دبی

Dubai

درباره شهر

راهنمای کامل شهر دبی ۲۰۲۳ (مذهب، کار، زندگی، اقتصاد)

عروس خلیج فارس یعنی شهر دبی که پایتخت کشور امارات است، یکی از ثروتمندترین شهرهای خاورمیانه به شمار می‌رود. ریشه نام دبی از کلمه‌ای به نام دابا که نوعی ملخ است گرفته شده است و علاوه بر این برخی از افراد معتقد هستند که این نام از بازارهای نزدیک این شهر برداشته شده است.

لازم به ذکر است که شهر دبی بالغ بر 13.5 مایل یعنی 35 کیلومتر مربع مساحت دارد. و طبق آخرین آمارگیری‌هایی که در این شهر انجام شده است، در حدود 3.331 میلیون نفر جمعیت در این شهر زندگی می‌کنند که بیشتر این افراد از کشورهای ایران، هند و پاکستان هستند. اگر شما نیز قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دبی بدست بیاورید، این مقاله را تا آخر با پارسی کانادا همراه باشید.

 

آب و هوای دبی

در بررسی شهر دبی ابتدا به آب‌وهوای این شهر بپردازیم. با توجه به این که شهر دبی دارای آب‌وهوای گرم و خشک دارد، به‌صورت میانگین دمای آن به 40 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در روزهای سرد زمستان به 24 درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا می‌کند. ناگفته نماند که اگر قصد دارید به شهر دبی سفر کنید، برنامه سفر خود را برای فصل‌های بهار و زمستان برنامه‌ریزی کنید؛ چرا که در این فصل‌ها، آب و هوای معتدلی وجود دارد؛ اما اگر عاشق گرما هستید، می‌توانید با فصل پاییزی سفر در فصل تابستان نیز به این منطقه سفر کنید.

 

زبان و مذهب مردم شهر دبی

زبان و مذهب مردم دبی چیست؟ طبق قانون 7 اساسی کشور امارات، این کشور دین اسلام را به عنوان دین رسمی خود انتخاب کرده است و تقریبا به 95 درصد مساجدی که در شهر وجود دارد، کمک مالی ارائه می‌شود و تقریبا تمام امامان در این مساجد به کار گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که اکثر مساجد در شهر دبی توسط اداره امور اسلامی و خیریه با نام اوقاف کنترل می‌شود و همه امامان توسط خود دولت استخدام می‌شوند. دانستن این نکته نیز از اهمیت زیادی قائل است که دبی به دلیل اینکه مقصد بسیاری از مهاجران است، دارای جوامع بزرگی از مسیحی، هندو، بهائی، بودایی وسایر جوامع مذهبی است.

همان طور که آگاه هستید، زبان رسمی شهر دبی عربی است و به‌صورت معمول در طول روز با این زبان گفتگو می‌کنند و با یکدیگر به معاشرت می‌پردازند. اما به‌دلیل اینکه شهر دبی به‌عنوان شهر توریستی به حساب می‌آید، زبان انگلیسی نیز در این شهر بسیار رواج پیدا کرده است و به همین دلیل اگر شما به زبان عربی یا انگلیسی مسلط باشید، می‌توانید به‌راحتی با مردم این شهر ارتباط برقرار کنید.

 

زندگی و فرهنگ مردم دبی

رسیدیم به بخش جالب این مقاله یعنی بررسی سبک فرهنگ و سبک زندگی در امارات و شهر دبی! به‌دلیل اینکه مردم دبی عرب هستند، فرهنگ و سنت عربی در زندگی این مردم در جریان است و این باعث تأثیرپذیری آن در معماری، موسیقی، پوشش، آشپزی و سبک زندگی مردم دبی شده است. از فرهنگ‌های اسلامی مردم دبی می‌توان به این مورد اشاره کرد که امروزه در هر روز پنج بار مسلمانان این شهر به نماز فراخوانده می شوند و در روز‌های جمعه و شنبه تعطیل رسمی است.

 لازم به ذکر است که شهر دبی به‌عنوان شهر شب زنده‌داری نیز شناخته می‌شود و به‌دلیل اینکه سایر اقوام و ملت‌ها به این شهر مهاجرت می‌کنند، باعث تغییر فرهنگ این شهر شده است. این تغییر برای اولین بار با ورود ایرانی‌ها در سال 1900 شروع شد و بعدا در سال 1960 با ورود پاکستانی‌ها و هندی‌ها تغییر قابل‌توجهی پیدا کرد و این تغییر تا سال 2005 ادامه پیدا کرد به‌طوری که امروزه بیش از 84 درصد جمعیت دبی از سایر کشورها است و حدودی نیمی از این آن‌‎ها هندی هستند!

 

مهمترین جاهای دیدنی در دبی

اگر در شهر دبی به گشت‌وگذار بپردازید، با سبک‌های مختلف معماری و سازه‌های شگفت‌انگیز روبه‌رو خواهید شد و حتی می‌توانید معماری‌های اسلامی را نیز در شهر دبی مشاهده کنید. اگر به شهر دبی سفر کردید و یا مجوز اقامت در این شهر را دریافت کردید، حتما به مهمترین جاهای دیدنی شهر دبی بروید. از مهمترین جاهای دیدنی شهر دبی می‌توانیم به مکان‌های زیر اشاره کنیم:

برج العرب دبی

  • برج العرب
  • برج خلیفه
  • نخل جمیرا
  • جزایر جهانی
  • باغ معجزه دبی
  • مارینا دبی

مشخصات شهر

جمعیت: ۳٫۳۳۲ میلیون