های رسمی از کارفرمای متقاضی به همراه داشته باشید. دارنده این ویزا، باید حداکثر 90 الی 180 روز از تاریخ صدور وارد چین شود، در غیر این صورت ویزا منقضی شده و باطل است.

ویزای L: ویزای توریستی چین

ویزای توریستی چین برای افراد خارجی که قصد بازدید از کشور چین را دارند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید بلیت رفت‌ و آمد سفر به چین و برگه‌ رزرو هتل را ارائه دهید. در صورتی‌که دعوت‌نامه دارید، باید برگه دعوت‌نامه و کپی پاسپورت، کپی گواهی شناسایی و اجازه اقامت دعوت‌کننده را داشته باشید. در بیشتر مواقع مدت اقامت افراد با ویزای L حدود 30 روز است.

ویزای M: ویزای تجاری بازرگانی چین

این ویزا برای افراد خارجی که قصد تجارت و بیزینس در کشور چین را دارند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید دعوت‌نامه از شخصی که در چین اقامت دارد داشته باشید. به طور معمول اعتبار این ویزا حدود سه ماه است در حالی که مدت مجاز اقامت 30 روز است و با توجه به موارد شخصی متقاضیان می‌تواند طولانی‌تر باشد.

ویزای Q1: ویزای پیوست خانواده چین

این ویزا برای افرادی است که اقوام درجه یک آن‌ها در چین زندگی می‌کنند و آن‌ها برای دید و بازدید از آن‌ها باید به چین سفر کنند و بیش از 180 روز در چین اقامت دارند. برای دریافت این ویزا باید نامه دعوت‌نامه از اقوام خود در چین را همراه یک نسخه از کپی شناسنامه شخصی و مجوز اقامت دائم چین اقوام و اصل و کپی مدارک خویشاوندی همراه، ارائه بدهید. 30 روز بعد از ورود به کشور چین باید نسبت به دریافت اقامت موقت اقدام کنید. اعتبار اقامت موقت می‌تواند بین یک تا سه سال متغیر باشد.

ویزای Q2: ویزای بازدید خانواده چین

این ویزا برای کسانی است که خانوادۀ درجه یک آن‌ها در چین اقامت دارند و افراد برای بازدید از آن‌ها به چین سفر می‌کنند و کمتر از 180 روز در چین اقامت دارند. برای دریافت این ویزا باید نامه دعوت‌نامه از اقوام خود در چین را به همراه یک نسخه از کپی شناسنامه شخصی و مجوز اقامت دائم چین اقوام و اصل و کپی مدارک خویشاوندی را همراه داشته باشید. اعتبار این ویزا 30 الی 180 روز است و دارندگان ویزا تا مدت مذکور در ویزا می‌توانند در چین بمانند.

ویزای R: ویزای استعدادهای حرفه‌ای چین

این ویزا برای افراد با استعدادهای درخشان و پرسنل حرفه‌ای و با مهارت که کشور چین در حرفه‌ای خاص به این افراد نیازمند است، صادر می‌شود. برای دریافت کردن این ویزا باید نامه تأیید استعدادهای خارجی سطح بالا از دفتر امور کارشناسان خارجی سطح استان چین را بگیرید. معمولاً آن‌ها می‌توانند با اعتبار پنج یا ده سال یک ویزای استعدادی چند بار ورود دریافت کنند و همسر و فرزندان خردسال آن‌ها می‌توانند ویزای نسبی را که در اکثر موارد به نوع S2 اشاره دارد، با اعتبار یکسان دریافت کنند. مدت زمان هر اقامت می تواند تا 180 روز ادامه داشته باشد.

ویزای S1 چین

این ویزا برای اعضای خانواده اتباع خارجی که در چین کار و یا تحصیل می‌کنند، (در صورتی‌که اعضای خانواده قصد اقامت در کشور چین به مدت کمتراز ۱۸۰ روز را داشته باشند) صادر می‌شود. همچنین برای افرادی که به منظور کارهای شخصی (درمان پزشکی، شکایت، میراث، فرزند‌خواندگی) و اقامت کمتر از 180 روز به کشور چین سفر کنند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید مدارک ذکر شده را داشته باشید: دعوت‌نامه از بستگان در چین، کپی گذرنامه شخصی خود، اجازه اقامت برای بیگانگان و اصل و کپی مدارک خویشاوندی.

ویزای S2 چین

این ویزا برای اعضای خانواده اتباع خارجی که در چین کار و یا تحصیل می‌کنند، صادر می‌شود (در صورتی‌که اعضای خانواده قصد اقامت در کشور چین به مدت بیشتر از 180 روز را داشته باشند). علاوه بر این برای افرادی که برای کارهای شخصی (درمان پزشکی، شکایت، میراث، فرزند‌خواندگی) و اقامت بیش از 180 روز به کشور چین سفر کنند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید مدارک زیر را داشته باشید: نامه‌ دعوت از بستگان در چین، کپی گذرنامه شخصی خود، اجازه اقامت برای بیگانگان و اصل و کپی مدارک خویشاوندی. کسی که ویزای S2 چین را دریافت می‌کند، 30 روز بعد از ورود به کشور چین باید نسبت به اقامت موقت اقدام کند. اعتبار این ویزا بستگی به مدت اقامت موقت دارد.

ویزای X1: ویزای تحصیل در چین برای بیش‌ از ۱۸۰ روز

این ویزا برای دانشجویانی که برای طی کردن دورۀ تحصیلی و یا کلاس‌های بلندمدت به چین سفر می‌کنند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید اصل و کپی اعلامیه پذیرش از چین را داشته باشید. اعتبار این ویزا 90 روز بعد از تاریخ صدور است. دانشجویان طی 90 روز بعد از ورود به کشور چین باید نسبت به دریافت اقامت موقت، اقدام کنند.

ویزای X2: ویزای تحصیل در چین برای کم‌تر از ۱۸۰ روز

این ویزا برای دانشجویانی که برای گذراندن دوره تحصیلی و یا کلاس‌های کوتاه مدت به چین سفر می‌کنند، صادر می‌شود. برای دریافت این ویزا باید اصل و کپی اعلامیه پذیرش از چین را داشته باشید. اعتبار این ویزا 90 روز بعد از تاریخ صدور است.

ویزای Z ویزای کاری چین

ویزای کار چین یا ویزای Z برای خارجیانی صادر می‌شود که برای یک پیشنهاد شغلی با حقوق یا به منظور اجرای برنامه‌های تفریحی تجاری در چین به این کشور می‌روند. اعتبار ویزای Z، 30 روز بعد از ورود است. در این مدت فرد باید با کارفرما قرارداد ببندد و برای دریافت اقامت چین اقدام کند. مدت اقامت بر اساس مدت اقامت موقت تعیین می‌شود.

اگر شما به دسته های زیر تعلق دارید، باید نسبت به دریافت ویزای Z اقدام کنید:

افرادی که برای پشتیبانی فنی، تحقیق و توسعه، مدیریت یا مشاوره و هرگونه فعالیت تجاری به کشور چین سفر می‌کنند و اقامت کم‌‌تر از 90 روز در چین دارند.
افرادی که برای تولید فیلم (شامل تبلیغات و مستند)، نمایش‌های مد (از جمله مدل ماشین ، تبلیغات هواپیما و غیره) به چین سفر می‌کنند.
افرادی که برای اجرای سرگرمی و نمایش به چین سفر می‌کنند.
مربیان و ورزشکارانی که برای کارآموزی یا دوره ورزشی به منظور استخدام در کشور چین به این کشور سفر می‌کنند.

اعتبار ویزاهای چین

اعتبار انواع ویزاهای چین معمولا بین 3 ماه، 6 ماه، 1 سال و گاهی حتی 10 سال متغیر است.  ویزا با اختیار دولت چین صادر می‌شود و بنابراین هیچ تضمینی برای صدور ویزا یا اعتبار، تعداد ورودی‌های مجاز یا مدت اقامت وجود ندارد.

 

دریافت فرم اپلیکیشن ویزای تجاری چین :

FORM VISA

مطابق آخرین بروز رسانی از امروز 26 شهریور 1402، فرایند انگشت نگاری/چهره نگاری (Biometric) از ویزای گروهی چین حذف گردید و مسافرینی که از این پس متقاضی سفر به چین با این نوع ویزا هستند، نیازی به حضور در سفارت ندارند و آژانس امکان اخذ ویزا بدون حضور مسافرین برای این نوع ویزا را دارد.