مسکو

moscow

درباره شهر

مسکو 

تور مسکو پایتخت روسیه ، شهر زیبایی است که با تاریخ و فرهنگ این کشور عجین شده است ، شهری که آن را با کلیسا های زیبا و گنبد های رنگارنگ ، میدان سرخ ، کاخ بزرگ کرملین و موزه‌های دیدنی و متعدد میتوان شناخت . گوشه و کنار این شهر تاریخی میزبان جاذبه ‌های گردشگری و آثار معماری باشکوه است که شما گردشگران میتوانید باسفر به روسیه به بازدید از این زیبایی ها بپردازید ،شهری که در آن حتی ایستگاه ‌های مترو هم به زیبایی قصرهای مجلل تزیین شده‌اند، ضمنا این شهر یکی از سرزنده ‌ترین و پرهیجان ‌ترین شهرهای روسیه و اروپا است که بیش از 10 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند ، جاذبه‌ های زندگی شهری مثل مراکز خرید بزرگ و باشکوه ، در خیابان‌های جذاب و دیدنی آن به چشم می‌ خورند. 

مسکو پایتخت روسیه ، شهر زیبایی است که با تاریخ و فرهنگ این کشور عجین شده است ، شهری که آن را با کلیسا های زیبا و گنبد های رنگارنگ ، میدان سرخ ، کاخ بزرگ کرملین و موزه‌های دیدنی و متعدد میتوان شناخت
 

تاریخچه شهر مسکو

نام مسکو برگرفته از نام رود موسکوا است. در روسی قدیم آن را  " گراد ماسکوف " به معنای شهرِ کنارِ رودِ مسکو روسیه می شناختند . نخستین اشاره به نام این شهر در سال 1147 دیده می‌ شود زمانی که یوری دولگوروکی ، شاهزاده ناوگورود سورسکی را با این جملات فراخواند : " ای برادر، نزد من آی، به مسکو ". در ادامه مهم است بدانید که دقیقا 9 سال بعد در سال 1156 شاهزاده یوری دالگاروکی روستوف دستور ساخت یک دیوار چوبی یعنی کرملین را داد ، دیواری که شهر تازه‌ بنیاد را منحصر به فرد کرد و طی حملات دوره یک ساله 1237 تا 1238 مغولان این شهر را سوزانده و با خاک یکسان کرده و ساکنانش را کشتند. در دوران پس از آن، مسکو بازسازی شد و در 1327 پایتخت امیرنشین مستقل ولادیمیر سوزدال گشت ، موقعیت خوب آن بر سرچشمه رودخانه ولگا به توسعه پایدار آن کمک کرد و رفته ‌رفته این شهر به یک امیرنشین باثبات و مرفه ، به نام دوک‌ نشین بزرگ مسکو تبدیل شد و طی سال‌های پیاپی شمار زیادی از پناهندگان را از سراسر روسیه جذب کرد.

در حکومت ایوان یکم مسکو جایگزین شهر تِوِر به عنوان مرکز سیاسی ولادیمیر-سوزدال شد و تبدیل به تنها مرکز گردآوری باج و خراج برای زمامداران مغولو تاتار گشت. ایوان با پرداخت سهمی بالا، موفق به کسب یک امتیاز مهم از خان شد که بر اساس آن مسکو بر خلاف امیرنشین‌های دیگر، در میان پسرانش تقسیم نشد، بلکه دست ‌نخورده به فرزند ارشد او رسید و با گذر زمان مخالفت مسکو علیه سلطه خارجی افزایش یافت و در سال ۱۳۸۰، شاهزاده دیمیتری دونسکی سپاه متحدی از روس‌ها را در نبرد کولیکوو علیه تارتارها رهبری کرد و به پیروزی رسید. با این حال این نبرد، تعیین‌کننده نبود و تنها دو سال بعد از آن، مسکو زیر پای لشکریان تختامیش لگدمال شد. سرانجام ایوان سوم، در سال 1480 روس‌ها را از قوم تاتارها آزاد کرد و مسکو را تبدیل به مرکز قدرت در روسیه نمود ، تحت حکومت ایوان سوم این شهر پایتخت یک امپراتوری گسترده شد که در نهایت زمانی همه روسیه امروزی و سرزمین‌های دیگر را دربر گرفت ، در سال 1571 تاتارهای کریمه به مسکو حمله کردند و همه چیز، به‌جز کرملین را سوزاندند.

 

موقعیت و جمعیت شهر مسکو

مسکو پایتخت و پر جمعیت ترین شهر روسیه می باشد . این شهر همچنین به عنوان بزرگ ترین کلان شهر در اروپا محسوب می گردد و در رده بندی، جزو بزرگ ترین مناطق شهرنشین دنیا قرار دارد. مسکو در غرب روسیه و بر روی محل اتصال سه فلات زمین شناسی و در حاشیه رودخانه موسکوا که با طول بیش از 500  کیلومتر از میان جلگه اروپای شرقی در روسیه مرکزی عبور می کند واقع شده است و ۴۹ پل بر روی این رود و شعبات فرعی آن در محدوده شهر قرار دارد. ارتفاع مسکو در مرکز نمایشگاه های کل روسیه  V V C، جایی که ایسگاه هواشناسی در آن واقع شده، ۱۵۶ متر از سطح دریای آزاد می باشد و جمعیت مسکو روسیه در سال 11 میلیون نفر است . مسکو قرن ها بزرگ ترین شهر روسیه و یا جماهیر شوروی است و اگر چه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر به کاهش جمعیت در مناطق سیبری و برخی شهرهای روسیه شد اما رشد و برتری مسکو بر سن پترزبورگ و الباقی مناطق این کشور بیشتر مسلم شد. مسکو از لحاظ نژادی شهری بسیار یکدست است و طبق سرشماری سال 2002 تاکنون حدود 87درصد جمعیت آن از نژاد روس می باشند.


تعداد قابل توجه مهاجران داخلی حاکی از آن است که جمعیت مسکو هنوز رو به افزایش می باشند، در حالی که از جمعیت سایر شهرهای روسیه کاسته می شود. مهاجران جذب شرایط اقتصادی مناسب مسکو می شوند که تفاوت چشم گیری با وضعیت اقتصادی در سایر شهرهای روسیه دارد. جهت قانونمند کردن رشد جمعیت در مسکو، سیستم گذرنامه داخلی ایجاد شده است که افراد غیر مقیم نمی توانند بدون داشتن آن، بیش از ۹۰ روز در پایتخت بمانند.


آب و هوای شهر مسکو

مسکو پایتخت روسیه دارای آب و هوای مرطوب قاره ای ، همراه با تابستان هایی معتدل و تا قسمتی شرجی که البته میتوان گفت فصل مناسبی برای گردشگران و سفر به مسکو می باشد و دارای زمستان هایی سرد و طولانی می باشد ، بیشترین دمای هوای ثبت شده تا کنون 36 درجه سانتی گراد در ماه آگوست سال  و پایین ترین دما  منفی 42 درجه سانتی گراد در ماه ژانویه بوده است و اینکه مسکو به علت تغییرات شدید آب و هوایی میان ماه های زمستان و تابستان و نیز نوسانات سطح بارندگی در تابستان ناحیه ای با اقلیم قاره ای شناخته شده است ، هوای مسکو پایتخت روسیه در تابستان سال 1940 به طور بی سابقه ای گرم و خشک شد و در نتیجه آتش سوزی وسیعی در جنگل های اطراف شهر رخ داد، تابستان مسکو از اواسط ماه مه شروع می ‌شود و تا اوایل ماه سپتامبر ادامه دارد و زمستانش هم از اوایل نوامبر تا پایان مارس طول می ‌کشد و برف روی زمین می‌ نشیند و شهر به صورت زیبایی سفید پوش می‌ شود.

با توجه به این شرایط آب و هوایی ، شاید بتوان گفت بهترین زمان برای سفر به مسکو اواخر بهار و اوایل پاییز باشد به خصوص که در این ماه‌ ها فستیوال‌ هایی هم در شهر برگزار می ‌کنند که شاید برای شما گردشگران در مسکو جذاب و دیدنی باشد و لازم به ذکر است که بدانید در ماه‌های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت دمای هوای مسکو حدود 23 درجه‌ی سانتی‌گراد است، اما موج‌های گرما که گاهی بین ماه‌های مه و سپتامبر از راه می‌رسند می‌توانند دمای هوا را یکی دو هفته‌ای به دور و بر 30 درجه برسانند. زمستان‌ها دمای هوا تا 10 درجه زیر صفر پایین می‌آید، گرچه گاهی ممکن است هوا از صفر درجه‌ی سانتی‌گراد سردتر نباشد. تابستان مسکو از اواسط مه شروع می‌شود و تا اوایل سپتامبر ادامه دارد و زمستانش هم از اوایل نوامبر تا پایان مارس طول می‌کشد. متوسطِ بارش ماهیانه در طول سال کمابیش یکسان است، هرچند میزان بارندگی در تابستان‌ها کمی بیشتر از زمستان‌هاست. بنابراین، حتی اگر قرار است تابستان به مسکو بروید، لباس و کفشِ مناسب آب و هوای بارانی را فراموش نکنید. بیشتر بارش‌های مسکو به شکل باران هستند، اما در ماه‌های زمستانی تقریبا فقط برف می‌بارد. بارش برف از اواخر سپتامبر شروع می‌شود و تا اوایل مه ادامه دارد، اما از اواسط نوامبر تا اوایل آوریل است که برف روی زمین می‌نشیند و شهر سفیدپوش می‌شود. 

نگاهی به جاذبه های گردشگری مسکو

کلیسای واسیلی بلاژنوا مسکو : این کلیسا با نمای شبیه به ساختمان های قصه ، در میدان سرخ جای خوش کرده است که به عنوان نماد مسکو و کشور روسیه شناخته می گردد و کلیسای واسیلی بلاژنوا به دستور ایوان مخوف در قرن شانزدهم بنا شده است .

 

مترو مسکو : کار ساخت مترو مسکو از سال 1930 میلادی آغار شد و بعد از پنج سال توانست اولین خط متروی این شهر از ” ساکولنیکی ” تا ” ایستگاه پارک کولتوری ” را به بهره برداری برساند و اینکه امروزه این شهر دارای 12 خط و 180 ایستگاه است که روزانه چندین میلیون مسافر را جا به جا می ‌کند .

 

شاه توپ و شاه زنگ مسکو : در زمان سلطنت ایوان مخوف در سال 1586 وی دستور ساخت توپی را به مردمش داد که طول آن حدود 6 متر بود و البته دلیل ساخت آن بیشتر برای ایجاد رعب و وحشت در میان دشمنان بود و قرار بود برای تیر اندازی خوشه ‌ای استفاده شود که امروزه تبدیل به یک جاذبه دیدنی در مسکو شده است . 

 

کاخ کرملین مسکو : کرملین آن طوری که خود روس‌ ها می گویند ” کرمل “ می باشد و اینکه کرمل به معنی قلعه ‌ای در مرکز شهر است که مقر حکومت نیز می‌ باشد ، کرمل منحصر به مسکو نیست ، شهرهای دیگر روسیه نیز دارای کرمل هستند ولی کرمل مسکو به علت زیبایی ، وسعت ، عظمت ، شاهکارهای معماری و همچنین به این علت که مدت ‌ها مرکز حکومت تزارها بوده است و بعد از انقلاب نیز مقر فرمانروایی پیشوایان شوروی گردید .

کلیسای عیسی منجی مسکو : الکساندر اول پس از جنگ با ناپلئون و پیروزی در سال 1812 میلادی تصمیم گرفت به این مناسبت کلیسایی را طراحی و به مرحله اجرا درآورد که  قرار بود این بنا در تپه‌ های وارابیف که امروزه دانشگاه مسکو است ، ساخته شود .

 

موزه فضانوردی مسکو : این موزه در سال 1981 همزمان با بیستمین سالگرد پرتاب اولین کیهان نورد به فضا افتتاح گردیده و از سال 1981 به بعد این موزه مشغول جمع آوری و نمایش ابزار و ادوات مربوط به دانش فضانوردی پرداخته است .

 

جاذبه های توریستی مسکو

آرامگاه لنین

این آرامگاه از گرانیت مشکی و قرمز ساخته شده و از سمت شرقی کرملین رو به میدان سرخ است. تابوت لنین کریستالی است و جسدی از جنس موم به شکل لنین در این تابوت قرار دارد

میدان سرخ

میدان سرخ با برجهای رنگارنگش یکی از مهمترین جاذبه های توریستی مسکو محسوب میشود. مهمترین دلیل خواندن این میدان به نام میدان سرخ، آجرهای قرمز رنگی است که کف آن را فرش کرده اند. این میدان که میدان زیبا نیز خوانده میشود با ۷۰۰ متر طول، در بر گیرنده معروف ترین بناهای روسیه همچون کرملین، کلیسای سنت بازیل و مرکز خرید گام است

تئاتر بالشوی

یکی از قدیمی ترین تئاترهای جهان که در سال ۱۸۲۴ تاسیس شده و در سال ۱۸۵۶ پس از آتش سوزی دوباره باز سازی شد. ساختمان بزرگ شاهکار نئوکلاسیسم روسی، شامل یک ایوان ورودی ۸ ستون است که با مبلمان مخملی، دکوراسین و لوستر طلا طراحی شده است

باغ وحش

باغ وحش مسکو با بیش از ۵۰۰۰ گونه از انواع مختلف جانوران دنیا یکی از معروف ترین باغ وحش های دنیا به شمار می رود

موزه کاخ کرملین

قدیمی ترین بخش مسکو کاخ کرملین ، متعلق به سال ۱۱۴۷ می باشد. این مجموعه متشکل از گنبد های طلایی، کلیسا ها، موزه ها، منازل، سالن اجتماعات و ادارات و بناهای تاریخی می باشد. کلیسای انونسییشن که دیوار هایش با نقاشی های زیبا طراحی شده برای استفاده خصوصی خانواده سلطنتی به کار میرفته. این کاخ مجموعه ای از قدیمی ترین گنجینه ها از جمله اسلحه خانه ، تخت پوشیده از الماس و تخم مرغ های عید پاک که با الماس تزئین شده اند را در خود جای داده است

موزه متروی مسکو

متروی مسکو یکی از جاذبه های گردشگری و نسبتا تاریخی روسیه است. این مترو روزانه ۸ میلیون مسافر را جابجا میکند. بسیاری از ایستگاه های مجلل این مترو با آثار هنری، شیشه کاری های منقوش از سقف تا کف، موزاییک ها، مجسمه ها، نقاشی های دیواری و همچنین فانوس ها و لوستر های زیبا با شیشه های درخشان پوشیده شده اند

کلیسای سنت بازیل مسکو

هیچ بنایی به اندازه گنبد های پیازی شکل و رنگارنگ کلیسای سنت بازیل مسکو نمی تواند نماد مسکو محسوب شود. این معماری بی نظیر یکی از خارق العاده ترین بناهای روی کره زمین است و شامل مجموعه ای سورئال از طاق ها و برجک هاست که در انتها به گنبدهای زیبا ختم میشوند. این کلیسای زیبا در دهه ۱۵۵۰ ساخته شد. در افسانه ها آمده که پس از اتمام بنا، سزار دستور داد چشمان معمار این بنا، پوستنیک یاکلووف را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به این زیبایی طراحی کند. نمای بیرونی کلیسا به اندازه کافی حیرت انگیز است اما با ورود به داخل بنا زیباترین نقاشی های دیواری مذهبی روسیه را خواهید دید. در داخل هر کدام از ۹ برج این کلیسا یک کلیسای کوچک قرار دارد

[caption id="attachment_10865" align="aligncenter" width="940"] Disconnection of the Palace Bridge in St. Petersburg[/caption]

 

دیگر کلیسا ها ی تاریخی

 • کلیسای واسیلی مقدس

 • کلیسای عیسی منجی

 • كليساي‌ جامع‌ پوكروفسكي‌

 • كليساي‌ ترائيتسا در منطقه‌ نيكتينسكي

 • كليساي نوودويچي

مراکز خرید مسکو

مراكز اصلي خريد در شهر مسكو Tsum ، Gum Department Stor ، Okhotny Ryad ، Crocus City، Perekriostok ، Old Arbat ،Doroqomilovsky Market ، Tverskaya Street مي باشند.

فرودگاه مسکو

مسکو دارای ۵ فرودگاه به نامهای فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو، فرودگاه بین‌المللی دومودِدوو، فرودگاه بیکوو، فرودگاه بین‌المللی اوستافیوو و فرودگاه بین‌المللی ونوکوو است. فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو بیشترین تعدا مسافر خارجی را پذیراست و ۶۰٪ کل مسافران کشورهای خارجی از این فرودگاه وارد مسکو می‌شوند

غذاهای سنتی روسیه

در روسیه تنوع غذایی فراوانی را می توان مشاهده نمود. در این کشور انواع غذاهای محلی روسیه، قفقازی و تاجیکی را می توان یافت. علاوه بر آن در رستوران ها و هتل ها، انواع غذاهای اروپایی و آسیایی تهیه می گردد. از غذاهای محلی روسی می توان به اُخا(سوپ ماهی)، شیچی (سوپ گیاهی)، سوپ بورش، پلمنی (نوعی غذا که از پخت خمیر و گوشت در آب تهیه می شود) اشاره نمود. با توجه به تنوع غذایی فراوان به خصوص در شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ، در انتخاب غذا با مشکلی مواجه نخواهید شد

بیف‌استراگانف - غذای روسی

تابه‌حال تاریخچه بیف‌استراگانف - این غذای روسی كه این روزها در فهرست غذاهای رسمی ما نیز قرار گرفته است - را شنیده‌اید؟
این‌طوری كه می‌گویند در پایان قرن نوزدهم در شهر ادسا آشپزی به نام الكساندر استراگانف، خوراك خوشمزه‌ای از بیف (یا همان گوشت گوساله)، پیاز و خامه درست كرد كه به‌عنوان غذای اختصاصی، نام فامیل خود را بر آن گذاشت. بعدها به تركیب این غذا سیب‌زمینی سرخ‌شده نیز اضافه شد
 

 

برخی از سنتهای مردم روسیه

روز شهر

در روسيه همه شهرهای کوچک و بزرگ برای خودشان جشن تولد دارند . مردم هر شهر ، يک روز را در سال بعنوان « روز شهر » جشن مي گيرند . در اين روز چهره شهر عوض می شود . از مراسم روز شهر مي توان به اجراء برنامه توسط گروه هاي موزيک و رقص سنتي و مدرن ، کنسرتهاي خياباني ، مسابقات ورزشی همگاني ، نمایشگاههای هنری ، بازارهای مکاره و مسابقه نقاشی کودکان بر روی آسفالت اشاره کرد .

پرنده های چوبی

پرنده های دستساز چوبی با بالهای باز بطور سنتی در ناحيه شمالی روسيه ساخته می شوند .وجود اين پرنده ها در هر خانه نشانه ای از صلح و آرامش است .

گــُرکا! گــُرکا!

اگر يک روز تعطيل و آفتابي به جاهاي ديدني مسکو سري بزنيد ، عروس و داماد هاي بسياري را خواهيد ديد که شادمانه قدم مي زنند و فيلم و عکس عروسي مي گيرند . دختران جوان با ديدن عروس و داماد با لحني شيطنت آميز فرياد مي زنند: گــُرکا! گــُرکا! يعني تلخــــــه! تلخـــــه!
در فرهنگ روسي گــُرکا يعني عروس و داماد بايد همديگر را سخت ببوسند و زندگيشان را شيرينتر کنند.

در این بخش به بیان چند نکته در مورد اخلاق روس ها در معاشرت و علاقه مندی های آنها می پردازم:

 •  روس ها با خانواده خود بسیار گرم و صمیمی هستند و عکس آنچه شنیده بودیم سرد برخورد نمی کنند فقط به روی غریبه لبخند نمی زنند

 •  روس ها مغرور نیستند، شرایط آب و هوایی و زیست محیطی چهره ای شاید مغرور و خشن از روس ها ساخته باشه.

 • روس ها اهل مهمانی دادن و مهمانی رفتن هستند، معمولا دست خالی جایی نمی روند، اگر به خانه ای بروند که زن در آن خانه باشه حتما گل می برند.

 •  در روسیه تعداد گل فرد نشانه شادی و تعداد شاخه گل زوج نشانه عزاست . درضمن در روسیه بالعکس ایران گل زردرنگ مرغوبیت بیشتری نسبت به گل قرمز دارد.

 •  روس ها در احوالپرسی از جمله "کارها چطوره؟" به جای "حالت چطوره؟" استفاده می کنند.

 •  روس ها به کتابخوانی علاقه زیادی دارند و بعد از آلمان ها بیشترین سرانه مطالعه متعلق به روس هاست.

 • روس ها به تاریخ علاقه دارند و مخصوصا در ایران اماکن تاریخی و مقبره شاعران مورد توجهشان قرار می گیرد.(گاهی آنها بیشتر و بهتر از ایرانیان تاریخ کشور ایران را می شناسند و اشعار فردوسی و... حفظ می باشند.)

 

مشخصات شهر

کشور: روسیه