اندونزی

درباره کشور

پایتخت: جاکارتا

وسعت:

اندونزی با حدود 1904569کیلومترمربع مساحت کشوری است در میان دو پهنه بزرگ آبی اقیانوس هند و آرام، که دارای 1811569 کیلومترمربع وسعت خشکی، و 93،000 کیلومترمربع وسعت آبی است. این کشور با بیش از 17 هزار جزیره، بزرگ‌ترین مجمع‌الجزایر جهان محسوب می‌شود و مردمان آن دارای زبان، نژاد و خرده‌فرهنگ‌های مختلفی هستند. مناطق مختلف این مجمع‌الجزایر دارای خرده‌فرهنگ‌های جاوه‌ای، دایاک، سوندانی، پراناکان، بتاوی، مدوری و باتاک است. اندونزی به 34 استان تقسیم‌شده و شهرهای مهم آن جاکارتا، سورابایا، مدان، جوک جاکارتا، باندونگ، بالی، باندا آچه می‌باشند.

همسایگان:

مالزی، سنگاپور، پاپوا گینه‌نو، تیمور شرقی، استرالیا، فیلیپین و ویتنام.

جمعیت و دین:

بر اساس آخرین برآوردهای انجام‌ شده جمعیت کشور اندونزی 261 میلیون نفر است. اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت جهان بعد از چین، هند و آمریکا و پرجمعیت‌ترین کشور از لحاظ ترکیب جمعیتی مسلمان، در جهان است. ترکیب جمعیت: ملایو و نژادهای بومی 90%، چینی‌تبارها 5% و سایر اقلیت‌های نژادی 5% جمعیت اندونزی را تشکیل می دهند. جمعیت شهرنشین آن نیز حدود 52% است که رو به افزایش می باشد. ترکیب مذهبی: مسلمانان بیش از 86% (عمدتاً شافعی مذهب)، پیروان پروتستان حدود 6%، کاتولیک‌ها 3%، هندو 2% و سایر مذاهب حدود 5/3% از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

زبان:

زبان رسمی کشور، اندونزیایی است که در منطقه به آن ملایو و در این کشور بهاسا اندونیسیا گفته می‌شود. بهاسا، زبان منطقه جنوب شرق آسیا به‌حساب می‌آید.

نرخ سواد:

90% کل جمعیت باسواد هستند. مردان 94% و زنان 86%.

مشخصات کشور

قاره: آسیا