ویزای ژاپن

ژاپن

 مهاجران زیادی از نقاط دور و نزدیک به ژاپن، کشور مدرن و باستانی سفر می‌کنند. ویزای ژاپن به‌علت تکنولوژی پیشرفته، رفاه، جاذبه‌های گردشگری و فرصت‌های شغلی فراوانی که در این کشور وجود دارد، بسیار ارزشمند است. ژاپن یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان و در عین حال کشوری سنتی است. سرزمینی با فرهنگ و تاریخ غنی و پیشرفته در فناوری که باعث شده ایرانیان بسیاری خواستار اخذ ویزای ژاپن شوند. در ادامه به انواع ویزای ژاپن و شرایط ویزای ژاپن اشاره می‌کنیم. ویزای ژاپن برای ایرانیان ضروریست، به جز تعدادی از کشورهایی که می توانند بدون ویزا برای سفر و یا اهداف تجاری به ژاپن سفر کنند. سرزمین آفتاب، که در زبان ژاپنی به آن “نیپون کوکو” گفته می شود؛ شرقی ‌ترین کشور جهان بوده و جذابیت زیادی برای سفر و گشت و گذار دارد. پاسپورت ژاپن در لیست قوی ترین پاسپورت های دنیا بوده و رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است، با داشتن ویزای ژاپن می توان به 122 کشور بدون ویزا سفر کرد. دولت ژاپن تصمیم گرفت تا درخواست روادید آنلاین را معرفی کند تا فرآیند درخواست ویزا را ساده و بسیار آسان‌تر کند و به هدف خود مبنی بر بازدید 60 میلیون خارجی از ژاپن تا سال 2030 دست یابد. ابتدا برای بازدیدکنندگان چینی و سپس برای هر کشور دیگری در دسترس خواهد بود.دولت ژاپن در حال حاضر تعداد اپراتورهای ارزان قیمت را افزایش داده است و روند جدید درخواست ویزای الکترونیک ژاپن باعث افزایش بیشتر گردشگری ورودی خواهد شد. دولت ژاپن در حال معرفی برنامه ویزای آنلاین ژاپن است تا بازدید از ژاپن را برای شهروندان واجد شرایط آسان تر کند، کنترل های مهاجرتی را تقویت کند و استرس دریافت درخواست های ویزا در سفارت یا کنسولگری ژاپن را به حداقل برساند. این بدان معناست که مسافران کشورهایی که قبلاً باید به سفارت یا کنسولگری ژاپن مراجعه کنند، اکنون می توانند ویزای الکترونیکی خود را به طور کامل آنلاین پردازش کنند.

انواع ویزای ژاپن

اگر قصد مهاجرت یا مسافرت به ژاپن را دارید، بهتر است دربارۀ انواع ویزای ژاپن اطلاعاتی کسب کنید. در حال حاضر انواع گوناگونی از ویزاها وجود دارد؛ اما ویزای ژاپن را می‌توان در سه دسته اصلی دسته‌بندی کرد که به‌طور کامل این دسته‌ها و زیرمجموعه‌های آن را توضیح می‌دهیم.

ویزای کار: ویزاهای کاری ویزای اقامت بلندمدت در نظر گرفته می‌شوند و کاری را پوشش می‌دهند که به دانش یا مهارت‌های حرفه‌ای در سطح بالا نیاز دارد؛ بنابراین شامل وظایف ساده کارگری نمی‌شود. شغل‌هایی مانند پیشخدمت، کارگران ساختمانی، فروشندگان و… نمی‌توانند ویزای کار بگیرند.

ویزای غیر کاری: این نوع ویزا ویزای اقامت کوتاه‌مدت محسوب می‌شود و محدودیت‌هایی دارد. کسانی که برخی از کارها رابا ویزای غیرکاری ژاپن انجام می‌دهند نمی‌توانند از تعداد ساعت‌های مجاز در هفته بیشتر فعالیت کنند.

ویزاهای مربوط به خانواده: ویزاهای مربوط به خانواده ویزای اقامت کوتاه‌مدت در نظر گرفته می‌شوند و هیچ محدودیتی در استخدام ندارند؛ بنابراین می‌توانید بیش از یک شغل داشته باشید یا شغل خود را تغییر دهید.

ویزای تحصیلی ژاپن

ویزای تحصیلی ژاپن در دسته ویزاهای غیرکاری قرار می‌گیرد و معمولاً هم متقاضیان زیادی از ایران دارد. تمامی‌ افرادی که در کشور ژاپن قصد تحصیل دارند و در یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی می‌خواهند دوره‌های تحصیلی یا تحقیقاتی را بگذرانند، نیاز دارند که ابتدا ویزای تحصیلی ژاپن را بگیرند. دانش‌آموزان، دانشجویان، فرهنگیان و پژوهشگران می‌توانند از این نوع ویزا استفاده کنند که معمولاً در ویزای تحصیلی ژاپن، امکان اشتغال وجود ندارد و تنها فرد می‌تواند در ساعت‌های محدودی به‌صورت پاره‌وقت کار کند.

ویزای کار ژاپن

ویزای کار ژاپن فقط برای افرادی است که یک پیشنهاد شغلی در کشور ژاپن داشته باشند. این افراد می‌توانند در زمینه‌های هنری، بازرگانی، ورزشی، دیپلمات‌ها یا مقامات یا برای آن دسته از پروژه‌های تحقیقاتی مفید باشد که تحت قرارداد با سازمان‌های دولتی یا خصوصی در ژاپن کار می‌کنند.

ویزای درمانی ژاپن

با توجه به بالا بودن سطح فناوری‌های پیشرفته در کشور ژاپن، درمان بیماری‌ها در این کشور به مراتب راحت‌تر از سایر کشورها است و همین موضوع، می‌تواند دلیل خوبی باشد که ویزای درمانی ژاپن به گزینه محبوبی برای خارجی‌ها تبدیل شود. افراد درصورتی‌که تمایل به درمان در کشور ژاپن داشته باشند می‌توانند برای خود و همراهانشان درخواست این نوع ویزا را بدهند. در واقع، بیمار در بیشتر مواقع یک یا چند همراه دارد. به‌همین علت امکان دارد چند ویزا به‌صورت هم‌زمان نیز صادر شود. کشور ژاپن این نوع ویزا را به علت هدف‌های بشردوستانه در نظر گرفته است و دولت ژاپن امیدوار است افراد برای هدف‌های درمانی و پزشکی بتوانند از کیفیت بالای امکانات درمانی کشور ژاپن استفاده کنند.

ویزای توریستی ژاپن

هر توریستی که قصد سفر به ژاپن را دارد باید قبل از ورود به این کشور ویزای توریستی بگیرد. ژاپن چندین ملیت را از رعایت این الزام جدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال، شهروندان بسیاری از کشورهای اروپایی، ایالات متحده، استرالیا و آرژانتین نیازی به گرفتن ویزای توریستی ژاپن ندارند؛ زیرا آن‌ها کشورهای معاف از ویزا برای اهداف گردشگری در نظر گرفته می‌شوند. اتباع هر یک از این مناطق می‌توانند حداکثر ۹۰ روز بدون ویزا در ژاپن بمانند و به آن‌ها وضعیت بازدیدکننده موقت اختصاص داده می‌شود.

ویزای توریستی ژاپن یک ویزای اقامت کوتاه‌مدت برای هدف‌های گشت‌وگذار، دیدار دوستان و شرکت در کنفرانس‌ها یا دوره‌ها صادر می‌شود. بر اساس مقررات، گردشگران می‌توانند تا ۳۰ روز در ژاپن بمانند؛ اما این ویزای توریستی تا ۹۰ روز اعتبار دارد. گردشگران همچنین می‌توانند برای دو سفر کوتاه در یک دوره ۶ماهه برای ویزای دوبار ورود اقدام کنند. توجه به این نکته ضروری است که ویزای توریستی ژاپن به مسافران اجازه نمی‌دهد در هنگام اقامت در این کشور به کار مشغول شوند.

ویزای استارتاپ ژاپن

در بین انواع ویزای ژاپن، یک نوع از آن وجود دارد که مناسب افراد خلاق و سرمایه‌گذار است. در ویزای استارتاپ ژاپن متقاضیان می‌توانند دفتری در ژاپن باز کنند و با استخدام بیشتر از دو نفر یا پنج‌میلیون ین کسب‌و‌کارشان را آغاز کنند.

ویزای استارتاپ ژاپن به اتباع خارجی که به‌دنبال وضعیت اقامت با سمت «مدیریت/مدیر» هستند، اجازه می‌دهد تا برای راه‌اندازی کسب‌وکار و آماده شدن برای آن وارد شوند و تا یک سال اقامت کنند. درصورتی‌که تمام پیش‌نیازهای ویزای «مدیریت/مدیر» را نداشته باشید، باز هم جای نگرانی نیست؛ زیرا همچنان می‌توانید با فرستادن «برنامه تأیید فعالیت آماده‌سازی کارآفرینی» و دریافت ضمانت و تأییدیه مبنی بر اینکه واجد شرایط دریافت ویزای استارتاپ ژاپن هستید و مشکلی در این راه نخواهید داشت، برای اخذ این نوع ویزا گام مهمی بردارید.

ویزای ازدواج ژاپن

اگر با یک شهروند ژاپنی ازدواج کرده‌اید، ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای ازدواج ژاپن باشید که به‌عنوان ویزای همسر نیز شناخته می‌شود. این ویزاها را می‌توان برای افرادی صادر کرد که می‌خواهند تا سه سال در ژاپن بمانند و در صورت نیاز امکان تمدید وجود دارد.

اگر هنوز در ژاپن نیستید، باید از طریق سفارت محلی ژاپن برای ویزای همسر اقدام کنید. افرادی که هم‌اکنون در ژاپن هستند باید از طریق اداره مهاجرت ژاپن درخواست دهند. در هر مورد به اسناد و مدارکی برای پشتیبانی از درخواست خود، عکس‌های سبک پاسپورت و گذرنامۀ معتبر خود نیاز دارید که در ادامه اشاره می‌کنیم.

ویزای الکترونیکی ژاپن

ویزای الکترونیکی ژاپن که روندی جدید در اخذ ویزای توریستی این کشور است در ماه آپریل سال ۲۰۲۰ میلادی و در زمان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو برای ملیت‌هایی رونمایی شد که برای ورود به ژاپن به ویزا نیاز داشتند. این طرح؛ یعنی ویزای توریستی ژاپن که به‌صورت الکترونیکی صادر می‌شود، یکی از سیاست‌های دولت ژاپن برای جلب ۶۰میلیون گردشگر خارجی به کشور ژاپن تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.

این سیاست به‌منظور سهولت کار متقاضیان انجام گرفته و باعث جلوگیری از صف طولانی مراجعه متقاضیان به سفارت‌ها و کنسولگری‌های کشور ژاپن خواهد شد. در این طرح و با فرستادن درخواست ویزا، پس از بررسی و تأیید آن، ویزای الکترونیکی به متقاضیان ایمیل می‌شود و متقاضیان می‌توانند ویزای الکترونیکی دریافت شده را در زمان ورود خود به کشور ژاپن ارائه دهند.

این نوع از ویزا سینگل یک‌بار ورود است و برای پرداخت هزینه درخواست ویزای الکترونیکی ژاپن باید از طریق کردیت یا دبیت‌کارت پرداخت شود. اطلاعات بیشتر در این مورد در ماه‌های نزدیک به اجرای این طرح ارائه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ eVisa به وب‌سایت Visasjapan.com سر بزنید.

مدت زمان اعتبار ویزای ژاپن

 • ویزای توریستی ژاپن به طور معمول به مدت 15 یا 30 روز صادر می‌ شود و امکان تمدید ندارد.
 • ویزای تجاری ژاپن می ‌تواند برای 90 روز یا بیشتر نیز صادر شود.
 • ویزای کاری و تحصیلی ژاپن بسته به موقعیت شغلی و تحصیلی و همچنین نیازهای فرد صادر می ‌شود.

عوامل اصلی برای ریجکتی ویزای ژاپن

گرفتن ویزا ممکن است بسیار اعصاب خردکن باشد زیرا در این فرآیند ممکن است تایید یا رد شوید. برخلاف ویزای شینگن یا کره، سفارت ژاپن دلیل خاصی برای ریجکت کردن ویزای شما ارائه نمی دهد. این یکی از اقدامات متقابل آنها برای جلوگیری از سوء استفاده از برنامه های آینده است. اما دلایل متداول اکثرا به شرح زیر هستند:

 1. ضوابط صدور ویزا: طبق گفته وزارت امور خارجه، زمانی که متقاضی دارای شرایط زیر باشد، می توان ویزا صادر کرد:

 • پاسپورت معتبر و حق ورود مجدد به کشور تابعیت یا اقامت خود؛
 • ارائه مدارک معتبر، کامل و رضایت بخش؛
 • متقاضی مشمول ماده 5، بند 1 قانون کنترل مهاجرت نیست؛

2. اسناد ناقص: همه مدارک باید کامل و در کاغذ سایز A4 باشد. آن ها را مرتب و تمیز نگه دارید. ژاپنی ها بسیار منظم هستند. اگر دستورالعمل های آنها را دنبال نکنید، این احتمال وجود دارد که ویزا دریافت نکنید.

3. ناهماهنگی در برنامه: اگر در فرم درخواست خود قید کنید که اقامت مورد نظر شما فقط یک هفته است، اما در برنامه روزانه شما 15 روز سفر است، ممکن است رد شوید. اسناد خود را مجدداً بررسی کنید و اطمینانا حاصل کنید که با یکدیگر مطابقت دارند. مثال دیگر این است که محل اقامت شما طبق درخواست شما در توکیو است، اما برنامه سفر و بندر ورودی شما همه در منطقه کانسای (اوزاکا-کیوتو-نارا) است. افسران مهاجرت از منطقه خود آگاه هستند، بنابراین ممکن است این موضوع شک آنها را افزایش دهد و شما را رد کند.

4. موجودی بانکی غیرعادی: چقدر موجودی بانکی در ژاپن مورد نیاز است؟ پاسخ خاصی برای این سوال وجود ندارد. حال، اگر پول شما کافی باشد، ممکن است در موجودی بانکی شما ناهنجاری هایی وجود داشته باشد که می تواند باعث ریجکت شدن ویزای ژاپن شود.

5. نوع درخواست ویزا: اگر برای یک جلسه کاری در آنجا هستید و توسط یک شرکت ژاپنی دعوت شده اید، برای ویزای توریستی اقدام نکنید بلکه باید ویزای امور تجاری کوتاه مدت درخواست کنید. این موضوع یکی از دلایلی است که ویزای توریستی ژاپن شما ممکن است ریجکت شود.

6. فرم های نادرست: فرم هایی که باید برای درخواست خود پر کنید، در وب سایت سفارت موجود است. برخی از آنها در قالب Word هستند، بنابراین ویرایش آن آسان است. اگر دستورالعمل‌ها را دنبال نکنید، ممکن است ویزای شما رد شود.

7. جعل اسناد: معیار در گرفتن ویزای ژاپن، مدارک معتبر است. اگر شما یک گواهی تولد، نه از PSA، بلکه از Recto، صادر کرده باشید و آنها آن را بررسی کنند، ممکن است نه تنها رد شوید، بلکه تحریم شوید. همچنین، اگر می‌خواهید گواهی اشتغال به کار را دریافت کنید، مطمئن شوید که قابل تأیید است تا بتوانند با شرکت شما تماس بگیرند. همچنین توجه داشته باشید که در صورت آگاهی مقامات از اسناد جعلی شما، ممکن است زندانی شوید یا جریمه بپردازید.

8. روابط ضعیف با دعوت کننده یا حامی مالی: اگر توسط یکی از دوستانتان در ژاپن دعوت شده اید، به صورت آنلاین ملاقات کرده اید اما شخصاً او را  ندیده اید، سفارت ممکن است فکر کند که شما قاچاق شده اید و احتمال زیادی وجود دارد که رد شوید. توصیه می شود که حامی یا دعوت کننده شما شخصی باشد که شما را برای سه سال یا بیشتر می شناسد. ممکن است بخواهید برای یکدیگر عکس یا مکالمه بفرستید تا رابطه خود را ثابت کنید.

9. قصد کار با ویزای توریستی: اگر سفارت فکر می کند که دلیلی برای بازگشت ندارید، احتمالاً از دریافت ویزای ژاپن رد می شوید. افرادی که بیکار هستند و روابط قوی ندارند ممکن است مورد گمانه زنی قرار گیرند. این به این دلیل است که سفارت ممکن است فکر کند که شما برای اهداف شغلی نیز از ژاپن بازدید می کنید. اگر می‌خواهید ثابت کنید که کار نمی‌کنید و به کشورتان بازمی‌گردید، می‌توانید رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل، بلیط گردشگری، دارایی‌ها یا شناسنامه فرزندانتان را ضمیمه کنید.

10. نقض ویزاهای قبلی: اگر قبلا ویزا ژاپن به شما داده شده است اما قوانینی مانند اقامت بیش از حد یا کار تحت ویزای توریستی خود را رعایت نکرده اید، ممکن است در درخواست بعدی خود رد شوید. سوالات مرتبط در فرم درخواست پرسیده می شود و شما باید صادقانه به آنها پاسخ دهید. در غیر این صورت، اگر متوجه شوند که شما واقعاً قوانین را زیر پا گذاشته اید، اما در درخواست خود ذکر نکرده اید، ممکن است رد شوید.

موارد قید شده، دلایل رایج ریجکتی ویزای ژاپن هستند. بهتر است تمام مدارکی را که ارسال کرده اید دوباره بررسی کنید و از آنها عکس بگیرید تا در صورت تایید یا رد شدن، آنها را بررسی کنید.

شرایط ویزا کار ژاپن

 • اخذ حداقل امتیاز 85
 • دارای مدرک تحصیلات بالا
 • توانایی انجام کار (ساعت های کاری در ژاپن بسیار زیاد است.)
 • تسلط کامل به زبان
 • داشتن سابقه کار بالا

ویزا ژاپن برای افغان ها

اتباع خارجی برای دریافت ویزا ژاپن لازم است اقامت طولانی مدت در ایران داشته باشند. در این صورت با ارائه مدارک معتبر می توانند برای ویزا توریستی یا تجاری اقدام کنند. در صورتی که مدت اقامت آن ها در ایران کوتاه مدت باشد جزء تبعه ایران محسوب نمی شوند. بنابراین در کشور ایران نمی توانند ویزا ورود به ژاپن را بگیرند‌. به تازگی کشور ژاپن برای کمک و اخذ ویزا به اتباع خارجی در ایران اعلام آمادگی کرده است. برای اتباع غیر ایرانی که مقیم ایارن می باشند باید دارای پرینت حساب بانکی، گواهی اشتغال به کار و از تاریح بازگشت سفرشان 6 ماه مانده باشد.

تحویل مدارک

برای اخذ ویزا ژاپن لازم است قبل از هر کاری فرم درخواست ویزا را با اطلاعات صحیح تکمیل کنید. سپس تمامی مدارک های شما از طریق شرکت نماینده و یا خود شما به سفارت تحویل داده شوند. برای ارائه مدارک به سفارت نیاز به وقت قبلی وجود ندارد. در روزهای یکشنبه و پنج شنبه می توانید مدارک خود را ارائه دهید. برای اخذ لازم است مدارک مورد نیاز را به صورت کامل و بدون هیچ گونه شبهه و ایرادی تحویل سفارت ژاپن دهید‌. با این کار مدت زمان اخذ ویزا شما کمتر شده و نیاز به حضور شما در سفارت نیست. اخذ ویزا کشور به شما این امکان را می دهد که به صورت قانونی به این کشور سفر کنید. اخذ ویزا به منظور کنترل ورود و خروج افراد و جلوگیری از قانون شکنی آن ها در کشور های دیگر انجام می شود.

سفارت ژاپن در تهران

آدرس سفارت ژاپن در تهران : تهران ، منطقه محمودیه، خیابان فضل اله ، خیابان مقدس اردبیلی، روبه روی خیابان الف ، سفارت ژاپن
شماره تماس : 02122660710

ساعت تحویل مدارک: یکشنبه الی پنجشنبه ( 08:30 الی 10:30 )
پاسخگویی تلفنی : یکشنبه الی پنجشنبه (13:00 الی 15:00 )
دریافت گذرنامه از سفارت: یکشنبه الی پنجشنبه ( 15:00 الی 16:00 )
لازم به ذکر است متقاضیان ویزا بدون وقت قبلی می‌توانند در این ساعات جهت ثبت پرونده مراجعه کنند.

 ** اعتبار ویزا 3 ماهه (روند بررسی حداقل 5 روز کاری می باشد **

** داشتن سابقه سفر شینگن اهمیت بالایی دارد  ** 

ویزای کوتاه مدت برای شرکت در کنفرانس

* توجه: درصورت لزوم، در طول بررسی پرونده امکان درخواست مدارک اضافه می باشد.

مدارک مورد نیاز:

1- گذرنامه متقاضی ویزا.در صورت وجود لطفا”کپی گذرنامه های قبلی خود را ارائه نمایید (صفحات 2 و 3 و صفحاتی که دارای استیکر و مهر میباشند) 

1-2 کپی صفحه مشخصات فردی و صفحه بعد از آن (کپی صفحات 2و 3 گذرنامه)

2- یک نسخه فرم تقاضای ویزا

3- یک قطعه عکس سایز 3.5*4.5 با زمینه سفید

4- کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی ویزا 

5- گواهی اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار ویا نامه ماموریت از سازمان ویا دانشگاه مربوطه درایران با ذکر سمت، دلیل سفر، تاریخ سفر و نحوه پرداخت هزینه ها

6- ریز کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی ( به زبان انگلیسی- سایز A4- حداکثر صادره در 5 روز اخیر)

7- اصل ضمانتنامه خطاب به سفارت برای ضمانت سه مورد زیر( از ژاپن)

 • تقبل هزینه اقامت 
 • تقبل هزینه بازگشت
 • رعایت قوانین ژاپن 

8- اصل دعوتنامه خطاب به سفارت ( از ژاپن )

9- اصل برنامه سفر خطاب به سفارت (از ژاپن)
10- در ارتباط با ارگان ضامن در ژاپن یکی از مدارک زیر مورد نیاز است:

 • ثبت شرکت ژاپنی  TOKIBO_TOHON ( صادره در سه ماهه اخیر)
 • کپی جدید از KAISHA SHIKI HOU

همچنین، در صورتی که استاد دانشگاه جهت انجام امور کاری، متقاضی را دعوت نماید، از آنجا که این دعوت از طرف دانشگاه تلقی می گردد، گواهی اشتغال به کار
با ذکر سمت دعوت کننده ارائه گردد

لطفا مدارک درخواستی را در سایز A4 وبصورت یک رو  (نه دو رو) ارائه نمایید. اگر سایز اصلی مدرک A4 نیست، لطفاً یک کپی از آن در سایز A4 تهیه و ارائه نمایید. (مثل گذرنامه، کارت صلاحیت و ...)

(برای کلیه مدارک فارسی، ترجمه رسمی با تایید وزارت دادگستری صادره در سه ماه اخیر مورد نیاز است)

ویزای کوتاه مدت تجاری

* توجه: درصورت لزوم، در طول بررسی پرونده امکان درخواست مدارک اضافه می باشد.

مدارک مورد نیاز:

1- گذرنامه متقاضی ویزا.در صورت وجود لطفا”کپی گذرنامه های قبلی خود را ارائه نمایید (صفحات 2 و 3 و صفحاتی که دارای استیکر و مهر میباشند) 

1-2 کپی صفحه مشخصات فردی و صفحه بعد از آن (کپی صفحات 2و 3 گذرنامه)

2- یک نسخه فرم تقاضای ویزا

3- یک قطعه عکس سایز 3.5*4.5 با زمینه سفید

4- کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی ویزا 

5- نامه ماموریت صادره از سازمان مربوطه در ایران با ذکر سمت، نحوه پرداخت هزینه ها، دلیل سفر و تاریخ سفر 

6- کپی روزنامه رسمی شرکت ایرانی، آگهی تاسیس و آخرین تغییرات یا جواز کسب، همراه با ترجمه انگلیسی رسمی با تایید وزارت دادگستری 

7- مدارکی که روابط تجاری بین شرکت ایرانی و ژاپنی را تایید نماید.( مانند INVOICE- بارنامه – کپی L/C)

8- ریز کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی ( به زبان انگلیسی- سایز A4- حداکثر صادره در 5 روز اخیر)

9- اصل ضمانتنامه خطاب به سفارت برای ضمانت سه مورد زیر( از ژاپن)

 • تقبل هزینه اقامت 
 • تقبل هزینه بازگشت
 • رعایت قوانین ژاپن 

10- اصل دعوتنامه خطاب به سفارت ( از ژاپن )

11- اصل برنامه سفر خطاب به سفارت (از ژاپن)

12- در ارتباط با شرکت ضامن در ژاپن یکی از مدارک زیر مورد نیاز است:

 • ثبت شرکت ژاپنی  TOKIBO_TOHON ( صادره در سه ماهه اخیر)
 • کپی جدید از KAISHA SHIKI HOU
 • مدرک KAISHA DANTAI GAIKYOU SETSUMEI SHOU
 • لطفا مدارک درخواستی را در سایز A4 وبصورت یک رو  (نه دو رو) ارائه نمایید. اگر سایز اصلی مدرک A4 نیست، لطفاً یک کپی از آن در سایز A4 تهیه و ارائه نمایید. (مثل گذرنامه، کارت صلاحیت و )

(برای کلیه مدارک فارسی، ترجمه رسمی با تایید وزارت دادگستری صادره در سه ماه اخیر مورد نیاز است)

ویزای کوتاه مدت دیدار از اقوام

* توجه: درصورت لزوم، در طول بررسی پرونده امکان درخواست مدارک اضافه می باشد.
مدارک مورد نیاز:
1- گذرنامه متقاضی ویزا.در صورت وجود لطفا”کپی گذرنامه های قبلی خود را ارائه نمایید (صفحات 2 و 3 و صفحاتی که دارای استیکر و مهر میباشند) 
1-2 کپی صفحه مشخصات فردی و صفحه بعد از آن (کپی صفحات 2و 3 گذرنامه)
2- یک نسخه فرم تقاضای ویزا
3- یک قطعه عکس سایز 3.5*4.5 با زمینه سفید
4- کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی ویزا 
5- گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت و یا اشتغال به تحصیل متقاضی ویزا
6- ریز کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی ( به زبان انگلیسی- سایز A4- حداکثر صادره در 5 روز اخیر)
7- اصل ضمانتنامه خطاب به سفارت برای ضمانت سه مورد زیر( از ژاپن)

 • تقبل هزینه اقامت 
 • تقبل هزینه بازگشت
 • رعایت قوانین ژاپن 

8- اصل دعوتنامه خطاب به سفارت ( از ژاپن )
9- اصل برنامه سفر خطاب به سفارت (از ژاپن)
10- مدارکی روابط بین متقاضی ویزا و ضامن را مشخص نماید:

 • کپی تمام صفحات شناسنامه ضامن ایرانی در ژاپن همراه با ترجمه انگلیسی غیر رسمی
 • در صورت لزوم شناسنامه تمام افرادی که روابط فامیلی را مشخص می کند.

(نکته) در صورتیکه ضامن خارجی باشد، مدرکی که وضعیت اقامت ضامن در ژاپن و مدت اقامت وی در آن درج شده است را  ارائه نمایید.
(کپی از جلو و پشت کارت اقامت ، کپی از گواهی اقامت محلی یا گذرنامه )

11- گواهی ثبت اقامت محلی : JUMIN –HYO

 • در صورتی که ضامن دارای ملیت خارجی ( به طور مثال ایرانی ) باشد و طول مدت اقامت در این گواهی ذکر نشده باشد، کپی پشت و روی کارت اقامت (ALIAN CARD) لازم می باشد. 

12- گواهی رسمی مالیات ( مبلغ درآمد باید ذکر شده باشد) KAZEI- SHOMEISHO ( در صورت عدم پرداخت مالیات – HIKAZEI- SHOMEISHO ( مدرکی که در آن درآمد و مالیات ضامن ژاپنی قید شده باشد)
13- حساب بانکی ضامن GINKO- ZANDAKA- SHOMEI-SHO

لطفا مدارک درخواستی را در سایز A4 وبصورت یک رو  (نه دو رو) ارائه نمایید. اگر سایز اصلی مدرک A4 نیست، لطفاً یک کپی از آن در سایز A4 تهیه و ارائه نمایید. (مثل گذرنامه، کارت صلاحیت و ...)

(برای کلیه مدارک فارسی، ترجمه رسمی با تایید وزارت دادگستری صادره در سه ماه اخیر مورد نیاز است)

ویزای کوتاه مدت دیدار از دوست 

* توجه: درصورت لزوم، در طول بررسی پرونده امکان درخواست مدارک اضافه می باشد.

مدارک مورد نیاز:

1- گذرنامه متقاضی ویزا.در صورت وجود لطفا”کپی گذرنامه های قبلی خود را ارائه نمایید (صفحات 2 و 3 و صفحاتی که دارای استیکر و مهر میباشند) 

1-2 کپی صفحه مشخصات فردی و صفحه بعد از آن (کپی صفحات 2و 3 گذرنامه)

2- یک نسخه فرم تقاضای ویزا

3- یک قطعه عکس سایز 3.5*4.5 با زمینه سفید

4- کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی ویزا

5- گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت و یا اشتغال به تحصیل متقاضی ویزا

6- ریز کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی ( به زبان انگلیسی- سایز A4- حداکثر صادره در 5 روز اخیر)

7- اصل ضمانتنامه خطاب به سفارت برای ضمانت سه مورد زیر( از ژاپن)

 • تقبل هزینه اقامت 
 • تقبل هزینه بازگشت
 • رعایت قوانین ژاپن 

8- اصل دعوتنامه خطاب به سفارت ( از ژاپن )

9- اصل برنامه سفر خطاب به سفارت (از ژاپن)

10- گواهی ثبت اقامت محلی : JUMIN –HYO

 • در صورتی که ضامن دارای ملیت خارجی ( به طور مثال ایرانی ) باشد و طول مدت اقامت در این گواهی ذکر نشده باشد، کپی پشت و روی کارت اقامت (ALIAN CARD) لازم می باشد. 

(نکته) در صورتیکه ضامن خارجی باشد، مدرکی که وضعیت اقامت ضامن در ژاپن و مدت اقامت وی در آن درج شده است را  ارائه نمایید.
(کپی از جلو و پشت کارت اقامت ، کپی از گواهی اقامت محلی یا گذرنامه )

11- مدارکی که روابط  بین دو دوست را تایید می کند، مانند عکس

12- گواهی رسمی مالیات دعوت کننده ( مبلغ درآمد باید ذکر شده باشد) KAZEI- SHOMEISHO ( در صورت عدم پرداخت مالیات – HIKAZEI- SHOMEISHO ( مدرکی که در آن درآمد و مالیات ضامن ژاپنی قید شده باشد)

13- حساب بانکی ضامن GINKO- ZANDAKA- SHOMEI-SHO

لطفا مدارک درخواستی را در سایز A4 وبصورت یک رو  (نه دو رو) ارائه نمایید. اگر سایز اصلی مدرک A4 نیست، لطفاً یک کپی از آن در سایز A4 تهیه و ارائه نمایید. (مثل گذرنامه، کارت صلاحیت و ...)

(برای کلیه مدارک فارسی، ترجمه رسمی با تایید وزارت دادگستری صادره در سه ماه اخیر مورد نیاز است)

   ویزای توریستی 

 سیستم نوبت دهی جهت درخواست ویزای توریستی کوتاه مدت لغو گردیده است. لطفا توجه داشته باشید چنانچه تعداد درخواست ها افزایش یابد، امکان طولانی شدن زمان انتظار جهت تحویل مدارک وجود دارد.

* توجه: درصورت لزوم، در طول بررسی پرونده امکان درخواست مدارک اضافه می باشد.

مدارک مورد نیاز:

1- گذرنامه متقاضی ویزا.در صورت وجود لطفا”کپی گذرنامه های قبلی خود را ارائه نمایید (صفحات 2 و 3 و صفحاتی که دارای استیکر و مهر میباشند) 

1-2 کپی صفحه مشخصات فردی و صفحه بعد از آن (کپی صفحات 2و 3 گذرنامه)

2- یک نسخه فرم تقاضای ویزا

3- یک قطعه عکس سایز 3.5*4.5 با زمینه سفید

4- کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی ویزا 

5- برنامه سفر با ذکر جزییات به انگلیسی ( با ذکر تاریخ ورود و خروج و برنامه روز به روز )

6- رزرو هتل

7- گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت، حقوق و موافقت با مرخصی ( با ذکر تاریخ)

8- ریز کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی ( به زبان انگلیسی- سایز A4- حداکثر صادره در 5 روز اخیر)

لطفا مدارک درخواستی را در سایز A4 وبصورت یک رو  (نه دو رو) ارائه نمایید. اگر سایز اصلی مدرک A4 نیست، لطفاً یک کپی از آن در سایز A4 تهیه و ارائه نمایید. (مثل گذرنامه،کارت صلاحیت و ...)

(برای کلیه مدارک فارسی، ترجمه رسمی با تایید وزارت دادگستری صادره در سه ماه اخیر مورد نیاز است)

ویزای کوتاه مدت برای شرکت در مسابقات ورزشی 

* توجه: درصورت لزوم، در طول بررسی پرونده امکان درخواست مدارک اضافه می باشد.

مدارک مورد نیاز:

1- گذرنامه متقاضی ویزا.در صورت وجود لطفا”کپی گذرنامه های قبلی خود را ارائه نمایید (صفحات 2 و 3 و صفحاتی که دارای استیکر و مهر میباشند) 

1-2 کپی صفحه مشخصات فردی و صفحه بعد از آن (کپی صفحات 2و 3 گذرنامه)

2- یک نسخه فرم تقاضای ویزا

3- یک قطعه عکس سایز 3.5*4.5 با زمینه سفید

4- کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی ویزا 

( در صورت لزوم کپی صفحات شناسنامه پدر یا مادر با ترجمه انگلیسی رسمی )

5- نامه ماموریت از فدراسیون مربوطه در ایران با ذکر تاریخ و دلیل سفر و نحوه پرداخت هزینه ها 

6- اصل ضمانتنامه خطاب به سفارت برای ضمانت سه مورد زیر( از ژاپن)

 • تقبل هزینه اقامت 
 • تقبل هزینه بازگشت
 • رعایت قوانین ژاپن 

7- اصل دعوتنامه خطاب به سفارت ( از ژاپن )

8- اصل برنامه سفر خطاب به سفارت (از ژاپن)

9- چنانچه هزینه سفر به عهده متقاضی ویزا می باشد:

 • گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت و حقوق 
 • ریز کارکرد سه ماه آخر حساب بانکی ( به زبان انگلیسی- سایز A4- حداکثر صادره در 5 روز اخیر)
 • لطفا مدارک درخواستی را در سایز A4 وبصورت یک رو  (نه دو رو) ارائه نمایید. اگر سایز اصلی مدرک A4 نیست، لطفاً یک کپی از آن در سایز A4 تهیه و ارائه نمایید. (مثل گذرنامه، کارت صلاحیت و ...)

(برای کلیه مدارک فارسی، ترجمه رسمی با تایید وزارت دادگستری صادره در سه ماه اخیر مورد نیاز است)

پس از ارائه مدارک فوق‌الذکر، ۷ تا ۱۰ روز کاری برای ویزا شدن زمان لازم است. باید در نظر داشته باشید که معیارهایی همچون سن کم، عدم سابقه سفر و ارائه مدارک غیر معتبر سبب ریجکت شدن ویزای توریستی ژاپن خواهند شد.

 

 •  نمونه فرم تکمیل شده تقاضای ویزا        100517421

 • ضمانت نامه انگلیسی     12121212

 • دعوت نامه انگلیسی     000137089

 • برنامه سفر انگلیسی   000262548

 • لیست متقاضیان انگلیسی    000262546

 

نکاتی در خصوص ویزای ژاپن

 • اطلاعات مربوط به ویزای ژاپن ممکن است به دلیل تغییرات سیاستی و قوانین کشور ژاپن تغییر کند. بنابراین قبل از اقدام به دریافت ویزا از آخرین اطلاعات و مقررات  سفارت با کنسولگری ژاپن  کشور خود مطلع شوید.
 • مدت زمان صدور ویزا متفاوت است و بر حسب نوع ویزا و شرایط آن مختلف است.
  معمولاً صدور ویزای گردشگری چند روز تا یک هفته زمان خواهد برد؛ با این حال برای ویزای کاری، تحصیلی و دیگر انواع ویزا این مدت زمان ممکن است بیشتر نیز باشد.
 • اگر قصد دارید در ژاپن به کار یا تحصیل بپردازید، پیشنهاد می ‌شود قبل از اقدام به دریافت ویزا، با کارفرما یا موسسه آموزشی مورد نظر خود تماس بگیرید زیرا آن ‌ها می توانند اطلاعات مفیدی در خصوص مراحل و مستندات لازم برای صدور ویزا به شما ارائه دهند.
 • در صورت ریجکتی ویزای ژاپن به هر دلیل، می ‌توانید به صورت کتبی از سفارت ژاپن در تهران ویزا ریجکت شده خود و دلایل رد آن را پیگیری کرده و درخواست توضیح نمایید البته از دیگر سفارت های ژاپن در کشورهای دیگر نیز این امکان وجود دارد.
  ممکن است در بعضی موارد بتوانید با رفع نواقص موجود مجدداً درخواست ویزا دهید.
 • به هر حال، موفقیت دریافت ویزای ژاپن با توجه به جزئیات و دقت در پر کردن فرم‌ ها و نیز ارائه مستندات مربوطه بستگی دارد؛ پس قبل از ارسال درخواست خود، اطمینان حاصل کنید که تمامی اطلاعات را به صورت دقیق ارائه داده‌ اید.
 • اگر نیاز به کمک یا راهنمایی بیشتری در مورد چگونگی درخواست ویزای ژاپن دارید، می‌ توانید از مشاوران ما در قصران گشت که تجربه کار با قوانین و مراحل مهاجرت و دریافت ویزای ژاپن دارند کمک بگیرید.
 • در نهایت، از آن‌ جایی که قوانین مهاجرت و صدور ویزا ممکن است به مرور زمان تغییر کند، پیشنهاد می‌ شود همیشه از منابع رسمی و به‌ روز استفاده کرده تا از آخرین تغییرات و الزامات مربوط به ویزای ژاپن مطلع شوید.

سوالات متداول ویزای ژاپن

 

– مدت اعتبار ویزای توریستی ژاپن چقدر است؟

در حالت نرمال تا حداکثر 90 روز و در حالت دابل اینتری برای دوبار ورود و حداکثر 6 ماه اقامت در ژاپن

– آیا با ویزای تجاری ژاپن می توان کار کرد؟

خیر این ویزا برای انجام اموری نظیر جلسات کاری، امضای قرارداد و یا رصد بازار استفاده می شود.

 

– ویزای کار ژاپن دارای چه انواعی است و اعتبار آن چقدر است؟

دارای دو نوع ویزای کار و ویزای کار حرفه ای بوده و با حداکثر 5 سال اعتبار صادر می شود.

 

– آیا برای درخواست ویزای توریستی ژاپن، نیاز به حضور در سفارت است؟

خیر. شما می توانید تمامی امور ویزای ژاپن را از طریق نیلگام به صورت غیرحضوری انجام دهید.

 

– آیا می توان از ویزای توریستی ژاپن به عنوان سابقه سفر معتبر ویزای شینگن استفاده کرد؟

بله. اعتبار بالای ویزای ژاپن سابقه سفر مناسبی برای درخواست انواع ویزای کانادا، شنگن و یا انگلیس محسوب می شود.

 

– حداقل تمکن مالی مورد نیاز ویزای توریستی ژاپن چقدر است؟

در حال حاضر حداقل موجودی حساب و تمکن مالی ویزای توریستی ژاپن 250 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.