گرجستان

درباره کشور

گرجستان

گرجستان کشوری در شرق دریای سیاه بوده و یکی از دیدنی ترین و زیباترین مناطق منحصر به فرد جهان به شمار می رود. جالب است بدانید که در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمینی است که هدیه خداست که به مردم داده شده است. برای سفر با تور گرجستان تقریبا می توانید تمام فصول را انتخاب کنید اما از آنجایی که بخشی از آب و هوای قفقاز سردسیر است بهار مناسب ترین زمان است. افسانه های گرجی زیادی راجع به این سرزمین وجود دارد که بیشتر مربوط به تاریخ کشور است. همچنین آن ها معتقد هستند کشور گرجستان سراسر آرامش، حاصل خیزی، اصالت و امنیت را در خود جای داده است و این ها نیزهدیه های ارزشمندی از سمت خداوند به مردم مهربان و دست و دلباز این کشور می باشد. پایتخت این کشور شهر تفلیس است که اغلب، برنامه ریزی برای تور گرجستان نیز برای این شهر است. نام شهر تفلیس در واقع یک کلمه قفقازی به معنی گرم است که به علت وجود چشمه های فراوان آب گرمی که در این منطقه وجود دارند به این نام نامیده شده اند و جالب است شما عزیزان بدانید که اگر چه شهر تفلیس حدود 29 بار مورد حمله قرار گرفته و مجدد بازسازی شده است اما ترکیب قدیمی شهر با خیابان های سنگ فرش باریک و مارپیچ زیبای آن، بالکن هایی با سبک قدیمی و کلیساهای باستانی تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است که در قسمت هایی از شهر که به ” تفلیس قدیم ” معروف است نیز موجودند. کشور گرجستان کشوری است که سراسر آرامش حاصل خیزی ، اصالت و امنیت را در خود جای داده است.

 

آب هوای گرجستان

آب و هوای کشور گرجستان از غرب و شرق تخت تاثیر آب و هوای نیمه گرمسیری و قاره‌ای است. به دلیل وجود کوه‌های بزرگ قفقاز و جلوگیری از ورود بادهای سرد شمالی، این کشور دارای آب و هوای معتدل و بارانی می‌باشد و در مناطق مرکزی آب و هوای قاره‌ای و خشک دارند. همچنین در قسمت کوهستانی گرجستان نیز هوا سردتر از سایر نقاط است.

زبان، دین و مذهب مردم گرجستان

مردم گرجستان به زبان گرجی صحبت می‌کنند. زبان گرجستان در زمره قدیمی‌ترین و اصیل‌های زبان‌های جهان قرار دارد به گونه که گفته می‌شود این زبان را می‌توان یکی از ده زبانی دانست که بشر ابتدا با آن‌ها تکلم کرده است. خط آن‌ها نیز برگرفته از اصالت زبان است و به خط گرجی شناخته می‌شود.دین رسمی در کشور گرجستان همانند کشورهای اروپایی دین مسیحیت است، با این تفاوت که مذهب اغلب مردم از نوع ارتدوکس بوده و بالغ بر 83 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد. میزان مسلمانان در این کشور تقریبا ده درصد است. تفاوت میان جمعیت شیعیان و اهل سنت چندان چشم گیر نیست. تقریبا چهار درصد از مردم این کشور پیرو دین مسیحیت و مذهب ارمنی هستند، اما طرفداران مذهب کاتولیک بسیار اندک بوده و به یک درصد نیز نمی‌رسد.

پول گرجستان چیست؟

واحد پول گرجستان از واحد‌های کوچکی به نام تتری تشکیل شده است که در مجموع به آن‌ها لاری می‌گویند. به‌طور کلی می‌توان گفت هر صد تتری یک لاری است. کلا هر ارزی که در جهان وجود دارد دارای علامت اختصاری است. لاری را به صورت اختصاری GEL که مخفف شده GEORGIA LARI است، می‌گویند. اسکناس‌های لاری به صورت پنج لاری، ده لاری، بیست لاری و صد و دویست لاری عرضه می‌شود، اما اسکناس دویست لاری در بازار کم پیدا می‌شود.

 

 

معروف ترین جاهای دیدنی گرجستان

کشور گرجستان به علت موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی که دارد؛ از لحاظ اماکن دیدنی بسیار غنی است:

شهر تفلیس به عنوان اولین مکان دیدنی در گرجستان شناخته می‌شود. رودخانه کورا با عبور از قلب شهر سبب زیبایی دوچندان آن شده است.شهرسنگی اوپلیستسیخه، جزو شهرهای قدیمی و تاریخی کشور گرجستان است و در نزدیکی رودخانه متکواری قرار دارد.قلعه رباتی که در قرن 13 میلادی ساخته شده، بعدها در سال 2011 در 15 ماه مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی در کشور گرجستان است.

استان کاختی به تاکستان‌های انگور و کارخانجات شراب سازی معروف است. در استان کاختی 500 نوع مختلف انگور وجود دارد و طبق مطالعات انجام شده در این شهر مشخص شد که قدمت شراب سازی در این منطقه به 8000 سال قبل بازمی‌گردد. کلیساها و دیگر آثار باستانی در کاختی هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.در سفر به گرجستان حتما سری به شهر متسختا بزنید. این شهر در زمان پادشاهی کارتلی به عنوان پایتخت گرجستان انتخاب شده بود. همچنین شهر متسختا در سال 337 میلادی، دین مسیحیت را به رسمیت شناخت.

آیا برای گرجستان ویزا لازم است؟

با تصویب و توافق دولت این کشور، هموطنان عزیزی که قصد سفر به گرجستان را دارند، قبل ازسفر نیاز به گرفتن ویزا ندارند و در مرزهای ورودی برایشان ویزا صادر می شود. این قانون از بهمن سال 1394 تصویب گردید. پس از ورود به این کشور اجازه 30 روز اقامت در آنجا را خواهید داشت.

کشور گرجستان چه قوانینی دارد؟

کشور گرجستان در بیست و چهار اوت سال ۱۹۹۵ میلادی قانون اساسی خود را توسط پارلمان به تصویب رساند و در هفدهم اکتبر همان سال آن را اجرایی کرد. این قانون اساسی جایگزین قدرت حکومتی در سال 1992 شد. قانون اساسی کشور گرجستان بر اساس مصوبه‌های جدید دارای یک مقدمه، بخش اصلی، موازین انتقالی، ۱۱ بخش و 121 اصلی است.همان‌ طور که می‌دانید برای ورود به هر کشور نیاز است قبل از سفر، قوانین و مقررات آن کشور را بدانید تا بتوانید این قوانین را رعایت کنید. کشور گرجستان نیز در همین برای گردشگران خارجی قوانینی را به شرح زیر مشخص کرده است:

  • ممنوعیت همراه داشتن انواع قرص‌های آرامش‌بخش حتی استامینوفن بدون نسخه پزشک.
  • ممنوعیت همراه داشتن قرص‌های اعتیادآور، ترک اعتیاد، روان‌گردان، مواد مخدر و انواع سلاح‌های گرم و سرد.
  • ممنوع بودن حمل ساک دستی هنگام سفر به گرجستان.
  • کالای شخصی یا تجاری بیش از صد کیلوگرم ممنوع است.
  • در صورت به همراه داشتن بیش از بیست کیلوگرم وسیله شخصی و یا غیر تجاری برای هر یک کیلوگرم باید یک واحد پول گرجستان مالیات بپردازید.
  • ورود و خروج کالا توسط اشخاص عادی باید طبق قوانین باشد.
  • خروج انواع صنایع دستی و هنری این کشور به خارج آن، تحت نظارت و اجازه وزارت فرهنگ امکان‌پذیر است.
  • برای ورود به کشور گرجستان فقط بیست بسته سیگار می‌توانید ببرید و بیش از آن پیگرد قانونی دارد.
  • حیوانات خانگی باید معاینه شوند و گواهی سلامت آن را حتما به همراه داشته باشید.
  • در هنگام خروج از گرجستان نیازی به پرداخت مالیات نیست.

مشخصات کشور

قاره: آسیا
زبان رسمی: روسی
واحد پول: لاری