مالدیو

درباره کشور

مالدیو کجاست ؟

مالدیو یک ایالت جزیره ای در دریای لیکدیو است که در ۶۱۲ کیلومتری (تا ماله) جنوب غربی ایالت کرالا، هند و ۷۵۵ کیلومتری غرب-جنوب غربی سریلانکا قرار دارد. این کشور متشکل از 26 جزیره مرجانی و سه جزیره منزوی است که به 20 منطقه اداری یا 1199 جزیره در مجموع (با بیش از 200 ساکن دائمی) تقسیم شده است، از شمال به جنوب بین لاکشادویپ و قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند (مجمع الجزایر چاگوس) امتداد دارد. ) 7. جزیره‌های مرجانی غربی ساحل غربی خود را در دریای عرب قرار می‌دهند، در حالی که دریای دریاچه‌ها کاملاً جزایر شرقی را احاطه کرده است.

این هزاران جزیره و جزایر در یک منطقه بسیار وسیع (تقریباً 90000 کیلومتر مربع) با بیش از 800 کیلومتر در جهت طولی و 130 کیلومتر در جهت طولی پراکنده شده اند. تعداد این جزایر هتل-جزیره 8 را تشکیل می دهند. برای جلوگیری از عواقب بسیار بزرگ برای محیط زیست و محدود کردن ساخت موسسات بسیار مدرن و نخبه (باشگاه‌ها، اقامتگاه‌ها و غیره)، دولت مالیات‌های بسیار شدیدی را بر اجرای آنها در جزایر غیردائمی وضع می‌کند.

در ماه عسل یا در جستجوی یک سفر خارج از زمان، کلاه را روی مالدیو بگذارید. گنجینه ای طبیعی با همه چیز از بهشت ​​بین خشکی و دریا است. در مالدیو به جز پررویی در سواحل عالی با آب های فیروزه ای چه باید کرد؟ برای افراط در این فعالیت ملایم، هیچ کمبودی بین آتول Veligandu، جزیره Ukulhas، جزیره Alimatha یا جزیره Kuramathi وجود ندارد. کلمه اصلی: لذت ببرید، استراحت کنید و در آب زلال دریا، در یک محیط رویایی، حمام کنید.

در یکی از جزایر خالی از سکنه، از اقامت همه جانبه خود در مالدیو لذت ببرید و تنها با نارگیل، شن و ماسه ریز و امواج متلاشی برای همراهان، از اقامت خود در مالدیو لذت ببرید. از استراحتگاه کلاب مد کانی خود، با هواپیمای دریایی به جزایر بپیوندید تا مناظر خط افق، تالاب های رنگارنگ و صخره های مرجانی را تحسین کنید. شما تحت تاثیر این دکور استوایی قرار خواهید گرفت که مانند هیچ دیگری تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

مالدیو بیشتر از یک محیط ایده آل، هویتی دارد که توسط تأثیرات متعدد شکل گرفته است: هندی، سریلانکا، عرب، اندونزیایی، ایرانی... از این ترکیب، یک غذای غنی و موسیقی برجسته در میان دیگران، مانند BoduBeru، الهام گرفته شده است.

در ماله، که در سانسکریت به معنای "خانه بزرگ" است، موزه ملی شاهد تمدن های هندی، مسلمان، بودایی و پرتغالی است که با کشور هم مرز هستند. جواهرات، لباس‌های ملی، مجسمه‌های مرجانی و همچنین یافته‌های باستان‌شناسی را کشف خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد درباره این مجمع‌الجزایر بیشتر بدانید.

پارک سلطان که موزه ملی در آن قرار دارد به شما امکان می دهد در محیطی سرسبز قدم بزنید. در حالی که گل های عجیب و غریب فراوان است، درختان بزرگ در روزهای بسیار آفتابی گوشه های سایه دار را ارائه می دهند

ماله همچنین جزیره ای از سنت ها است، در تصویر بازار زیبایش: در اطراف غرفه های ماهی های عجیب و رنگارنگ، فولکلور و آداب و رسوم چانه زنی هر روز یک منظره واقعی را ارائه می دهند. از غذاهای دریایی تازه صید شده و همچنین انبه، آناناس، بادام زمینی، موز و سایر میوه های استوایی استفاده کنید.

ساکنان در این "خانه بزرگ" که پایتخت آنهاست به گرمی از شما استقبال می کنند. آنها امیدواریم آدرسی را به شما توصیه کنند تا یک کباب خوب را امتحان کنید یا به شما کمک کنند تا یک جزیره مخفی را از بین ببرید. از آنچه اقامت شما در مالدیو را به یاد ماندنی تر می کند و تا آخرین ثانیه های این سفر رویایی، بین تجمل و اصالت لذت می برد.

 

 

 

آب و هوای مالدیو

به طور کلی آب و هوای مالدیو را می توان گرم و مرطوب تعریف کرد. دما در شب به طور متوسط ​​بین 26 تا 28 درجه سانتی گراد و در روز بین 30 تا 32 درجه سانتی گراد در نوسان است. مجاورت با استوا و اقیانوس رطوبت بین 70 تا 90 درصد را حفظ می کند. دمای جدید که شاخص humidex نیز نامیده می شود، بنابراین اغلب از 40 درجه سانتیگراد تجاوز می کند، با این حال گرما با حضور مداوم نسیم های سبک دریا کاهش می یابد که باعث می شود اقامت گردشگران بسیار لذت بخش باشد. ما می‌توانیم از آب دریا که با کیفیت شفاف و رنگ‌هایش، به دمایی که هرگز کمتر از 27 درجه سانتی‌گراد نمی‌رسد، می‌پیوندد و بنابراین امکان وجود یک زندگی زیر آب شکوفا را فراهم می‌کند. دمای آب، به طور کلی بالاتر از دمای اقیانوس اطراف مجمع الجزایر (به لطف تابش قوی آب های کم عمق تالاب ها)، وجود گونه های گیاهی و جانوری زیر آب را به همان اندازه که مجلل هستند، مطلوب می کند.

 

پایتخت مالدیو کجاست؟

پایتخت مالدیو شهری به نام ماله است که با نزدیک به 6 هزار کیلومتر وسعت، بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. کشوری که از نظر تراکم جمیعتی در رتبه ششم دنیا قرار گرفته، مشخصاً باید انتظار پایتختی فشرده را از نظر جمعیتی و بافت مسکونی داشته باشیم. معمولاً گردشگران از ماله به سایر نقاط مالدیو می‌روند، زیرا فرودگاه این کشور در پایتخت مالدیو قرار گرفته است. در ضمن این شهر جزیره‌ای نیز با کشور سریلانکا مرز مشترک آبی دارد. ماله نیز مانند بیشتر مناطق کشور مالدیو، جاذبه‌های دیدنی زیادی دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست؛ به همین علت هم پایتخت مالدیو به یکی از شهرهای توریستی این کشور تبدیل شده است

 

 

حمل‌ونقل در مالدیو

همیشه رفت‌وآمد در سفر یکی از مسائل مهمی است که اطلاعات درباره آن به شما کمک می‌کند روی پای خودتان بایستید و از جاذبه‌های بیشتری بازدید کنید. مالدیو هم به‌علت جزیره‌ای بودنش، سبک حمل‌ونقل متفاوتی دارد؛ اما همین روش متفاوت، تبدیل به فرصتی شده که رفت‌وآمد بین جزایر را به یکی از تفریحات مالدیو تبدیل کرده است. به همین علت هم می‌توانید در این کشور با وسایل نقلیه زیر در رفت‌وآمد باشید:

تاکسی و اتوبوس: برای رفت‌وآمد در داخل یک جزیره، مانند تمامی نقاط دنیا می‌توانید از اتوبوس یا تاکسی‌های موجود در سطح شهر استفاده کنید. در مالدیو اتوبوس گزینه اقتصادی‌تری است، اما فقط به مسیرهای خاصی محدود می‌شود و نمی‌توان با آن همه جا رفت. تاکسی از نظر سرعت و میزان دسترسی گزینه بهتری محسوب می‌شود. شما حتی می‌توانید از هتل خود هم تاکسی بگیرید یا از تاکسی‌های تلفنی موجود در این کشور استفاده کنید.

کشتی‎‌های تفریحی: اما برای سفرهای بین‌جزیره‌ای، می‌توانید از کشتی‌های تفریحی مثل فری (Ferry) استفاده کنید. این کشتی‌ها برای گشت‌وگذار و لذت بردن از دریا حین رفتن به جزیره، بسیار مناسب هستند. البته این کشتی‌ها عموماً برنامه حمل‌ونقل مناسبی ندارند و همین مسئله، موجب عدم اطمینان می‌شود که طبق توصیه سایت‌های گردشگری بهتر است تا جای ممکن از آن‌ها استفاده نشود.

هواپیمای دریایی: شاید بتوان سریع‌ترین و لذت‌بخش‌ترین وسیله حمل‌ونقل دریایی در مالدیو را هواپیماهای دریایی دانست. علاوه‌بر سرعت، مناظر چشمگیری از دریا و صخره‌ها را هم می‌توانید از هواپیما تماشا کنید. بعضی از هتل‌ها سرویس رفت‌وبرگشت هوایی دارند که می‌توانید از فرودگاه به هتل محل اقامتتان و برعکس در رفت‌وآمد باشید.

قایق تندرو: متداول‌ترین روش حمل‌ونقل میان‌جزیره‌ای، استفاده از قایق‌های تندرو است. این قایق‌‎ها با سرعت و امنیت مناسبی بین جزایر تردد می‌کنند و شما می‌توانید طی مسیر از مناظر زیبای اطراف هم لذت ببرید.

 

 

جمعیت کشور مالدیو

جمعیت کشور مالدیو حدود ۴۲۸ هزار نفر است که حدود ۱۰۴ هزار نفر از آن‌ها در پایتخت این کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم مالدیو «دیوهی» ‌است. دیویی تلفیقی از زبان هندی و اروپایی است. مردم این کشور مسلمان هستند و از آئین اهل سنت تبعیت می‌کنند. شغل اکثر مردم ساکن مالدیو کشاورزی و ماهیگیری است. چرخ اقتصاد این کشور با صادرات ماهی، صنایع دستی، گوشت، نارگیل و همچنین صنعت گردشگری می‌چرخد. البته کشتی سازی نیز یکی دیگر از مهارت‌های رایج بین مردم مالدیو است که توانسته‌اند به‌خوبی در آن ماهر شوند و از آن درآمد کسب کنند.
ارز رایج این کشور «روفیه» است. بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

 

جزیره‌ ماله


ماله پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور مالدیو است. در این جزیره یک فرودگاه مجهز و مدرن وجود دارد. جزیره ماله مهم ترین مرکز تجاری کشور مالدیو است. مسجد جامع، بازار ماهی، موزه ملی، مقر مولی آک و مسجد قدیمی از جمله جاذبه های دیدنی این جزیره است که می‌توانید در سفر خود به این جزیره از آن‌ها دیدن کنید.
مساحت این جزیره تنها ۲۹۸ کیلومترمربع است و حدود ۳۰۱ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. غذاهای متنوعی را در این جزیره می‌توانید پیدا کنید و انواعی از رستوران‌های بین المللی در آن وجود دارد که بسته به ذائقه تان می‌توانید به یکی از آن‌ها مراجعه کنید. جزیره‌ی ماله آن‌قدر کوچک است که به‌ راحتی بتوانید با پای پیاده تمام قسمت‌های آن را ببینید.

 

جزایر جنوبی مالدیو


جزایر جنوبی کشور مالدیو جزء خلوت‌ترین جزایر این کشور به حساب می‌آیند. اگر دوست دارید در سفر خود به این کشور مدتی را در سکوت طبیعت جزایر مالدیو وقت بگذرانید، جزیره جنوبی مناسب‌ترین گزینه برای شما است. «ماوو» یکی از این جزیره‌های جنوبی است که جمعیت بسیار کمی در آن زندگی می‌کنند. یکی از گران‌ترین اقامتگاه‌های گردشگری کشور مالدیو در این جزیره قرار دارد. اگر دوست دارید در سفر خود به مجمع‌الجزایر مالدیو در هتل‌های لوکس اقامت کنید و در رستوران‌های گران‌قیمت غذا بخورید، باید به جزیره «ادو» که یکی دیگر از جزیره‌های جنوبی این کشور است، بروید.
نکته: بهتر است که برای سفر به این کشور کودکان خود را همراه نکنید و ترجیحاً با همسفران بزرگسال به جزایر این کشور بروید. توجه به این توصیه به ۲ دلیل اهمیت دارد: .۱ برای رفت‌وآمد بین جزایر این کشور نیاز دارید که پیوسته سوار قایق شوید و ممکن است که کودکان توان و تحمل تکان‌های قایق‌ها را نداشته باشند و دریازده بشوند. .۲ تفریحات کشور مالدیو مناسب کودکان نیست و ممکن است حوصله کودکان در سفر به مالدیو پیوسته سر برود و بهانه‌گیری کنند؛ تا جایی‌که فقط یک تجربه تلخ و نا خوشایند از سفر به این کشور برای آن ها و شما باقی بماند.

 

جزایر شمالی مالدیو

جزایر شمالی کشور مالدیو در مقایسه با جزایر جنوبی پرطرف‌دار تر هستند و جمعیت بیشتری در آن ساکن است. همچنین در این جزایر امکانات گردشگری بهتری برای مسافران فراهم شده‌است. یکی از این جزایر «گافاروفالو» نام دارد. گافاروفالو از مشهورترین جزایر شمالی کشور مالدیو است که در نزدیکی آن یکی از بهترین مکان‌های غواصی در اقیانوس هند قرار دارد. اگر به غواصی علاقه دارید حتما در سفر خود به این جزیره این تفریح مهیج را در اقیانوس هند امتحان کنید.
همچنین این امکان برای گردشگران مهیا شده‌است که در هنگام غواصی در زیر آب از آن ها عکس‌برداری شود تا خاطره این تفریح برای همیشه همراه آنها بماند و هر وقت به عکس شان نگاه کردند، حس خوشایند این تفریح دوباره برای آن ها زنده شود.
از دیگر جزایر نیمه‌ی شمالی مالدیو می‌توان به جزایر «آری»، «تودو» و «رادهو» اشاره کرد. در جزیره آری هتل‌های خوبی وجود دارد و معمولاً گردشگران زیادی به این جزیره سفر می‌کنند. همچنین در این جزیره یک بازار محلی وجود دارد که صنایع دستی کشور مالی مثل صندل‌های حصیری یا انگشتی که با صدف آبی ساخته شده‌اند، به فروش می‌رسند.
اگر دوست دارید به جزیره‌ای از کشور مالدیو سفر کنید که غذاهای دریایی بی‌نظیری داشته باشد، حتما جزیره هالیف را جزء برنامه سفر خود قرار دهید. شغل اصلی مردم ساکن این جزیره ماهیگیری است و رستوران‌های آن غذاهای دریایی خوشمزه‌ای را سرو می‌کنند.

 

 

بهترین فصل سفر به مالدیو و آب‌وهوای آن

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در راهنمای سفر به مالدیو باید به آن اشاره کنیم، آب‌وهوای مالدیو است. ازآنجایی‌که این کشور کوچک در اقیانوس هند قرار گرفته و از طرف دیگر هم فاصله کمی با خط استوا دارد، وجود رطوبت زیاد در این کشور بسیار طبیعی است که باید آن را در نظر گرفت.

مالدیو که آب‌وهوایی موسمی دارد، اغلب گرم و مرطوب است و عموماً، طی سال میانگین دمای هوایش به 30 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. اما در کنار دما، از تأثیر رطوبت روی گرما نباید غافل شوید. پس اگر هوای مرطوب برایتان آزاردهنده است، باید این نکته را هم در نظر بگیرید. بهترین فصل سفر به مالدیو، در بازه زمانی نوامبر تا آوریل، یعنی از آبان‌ماه تا اردیبهشت است که از شدت شرجی بودن هوا کاسته می‌شود و خارج از فصل باران‌های موسمی است. بازه زمانی مارس تا آوریل، یعنی از اسفند تا اردیبهشت، جزو ماه‌های پشنهادشده برای سفر به مالدیو است. به‌طور خلاصه، می‌توان آب‌وهوای مالدیو را به‌صورت زیر شرح داد:

  • گرم‌ترین ماه سفر به مالدیو: آوریل (فروردین و اردیبهشت)
  • سردترین ماه سفر به مالدیو: دسامبر (آذر و دی)
  • مرطوب‌ترین ماه سفر به مالدیو: اکتبر (مهر و آبان)
  • بادخیزترین ماه سفر به مالدیو: مه (اردیبهشت و خرداد)

 

در مالدیو چه بخوریم؟

مالدیو به سبب جزیره‌ای بودنش، طبیعتاً باید غذاهای دریایی زیادی داشته باشد. به همین علت هم اغلب غذاهایشان بر پایه ماهی، مخصوصاً ماهیِ تن درست می‌شود و در کنارش هم برنج، پایه دیگری در غذاهای این کشور است. ماهی به‌قدری در فرهنگ غذایی این کشور جا افتاده که ممکن است شاهد ماهی خوردن محلی‌ها در وعده صبحانه هم باشید. شما در مالدیو می‌توانید در رستوران‌های مختلف، غذاهای متنوع بین‌المللی سفارش دهید؛ اما با سفارش غذاهای محلی این امتیاز را دارید که بتوانید با فرهنگ غذایی مردم این کشور آشنا شوید؛ غذاهایی با طعم شرقی و ته‌مایه‌های برگرفته‌شده از فرهنگ غذایی هند و مزه‌های تند

 

برخی از غذاهای محلی مالدیو

گارودیا: یک غذای سنتی شامل برنج و ماهی است که همراه فلفل تند و پیاز سرو می‌شود
ماس هونی: یک وعده غذایی برای صبحانه، شامل ماهی دودی و نارگیل
فیهونو ماس: ماهی با فلفل قرمز
هدیکا: یک میان‌وعده که از ماهی درست شده و در روغن سرخ شده که در بیشتر رستوران‌ها یافت می‌شود
باجیا: یک شیرینی شامل ماهی، نارگیل و پیاز
گولها: شیرینی‌های توپی شکل از ماهی دودی
کیمیا: ماهی سرخ شده رولتی
کولهی بورکیبا: کیک ماهی ادویه دار
تلولی ماس: ماهی سرخ شده با فلفل قرمز و سیر

 

جاذبه های گردشگری مالدیو

ماجدهی ماگو

یکی از جاذبه‌های دیدنی مالدیو، «خیابان ماجدهی ماگو» (Majeedhee Magu Road) است که فرصتی برای خرید خیابانی محسوب می‌شود. خرید خیابانی فعالیتی است که همه مردم از  از کودکان تا بزرگسالان از آن لذت می‌برند.

اگر به مالدیو می‌روید حتما باید از خیابان ماجدهی ماگو دیدن کنید تا تجربه پیاده‌روی دلچسبی را در خیابان اصلی پایتخت، به دست بیاورید. در این خیابان طیف وسیعی از غذاهای محلی و جدیدترین لباس‌های مد روز در انتظار شما هستند؛ اما بهترین چیزهایی که در اینجا می‌توانید به‌عنوان هدیه یا سوغات با خود ببرید، اقلام دست‌سازی هستند که توسط محلی‌ها ساخته می‌شوند. شما می‌توانید در هر زمانی بین ساعت ۹ صبح تا ۱۱ شب به خیابان ماجدهی ماگو بروید تا پیش از بازگشت به خانه، یادگاری از مالدیو با خود به‌همراه داشته باشید. 

موزه ملی

موزه ملی ساختمانی عجیب و غریب است که در ماله قرار دارد. این موزه مجموعه بزرگی از آثار تاریخی را در خود جای داده است که برخی از آن‌ها به دوره شکل‌گیری جزایر مالدیو تعلق دارد. ساختمان موزه ملی بخشی از کاخ سلطنتی قرن هفدهم است و همچنین در پارکی عمومی با نام پارک سلطان جای گرفته است. در این موزه با ستون‌ها و آثار تاریخی محافظت‌شده‌ای روبه‌رو می‌شوید که اطلاعات زیادی در مورد کشور مالدیو به شما می‌گویند.

موزه ملی مالدیو هر ساله شاهد بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به هنر است. هنگامی که در مالدیو در حال گشت‌وگذار هستید، بازدید از این کاخ زیبا را از دست ندهید. سرسنگ مرجانی لرد بودا، تخته چوبی قرن سیزدهمی و قطعه قرن یازدهمی از آلیفو تاد (Alifu Todd)، از جمله آثاری هستند که در موزه ملی مالدیو خواهید دید.

زیردریایی نهنگ

زیردریایی نهنگ (Whale Submarine) فرصتی استثنایی برای تجربه تور ۴۵ دقیقه‌ای زیر آب اقیانوس هند است. این تجربه هیجان‌انگیز را می‌توان به گشت‌وگذار در باغی تشبیه کرد؛ با این تفاوت که برخلاف همیشه شما در فضایی قفس مانند در زیر آب هستید و دنیای زیر آب در حالی که کشتی شما از میان آن عبور می‌کند، تماشاگر شما خواهد بود.

زیردریایی نهنگ یکی از نقاط جذاب گردشگری مالدیو است که شما را به تماشای شیرماهی، کوسه‌های سفید صخره‌ای، لاک‌پشت‌های عظیم، ماهی‌های زرد و قرمز و جعبه‌ماهی زرد می‌برد. برای کسب این تجربه می‌توانید از ساعت ۹ صبح تا هشت شب به این جاذبه مراجعه کنید. 

 

 

دریاچه Dhadimagi Kilhi

دریاچه Dhadimagi Kilhi، یکی از زیباترین و بهترین جاهای دیدنی در مالدیو و جزیره مرجانی فووامولا محسوب می‌شود. این دریاچه، دومین دریاچه آب شیرین کشور است؛ مکانی که از هر طرف با فضای سبز احاطه شده است و مکانی ایدئال برای سپری کردن اوقاتی آرام با مناظری دوست‌داشتنی در مالدیو محسوب می‌شود. در اینجا می‌توانید از فعالیت‌های هیجان‌انگیزی مانند ماهی‌گیری، شنا و قایق سواری لذت ببرید.

گالری هنر ملی

گالری هنر ملی (National Art Gallery) در ماله و در سال ۱۹۹۹ تاسیس شد و یکی از جاهای دیدنی مالدیو برای دوستداران هنر و هنرمندان محسوب می‌شود. شما زیر یک سقف کتابخانه ملی، مراکز فرهنگی کشورهای مختلف از سراسر جهان و این فضای نمایشگاهی را خواهید یافت. این سایت هنری محلی برای نمایش آثار هنری جذاب و شگفت‌انگیز بومی و بین‌المللی است. گالری هنر ملی علاوه بر نمایشگاه و رویدادهای هنری منظم، مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از وسایل اسلامی، لباس‌های محلی، سلطنتی و سنتی مالدیو دارد. شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح تا پنج عصر برای بازدید به این موزه مراجعه کنید. 

پل دوستی چین و مالدیو

اگر به تماشای پل دو کیلومتری دوستی چین و مالدیو نروید، گشت‌وگذار و سفر شما به مالدیو به پایان نرسیده است؛ پلی که ماله را به جزیره فرودگاهی در چین به نام «هولهوله» (Hulhule) متصل می‌کند. این پل که به پل «سینماله» (Sinamale) نیز شهرت دارد، بخشی از جاده‌ای بود که توسط کشور چین ساخته و در سال ۲۰۱۸ افتتاح شد. این پل اولین پل مرزی دریایی مالدیو محسوب می‌شود. در باور بسیاری پل سینماله روابط بین دو کشور را تقویت کرد و تحکیم بخشید. مردم می‌توانند از طریق این پل در عرض پنج دقیقه خود را از یک جزیره به جزیره دیگر برسانند.

بنای یادبود سونامی

همان طور که از نام آن مشخص است، بنای یادبود سونامی (Tsunami Monument)، یادواره قربانیان سونامی سال ۲۰۰۴ در جزیره Boduthakurufaanu Magu در جنوب شرقی ماله است. این بنای تاریخی یادبودی برای ۷۴ شهروند مالدیوی است که در حادثه تلخ سونامی از بین رفتند.

یادبود سونامی همچون چراغ امیدی پس از یک تراژدی تلخ ایستاده است. اگر به دانستن حقایق تاریخی علاقه‌مند هستید، باید از این مکان تاریخی دیدن کنید. ۲۰ گوی فولادی که بنای یادبود سونامی را احاطه کرده‌اند، نمادی از جزایر مرجانی مالدیو هستند و ستون‌های برآمده از آن امواج سونامی را نشان می‌دهند. این مکان گردشگری ایدئال نزدیک ساحلی است که برای موج‌سواری محبوبیت بالایی دارد و می‌توانید در دیدن از بنای یادبود سونامی به آنجا هم سر بزنید. 

کاخ مولی آگه

ساختمان کاخ «مولی آگه» به سبک استعماری و در مرکز تاریخی ماله واقع شده است. این بنا در سال ۱۹۰۶ توسط سلطان محمد شمس‌الدین سوم به‌منظور اقامت پسر وی ساخته شد؛ اما به‌دلیل سرنگونی این حاکم مالدیو، امکان استفاده از آن هرگز برای او فراهم نشد. کاخ مولی آگه اکنون به‌عنوان اقامتگاه شخصی رئیس‌جمهوری مالدیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان بازدید از فضای داخلی این بنا وجود ندارد؛ اما حکاکی‌های سفید پیچیده در نمای بیرونی منظره‌ای زیبا را فراهم آورده است که بسیار از گردشگران را جذب می‌کند. 

 

تفریحات مالدیو

مالدیو یکی از بهترین مقاصد غواصی روی زمین است و اگر جایی وجود داشته باشد که بخواهید در آن غواصی را امتحان کنید، بی‌شک مالدیو است. مراکز متنوعی با قیمت‌های مناسب این امکان را به گردشگران می‌دهند که حتی در صورت نداشتن مدرک غواصی سفری اکتشافی داشته باشید. 

اگر به‌دنبال غواصی در اعماق آب‌های درخشان این کشور نیستید، گزینه بعدی می‌تواند غواصی در سطح آب همراه با لوله‌های تنفسی (Snorkeling) باشد. با گذراندن دو ساعت در آب می‌توانید به تماشای زندگی دریایی بنشینید و لاک‌پشت‌های بزرگی را ببینید که لابه‌لای صخره‌ها به‌دنبال غذا در حرکت هستند.

اگر در سفر به مالدیو به Cinnamon Hakurra رفتید، یکی از بهترین فرصت‌ها برای تماشای دلفین‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافی است که قبل از غروب آفتاب حرکت کنید و طولی نخواهد کشید که قایق شما به نزدیکی یکی از آن‌ها خواهد رسید. بهتر است با قایق این موجودات زیبا و باهوش را دنبال نکنید و اجازه بدهید که در اطراف شما و در فاصله‌ای ایمن به بازیگوشی و شنا مشغول باشند.

حتما به جوامع محلی سر بزنید؛ اگر محل اقامت شما در جزیره خصوصی در مالدیو است برای بازدید از جوامع محلی و سبک زندگی و کار آن‌ها سفری یک‌روزه به اطراف و جزایر دیگر رزرو کنید تا تجربه‌ای متفاوت و بی‌نظیر به دست بیاورید. حتما پول نقد به‌همراه داشته باشید تا بتوانید از صنایع دستی محلی و جواهرات دست‌ساز آن‌ها برای خود یادگاری تهیه کنید. مردم مالدیو مسلمان هستند؛ دقت کنید برای ورود به جوامع محلی احترام به عقاید آن‌ها اهمیت دارد. 

مالدیو یکی از مقاصد مهم موج‌سواری در سراسر جهان است. موج‌سواران برتر دنیا هتل مشهور مالدیو را برای استراحت و استفاده از شرایط ناب مالدیو برای موج‌سواری انتخاب می‌کنند. پس اگر طرفدار ورزش‌های هیجان‌انگیز هستید، این ورزش یکی از بهترین تفریحاتی است که در مالدیو انتظار شما را می‌کشد.

اگر اهل موج‌سواری و غواصی نیستید می‌توانید پدل برد (paddleboarding) را امتحان کنید. فقط کافی است تخته‌های پارویی کرایه کنید، ساعت‌ها در آب‌های آرام خلیج‌های اطراف پارو بزنید و ماهی‌های کوچکی را تماشا کنید که از زیر پاروی شما عبور می‌کنند.

در مالدیو شما می‌توانید تمام خستگی‌های خود از پروازی طولانی را در اسپاهای مجهز از بین ببرید. فقط کافی است پس از یک ساعت و نیم دریافت حرفه‌ای ماساژ توسط ماساژورهای حرفه‌ای، برای باقی روز خود برنامه‌ای نداشته باشید و آن روز را در آرامش سپری کنید. 

تجربه پروازی خوش‌منظره بر فراز جزایر مالدیو نیز از جمله تجربیاتی است که نباید آن را از دست دهید. برای رسیدن به بسیاری از از استراحتگاه‌ها باید از هواپیمای شناور دو موتوره استفاده کنید؛ اما اگر شانس اقامت در جزیره‌ای خصوصی را ندارید، پرواز بر فراز اقیانوس هند را از دست ندهید و پروازی بر فراز جزایر مرجانی رزرو کنید. هنگام پرواز بر فراز مالدیو، دیدن سایه‌های مختلف آب تصویری جادویی می‌سازد. 

 

پرسش‌های متداول

جزایر مالدیو کجاست؟

اقیانوس هند و جنوب غربی سریلانکا

بهترین زمان سفر به مالدیو کدام فصل است؟

از نوامبر تا آوریل (اواسط آبان تا اواسط اردیبهشت)

خلوت‌ترین سواحل مالدیو کدام‌اند؟

ساحل Bioluminescent، سواحل درخشان جزیره خورشید، ساحل کرومبا، سواحل جزیره هوواهند

مهم‌ترین تفریحات مالدیو چیست؟

غواصی، موج‌سواری، تماشای دلفین، پیاده‌روی در سواحل زیبا، پدل برد، اسپاها، گشت‌وگذار در جوامع محلی، ماهی‌گیری

 

 

بهترین مراکز خرید جزایر مالدیو


سفر رفتن اگر با خرید همراه باشد جذاب‌تر هم خواهد بودو مخصوصا اگر قصد داشته باشید برای دوستان و آشنایان خود سوغاتی بخرید. برای همین مراکز خرید را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.


بوتیک نالا


اگر در سفر خود به جزیره مالدیو به‌دنبال خریدن لباس‌های لوکس و مجلل یا زیور آلات گران قیمت هستید، می‌توانید به فروشگاه بوتیک نالا nala boutique مراجعه کنید. این فروشگاه یکی از معروف‌ترین فروشگاه‌های سوغات و لباس در جزایر مالدیو است. در بوتیک نالا می‌توانید محصولات مختلفی، از لباس مخصوص خانم‌ها و لوازم مورد نیاز آن‌ها گرفته تا اسباب‌بازی و لباس کودک را پیدا کنید.
اگر هم به‌دنبال خرید سوغاتی، لباس‌های ساحلی و روغن نارگیل هستید، این فروشگاه محصولات خوبی برای عرضه کردن دارد.


منطقه chaandhanee magu


اگر به‌دنبال بهترین مراکز خرید در کشور مالدیو هستید، باید به منطقه chaandhanee magu بروید. در این منطقه می‌توانید صنایع دستی محلی مالدیو و همچنین محصولات وارداتی از کشورهای دیگر مثل سنگاپور را مشاهده کنید. برای خرید محصولات این مرکز تجاری باید از ۹ صبح تا ۱۱ شب به آدرس آن مراجعه کنید.
در این مرکز خرید می‌توانید لباس‌های محلی مالدیو، قایق‌های کوچک چوبی و منسوجات دستبافی که توسط مردم محلی این کشور درست شده‌اند را به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید و برای دوستان و آشنایانتان هدیه ببرید.


مرکز خرید سنترو مال


اگر دوست دارید در سفر خود به کشور مالدیو به مرکز خریدی مراجعه کنید که در آن برندهای لوکس به فروش می‌رسد، مرکز خرید سنترو مال centro mallرا بهترین گزینه برای شما است. در این مرکز خرید می‌توانید محصولات ۳۰ تا از برندهای مشهور دنیا را پیدا کنید.
هر وقت از خرید کردن در این مرکز خرید خسته شده‌اید و دوست داشتید کمی استراحت کنید، می‌توانید به سالن‌های زیبایی و اسپای موجود در سنترال مال مراجعه کنید. اگر هم گرسنه شدید، می‌توانید رستوران‌های بین‌المللی مشهوری را در این مجموعه پیدا کنید.


آیلند بازار


یکی از مر کز خرید جذاب در کشور مالدیو آیلند بازار (island bazaar) نام دارد. در این مرکز خرید می‌توانید لوکس‌ترین کالاهای مرتبط با سبک زندگی و جذاب‌ترین صنایع دستی کشور مالدیو را به‌عنوان سوغاتی خریداری کنید. در آیلند بازار می‌توانید کوسن هایی با طرح‌های سنتی، مگنت های دست‌ساز، کیف‌هایی با طرح‌های جذاب، زیورآلات دست‌ساز، شال و روسری و همچنین ظروف دست‌سازی که توسط هنرمندان این کشور ساخته شده‌اند را خریداری کنید.

مرکز تجاری sto


اگر به‌دنبال مرکز تجاری چند طبقه‌ای می‌گردید که در آن بتوانید انواعی از صنایع دستی و گجت های الکترونیکی را خریداری کنید، مرکز تجاری sto مناسب شما است. طبقه اول این مرکز تجاری را مغازه‌های فروش لوازم خانگی شامل می شود. طبقات دوم و سوم آن پر از مغازه‌هایی است که صنایع دستی و سوغاتی‌های کشور مالدیو را به فروش می‌رسانند. برای خرید از این مرکز تجاری باید از ساعت هشت و نیم صبح تا ۱۰ شب به آدرس آن مراجعه کنید. مرکز تجاری STO همه روز در این ساعات باز است.


فروشگاه le cute


اگر در سفر خود به جزایر مالدیو به‌دنبال فروشگاهی می‌گردید که در آن لوازم آرایشی و بهداشتی را برای خود یا دوستان و نزدیکانتان خریداری کنید، باید به فروشگاه "le cute" مراجعه کنید. در این فروشگاه می‌توانید انواعی از لوازم آرایشی، لوازم مراقبت شخصی، لوازم بهداشتی و همچنین لوازم آرایشی که با مواد اولیه گیاهی ساخته شده‌اند را پیدا کنید. بهترین سوغاتی که می‌توانید در زمان مراجعه به این فروشگاه خریداری کنید انواعی از عطرهای زنانه و مردانه خوش‌بو است.


بازار خیابانی majeedhe magu


یکی از شلوغ‌ترین بازارهای خیابانی در کشور مالدیو بازار خیابانی " majeedhe magu " نام دارد. در این بازار می‌توانید انواعی از وسایل الکترونیکی، لباس، زیورآلات، مواد غذایی و غیره را پیدا کنید. اگر به این بازار مراجعه کردید حتما به این نکته توجه کنید که در زمان خرید محصولات مورد نیازتان بر سر قیمت نهایی با فروشنده چانه بزنید.
اگر هم از بازار گردی در این بازار خیابانی خسته شده‌اید، می‌توانید سری به غذاخوری های موجود در این منطقه مثل کافه آسیانا بزنید و مزه غذاهایی که توسط سرآشپزهای مالدیوی پخته می‌شود را امتحان کنید. در این مرکز خرید می‌توانید ماهی خشک‌شده، ماهی دودی، زیورآلات سنتی و لوازم آرایشی و بهداشتی محلی مالدیو را نیز خریداری کنید.


بازار محلی ماله


یکی از جذاب‌ترین تجربه‌هایی که می‌توانید در سفر به مالدیو داشته باشید، رفتن به بازار محلی جزیره ماله است. این بازار خیابانی در شمال اسکله این جزیره قرار دارد. غرفه‌های متعددی در بازار محلی ماله وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به غرفه‌های فروش صنایع دستی و سوغاتی‌های کشور مالدیو اشاره کرد.
اگر از پیاده‌روی میان غرفه‌های مختلف این بازار محلی خسته شدید، می‌توانید سری به کیوسک‌های فروش خوراکی و مواد غذایی موجود در این بازار بزنید و مزه غذاهای مالدیوی را امتحان کنید. در این بازار محلی می‌توانید ترشی‌های بومی، لوازم دکوری که با پوسته نارگیل درست شده‌اند، شیرینی‌های سنتی و قایق‌های چوبی مینیاتوری را خریداری کنید و به‌عنوان سوغاتی برای دوستان و آشنایانتان هدیه ببرید.
یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که لازم است قبل‌از سفر به کشور مالدیو کسب کنید قوانین مهم این کشور است. در ادامه مهم‌ترین قوانین مالدیو را بیان می‌کنیم.

 

مهم‌ترین قوانین کشور مالدیو


- یکی از مهم‌ترین قوانین کشور مالدیو، ممنوع بودن ورود الکل به این کشور است. همچنین نمی‌توانید در مکان‌های عمومی الکل بنوشید. اما در یکسری از مکان‌های مشخص‌شده مثل داخل هتل، بعضی از رستوران های مالدیو  و کافه‌ها، گردشگران می‌توانند از نوشیدنی‌های الکلی استفاده کنند.
- تنها مذهب پذیرفته‌شده در این کشور اسلام است و شما حق توهین و اهانت به این مذهب را ندارید و نمی‌توانید تبلیغ دین دیگری را در زمان سفر خود به این کشور بکنید.
- در زمان بازدید از جزایر این کشور و همچنین شنا در آب‌های نزدیک به جزایر مالدیو نباید هیچ‌گونه زباله یا بطری را داخل آب یا داخل جزایر بیندازید.
-شکار کردن جانوران داخل آب‌های اطراف جزایر مالدیو ممنوع است.
اگر مأموران این کشور متوجه شوند که شما شکار غیرمجازی در آب‌های نزدیک سواحل مالدیو داشته‌اید و حیواناتی نظیر مرجان، ستاره یا چتر دریایی را شکار کرده‌اید، شما را یک هزار دلار جریمه می‌کنند. اگر هم به حیات وحش زیر آب های نزدیک سواحل مالدیو آسیبی وارد کنید یا به جمع‌آوری مرجان‌های نزدیک ساحل بپردازید، حدود پونصد دلار جریمه می‌شوید.
- فیلم‌برداری در داخل مساجد کشور مالدیو ممنوع است.

 

مدارک و شرایط سفر به مالدیو

ویزا، اجازه ورود به یک کشور است که در انواع مختلف تفریحی، کاری و تحصیلی وجود دارد. کشور مالدیو هم از این قاعده مستثنا نیست و برای مسافران خود ویزای فرودگاهی صادر می‌کند. ویزای صادرشده از کشور مالدیو برای توریست‌ها از نوع گردشگری است که آن هم در خود فرودگاه مالدیو صادر می‌شود. مدارک لازم برای دریافت ویزای گردشگری مالدیو به صورت زیر است:

  • پاسپورت با 7 ماه اعتبار
  • همراه داشتن حداقل 150 دلار
  • مدارک رزرو هتل
  • بلیط رفت‌وبرگشت
  • چند قطعه عکس پرسنلی جدید (با پس‌زمینه سفید)

 

مشخصات کشور

قاره: اروپا
زبان رسمی: هند و آریایی
واحد پول: روفیه