باتومی

درباره شهر

باتومی

باتومی شهر آرامش و زیبایی است. شهری که از زیباترین بنادر قفقاز محسوب می‌شود. این شهر در غرب گرجستان و در سواحل دریای سیاه قرار گرفته و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان به حساب می‌آید. در زمان گذشته مردم محلی توسط داد و ستد با همسایگان و البته شهر و کشورهای دورتر کسب درآمد می‌کردند. در طول تاریخ این شهر همیشه به خاطر موقعیت استراتژیک و طبیعی‌اش از دیگر شهرها متمایز بوده است. از قرن ۱۸، باتومی تحت سلطه عثمانی بوده و بعد از جنگ ترکیه و روسیه  این شهر بخشی از کشور گرجستان شد. بعد از به وجود آمدن باکو، باتومی یک ترمینال دریایی مهم در دریای سیاه محسوب می‌شود

آب‌ و هوای باتومی

باتومی مرطوب‌ترین شهر گرجستان است و تقریبا در هر فصلی از سال بارش باران دارد، اما خوشبختانه باران‌های سیل‌آسای شهرهای استوایی را ندارد بهترین زمان برای سفر به باتومی = اواسط بهار تا آخر مهرماه است و تا اوایل آبان هم می‌شود همچنان در دریای سیاه شنا کرد. همچنین متوسط دما در تابستان ۲۵ درجه و در زمستان ۷ درجه بالای صفر است.

در باتومی چه غذاهایی بخوریم؟

تنوع غذایی باتومی نیز مانند تفلیس است، تلفیقی از عادت‌های غذایی گرجی، ترکی و حتی ایرانی. در باتومی هم بخش بیشتر غذاها با گوشت، خمیر و سبزیجات پخته می‌شوند. علاوه بر این چون این شهر ساحلی است غذاهای دریایی در آن جایگاه خاصی دارند و می‌توان انواع غذاهای دریایی را در این شهر خورد.

برای آن که بتوان با ذائقه غذایی مردم محلی باتومی آشنا شد بهتر است رستوران‌های کوچک و محلی را هم امتحان کرد، گاهی در این رستوران‌های محلی و کوچک غذایی ارایه می‌شود که مزه‌اش برای همیشه در یادتان می‌ماند.

موقعیت جغرافیایی شهر باتومی

    شهر باتومی را باید دومین شهر بزرگ گرجستان دانست. باتومی درواقع شهری ساحلی است که در مجاورت دریای سیاه قرار دارد. این بندر از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب غربی کشور گرجستان جا خوش کرده است و حدود 170 هزار نفر جمعیت دارد. طبیعی است که آب و هوای این بندر تحت تاثیر جریان‌های دریای سیاه باشد. بنابراین در اکثر فصل‌های سال شاهد بارش باران در این منطقه هستیم. ژانویه را باید سردترین ماه سال در شهر باتومی دانست. بنابراین اگر سفر در سرما را دوست ندارید ژانویه زمان مناسبی برای سفر شما به باتومی نیست. گرم‌ترین ماه سال نیز در این شهر بندری ماه اوت است

امنیت در باتومی

کشور گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 85 دنیا قرار گرفته و می توان گفت امنیت بالایی دارد. همچنین جالب است بدانید که این کشور در این رده بندی بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار دارد. جالب آن که نرخ جرم هایی چون: دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و ... نیز در شهر باتومی بسیار پایین است. همچنین طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز و شب در این شهر بالاست. بنابراین می توانید با خیال راحت باتومی را برای سفر انتخاب کنید و سفر امنی را برای خود متصور شوید.

در سفر به باتومی چه نوع تفریحاتی را می توان تجربه کرد؟

رفتینگ در دریاچه‌ها و رودخانه‌های اطراف باتومی، قایقرانی، پارک آبی، شنا با دلفین‌ها، پاراشوت، فلای بورد از جمله تفریحاتی است که در سفر به باتومی می‌توانید تجربه کنید.

آیا امکان استفاده از مترو در باتومی وجود دارد؟

خیر. باتومی فاقد مترو است اما می‌توانید از اتوبوس برای تردد در شهر استفاده کنید.

سوغات باتومی چیست؟

یک نوع کلاه نمدی به نام پاپاک، جام نوشیدنی به نام کانتاسی , شکلات‌های دست ساز از جمله سوغات باتومی هستند.

چه فصلی از سال بهترین زمان برای سفر به باتومی است؟

پاییز و بهار بهترین زمان برای سفر به باتومی، لذت بردن از هوای مطبوع و شنا در دریای سیاه است.

 

مشخصات شهر

کشور: گرجستان