امارات متحده عربی

درباره کشور

امارات متحده عربی یک کشور پادشاهی در جنوب غرب آسیا و بخشی از منطقه خاورمیانه است. این کشور در قسمت شرقی شبه جزیره عربستان در سواحل جنوب شرقی خلیج فارس و ساحل شمال غربی خلیج عمان قرار گرفته است. کشور امارات از جنوب و غرب با عربستان سعودی، از شرق با عمان و از شمال با خلیج فارس همسایه است.

امارات در جهان به قطب تجارت و مقصدی برای جهان‌گردان مشهور شده است. به‌دلیل ثبات و رشد بالای اقتصادی، تجارت گسترده و مدرن بودن زیرساخت‌های آن.

شیخ نشین های امارات (استان های امارات)

امارات از مجموع هفت امارت یا همان شیخ نشین شکل گرفته است. به همین دلیل این کشور به کشور شیخ نشین ها معروف شده است.

این 7 شیخ نشین عبارت‌اند از:

 • ابوظبی (Abu Dhabi)
 • دبی (Dubai)
 • شارجه (Al Sharjah)
 • بندر فجیره (Fujairah)
 • رأس الخیمه (Ras al Khaimah)
 • ام القیوین (Umm Al Quawain)
 • عجمان (Ajman)

در زیر می‌توانید نقشه امارات متحده عربی و هرکدام از شیخ نشین ها را به تفکیک ببینید:

 

 

تاریخچه امارات متحده عربی

از عصر آهن به این سو، منطقه امارات متحده عربی، یک مکان تجاری ساحلی مهم تلقی می‌شده است. از هنگام ورود اسلام به این کشور تا به حال، کشور امارات تغییرات بسیاری کرده است. طی سالیان اخیر، این کشور با توجه به فروش گسترده نفت، توانسته چهره‌ای تازه و منحصر به فرد به خود بگیرد و با نوسازی زیرساخت‌ها، به کشوری مدرن تبدیل شود.

جالب است بدانید کشور امارات تنها حدود 50 سال است که تاسیس شده است. قبل از آن به این کشور امارات متصالحه یا ساحل عمان هم گفته می‌شد. شیخ زاید بن سلطان آل نهیان با همکاری با شیخ راشد بن سعید آل مکتوم، در سال 1971، کشور امارات متحده عربی را تاسیس کرد.

 

اقتصاد امارات

با وجود مساحت کم (114اُم) و جمعیت کم (۹۴اُم دنیا)، این کشور 31 امین اقتصاد بزرگ جهان و بعد از عربستان سعودی و دومین اقتصاد بزرگ شورای همکاری‌های خلیج فارس است. مهم‌ترین منبع درآمد امارات، همچنان نفت است. بااین‌حال طی سال‌های اخیر، گردشگری نقش بسیار مهمی در پیشرفت و توسعه امارات ایفا کرده است. امارات متحده عربی طی سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای برای کاهش اتکا به درآمدهای نفتی جذب کرده است. سرمایه گذاری در امارات با ثبت شرکت، خرید ملک و .. توسط مهاجران خارجی در حال اجرا است.

آب‌ و هوای امارات

امارات همچون اغلب کشورهای حاشیه خلیج فارس، آب‌وهوایی گرم و بیابانی دارد. بااین‌حال به خاطر نزدیکی به خلیج فارس، شرجی بودن هوا هم از ویژگی‌های مهم این کشور است.

شاید در مقام مقایسه، بتوانیم آب‌وهوای امارات را هم‌رده شهرهایی مثل آبادان یا اهواز در ایران بدانیم. در بهار، دمای امارات بین 25 تا 30 درجه در نوسان است. این دما در تابستان به بالای 35 تا 40 درجه می‌رسد. در زمستان اما دمای هوا معمولاً بین 0 تا 20 درجه در نوسان است.

 

مهاجرت به امارات

همان‌طور که بالاتر گفتیم، امارات کشوری است که برنامه‌های گسترده‌ای برای توسعه دارد، اما جمعیت بومی آن کفاف نیروی کار موردنیاز را نمی‌دهد. برای همین طی سال‌های اخیر، حاکمان امارات، برنامه‌های گسترده‌ای برای مهاجرپذیری تدارک دیده‌اند و نیروی کار متخصص جذب می‌کنند.

امارات در چند سال گذشته، با توسعه نظامی، اقتصادی، سیاسی و روابط گسترده بین‌المللی، جزء قدرت‌های منطقه‌ای قرار گرفته و اکنون نقش مهمی در منطقه خاورمیانه بازی می‌کند.

مهاجرت به دبی و امارات می‌تواند یک سکوی پرتاب برای کسانی باشد که قصد پیشرفت و رشد و زندگی در یک کشور فوق‌العاده خاص و زیبا دارند. دولت امارات متحده عربی براساس اهداف مهاجرتی شما چندین نوع برنامه ویزایی مثل ویزای کاری یا تجاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه‌گذاری، ویزای ازدواج و غیره برای مهاجرت به امارات در نظر گرفته است. مهاجرت به دبی یکی از بهترین و مطلوب‌ترین گزینه‌ها برای کسانی است که قصد کار و زندگی در یک کشور پیشرفته دارند.

مقالات زیر تصویر کاملی از مهاجرت به امارات و زوایای مختلف آن به شما می‌دهد:

 • مهاجرت به امارات از طریق کار
 • مهاجرت کاری به دبی
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به امارات از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت به امارات از طریق شغل پزشکی و پرستاری

 

تا همین 70 سال قبل، کشور امارات یک کشور فقیر و غیرتوسعه یافته بود. از موقعی که حاکم وقت این کشور تصمیم گرفت درآمدهای نفتی سرشار این کشور را خرج توسعه زیرساخت‌ها و شهرسازی و مدرنیزاسیون کند، رشد عجیب و غریب و شگفت انگیز امارات متحده عربی شروع شد.

اکنون کشور امارات نقش بسیار مهمی در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس ایفا می‌کند، اقتصاد رو به رشد و توسعه یافته‌ای دارد، شرایط کار و زندگی در این کشور بسیار مطلوب است و به طور کلی، یک مقصد عالی برای مهاجرت کاری و زندگی است. در این مقاله تلاش کردیم کلیاتی راجع به کشور امارات به شما ارائه کنیم تا تصویری روشن‌تر و واضح‌تر از آن به دست بیاورید.

مشخصات کشور

قاره: آسیا
زبان رسمی: عربی
جمعیت: حدود ۱۰ میلیون نفر
واحد پول: درهم امارات (AED)

شهرهای مهم