ایتالیا

درباره کشور

ایتالیا کشوری واقع شده در اروپای جنوبی است که به دلیل نقشه‌ جغرافیایی که دارد به کشور چکمه معروف است. با مساحتی معادل یک پنجم ایران، با اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد.

تاریخچه کشور ایتالیا

تاریخ کشور ایتالیا سه دوره مهم را شامل می‌شود: دوران باستان، قرون وسطی و دوران نوین.

در دوران باستان ایتالیا پایتخت امپراتوری روم بود که با سرنگونی پادشاهی به جمهوری تبدیل شد. در دوران قرون وسطی، روم شرقی بر ایتالیا مسلط شد و کنترل کامل کشور را در دست گرفت. در دوره نوین نیز انسان گرایی، توجه به علم و هنر در میان مردم رواج پیدا کرد و دوره جدیدی در تاریخ ایتالیا رقم خورد. این دوران در عرض سه قرن در سراسر اروپا گسترش پیدا کرد.

پایتخت ایتالیا

رم پایتخت ایتالیا، بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر این کشور است. تاریخ این شهر به سه دوره تقسیم می‌شود:

• آغازین و جمهوری

• امپراتوری

• افول و سقوط امپراتوری

شهر رم پایتخت مد در جهان است در این زمینه با شهر لندن در رقابت است. بسیاری از دفتر مرکزی برندهای معروف دنیا در رم واقع شده‌اند.

دلایل بسیاری این شهر را به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری بزرگ دنیا تبدیل کرده است. آمفی تئاترهای معروف، موزه اسپادا، قلعه سن آنجلو از اماکن مهم گردشگری رم هستند و سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند. این شهر یکی از بزرگترین فضاهای سبز را در میان پایتخت های اروپایی دارد.

مهم‌ترین شهرهای ایتالیا

شهرهای مهم ایتالیا بر اساس جمعیتی که در خود جای داده‌اند عباتند از:

رم، میلان، ناپل، تورین، پالرمو، جنوآ، بولونیا، فلورانس، باری، کاتانیا، ونیز. که در این دسته بندی رم با ۴.۲۷۸.۰۰۰ نفر جمعیت، پر جمعیت‌ترین شهر و ونیز با ۲۶۴ هزار نفر کم جمعیت‌ترین شهر این کشور را تشکیل داده‌اند.

مشخصات کشور

قاره: اروپا
زبان رسمی: ایتالیایی