روسیه

درباره کشور

درباره روسیه 

روسیه کشوری با تاریخ طولانی و فرهنگ غنی است. بسیاری از بناهای معماری و تاریخی در قلمرو آن در فهرست سایت های میراث جهانی یونسکو گنجانده شده است. از جمله آنها: کرملین مسکو و میدان سرخ، مرکز تاریخی سن پترزبورگ و مجموعه های کاخ و پارک اطراف آن، حیاط کلیسای کیژی، بناهای تاریخی نووگورود، مجموعه تاریخی و فرهنگی جزایر سولووتسکی، بناهای تاریخی سنگ سفید سرزمین ولادیمیر-سوزدال و کلیسای بوریس و گلب در کیدکسا، ترینیتی سرگیوس لاورا در سرگیف پوساد، کلیسای معراج در کولومنسکویه. جنگل ها حدود 60 درصد از خاک کشور را اشغال می کنند که شامل 35 پارک ملی و 84 ذخیره گاه طبیعی است. در روسیه 2.5 میلیون رودخانه و 3 میلیون دریاچه وجود دارد.

روسیه (فدراسیون روسیه) بزرگترین کشور جهان است (حدود 17،000،000 کیلومتر مربع، که حدود 11٪ از کل مساحت زمین، یا 13٪ از زمین های ساکنان انسان است، که تقریبا دو برابر بیشتر از زمین است. کانادا که در رتبه دوم قرار دارد) و از نظر جمعیت در جایگاه نهم قرار دارد.

آب و هوا تقریباً به طور کلی قاره ای است، با زمستان های سرد با پوشش برفی طولانی و تابستان های گرم در ناحیه میانی. سردترین مکان در نیمکره شمالی (با حداقل دمای ژانویه 65- درجه سانتیگراد) شهر Oymyakon در شرق سیبری است. در جنوب خاور دور، آب و هوای معتدل موسمی با میانگین دمای ژانویه از 0 تا -5 درجه سانتیگراد است. بیشترین میزان بارندگی در قفقاز و کوههای آلتای (تا 2000 میلی متر در سال) و خشک ترین منطقه است. دشت خزر (حدود 150 میلی متر بارندگی در سال)

این کشور با هجده کشور (بزرگترین تعداد در جهان)، از جمله دو کشور تا حدی شناخته شده هم مرز است. مرز زمینی بین کشورهای زیر می باشد: نروژ، فنلاند، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، بلاروس، اوکراین، آبخازیا، گرجستان، اوستیای جنوبی، آذربایجان، قزاقستان، چین، مغولستان، کره شمالی به دلیل مسافت طولانی از غرب تا شرق کشور دارای 10 منطقه زمانی است

روسیه زادگاه شاعران و نویسندگان بزرگ، هنرمندان و معماران، دانشمندان، موسیقی دانان، آهنگسازان، فضانوردان و مسافران است. نقاشی روسی، موسیقی کلاسیک و باله بخشی از میراث فرهنگی جهان است.

کشور ما با ترکیب بسیاری از سنت های ملی، مقصدی جذاب برای گردشگری است. همه چیز برای تعطیلات برای هر سلیقه ای وجود دارد: سواحل زیبا، جنگل های بکر، کوه های مرتفع، استراحتگاه های اسکی و سلامت، شهرهای باستانی و مجموعه عظیمی از برنامه های گشت و گذار.

در قلمرو کشور ما بیش از 15 زبان با وضعیت رسمی وجود دارد، از جمله: Vepsian، Karelian، فنلاندی (Karelia). Dolgan، Chukchi، Evenki، Yukagir (Sakha (Yakutia))؛ قزاقستان (آلتایی)؛ کومی-پرمیاک (منطقه کومی-پرمیاک در قلمرو پرم)؛ مانسی (Khanty-Mansi Okrug خودمختار - یوگرا)؛ ننتز (ننتز، خانتی مانسی و منطقه خودمختار یامالو-ننتس)؛ سلکوپ (Okrug خودمختار Yamalo-Nenets)؛ خانتی (خانتی-مانسی و منطقه خودمختار یامالو-ننتس).

بسیاری از مردم روسی گویشورهای گویش هستند که از میان آنها می توان گویش های روسی مرکزی و همچنین گویش های شمالی و جنوبی را تشخیص داد. با این حال، تفاوت در آوایی و نحو مانع از درک یکدیگر نمی شود.

کشور ما خانه بیش از 190 نفر و همچنین 6 ملیت است که تعداد آنها بیش از 1 میلیون نفر است. فدراسیون روسیه یک کشور سکولار است: هیچ دینی نمی تواند به عنوان دولتی یا اجباری ایجاد شود. قانون اساسی آزادی مذهب را برای شهروندان تضمین می کند؛ قوانین توهین به احساسات مؤمنان و ارتکاب اعمالی را که ممکن است به عنوان بی احترامی به آنها تلقی شود ممنوع می کند.

بسیاری از ساکنان کشور، به ویژه نواحی شرقی و جنوبی آن، به اسلام اعتقاد دارند. در خاکاسیا، بوریاتیا و برخی از مناطق آلتای - بودیسم؛ در دیاسپورای یهودی - یهودیت.

سرزمین پهناور روسیه را دریا‌های متعددی در برگرفته که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از: دریای بالتیک و خلیج فنلاند در غرب، دریای سفید، خلیج پچورا، دریای کارا، دریای بارنتس، دریای لاپتف، دریای سیبری شرقی، دریای چوکچی و اقیانوس منجمد شمالی در شمال، دریای برینگ، دریی اخُتسک، دریای ژاپن و اقیانوس آرام در شرق، دریای سیاه و دریای خزر در جنوب. با وجود آنکه طول سواحل این کشور به ۶۵۳، ۳۷ کیلومتر می‌رسد، اما به لحاظ اینکه بیشتر سواحل آن در منطقه منجمد شمالی واقع است و یا دریا‌های مرتبط با آن از طریق تنگه‌های تحت کنترل کشوای دیگر به آبراه‌های مهم متصل است، روسیه از وضعیت مطلوبی در برقراری ارتباط دریایی آزادانه با سایر کشور‌های جهان برخوردار نیست. مرز‌های این کشور بالغ بر ۱۳۹، ۲۰ کیلومتر است.

بخش اروپایی روسیه عمدتاً جلگه‌ای و هموار است. بلندترین نقطه روسیه، قله البروس با ۶۴۲، ۵ متر ارتفاع در شمال قفقاز در جمهوری آستیای شمالی و نزدیکی مرز گرجستان است که در عین حال بلندترین نقطه اروپا نیز محسوب می‌شود. کوه‌های اورال که در امتداد شمالی - جنوبی قع شده است حد میان اروپا و آسیا را تعیین می‌کند و بلندترین نقطه آن قله نارودا تنها ۸۸۵، ۱ متر ارتفاع دارد. تمامی قسمت آسیایی روسیه را سرزمین پهناور سیبری در برگرفته است. شبکه گسترده‌ای از رود‌های پر آب در روسیه وجود دارد که علاوه بر تأمین آب آشامیدنی سده برق آبی فراوانی بر روی آن‌ها احداث شده است.

رود‌های عمده بخش اروپایی روسیه عبارتند از: ولگا با ۶۹۰، ۳ کیلومتر طویل‌ترین رود اروپا که به دریای خزر می‌ریزد، دون که با نام قزاق‌های دون جاودان شده است، دنیپر، نمان، نوا، لینا، پچورا. بلندترین رود روسیه ینی‌ر بخش آسیایی این کشور جریان دارد. دریای خزر که بزرگترین دریاچه جهان محسوب می‌شود در مرز‌های جنوبی این کشور قرار دارد. دریاچه بایکال با ۱۴۰، ۳۴ کیلومتر مربع وسعت بزرگترین دریاچه روسیه، عمیق‌ترین دریاچه جهان (با ۱۷۴۰ متر عمق) و بزرگترین دریاچه آب شیرین آس است و ۲۰ درصد آب شیرین دریاچه‌های جهان در این دریاچه ذخیره شده است.

پوشش گیاهی روسیه را در شمالی‌ترین مناطق توندرا و در جنوب تایگا تشکیل می‌دهد که یک سوم جنگل‌های جهان در این نواحی قرار دارد. آب و هوای روسیه عمدتاً قاره‌ای خشک همراه با زمستان‌های سرد است. میزان درجه حرارت در نواحی شمال شرقی سیبری در زمستان‌ها تا ۷۰ زیر صفر نیز می‌رسد. میانگین دمای تابستان از ۶ درجه تا ۲۰ درجه بالای صفر است. میزان بارندگی از متوسط تا کم در تغییر است و بویژه در نواحی داخلی چندان قابل پیش‌بینی نیست.

زبان و مذهب روسیه

زبان رسمی روسیه زبان روسی است ولی 27 زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ‌ها و مناطق این کشور وجود دارد ، روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده ‌است و شامل 83 واحد فدرال از جمله 21 جمهوری مستقل می ‌شود ،  روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند ، ادیان در روسیه متنوع اند و قانون مصوب 1997 میلادی  مسیحیت ، اسلام ، بوداگرایی و یهودیت را در تاریخ روسیه حائز اهمیت می داند.   دین مسیحیت بزرگترین دین و دین سنتی روسیه است ،  که بخشی از میراث تاریخی روسیه است ، کلیسای ارتدوکس روسی دین غالب در روسیه است و بیش از 95% کلیسا های ارتدکس ثبت شده به کلیسای ارتدوکس روسی وابسته ‌اند و تعداد کمتری کلیسا های ارتدکس دیگر هم وجود دارند ولی به هر صورت اکثریت قاطع مؤمنین ارتدکس هستند و هر روزه به کلیسا نمی ‌روند.

[caption id="attachment_10857" align="aligncenter" width="500"] Russia Moscou 2018[/caption]

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه

برای برخورد و یا معاشرت با روس ها و نزدیکی و صمیمیت با آن ها شاما گردشگران نیاز است که برخی از رسوم مردم روسیه را بدانید و به آن ها احترام بگذارید و رعایت کنید ، با دستکش دست ندهید : از نطر روس‌ها به‌شدت غیر‌مودبانه است که هنگام ملاقات کسی، با دستکش دست دهید. بنابراین مطمئن شوید قبل از هرگونه ملاقات و برخوردی دستکش خود را درآورید. همچنین هرگز در ورودی در دست ندهید چون روس‌ها آن را نشانه‌ی بدشانسی می‌دانند. آن‌ها معتقد هستند اگر در درگاه دست بدهید عاقبت کار صحبت با شما به یک مشاجره و دعوا ختم خواهد شد .

خوش لباس باشید : معمولا روس‌ها خیلی خوب لباس می‌پوشند. زنان و مردان روس دوست دارند حتی در کارهای غیر رسمی مثل خرید از سوپرمارکت و رفتن به بانک هم لباس شیک بپوشند. بنابراین دفعه‌ی بعد که به روسیه رفتید، استانداردهای مد و لباس پوشیدن خود را بالا ببرید.


در فضای بسته سوت نزنید : مشابه بسیاری از فرهنگ‌های آسیایی، در روسیه نیز سوت زدن در فضای سرپوشیده بدشانسی می‌آورد. روس‌ها بسیار خرافاتی هستند و باور دارن سوت زدن در داخل ساختمان باعث ورشکستگی مالی، فقر و حمله‌ی سوسک‌ها می‌شود .


دست خالی جایی نروید : اگر برای صرف شام یا ملاقات به منزل کسی دعوت شده‌اید، خیلی بی‌ادبانه است که دست خالی بروید ، یک هدیه‌ی کوچک مثل گل، دسر و یا یک اسباب‎بازی کوچک برای کودکان با خود به همراه داشته باشید. روس‌ها با افتخار برای مهمانان خود وعده‌های غذایی مفصل و پر نقش و نگاری را آماده می‌کنند و دست خالی رفتن، نوعی عدم قدردانی از میزبان محسوب می‌شود.


با کفش وارد نشوید : هرگاه وارد منزل یک روس می‌شوید رسم درست این است که کفش‌های خود را در بیاورید. بسیاری از خانه‌ها با فرش‌های گران‌قیمت ایرانی تزئین شده‌اند که تمیز کردن آن‌ها کار مشکلی است. بعضی میزبان‌ها ممکن است به شما پیشنهاد دهند دمپایی بپوشید. در برخی مهمانی‌ها ممکن است برخی بانوان یک جفت کفش اضافی برای استفاده در داخل خانه بیاورند.


گوشه میز ننشینید : این یکی دیگر از خرافات روس‌ها است. توصیه می‌شود که هرگز در گوشه‌ی میز ناهارخوری ننشینید، به‌خصوص اگر شما یک خانم جوان هستید. گفته می‌شود "کسی‌که در گوشه‌ی میز بنشیند سرنوشت او به‌گونه ‌ای رقم می‌خورد که هرگز ازدواج نکند یا به عشق خود نرسد."

واحد پول روسیه

واحد پول روسیه روبل است ،  روسیه با تولید ناخالص داخلی 2118  میلیارد دلار هشتمین اقتصاد بزرگ جهان وششمین بر مبنای قدرت برابری خرید است . روسیه پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌ است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است ،  درآمد سرانه این کشور سالانه بیش از ۱۸ هزار دلاراست . این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل ، عضو گروه هشت ،  شورای اروپا ، سازمان تجارت جهانی ، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است ، واحد پول روسیه روبل بوده و با نماد "Rub "  شناخته می ‌شود ، واحد کوچکتر از روبل کوپک می ‌باشد که ارزش هر 100 کوپک برابر با 1 روبل است.


پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بجای روبل شوروی روبل فدراسیون روسیه به جریان افتاد ، در طی سالهای 1992 تا 1995 میلادی چندین شکل اسکناس به چاپ رسید و به دلیل تورم موجود در آن زمان تعداد صفرهای حک شده بر کالاها حالت نجومی به خود گرفت ، پس از ثبات نسبی روبل در سال 1996  دولت تصمیم گرفت برای حل مشکل ، روبل جدیدی را عرضه کند که ارزش این روبل جدید برابر 1000 روبل قدیم  بود یعنی در واقع سه صفر آخر اسکناس ها حذف شد .

بهترین غذاهای روسیه

در هر سفری اولین چیزی که به ذهن می ‌رسد این است که چه غذایی باید بخوریم و بهترین غذاهای آن کشور چه چیزهایی هستند. بی ‌شک، امتحان کردن طعم‌ های جدید یکی از بخش‌ه ای هر سفری بوده که تجربه جدیدی را به ما اضافه می ‌کند. بنابراین لازم است تا هنگام برنامه ریزی برای سفر به این موضوع حتما دقت کنید.

بهترین غذاهای روسیه برگرفته از فرهنگ غنی و طولانی این کشور بوده و یکی از آن مقاصدی است که باید حتما تجربیات جدیدی را در آن کشف کرد. در بین لیست بهترین غذاهای روسیه، به بیف استراگانوفی برخورد می‌ کنید که بسیار آشنا است اما همه غذاهای این کشور به این اندازه شناخته شده نیستند. در این مقاله از الی گشت هم قصد داریم تا به معرفی بهترین غذاهای روسیه بپردازیم پس همراه ما باشید.

بورش | Borscht

آکروشکا | Okroshka

چاک چاک | Chak-Chak

پلمنی | Pelmeni

سوپ کلم 

بلینی از بهترین غذاهای روسیه | Blini

غذای قارچ جولیان | Mushroom Julienne

غذای شاه ماهی ملبس | Dressed Herring

ماهی کبابی بارابولکا دریای سیاه | Black Sea barabulka

بیف استراگانوف | Beef Stroganoff

میموزا | Mimosa

پیراشکی | Pirozhki

جاذبه های روسیه 

موزه فضانوردی 

کلیسای جامع سنت باسیل 

کلیسای کاتولیک مریم مقدس

کلیسای جامع کازان

کلیسای جامع بشارت

موزه هنر پوشکین

موزه صندوق الماس

موزه تاریخی و معماری کولومنسکویه

موزه تسلیحات کرملین

موزه گولاگ

کلیسای ناجی در خون

صومعه نوودویچی

صومعه دانیلوف

صومعه نووسپاسکی

صومعه ناوادویچی

کلیسای جامع دورمیشن 

مسجد جامع مسکو

دانشگاه ایالتی مسکو

پارک و موزه تساریتسینو

خیابان اولیتسا واروارکا

خیابان تورسکایا

میدان سرخ

خیابان بولشا نیکیتسایا

خیابان نیکولاس کایا

دریاچه بایکال

دره آب‌فشان‌ها

مجسمه یادبود مادر میهن

سوالات متداول آشنایی با کشور روسیه - تمام اطلاعات مود نیاز

1- تور روسیه چند قیمت میباشد ؟


بین ۸ الی ۱۷ میلیون تومان هزینه دارد 

2- شهر های توریستی روسیه کدام اند ؟


مسکو و سنت پترزبورگ 

3- بهترین زمان سفر به کشور روسیه در چه زمانی است ؟


در فصل تابستان 

4- تور های روسیه در چه زمانی و از چه آژانس خریداری شود ؟


اوایل تابستان و از آژانس معراج گشت 

5- روسیه در کدام قاره است؟


روسیه در قاره‌ی آسیا و قاره‌ی اروپا واقع شده است. به عنوان یکی از کشورهای پرجمعیت و بزرگ جهان، روسیه به طور وسیعی در آسیا و اروپا پخش شده است. بخشی از روسیه در قاره‌ی آسیا واقع شده است که شامل مناطقی مانند سیبری، اورال و فدراسیون روسیه جمهوری خودگردان ماری ال است. همچنین بخشی از روسیه در قاره‌ی اروپا واقع شده است که شامل مناطقی مانند مسکو، سن پترزبورگ و نووگورود است.

6- مساحت روسیه چقدر است؟


وسعت روسیه حدود 17,098,242 کیلومتر مربع است. این کشور بزرگترین کشور جهان است و تقریباً یک هشتم از مساحت زمین را شامل می شود.

 

مشخصات کشور

قاره: آسیا
پایتخت: مسکو
زبان رسمی: روسی
واحد پول: روبل