لوزان

درباره شهر

آشنایی با لوزان

قطعا می‌دانیم که شهر لوزان در کدام کشور است، اما برای آشنایی بهتر با این شهر، بهتر است بدانیم که دقیقا لوزان کجاست و فاصله ژنو تا لوزان چقدر است. لوزان در غرب کشور سوئیس قرار دارد و فاصله 63 کیلومتری آن با ژنو را می‌توانید در کمتر از یک ساعت طی کنید. البته غیر از مسیر زمینی، می‌توانید با استفاده از قطار و یا سفر هوایی به مقصد فرودگاه لوزان سوئیس نیز خود را به این شهر برسانید.
لوزان مرکز کانتون وو (Vaud) است که در حاشیه شمالی دریاچه ژنو واقع شده است. شهر لوزان در سوئیس بر روی یک تپه بنا شده است و اولین نشانه‌های سکونت در آن به دوران روم باستان بازمی‌گردد. شهر لوزان به دلیل موقعیت ممتاز خود در مسیرهای تجاری بین شمال و جنوب اروپا، در دوران قرون وسطی به اوج ثروت و شهرت خود رسید. در این دوران ساختمان‌های متعددی در شهر لوزان ساخته شد که امروزه از مهمترین دیدنی‌های سوئیس به شمار می‌روند.
هر چند در طول زمان شهر لوزان گسترش پیدا کرده است، اما همچنان تپه‌ای که لوزان بر روی آن ساخته شده بود به عنوان مهمترین مقصد گردشگری این شهر شناخته می‌شود. افرادی که سفر به شهر لوزان سوئیس را در برنامه سفر خود قرار می‌دهند، می‌توانند از بزرگترین کلیسای سوئیس، عمارت شهرداری، کاخ رومین و ساختمان سابق دانشگاه لوزان که بر روی تپه قرار دارند، بازدید کنند.

اطلاعات کلی شهر لوزان سوئیس

فاصله لوزان با ژنو: فاصله دو شهر از یکدیگر حدود 64 کیلومتر است. شما می توانید در کمتر از یک ساعت از لوزان به ژنو بروید.
فاصله لوزان تا زوریخ: فاصله دو شهر از یکدیگر حدود 224 کیلومتر است. حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد از لوزان به زوریخ بروید.
فاصله تهران تا لوزان: فاصله لوزان از شهر تهران حدود 4740 کبلومتر است.
اختلاف ساعت تهران تا لوزان: اختلاف ساعت لوزان و تهران 2 ساعت و نیم است. اگر در تهران ساعت 11:30 صبح باشد در لوزان ساعت 09:00 صبح است.
کد تلفن کشور سوئیس: 41+
کد تفلن شهر لوزان: 21
جمعیت شهر لوزان: جمعیت شهر در سال 2020 حدود 442000 نفر است.
مساحت کشور لوزان: مساحت لوزان حدود 41.37 کیلومتر مربع است.

آب و هوای لوزان سوئیس

لوزان نیز مانند اکثر شهرهای سوئیس (و حتی اروپا) آب و هوایی معتدل و حاره‌ای دارد. با توجه به آب و هوای متعادل شهر لوزان سوئیس، تابستان‌های گرم و زمستان‌های سردی در انتظار شما خواهد بود. با توجه به این ویژگی‌های آب و هوای لوزان سوئیس، بهتر است سفر به لوزان را به اواخر بهار و تابستان موکول کنید. در این ایام آب و هوا برای گشت و گذار و بازدید از جاذبه‌های گردشگری این شهر بسیار مناسب خواهد بود.

طبیعت گردی در لوزان

بیشتر شهرهای سوئیس بسیار سرسبز هستند و طبیعت بکری دارند. بیشترین تفریحات شهر لوزان در حاشیه دریاچه ژنو و اسکله اوشی (دوشی) قرار دارند؛ بنابراین اگر دوست دارید از ساحل لذت ببرید و با قایق‌های محلی از دریاچه ژنو به اسکله اوشی (Ouchy) بروید. منطقه اوشی از قدیمی ترین بخش های شهر لوزان می باشد که به دلیل نزدیکی به دریاچه، امکانات تفریحی و رفاهی فراوانی دارد. در راستای همین اسکله خیابان رزیدنتال (Residential) قرار دارد که مقر دائمی کمیته بین المللی المپیک و موزه دریایی سوئیس می باشد. باغ وحش لوزان، باغ گیاهشناسی، باغ گیاهشناسی استوایی، پارک مون روپس، آکوآتیس (آکواریوم لوزان) و پارک المپیک از دیگر جاذبه های طبیعی شهر لوزان می باشند.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی شهر لوزان

با قدم زدن در سطح شهر لوزان می توانید به‌خوبی معماری قرن هفدهم اروپا را مشاهده خواهید کرد. با وجود نمای قدیمی خانه‌ها و رستوران‌ها، امکانات بسیار خوب و مدرنی به گردشگران ارائه می‌شود. در شهر لوزان می توانید تپه‌ماهورهای متعددی را مشاهده کنید که بعضی از آنها پناهگاه مهاجران در طول جنگ جهانی اول بودند. یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی لوزان کلیسای نوتردام است که از قرن 13 میلادی پابرجاست. این کلیسا بزرگ‌ترین صومعه و کلیسا در سوئیس می باشد که ساخت آن از سبک معماری گوتیک استفاده‌ شده است. اگر دوست دارید قدیمی‌ترین قسمت شهر لوزان را ببینید، به منطقه سیته (Cité) بروید. از میدان پَلو (پالود) تا کلیسای جامع حدود 225 پله سنگی به نام اِسکَلیه دو مارشه (Escaliers du Marché) و ساختمان‌های زیبای قرن 13 میلادی آن قرار دارد. بعد از بازدید از این مناطق زیبا نوبت به آن رسیده تا به یکی از خیابان های اصلی شهر لوزان بروید. خیابان فلون (Le Flon) از مهم‌ترین خیابان‌های لوزان است که کافی‌شاپ‌ها و مراکز خرید متعددی در آنها شعبه دارند.

لوزان و کمیته بین ‌المللی المپیک

شهر لوزان از سال 1994 میلادی مقر کمیته بین‌المللی المپیک شد و این آغازی بر پیشرفت‌های دو شهر کوچک سوئیس یعنی لوزان و ژنو بود. علت انتخاب این منطقه برای ساخت مقر المپیک، به سال‌های جنگ جهانی اول و درگیری‌های سراسری کشورهای اروپایی برمی‌گردد. در آن زمان منطقه ژنو و لوزان به‌عنوان آرام‌ترین و مناسب‌ترین شهر برای ساخت مقر المپیک انتخاب شدند که پیشنهاد آن توسط شخصی به نام (Baron Pierre) داد شد. موزه‌ی المپیک شهر لوزان به دو صورت دائمی و موقت نمایشگاه های مختلفی را برگزار می کند. این موزه بزرگ‌ترین و غنی‌ترین مرکز آرشیو آثار هنری و ورزشی درباره‌ی المپیک است. البته قرار بود این شهر در سال 2020 میزبان المپیک زمستانی باشد که به دلیل شیوع کرونا، برگزاری مسابقات در هاله ای از ابهام قرار دارد.

مشخصات شهر

کشور: سوئیس