سنت پترزبورگ

Saint Petersburg

درباره شهر

سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ توسط تزار پیر ایر در سال 1703 به عنوان سنگری در برابر سوئدی ها و به عنوان نمادی از باز شدن روسیه به اروپای غربی تأسیس شد. در باطیر در دلتای رودخانه نوا، پادشاه استفاده از پیر و همچنین ساختمان های آن دوران را که در جنگل ها استفاده می شد تجویز کرد.

از سال 1914 تا 1924 آن را پتروگراد و از سال 1924 تا 1991 - لنینگراد نامیده می شد. در سال 2003 جشن های بین المللی به مناسبت صدمین سالگرد این شهر برگزار شد.

بهترین دوره در ماه های می-ژوئن-ژوئیه برای شب های سفید (le Soleil Se Couche à Peine La Nuit) رخ می دهد. نقطه اوج این دوره، انقلاب تابستانی، 21 ژوئن است، که توسط جشنواره بادبان های قرمز مایل به قرمز مشخص شده است.

سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه از نظر جمعیت است، با 55799 هکتار جمعیت. در سال 2017، پس از پایتخت مسکو. بزرگترین کلان شهر شمالی جهان، این شهر در شمال غربی کشور در دلتای نوا، در انتهای خلیج فنلاند، منطقه دریایی دریای بالتیک واقع شده است. سن پترزبورگ دارای وضعیت یک شهر فدرال روسیه است. این شهر در منطقه لنینگراد محصور در خشکی است، اما از نظر اداری مستقل از آن است. پایتخت امپراتوری روسیه از 1712 تا مارس 1917، و همچنین روسیه که توسط دو دولت موقت بین مارس و اکتبر 1917 اداره می شد، یک مجموعه معماری منحصر به فرد از این دوره را حفظ کرده است. دومین بندر روسیه در دریای بالتیک پس از پریمورسک، همچنین مرکز اصلی صنعت، تحقیق و آموزش روسیه و همچنین مرکز فرهنگی مهم اروپایی است. سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ اروپا از نظر مساحت، چهارمین شهر از نظر جمعیت پس از استانبول، مسکو و لندن و هفتمین شهر از نظر جمعیت است.سنت پترزبورگ در سال 1703 توسط تزار پیتر کبیر در منطقه ای که مدت ها مورد مناقشه پادشاهی سوئد بود تأسیس شد. شهر جدید از طریق برنامه ریزی شهری مدرن و قاطعانه و زیبایی شناسی با منشأ خارجی، به روسیه اجازه می داد تا "پنجره ای به روی اروپا بگشاید" و طبق خواسته تزار در ارتقای روسیه به رتبه قدرت های بزرگ کمک کند. . مرکز شهر که بر اساس دستورات حاکمان روسیه ساخته شده است، معماری منحصر به فردی را ارائه می دهد که سبک های معماری (باروک، نئوکلاسیک) را که به روشی بدیع توسط معماران اقتباس شده است، در هم می آمیزد. کانال‌ها و رودخانه‌های آن که با کاخ‌ها پوشانده شده‌اند، لقب «ونیز بالتیک» را به آن داده‌اند، در حالی که ستون‌های آن یا «نظم مناظر، کاخ‌ها، ساختمان‌ها، پارک‌ها و خیابان‌ها» به آن لقب «پالمیرای شمال» داده‌اند.

 

 

این شهر یک مرکز فرهنگی مهم اروپایی است و مهم ترین بندر روسیه در دریای بالتیک را در خود جای داده است. مرکز تاریخی شهر، با 2300 کاخ، ساختمان‌های باشکوه و قلعه، از سال 1991 در فهرست میراث جهانی یونسکو تحت عنوان مجموعه‌ای مرکز تاریخی سن پترزبورگ و مجموعه‌های یادبود ضمیمه شده قرار دارد. از این نظر سن پترزبورگ در سطح جهانی فقط با ونیز قابل مقایسه است.

سن پترزبورگ چندین بار نام خود را تغییر داد: از سال 1914 تا 1924 به پتروگراد (Петроград) تغییر نام داد، سپس از سال 1924 تا 1991 به لنینگراد (Ленинград) تغییر نام داد و پس از رفراندوم در سال 1991 به نام اصلی خود بازگشت.

این شهر خانه بلندترین آسمان خراش اروپا به نام Lakhta Centre است که 462 متر ارتفاع دارد.

برخلاف آنچه اغلب تصور می شود، نام این شهر توسط پتر کبیر نیست، بلکه توسط قدیس حامی آن، سیمون پیتر رسول، نامگذاری شده است. این قلعه به طور خلاصه Sankt-Pieterburch نامیده می شود، سپس، مانند شهری که کمی بعد ظهور کرد، Sankt Petersburg، در ادبیات به آن Paterburg یا Petropol نیز می گویند.

پس از شروع جنگ جهانی اول، نام آلمانی در 18 اوت 1914 به پتروگراد روسی شد. پس از مرگ لنین در سال 1924، این شهر در 26 ژانویه 1924 به لنینگراد تغییر نام داد. این به درخواست رهبری حزب رخ داد. پتروگراد در آن زمان و همچنین طبق اظهارات آنها درخواست کارگرانی که در مرگ لنین سوگوار بودند.

تغییر نام مجدد شهر توسط کمیته مرکزی CPSU با این واقعیت توجیه می شود که انقلاب اکتبر به رهبری لنین در اینجا آغاز شده بود. در سطح سیاست نمادین، دلایل عمیق تری وجود داشت: سن پترزبورگ نماینده روسیه تزاری بود و شهر نمونه امپراتوری تزاری بود. حتی در آن زمان، سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ کشور بود. این به معنای پرستیژ بزرگ برای همنام جدید بود. تغییر نام به لنینگراد نمادی از تغییر سیستم اجتماعی و سیاسی در مکان مهمی بود و به این شکل تلقی شد.

عموماً، حتی پس از تغییر نام (و هنوز هم امروزه استفاده می شود)، مخفف Piter (روسی Piter) همچنان به عنوان نام مستعار برای شهر استفاده می شود.

در خلال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، یک همه پرسی در ژوئن 1991 منجر به اکثریت اندک تغییر نام به سن پترزبورگ شد. مصوبه 15 شهریور 91 این اراده رای دهندگان را اجرا می کند. در همان زمان، بسیاری از پل ها، خیابان ها، ایستگاه های مترو و پارک ها دوباره تغییر نام می دهند. در رابطه با وقایع تاریخی، نام "مناسب" برای این رویداد همچنان استفاده می شود، به عنوان مثال "شهر قهرمان لنینگراد" به یاد جنگ آلمان و شوروی از سال 1941 تا 1945، که در روسیه "جنگ بزرگ میهنی" نامیده می شود ( Великая Отечественная война / Velikaya Otechestvennaya voina).

موقعیت و جمعیت شهر سن پترزبورگ

سن پترزبورگ در کناره‌ های رود نِوا ، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته ‌است و شهری که در 27 ماه مه سال 1703 میلادی در این موقعیت جغرافیایی به دستور پتر کبیر ساخته شد ، نام این شهر زیبا پس از تغییرات اسمی که داشت اما بالاخره مجددا در سال 1991 به نام اولیه اش یعنی سن پترزبورگ بازگشت و همین نام بر روی آن باقی ماند ،  بر اساس آخرین برآوردهای رسمی و نتایج سرشماری جمعیت سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو5,281,579  نفر اعلام شده است.

 

آب و هوای شهر سن پترزبورگ روسیه

سن پترزبورگ آب و هوای مرطوب قاره ای دارد اما تاثیر گرد باد های دریای بالتیک باعث می شود که تابستان هایش گرم ، مرطوب و کوتاه و زمستان هایش سرد ، مرطوب و طولانی باشد ، شرایط آب و هوایی سن پترزبورگ و هلسینکی پایتخت فنلاند بسیار به یکدیگر شبیه اند اما سن پترزبورگ به دلیل قرار گرفتن در ناحیه شرقی تر، زمستان های سردتر و تابستان های گرم تری را تجربه می کند ، متوسط حداکثر دمای این شهر در ماه ژانویه 23 درجه و حداقل دما در ماه فوریه منفی 8.5 درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است ، بیشترین دمای ثبت شده این شهر متعلق به موج های تابستانی است که در سال 2010  در نیم کره شمالی به حرکت درآمدند و یخ زدن سطح زمین در زمستان های سن پترزبورگ امری طبیعی است و بخش هایی از رود نوا هم که در محدوده شهر قرار دارد در ماه های نوامبر یا دسامبر یخ می زنند که این یخ ها در ماه آوریل کم کم آب شده و ناپدید می شود. 

در فاصله بین ماه های دسامبر تا مارس سن پترزبورگ به طور متوسط 118 روز برفی را تجربه می کند که متوسط عمق بارش برف در این شهر در ماه آوریل 19 سانتی متر اندازه گیری و آخرین میانگین دوره یخ زدگی سن پتربورگ 135 روز اعلام شده است ، به همین سبب به افرادی که قصد سفر در این فصل را دارند پیشنهاد میشود که از لباس های بسیار گرم در طول روز استفاده کنند ، با توجه به قرار گرفتن سن پترزبورگ در موقعیتی شمالی تر، این شهر تحت تاثیر توده های خلیج فنلاند که از سمت اسکاندنیاوی می آیند قرار دارد ، توده هایی که درجه حرارتی بالاتر از صفر را برای این شهر به ارمغان می آورند و به همین سبب سن پترزبورگ زمستان هایی گرم تر از مسکو و مناطق اطراف را تجربه می نمایند ، اما به طور کلی شرایط آب و هوایی این شهر در طول سال بسیار متغیر است و فراز و نشیب های متعددی را تجربه می کند ، سطح بارندگی سالانه شهر حدوداً 660 میلی متر است و بیشتر بارش ها هم در اواخر فصل  تابستان اتفاق می افتد که میتوان گفت این فصل برای سفر به سن پترزبورگ فصل مناسب تری است به سبب اینکه روزها هوا آفتابی و دلپذیر برای بازدید و تفریح می باشد و شب ها بارانی و رویایی برای قدم زدن است ، به طور کلی آب و هوای سن پترزبورگ مرطوب می باشد و میانگین رطوبت این شهر به 78% می رسد و در 165 روز از سال این شهر جادویی شاهد آسمانی تمام ابری است .

 

غذاهای سنتی روسیه

در روسیه تنوع غذایی فراوانی را می توان مشاهده نمود. در این کشور انواع غذاهای محلی روسیه، قفقازی و تاجیکی را می توان یافت. علاوه بر آن در رستوران ها و هتل ها، انواع غذاهای اروپایی و آسیایی تهیه می گردد. از غذاهای محلی روسی می توان به اُخا(سوپ ماهی)، شیچی (سوپ گیاهی)، سوپ بورش، پلمنی (نوعی غذا که از پخت خمیر و گوشت در آب تهیه می شود) اشاره نمود. با توجه به تنوع غذایی فراوان به خصوص در شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ، در انتخاب غذا با مشکلی مواجه نخواهید شد

بیف‌استراگانف - غذای روسی

تابه‌حال تاریخچه بیف‌استراگانف - این غذای روسی كه این روزها در فهرست غذاهای رسمی ما نیز قرار گرفته است - را شنیده‌اید؟
این‌طوری كه می‌گویند در پایان قرن نوزدهم در شهر ادسا آشپزی به نام الكساندر استراگانف، خوراك خوشمزه‌ای از بیف (یا همان گوشت گوساله)، پیاز و خامه درست كرد كه به‌عنوان غذای اختصاصی، نام فامیل خود را بر آن گذاشت. بعدها به تركیب این غذا سیب‌زمینی سرخ‌شده نیز اضافه شد

تفریحات سن پترزبورگ

گرچه سن پترزبورگ در روسیه از لحاظ تاریخی بسیار حائز اهمیت است، اما تفریحات و اماکن گردشگری این شهر را نمی توان تنها محدود به اماکن تاریخی دانست، بلکه از جمله تفریحات شهر سن پترزبورگ می توان به استخر آب گرم، قدم زدن در پارک های عمومی، سالن های نمایش رقص باله، کنسرت های ویژه، نوشیدن قهوه محلی در کافه های سن پترزبورگ، باشگاه های ورزشی و آموزش رقص بوکا سیگا و ... اشاره کرد.

 

 

سوغات سن پطرزبورگ

این شهر نیز مانند دیگر شهرهای روسیه دارای سوغات خاص و منحصر به فرد خود است. از جمله سوغاتی های معروف این شهر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عروسک‌های ماتروشکا
 • جعبه‌های لاکی روسی
 • تخم مرغ‌های فابرژه
 • جواهرات مخصوص کهربایی
 • چترهایی با طرح روسی
 • نقاشی‌های شمایلی کشور توریستی روسیه

  برخی دیگر از مراسم های خاص سن پترز بورگ

  1. جشنواره تئاتر بین المللی الکساندریسکی
  2. پارک سیصدمین سالگرد سن پترزبورگ
  3. اجرای آتش بازی در قلعه پیتر وپل
  4. اینگلیش ایمبنکمنت
  5. جشن مردمی نعنای وحشی
  6. روز ایوان کوپالا
  7. فستیوال ماهی سیمین سن پترزبورگ
  8. فستیوال بادبانهای قرمز
  9. مراسم بزرگ و دیدنی باز و بسته شدن آب نماهای کاخ پترهوف
  10. بازار سرپوشیده گستینی دوور

   جاذبه های دیدنی

   موزه یادبود داستایوفسکی

   سن پترزبورگ محل زندگی بسیاری از ادیبان شهره و نامدار روسی و الهام بخش رمان ها، داستان ها و اشعار آن ها بوده است. اما رمان های داستایوفسکی به طرز عجیبی با جغرافیا و فضای سن پترزبورگ همخوانی و هماهنگی دارند. بسیاری از گردشگرانی که اهل مطالعه کتاب و طرفدار آثار داستایوفسکی هستند، با انگیزه بازدید از موزه یادبود داستایوفسکی بلیط هواپیما سن پترزبورگ را می خرند. زیرا می توانند تمام آن چه را که داستایوفسکی درباره بخش های مختلف شهر سن پترزبورگ در رمان هایش توصیف کرده، در حال حاضر به عینه از نزدیک مشاهده و لمس کنند. خوشبختانه بیشتر بناهای قرن بیستم دست نخورده باقی مانده اند و این امکان را برای این قبیل گردشگران مهیا می کنند. مناطقی از میدان سنایا و ولادیمیرسکایا پر از مناظری هستند که با زندگی داستایوفسکی درهم تنیده شده اند. برای بازدید از موزه یادبود داستایوفسکی و تماشای سن پترزبورگ از نگاه او حدودچهار ساعت زمان نیاز دارید. موزه یادبود داستایوفسکی محل زندگی او بوده و تنها بازدید از این مکان بیشتر از یک ساعت وقتتان را نخواهد گرفت.

   تئاتر میخائیلوفسکی


   بعد از تئاتر مارینسکی که اولین تئاتر و خانه اپرا و باله سن پترزبورگ است، بازدید از تئاتر میخائیلوفسکی که دومین تئاتر تاریخی سن پترزبورگ است، خالی از لطف نیست. تئاتر میخائیلوفسکی در خیابان ایسکاستِو قرار دارد و یکی از زیباترین جاذبه های سن پترزبورگ است. هزینه بلیط و بازدید از این تئاتر نسبت به سایرین ارزان تر است و زمانی که در طول جشنواره های شب های سفید بلیط تئاتر مارینسکی گران می شود، ارزانی بلیط تئاتر میخائیلوفسکی اهمیت زیادی پیدا می کند. چندین جایزه مهم از کیفیت اجراهای تئاتر نصیب تئاتر میخائیلوفسکی گردیده و برایش شهرت بین المللی به ارمغان آورده است. 

    


   جزیره یلاگین


   جزیره یلاگین توسط مترو از مرکز شهر در عرض ۲۰ دقیقه قابل دسترس است. نام این جزیره در دوران شوروی "پارک تفریحی فرهنگی کیرف" بود که همچنان هم به این نام معروف است. جاذبه های گردشگری زیبا و متعددی در جزیره یلاگین وجود دارند که شامل قصرهای باشکوه طرح کارلو رُسی، فضای سبز پارک، موزه عجایب هنر شیشه، در تابستان قایق سواری در دریاچه و در زمستان اسکیت هستند. هیچ ماشینی اجازه تردد در جزیره یلاگین ندارد و مبلغی به عنوان ورودی دریافت می گردد. بازدید از جزیره یلاگین در فصل تابستان بسیار دلچسب و لذت بخش است. زیرا علاوه بر زیبایی آب و هوا، فستیوال های موسیقی هم در آن برگزار می شوند.

   موزه دولتی روسیه


   موزه دولتی روسیه، تمام نقاشی های انقلاب اکتبر را در خود نگهداری می کند و مجموعه اصلی آن که در محل سابق کاخ میخائیلوفسکی قرار دارد، دربرگیرنده گنجینه باارزشی از آثار هنری روسیه در دوران های مختلف، آثار قرون وسطایی، پیکرها، شاهکارهای مدرنیستی و نقاشی های ژانر فضایی قرن نوزدهم است. دو تا سه ساعت برای بازدید از تمام مجموعه های کاخ میخائیلوفسکی نیاز است. گرچه بازدید از بناهای اعجاب انگیز و مجموعه قصر ماربل در کنار مجموعه آثار بین المللی مجموعه پیتر لودویگ هم بسیار ارزشمند است. موزه دولتی روسیه از مهم ترین و بازش ترین جاذبه های سن پترزبورگ است و بازدید از آن به منزله بازدید از گالری ترتیاکوف مسکو است. زیرا شباهت های بسیاری بین آثار دو مجموعه وجود دارند و گویی ورژن های مختلفی از یک اثر هستند.

   مجسمه سوار برنزی


   مجسمه سوارکاری پیتر بزرگ، مشهورترین یادبود تاریخی و معروف ترین سمبل سن پترزبورگ است و سوژه یکی از بزرگ ترین اشعار روسی مربوط به الکساندر پوشکین در شعر "مجسمه سوار برنزی: داستانی از سن پترزبورگ" شده است. ساخت مجسمه سوار برنزی در سال ۱۷۸۲ توسط مجسمه ساز فرانسوی "اتین ماوریس فالوکنت" تکمیل شد و حدود ۱۲ سال طول کشید. "سنگ آذرخش" پایه این مجسمه معروف است که از آن به عنوان بزرگ ترین قطعه سنگ یک تکه ای جابجا شده توسط انسان یاد می کنند.

   خیابان نوسکی


   اگر جزو گردشگرانی هستید که به دفعات زیاد بلیط هواپیما سن پترزبورگ را خریداری می کنید، قطعا از شهرت و معروفیت خیابان نوسکی در سن پترزبورگ آگاه هستید. نویسنده به نام روسی "نیکلای گوگو"، داستانش را از خیابان اصلی سن پترزبورگ با جمله «هیچ جا بهتر از خیابان نوسکی نیست. حداقل نه در سن پترزبورگ» آغاز می کند. هرچند پایان این داستان چندان امیدوارکننده و خوش نبود، اما با این حال هنوز هم شکی نیست که خیابان نوسکی از اداره نیروی دریایی در غرب تا صومعه الکساندر نوسکی در شرق با ۴.۵ کیلومتر مسافت امتداد یافته و یکی از خارق العاده ترین خیابان های جهان است. در خیابان نوسکی پیدا کردن ساختمانی که ساختش بعد از سال ۱۹۱۷ باشد، بسیار سخت است.
   خیابان نوسکی پر است از بناهای شاخص و مهم شهر که عبارتند از: ساختمان آرنوو، کلیسای جامع کازان با ستون های نئوکلاسیک منحنی، کاخ باروک استروگانف، مجسمه مربی اسب روی پل آنچیکف، مراکز خرید مربوط به قرن هجدهم. اکثر مراکز خرید سن پترزبورگ در شرق خیابان نوسکی و بعد از میدان وستانیا قرار دارند. به همان اندازه که در خیابان نوسکی بناهای لوکس و تاریخی و مراکز خرید وجود دارند، انرژی و شور و شوق زندگی نیز بسیار زیاد است. به خصوص در فصل تابستان که مملوء از انسان ها و هیاهو می گردد. فضای وسیع و بزرگ خیابان برای لذت بردن از این زندگی پویا بسیار مناسب است و هیچ کدام از کافه ها و رستوران حق ندارند در خیابان و پیاده رو میز و صندلی بچینند و فضای راه رفتن عابران را محدود کنند.

   پل های معلق رودخانه نوا


   دریاچه لاگودا توسط رودخانه نوا به دریای بالتیک متصل می گردد.در تابستان به دلیل تردد روزانه ده ها کشتی باربری از این مسیر، باز شدن پل های معلق رودخانه نوا در سن پترزبورگ مرکزی ضرورت پیدا می کند. باز شدن پل های معلق رودخانه نوا معمولا بعد از نیمه شب و در شب های سفید سن پترزبورگ اتفاق می افتد و تماشای آن بسیار لذت بخش است. حتی طبق یک سن قدیمی مردم محلی برای تماشای باز شدن پل های معلق یک جا جمع می شوند. زمانی که طاق پل کاخ سن پترزبورگ باز می شود، یکی از جذاب ترین منظره های سن پترزبورگ تشکیل می شود. علاوه بر این، در هوای گرگ و میش منظره خود پل بسیار تماشایی و رمانتیک است.

   دهکده تزارها


   در دهکده تزارها (پوشکین)، دوتا از قصرهای عظیم قرن هجدهم قرار دارند که با مناظر زیبا و پارک ها و بناهای تاریخی بی نظیر چشم هر بازدید کننده ای را جلا می دهند. دهکده تزارها را می توان نمونه بارزی از ثروت کلان و ولخرجی های خاندان سلطنتی رومانوف نامید. قصر کاترین معروف ترین جاذبه این دهکده است و با سبک معماری روکوکو توسط بارتلومئو راسترلی در مرکز شهر به عنوان خواهر کاخ زمستانی طراحی و ساخته شده است. اتاق امبر، جالب ترین بخش از قصر کاترین است. اما بخش های جذاب دیگری هم البته وجود دارند. می توان گفت هر کدام از معماران چیره دست بزرگ قرن هجده و نوزدهم در ساخت قسمتی از دهکده تزارها نقش داشته اند.

   موزه مردم شناسی کانست کامرا


   موزه کانست کامرا، قدیمی ترین موزه سن پترزبورگ است و پیتر بزرگ در سال ۱۷۱۸ آن را بنیان گذاری کرده است. موزه کانست کامرا یادبودی از تمام علایق شخصی و تلاش های بی وقفه پیتر بزرگ، یعنی موسس فوق العاده سهر سن پترزبورگ محسوب می شود. این موزه با سبک معماری باروک در جزیره واسیلوسکی قرار دارد. در موزه کانست کامرا نمایشگاه هایی از آثار مردم شناسی و قوم شناسانه وجود دارند، اما کلکسیون مربوط به پیتر بزرگ جذابیت بیشتری برای بازدید کنندگان دارد. در بین آثار موزه مجموعه ای وجود دارد که تعداد زیادی جنین انسان و موجودات عجیب و غریب را در شیشه های الکلی به نمایش گذاشته است. یکی دیگر از بخش های موزه کانست کامرا که کمتر جلب توجه می کند، به آثار دانشمند بزرگ روسی به نام "میخائیل لومونوسُف" مربوط است.

   مرکز هنری پوشکین اسکایا


   مرکز هنری پوشکین اسکایا در سال ۱۹۸۹ به عنوان محلی برای موزیسین های آلترناتیو، هنرمندان مستقل و انواع دیگر هنرهای زیرزمینی تأسیس گردید. درواقع، مرکز هنری پوشکین اسکایا محلی برای هنر و اجراهای مستقل و متفاوت بوده و شامل یک آپارتمان قدیمی است. این مرکز هنری فاصله کمی از خیابان نوسکی دارد و می توان با پای پیاده به آن دسترسی داشت. مرکز هنری پوشکین اسکایا جایگاهی دارد که از فضاهای نمایشگاهی و استودیویی تشکیل شده و به طرز شگفتی به هم متصل گشته اند. در بازدید از مرکز هنری پوشکین اسکایا می توانید با فرهنگ لنینگراد قدیم و فضای هنری مخالفینش آشنا شوید. هرچند اکثر فضاهای این خانه به دلایل غیرقابل توضیح بسته شده اند. اما بازدید از آن قطعا ارزشمند است. اوایل شب، بهتری زمان بازدید از مرکز هنری پوشکین اسکایا است و گاه کنسرت های جذاب زیرزمینی سن پترزبورگ در این محل برگزار می شوند. بازدید از مرکز هنری پوشکین اسکایا حدود ۱۵ دقیقه وقتتان را خواهد گرفت.

   قلعه پیتر و پاول


   قلعه پیتر و پاول جایی است که شهر سن پترزبورگ از آن نقطه آغاز می شود. قلعه پیتر و پاول در طول سه قرن تاریخی با وجو این که رنگ فعالیت های نظامی را به خود ندیده، اما موارد کاربری گوناگون داشته است. برای مثال، از از خاکسپاری تقریبا تمام امپراتورها و ملکه های رومانوف گرفته تا انجام بخش از آزمایشات کلیدی شوروی برای دستیابی به تکنولوژی موشکی و زندانی کردن سیاستمداران بدنام. این ابعاد گوناگون تاریخی مرتبط به قلعه پیتر و پاول در نمایشگاه های گوناگون ساختمان هایش به نمایش گذاشته شده است.


   کلیسای جامع سن ایزاک

   کلیسای جامع سن ایزاک، بزرگ ترین و اعجاب انگیزترین بنای مذهبی در سن پترزبورگ است که افق تاریخی سن پترزبورگ را با گنبد طلایی رنگش بر شهر غالب می نماید. کلیسای سن ایزاک اثر شاهکار معمار فرانسوی "آگوستی مونفراد" است. ساخت و طراحی کلیسای سن ایزاک در سال ۱۸۵۸ آغاز گزدید و بیش از ۴۰ سال به طول انجامید. سبک معماری به کاررفته در نمای بیرونی کلیسا و سنگ های گرانیت کارلیایی سرخ رنگ ستون های خشک اروپایی اش آن را منحصر به فرد و یونیک کرده است. در معماری داخلی کلیسا می توان تاثیرات کاتولیکی و افراط کاری در انتخاب مصالح ساخت را به وضوح مشاهده کرد. درواقع نمای داخلی کلیسای سن ایزاک نماینگر سن های ارتودوکس است. در ستون ها و دیوارهای این بنا انواع مختلفی از گوهرهای نیمه بها از سراسر روسیه به کار رفته اند و فضای خالی صحن کلیسا را آثار هنری و مجسمه های اصیل متعدد پوشش داده اند. گنجایش صحن طراحی شده ۱۴۰۰ نفر است. بازدیدکنندگان می توانند علاوه بر تهیه بلیط برای بازدید از داخل کلیسا، یک بلیط اضافی هم جهت بالا رفتن از ۳۰۰ پله تهیه کنند و از روی ستون های کلیسای سن ایزالک شهر وسیع و زیبای سن پترزبورگ را تماشا کنند.


   نکات قبل از سفر به سن پترز بورگ

   این شهر به خاطر گرامیداشت روحانی پیتر یا شمعون به این نام خوانده شد. او یکی از 12 حواری حضرت عیسی بود. این شهر دارای 42 جزیره و 40 رودخانه است. در این شهر حدود 130 روز از سال را برف می بارد. کلیسای اسحاق در این شهر به مدت طولانی 40 سال ساخته شده و گنبد بالای آن از طلای خالص است. متروی این شهر از عمیق ترین متروهای جهان است و عمق آن به حدود 90 متر می رسد.

   در این شهر سالانه بیشتر از 20 فستیوال و 80 جشنواره برگزار می شود. واز این نگاه شهر سن پترزبورگ پایتخت فرهنگی روسیه است. موزه آرمیتاژ بیش از 350 سالن و 5 ساختمان دارد؛ که بازدید از آن به طور فقط با یک نگاه بیش از 8 سال زمان می برد.

   اختلاف ساعت با تهران

   ۳۰ دقیقه از تهران عقب تر است.    


    
   سوالات متداول 

   ۱. چند روز برای بازدید از سنت پترزبورگ نیاز دارید؟

   چند روز باید در سنت پترزبورگ بمانم؟ در پاسخ باید بگوییم که سه روز زمان ایده آلی برای بازدید از سنت پترزبورگ است، زیرا جاذبه‌های و فعالیت‌های متنوعی در این شهر برای انجام خواهید داشت. البته بهتر این است که زمان اقامت خود را با توجه به نظراتی که در سایت‌های گردشگری بیان شده، به صورت دقیق تنظیم کنید. یک برنامه سفر ۴ روزه به شما این امکان را می‌دهد تا یک بازدید یک روزه از کاخ کاترین یا کاخ بزرگ پیترهوف را هم در سفر خود داشته باشید.

   ۲. بهترین فصل سال برای رفتن به سن پترزبورگ چه زمانی است؟

   بهترین زمان برای بازدید از سنت پترزبورگ از ماه فروردین تا اواخر خرداد است، زمانی که هوا به خوبی گرم شده و رویدادهای بیرونی زیادی شهر را زنده می‌کند. قیمت اتاق‌ در هتل‌های این شهر در ماه‌های نوامبر و ژوئن مقرون به صرفه است.

   ۳. آیا سنت پترزبورگ ارزش دیدن دارد؟

   سن پترزبورگ که اغلب به عنوان “پایتخت فرهنگی روسیه” از آن یاد می‌شود، بدون شک شهری خیره کننده است. دیدن کاخ‌ها، موزه‌های بزرگ، گالری‌ها هنری پرهیاهو و یا رودخانه‌های طویل این شهر باعث شده این شهر در بین گردشگران بسیار محبوب باشد.

   ۴. آیا برای سفر به سن پترزبورگ روسیه به ویزا نیاز دارم؟

   برای ورود به روسیه با هر هدفی، یک شهروند خارجی باید پاسپورت معتبر که ویزای کشور روسیه در آن درج شده است را همراه خود داشته باشد تا اجازه ورود به کشور روسیه برای وی صادر شود. دریافت ویزا در بدو ورود و در فرودگاه‌های این کشور غیرممکن است و مسافران باید از قبل برای ویزای خود اقدام کنند.

   ۵. آیا پیاده روی در شهر سنت پترزبورگ امکان پذیر است؟

   بله، سنت پترزبورگ برای پیاده روی شهر بسیار ایده آلی می‌باشد و شما در هنگام پیاده روی در این شهر می‌توانید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی سنت پترزبورگ هم دیدن کنید. 

   ۶. سردترین ماه سن پترزبورگ کدام است؟

   از ۷ دسامبر تا ۱ مارس میانگین دمای هوا در سنت پترزبورگ چیزی در حدود ۲۳ درجه سانتی گراد است و سردترین ماه سال در این کشور ژانویه می‌باشد که میانگین دما در این ماه از حداقل ۱۴ درجه سانتی گراد و حداکثر ۲۱ درجه سانتی گراد است.

مشخصات شهر

کشور: روسیه